Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by jonas
    Εγω σε καμια περίπτωση δεν θα ήθελα να πάρω στο λαιμο μου κανεναν προτείνοντάς του να πάει να χαλάει 800 Ευρω το μήνα στη Σουηδια για βασικά έξοδα ή ακομα χειρότερα να ζεί σε τριτοκοσμικές συνθήκες για να μάθει να προφέρει σωστά τις Σουηδικές λέξεις που έτσι κι αλλιως θα του πάρει καμια 10 χρόνια μέχρι να μάθει να τις προφέρει σωστά.. Ασε που στη Νότια Στοκχόλμη το μαλακό Χ το προφέρουν σαν μαλακό Σ και στη Βόρεια Στοκχόλμη το αντιθετο.. Ενα παράδειγμα λέω.. Ας μάθει όλα τα υπόλοιπα και ας αφήσει την βελτίωση της προφοράς για οταν πάει επάνω..

    να πάει δηλαδή ο άνθρωπος να φάει τα λεφτά του αδικα και να πληρώνει και πανακριβα μαθηματα σουηδικών.. να προσπαθει να μάθει τους αριθμούς απο το 1-100 στο SFI για 1 μηνα.. Ενα παράδειγμα λέω.. να μην μπορεί να βρεί και δουλειά να συντηρηθεί και να απελπιστεί.. Συγνωμη αλλα εγω δεν μπορώ να το κάνω.. Εγω τα καταφέρνω θαυμάσια μέχρι τώρα.. ολη μέρα στο κομπιουτερ έιμαι βασικα λόγω επαγγέλματος αλλα και οταν δεν είμαι πάλι κάτι με Σουηδικα ασχολούμαι..
    Νομιζω προηγουμενως εγραψες οτι ηρθες και εκλεισες σπιτι. Δεν πληρωσες εισιτηρια για να ερθεις και να ξαναγυρισεις πισω ? Το σπιτι το εκλεισες δωρεαν ? Δεν πληρωνεις ενοικιο χωρις να μενεις εκει ?
    Τελος παντων ο καθενας μπορει να κανει το προγραμμα του οπως τον βολευει.
    Παντως εγω στο sfi δεν εμαθα μονο τους αριθμους , μιλαω χωρις προβλημα
    και φυσικα συνεχιζω να μαθαινω.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #32
      Εσύ καλά τα λες φίλε αλλά εγώ δεν μπορώ να μπω σε μεγάλες συζητήσεις γιατί στο SFI μας έχουν βάλει μια έκθεση με θέμα την μουσική και πρέπει να σκιστώ να την ετοιμάσω. Τώρα για το αν θα μαθαίνω για ένα μήνα τους αριθμούς από το 1-100 αυτό δεν το είδα ακόμα. Όταν το δω εδώ είμαστε θα το ομολογήσουμε όπως όλα!




      ΥΓ1: Επειδή είσαι νέος στο πατριωτάκι θα πρέπει να ξέρεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν μέλη όλων των επιπέδων ήτε αυτών είναι μορφωτικών ήτε οικονομικών ήτε ....
      Οι λύσεις που καλό είναι να προτείνεις θα πρέπει να μπορέσουν να τις ακολουθήσουν όλοι. Αν κάποιος έχει αρκετά χρήματα, τεράστιο επίπεδο μόρφωσης και έχει πολύ εμπειρία ζωής τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν μας χρειάζεται. Θα μπορέσει να βρει τον δρόμο του μόνος του. Αν όμως σου λείπουν κάποια από αυτά τότε κάθε ενημέρωση είναι πολύτιμη!

      ΥΓ2:
      jonas
      Junior Member
      Εγγραφή: 21-01-2012
      Περιοχή: Bergshamra
      Gender:
      Μηνύματα: 9
      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

      Comment


        #33
        Originally posted by jonas
        Το καλύτερο είναι να ξέρεις κάποια Σουηδικά απο πρίν.. Δηλαδή το να μεταναστεύσεις σε μια χώρα χωρίς να έχεις ένα επίπεδο τουλάχιστον Β1 της γλώσσας είναι εγκληματικο.. Με 4000 κορώνες πάς στο Διδασκαλείο Ξένων γλωσσων του Καποδιστριού στην Ιπποκράτους και κάνεις το Mål 1, 2 και εξτρά μαθηματα σε 6 μήνες με Σουηδέζα καθηγήτρια... δηλαδή το Β1 επίπεδο ολόκληρο.. Γιατι πήγε ο saestron και τα έσκασε στο Folksuniversitet?

