Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by vaso31 View Post
    ευχαριστω πολυ παιδια
    δειτε παιδια το site SAFIR, απο το S.F.I.της σουηδιας

    Comment


      #17
      Γιάννη καλησπέρα. Είναι λίγο ασαφές αυτό που μας λές.

      Πήγαινε στη σελίδα που αναφέρεσαι, κάνε copy το Link και κάντο Paste εδώ.

      Förlåt αλλά δεν βρήκα άκρη.

      Σπύρος

      Comment


        #18
        Καλησπέρα κι από μένα!Προφανώς ο jannis αναφέρεται στο site : digitalasparet.se
        Δεν μπορώ να κάνω επικόλληση τον σύνδεσμο,οπότε μπορείτε να κάνετε αναζήτηση στο google.

        Comment


          #19
          Originally posted by skonto View Post
          Γιάννη καλησπέρα. Είναι λίγο ασαφές αυτό που μας λές.

          Πήγαινε στη σελίδα που αναφέρεσαι, κάνε copy το Link και κάντο Paste εδώ.

          Förlåt αλλά δεν βρήκα άκρη.

          Σπύρος
          μαλλον εννοει κατι τετοιο απο το safir Svenska och arbetsliv fφr invandrare , δεν ξερω αν βοηθαω και πολυ...
          και ακομα καλυτερα για να το παρετε απο την αρχη: απο την αρχη http://sfi.halmstad.se/safir/startsida.htm

          Comment


            #20
            Αυτό είναι το site
            Svenska och arbetsliv fφr invandrare

            Comment


              #21
              Originally posted by skonto View Post
              Γιάννη καλησπέρα. Είναι λίγο ασαφές αυτό που μας λές.

              Πήγαινε στη σελίδα που αναφέρεσαι, κάνε copy το Link και κάντο Paste εδώ.

              Förlåt αλλά δεν βρήκα άκρη.

              Σπύρος
              σπυρο δεν μπορουσα να κανω copy και επικολληση
              μου εβγαζε οτι δεν ειχα αρκετα μηνυματα
              ειναι το σαιτ που δειχνουν παρακατω τα παιδια
              και συγκεκριμενα ο aspateo

              safir στην αναζητηση και η πρωτη επιλογη

              Comment


                #22
                Originally posted by jannis View Post
                σπυρο δεν μπορουσα να κανω copy και επικολληση
                μου εβγαζε οτι δεν ειχα αρκετα μηνυματα
                ειναι το σαιτ που δειχνουν παρακατω τα παιδια
                και συγκεκριμενα ο aspateo

                safir στην αναζητηση και η πρωτη επιλογη
                Κοριτσάκι είμαι, κοριτσάκι

                Comment


                  #23
                  Originally posted by aspateo View Post
                  Κοριτσάκι είμαι, κοριτσάκι
                  απ οτι βλεπω
                  εκτος απο λαθη στα φυλα
                  επαναλαμβανομαι επισης,, γιατι δεν προσεχω τα ονοματα
                  μολις σου εστειλα ασπατεΑ ,μια αργοπορημενη απαντηση
                  σ ενα προσωπικο μηνυμα
                  εμαι λιγο αργος στον υπολογιστη ακομη
                  förlåt mig

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by jannis View Post
                    απ οτι βλεπω
                    εκτος απο λαθη στα φυλα
                    επαναλαμβανομαι επισης,, γιατι δεν προσεχω τα ονοματα
                    μολις σου εστειλα ασπατεΑ ,μια αργοπορημενη απαντηση
                    σ ενα προσωπικο μηνυμα
                    εμαι λιγο αργος στον υπολογιστη ακομη
                    förlåt mig
                    För all del!