        Αλλα ακομα και στη Σουηδία να είσαι το καλύτερο είναι να βρεις καμια φοιτητριούλα να σου κάνει ιδιαιτερα παρα να πηγαινεις να χάνεις το χρόνο σου.. Οι καθηγητές της Σουηδικής έιναι πανάκριβοι.. και δεν μου αρέσει και ο τρόπος που σε πλησιάζουν για να τους πάρεις για ιδιαιτερα μαθηματα..Πιο πολύ βοηθητικά είναι αυτα τα δωρεάν του SFI.. Εξάλλου το φτηνο το κρέας δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά που λένε και στο χωριο μου..

        Υπόψην ότι στο ΚΤΗ εχουν καταργήσει τα δωρεάν μαθηματα Σουηδικών για τους φοιτητες και στο Stockholm universitet δινουν μαθηματα μονο για τους φοιτητές του πανεπιστημιου αυτου.. Εχουν κοψει τα πάντα βασικά με ότι έχει να κάνει σε βοήθεια προς μετανάστες..

        Επίσης αυτο που λένε ότι την γλώσσα για να την μάθεις πιο γρήγορα και καλα πρέπει να πας στη χωρα που την μιλάνε είναι ΜΥΘΟΣ.. Το πιο σημαντικο είναι αυτο που είπε η ευανθια... να δημιουργήσεις ενα Σουηδικο περιβάλλον γύρω σου (ιντερνετ, βιβλια, ραδιο, τηλεοραση, ταινίες με υπιοτιτλους στα σουηδικα, τσατ και διαβασμα στα σουηδικα κτλ)..

        Εγω πήγα Στοκχόλμη να βγάλω χαρτιά και να κλείσω σπίτι και κάνω αυτη τη δουλειά.. μαθαίνω σουηδικα με 3 καθηγητές!!!!
        περι ορεξεως.............

        Αν θελεις να σου συστησω και ενα καθηγητη καλο, Αθηνα που εισαι(τωρα βεβαια πως εισαι Αθηνα και βαζεις Bergshamra....) ,για να τους κανεις 4!

        Comment


          #34
          Originally posted by jonas
          Τί θέμα σου βάλανε? Θα στην φτιάξω εγω σε 10 λεπτάκια και θα στην στείλω αμα δεν προλαβαίνεις..
          ..και ελεγα και εγω......να κανω τοοοσο λαθος???

          οκ το αλλο ανεκδοτο με τον chuck norris το ξερεις???

          η μπορεις να παιξεις κανενα playstation 3 απο το να χανεις τον "πολυτιμο" χρονο σου εδω?

          Comment


            #35
            Originally posted by jonas
            Τί θέμα σου βάλανε? Θα στην φτιάξω εγω σε 10 λεπτάκια και θα στην στείλω αμα δεν προλαβαίνεις..
            Συγνώμη, τα έχω ψιλοχάσει λίγο η ξανθιά, όχι φυσική παρακαλώ! Τελικά που βρίσκεσαι, Αθήνα Σουηδία ή Καλιφόρνια;

            Comment


              #36
              ]onas
              Εγγραφή: 21-01-2012
              Περιοχή: California
              Gender: Male
              Μηνύματα: 10

              Comment


                #37
                Originally posted by lucia View Post
                Συγνώμη, τα έχω ψιλοχάσει λίγο η ξανθιά, όχι φυσική παρακαλώ! Τελικά που βρίσκεσαι, Αθήνα Σουηδία ή Καλιφόρνια;
                :....Δεν ειναι τιποτα,απλα βλεπει πολυ Mission Impossible

                Comment


                  #38
                  Originally posted by jonas
                  Ο κοσμάκης που μπαινει εδω μέσα για να πάρει καμια πληροφορία για το πώς μπορεί να μεταναστεύσει κάπου και να βρεί ένα κομμάτι ψωμί να επιβιώσει λές να ενδιαφέρεται που βρίσκομαι εγω?

                  Εκτός και θές να βρεθούμε για να γνωριστούμε..
                  Θα μου πεις το μυστικό πώς εξαυλώνεσαι και διακτινίζεσαι σε διαφορετικές πόλεις;
                  Junior Member

                  Το avatar του χρήστη jonas

                  Εγγραφή: 21-01-2012
                  Περιοχή: Stockholm
                  Gender: Male
                  Μηνύματα: 13


                  Όσο για την συνάντηση, φοβάμαι ότι δεν σε συμφέρει,θα θαμπωθείς από την ομορφάδα μου και θα χάσεις τη δυνατότητα να εξαυλώνεσαι και να διακτινίζεσαι (είμαι σαν τις σειρήνες ένα πράγμα)!

                  Ένας admin παρακαλώ!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by jonas
                    Ο κοσμάκης που μπαινει εδω μέσα για να πάρει καμια πληροφορία για το πώς μπορεί να μεταναστεύσει κάπου και να βρεί ένα κομμάτι ψωμί να επιβιώσει λές να ενδιαφέρεται που βρίσκομαι εγω?