                    Comment


                      #25
                      Καλησπέρα παίδες
                      Άρχισα SFI την Δευτέρα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Για να μην γράψω κάνα σεντόνι όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες σε πμ.
                      Οι επίσημες ιστοσελίδες που μας δώσανε είναι:

                      www.digitalasparet.se μέσα εδώ έχει και το SARIF! Αλλά και πολλές άλλες χρήσιμες ιστοσελίδες. (Χρησιμοποιήστε το Avancerat και διαλέξτε το επίπεδο που πιστεύετε ότι έχετε και θα δείτε τα πάντα για το επίπεδο σας.

                      Svenskundervisning fφr invandrare (sfi) - stockholm.se Αφορά το SFI του δήμου Στοκχόλμης. Εδώ θα βρείτε προϋποθέσεις εγγραφής και ότι μπορεί να σας αφορά σε διαδικαστικό επίπεδο.

                      Vuxenutbildning - stockholm.se Αφορά την εκπαίδευση ενηλίκων της Στοκχόλμης

                      Και μια βοήθεια από εμένα. Για όσους ταλαιπωρούνται με μετάφραση από τα Σουηδικά στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά καλό είναι να κατεβάσουν τον Cromium (είναι σαν τον Explorer) που μπορούν να τον ρυθμίσουν να κάνει αυτόματη μετάφραση μιας σελίδας με το που μπαίνουμε στη σελίδα.


                      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                      Comment


                        #26
                        Φίλε για να είσαι ποιο εποικοδομητικός θα πρέπει να αναφέρεις και μια ακόμα επιλογή. Τι να προτιμήσουμε δηλαδή δεν κατάλαβα?
                        Όχι SFI, ΟΚ θα το σταματήσω, δεν θα ξαναπάω.
                        Όχι Folksuniversitet, ΟΚ δεν θα το επιλέξω γιατί δεν είναι καλό. (Αν και δεν έχει φτηνά τμήματα όπως λες. Ο saestron πλήρωσε 5000 κορώνες για ένα μήνα μαθήματα)
                        Που τότε?

                        Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by jonas
                          Το SFI είναι πάρα πολύ αργό και κάνει μαθηματα του κιλού.. ειναι ανακατεμένοι μέσα απο αναλφάβητους μέχρι μεταπτυχιακούς φοιτητες στα τμηματα και δεν υπάρχει περίπτωση να μάθεις Σουηδικά της προκοπής...
                          Στο Folksuniversitet έχει φτηνά τμηματα που έχεις την εντυπωση ότι κάνεις μάθημα της προκοπής αλλα λίγο πολύ σαν το SFI είναι και αυτα.. Τα έχω περάσει και ξέρω..

                          Για λεξικο δοκιμάστε το LEXIN..
                          Εγω τελειωσα το sfi σε 5 μηνες και εμαθα καλα σουηδικα και ας ηταν στην ταξη μου και αναλφαβητοι. Χρειαζεται και προσωπικο διαβασμα οχι μονο να πηγαινοερχεσαι στο μαθημα. Πρεπει να βλεπεις τηλεοραση να ακους ραδιοφωνο να προσπαθεις να διαβαζεις εφημεριδες και συνεχως να προσπαθεις να μαθεις καινουργιες λεξεις και να διαβαζεις πολυ συνεχεια γενικα. Αν ασχολεισαι οσο πρεπει, μαθαινεις αυτα που πρεπει και παραπανω για να προχωρησεις και οι καθηγητες βοηθανε πολυ. Αν ξερεις δε και αγγλικα ειναι μεγαλη βοηθεια.
                          Στο folkuniversitet μια φιλη μου ισπανιδα μου ειπε οτι πληρωσε 6.000 κορωνες για ενα μηνα συν τα βιβλια που αγορασε , και τελικα ηρθε στο sfi.
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by georgeman View Post
                            Φίλε για να είσαι ποιο εποικοδομητικός θα πρέπει να αναφέρεις και μια ακόμα επιλογή. Τι να προτιμήσουμε δηλαδή δεν κατάλαβα?
                            Όχι SFI, ΟΚ θα το σταματήσω, δεν θα ξαναπάω.
                            Όχι Folksuniversitet, ΟΚ δεν θα το επιλέξω γιατί δεν είναι καλό. (Αν και δεν έχει φτηνά τμήματα όπως λες. Ο saestron πλήρωσε 5000 κορώνες για ένα μήνα μαθήματα)
                            Που τότε?

                            Οχι καλε τι ειναι αυτα ? Μην ακους πηγαινε και διαβαζε πολυ και θα με θυμηθεις ! Εγω εκει εμαθα σουηδικα μια χαρα αλλα διαβαζα σαν λυσσασμενη και μιλουσα και συνεχεια εστω και με λαθη . Προχωρα και θα με θυμηθεις !!
                            Τα μαθηματα στο folkuniversitet δεν ειναι τιποτα παραπανω απο το sfi και πληρωνεις ενα σωρο λεφτα. Οσο για τους αναλφαβητους υπαρχουν οντως μιας και δεν ειναι ολοι επιστημονες , αλλα οι καθηγητες αντιλαμβανονται αμεσως αν αξιζει καποιος και σε προχωρανε . Εγω αρχισα απο τους nybörjare σε 6 εβδομαδες με πηγαν στην C απο εκει σε 6 εβδομαδες o καθηγητης προτεινε σε εμενα και 2 αλλα ατομα απο την ταξη να δωσω εξετασεις και περασα στην D και απο εκει εδωσα εξετασεις τον ιουνιο του 2011 και τελειωσα.
                            Σου ευχομαι καλη αρχη και καλο διαβασμα
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by jonas
                              Το καλύτερο είναι να ξέρεις κάποια Σουηδικά απο πρίν.. Δηλαδή το να μεταναστεύσεις σε μια χώρα χωρίς να έχεις ένα επίπεδο τουλάχιστον Β1 της γλώσσας είναι εγκληματικο.. Με 4000 κορώνες πάς στο Διδασκαλείο Ξένων γλωσσων του Καποδιστριού στην Ιπποκράτους και κάνεις το Mål 1, 2 και εξτρά μαθηματα σε 6 μήνες με Σουηδέζα καθηγήτρια... δηλαδή το Β1 επίπεδο ολόκληρο.. Γιατι πήγε ο saestron και τα έσκασε στο Folksuniversitet?

                              Αλλα ακομα και στη Σουηδία να είσαι το καλύτερο είναι να βρεις καμια φοιτητριούλα να σου κάνει ιδιαιτερα παρα να πηγαινεις να χάνεις το χρόνο σου.. Οι καθηγητές της Σουηδικής έιναι πανάκριβοι.. και δεν μου αρέσει και ο τρόπος που σε πλησιάζουν για να τους πάρεις για ιδιαιτερα μαθηματα..Πιο πολύ βοηθητικά είναι αυτα τα δωρεάν του SFI.. Εξάλλου το φτηνο το κρέας δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά που λένε και στο χωριο μου..

                              Υπόψην ότι στο ΚΤΗ εχουν καταργήσει τα δωρεάν μαθηματα Σουηδικών για τους φοιτητες και στο Stockholm universitet δινουν μαθηματα μονο για τους φοιτητές του πανεπιστημιου αυτου.. Εχουν κοψει τα πάντα βασικά με ότι έχει να κάνει σε βοήθεια προς μετανάστες..

                              Επίσης αυτο που λένε ότι την γλώσσα για να την μάθεις πιο γρήγορα και καλα πρέπει να πας στη χωρα που την μιλάνε είναι ΜΥΘΟΣ.. Το πιο σημαντικο είναι αυτο που είπε η ευανθια... να δημιουργήσεις ενα Σουηδικο περιβάλλον γύρω σου (ιντερνετ, βιβλια, ραδιο, τηλεοραση, ταινίες με υπιοτιτλους στα σουηδικα, τσατ και διαβασμα στα σουηδικα κτλ)..