                    Εκτός και θές να βρεθούμε για να γνωριστούμε..
                    Για να προσπαθησουμε να βοηθησουμε τον "κοσμακη",πρεπει να κανουμε κατι περισσοτερο χρησιμο απο το να "παιζουμε"........

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by lucia View Post
                      Θα μου πεις το μυστικό πώς εξαυλώνεσαι και διακτινίζεσαι σε διαφορετικές πόλεις;
                      Junior Member

                      Το avatar του χρήστη jonas

                      Εγγραφή: 21-01-2012
                      Περιοχή: Stockholm
                      Gender: Male
                      Μηνύματα: 13


                      Όσο για την συνάντηση, φοβάμαι ότι δεν σε συμφέρει,θα θαμπωθείς από την ομορφάδα μου και θα χάσεις τη δυνατότητα να εξαυλώνεσαι και να διακτινίζεσαι (είμαι σαν τις σειρήνες ένα πράγμα)!

                      Ένας admin παρακαλώ!

                      Comment


                        #41
                        Κατι πολυ Σημαντικο....

                        ...Ειναι οτι πολλοι Δημοι στη Στοκχολμη,εχουν Μαθηματα στο SFF,το οποιο ειναι σχολειο Σουηδικων ,για επαγγελματιες,και επιχειρηματιες.Κοιταξτε ΕΔΩ,για περισσοτερες πληροφοριες.

                        Comment


                          #42
                          Καλησπερα παιδια.!Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να κανω ενα master και μου αρεσει αρκετα η ιδεα τελικα να το κανω σε ενα πανεπιστήμιο της Σουηδιας.!Ενα χρονο κραταει ετσι θα μπορεσω και να παρω το μαστερ αλλα και να μαθω σουηδια ωστε να μπορεσω να μεινω στην χωρα.!Σε αυτα τα προγραμματα που λετε Sfi μπορουν να παρουν μερος και φοιτιτες?αν και πιστευω οτι μεσα στο πανεπιστημιο θα υπαρχει λογικα καποια τμηματα για τετοιου ειδους περιπτωσεις.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by panagiotis3 View Post
                            Καλησπερα παιδια.!Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να κανω ενα master και μου αρεσει αρκετα η ιδεα τελικα να το κανω σε ενα πανεπιστήμιο της Σουηδιας.!Ενα χρονο κραταει ετσι θα μπορεσω και να παρω το μαστερ αλλα και να μαθω σουηδια ωστε να μπορεσω να μεινω στην χωρα.!Σε αυτα τα προγραμματα που λετε Sfi μπορουν να παρουν μερος και φοιτιτες?αν και πιστευω οτι μεσα στο πανεπιστημιο θα υπαρχει λογικα καποια τμηματα για τετοιου ειδους περιπτωσεις.

                            Καλησπέρα!

                            Υπάρχουν κ αγγλόφωνα μεταπτυχιακά στη Σουηδία. Μπορείς να δεις εδώ: Find programs

                            Δεν ξέρω αν συμμετέχουν φοιτητές στο SFI, αλλα επειδή έψαχνα κ εγώ για μεταπτυχιακό εκει πρέπει να είσαι σε επίπεδο proficiency για να σε δεχτούν. Βέβαια, το καλύτερο είναι να βρεις πρώτα τι θέλεις να κάνεις κ ύστερα να στείλεις στον υπεύθυνο καθηγητή ενα mail για να μάθεις πληροφορίες με βεβαιότητα! Είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντάνε άμεσα!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by antogeor View Post
                              ...Ειναι οτι πολλοι Δημοι στη Στοκχολμη,εχουν Μαθηματα στο SFF,το οποιο ειναι σχολειο Σουηδικων ,για επαγγελματιες,και επιχειρηματιες.Κοιταξτε ΕΔΩ,για περισσοτερες πληροφοριες.

                              Δεν έχω καταλάβει...αυτό είναι δωρεάν?

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Olga Bbl View Post
                                Καλησπέρα!

                                Υπάρχουν κ αγγλόφωνα μεταπτυχιακά στη Σουηδία. Μπορείς να δεις εδώ:

                                Δεν ξέρω αν συμμετέχουν φοιτητές στο SFI, αλλα επειδή έψαχνα κ εγώ για μεταπτυχιακό εκει πρέπει να είσαι σε επίπεδο proficiency για να σε δεχτούν. Βέβαια, το καλύτερο είναι να βρεις πρώτα τι θέλεις να κάνεις κ ύστερα να στείλεις στον υπεύθυνο καθηγητή ενα mail για να μάθεις πληροφορίες με βεβαιότητα! Είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντάνε άμεσα!
                                οχι σε επιπεδο proficiency αλλα ielts 5.5 πολυ πιο χαμηλα...!!και το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα οτι τα πανεπιστημια κανουν μαθημα μεσα εδω ειναι και η λιστα studyinsweden.se

                                Comment

                                Working...
                                X