                              Εγω πήγα Στοκχόλμη να βγάλω χαρτιά και να κλείσω σπίτι και κάνω αυτη τη δουλειά.. μαθαίνω σουηδικα με 3 καθηγητές!!!!
                              Θα διαφωνησω ..δεν ειναι ΜΥΘΟΣ οτι για να μαθεις πιο γρηγορα μια γλωσσα πρεπει να εισαι στην χωρα που την μιλανε. Ειχα διαβασει λιγο απο ελλαδα ειχα μαθει καποια πραγματα , αλλα για εμενα η εκμαθηση και η αφομοιωση της γλωσσας στο κεφαλι μου αρχισε με το που ηρθα στην χωρα και αρχισε ενας βομβαρδισμος απο παντου . Σε συνδυασμο ,με το διαβασμα και την βοηθεια των καθηγητων για εμενα το αποτελεσμα ηταν τελειο. Δεν αρκει να διαβαζεις , ειδικα για τα σουηδικα πρεπει να ακους πολυ τους σουηδους γιατι η δυσκολια ειναι στην προφορα , μιλανε πολυ γρηγορα και οταν μιλανε κοβουν λεξεις. Πρεπει λοιπον να εξοικοιωθεις στο ακουσμα για να μπορεις να τους καταλαβαινεις , και αυτο γινεται μονο οταν βρισκεσαι στην σουηδια.
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by jonas
                                Το καλύτερο είναι να ξέρεις κάποια Σουηδικά απο πρίν.. Δηλαδή το να μεταναστεύσεις σε μια χώρα χωρίς να έχεις ένα επίπεδο τουλάχιστον Β1 της γλώσσας είναι εγκληματικο.. Με 4000 κορώνες πάς στο Διδασκαλείο Ξένων γλωσσων του Καποδιστριού στην Ιπποκράτους και κάνεις το Mål 1, 2 και εξτρά μαθηματα σε 6 μήνες με Σουηδέζα καθηγήτρια... δηλαδή το Β1 επίπεδο ολόκληρο.. Γιατι πήγε ο saestron και τα έσκασε στο Folksuniversitet?

                                Αλλα ακομα και στη Σουηδία να είσαι το καλύτερο είναι να βρεις καμια φοιτητριούλα να σου κάνει ιδιαιτερα παρα να πηγαινεις να χάνεις το χρόνο σου.. Οι καθηγητές της Σουηδικής έιναι πανάκριβοι.. και δεν μου αρέσει και ο τρόπος που σε πλησιάζουν για να τους πάρεις για ιδιαιτερα μαθηματα..Πιο πολύ βοηθητικά είναι αυτα τα δωρεάν του SFI.. Εξάλλου το φτηνο το κρέας δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά που λένε και στο χωριο μου..

                                Υπόψην ότι στο ΚΤΗ εχουν καταργήσει τα δωρεάν μαθηματα Σουηδικών για τους φοιτητες και στο Stockholm universitet δινουν μαθηματα μονο για τους φοιτητές του πανεπιστημιου αυτου.. Εχουν κοψει τα πάντα βασικά με ότι έχει να κάνει σε βοήθεια προς μετανάστες..

                                Επίσης αυτο που λένε ότι την γλώσσα για να την μάθεις πιο γρήγορα και καλα πρέπει να πας στη χωρα που την μιλάνε είναι ΜΥΘΟΣ.. Το πιο σημαντικο είναι αυτο που είπε η ευανθια... να δημιουργήσεις ενα Σουηδικο περιβάλλον γύρω σου (ιντερνετ, βιβλια, ραδιο, τηλεοραση, ταινίες με υπιοτιτλους στα σουηδικα, τσατ και διαβασμα στα σουηδικα κτλ)..

                                Εγω πήγα Στοκχόλμη να βγάλω χαρτιά και να κλείσω σπίτι και κάνω αυτη τη δουλειά.. μαθαίνω σουηδικα με 3 καθηγητές!!!!
                                Το δε σουηδικο περιβαλλον μπορεις να το δημιουργησεις μονο στην σουηδια. Που θα το δημιουργησεις ,στις καφετεριες στην ελλαδα ?
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X