Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kalispera,
    Edw kai kairo skeftomaste me ton antra mou na fygoume apo tin ellada prws souidia kai exoume ton anxos ti prepei na kanoume prota....apo pou na arxisoume!? Egw exw teliosi iek gia pliroforiki graphic and design exw doulepsi 2 Xronia kai twra os servitora (logo krisis) milaw para poly kala aglika kai o antras mou einai mixanikos aytokinito alla tin douloia tin exei mathei apo ton patera tou den exei diploma alla tin kserei para poli kala tin douloia mporei na katevazi kato ena aytokinito (oti idos kai an einai) kai na to ksana montari exoume kai ena koritsaki 2 eton mipws mporei na mas pei kaneis apo pou na arxisoume parakalo;;

    Comment


      Originally posted by Emilyred View Post
      Kalispera,
      Edw kai kairo skeftomaste me ton antra mou na fygoume apo tin ellada prws souidia kai exoume ton anxos ti prepei na kanoume prota....apo pou na arxisoume!? Egw exw teliosi iek gia pliroforiki graphic and design exw doulepsi 2 Xronia kai twra os servitora (logo krisis) milaw para poly kala aglika kai o antras mou einai mixanikos aytokinito alla tin douloia tin exei mathei apo ton patera tou den exei diploma alla tin kserei para poli kala tin douloia mporei na katevazi kato ena aytokinito (oti idos kai an einai) kai na to ksana montari exoume kai ena koritsaki 2 eton mipws mporei na mas pei kaneis apo pou na arxisoume parakalo;;


      ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        την καλησπέρα μου ακόμα από Ελλάδα
        να σας συστηθώ , το όνομα μου είναι Στέλλα, είμαι παντρεμένη και έχω μια κόρη 15 χρονών, ήταν να ανέβω στην Σουηδία τώρα τον Νοέμβριο και είχα ξεκινήσει να μαζεύω τα χαρτιά μου , είχα μαζέψει σχεδόν όλα τα έγραφα εκτός την ληξιαρχική πράξη γάμου που την είχα αφήσει για το τέλος και τα είχα βάλει σφραγίδα Χάγης , για κάποιους προσωπικούς μου λόγους ανέβαλα την άνοδο μου για κάποιο χρονικό διάστημα , το ερώτημά μου είναι αν η σφραγίδα Χάγης έχει ημερομηνία λήξεως ή όταν έρθει η ώρα παίρνω και την ληξιαρχική πράξη γάμου τα μεταφράζω, και ανεβαίνω?
        σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια σας απάντηση !!

        Comment


          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΕΛΛΑ .ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΜΟΥ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ(APOSTILLE) . ΙΣΧΕΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ.

          Comment


            ευχαριστω πολυ αμαλια

            Comment


              Καλησπέρα κ απο εμένα. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος να απαντήσει στις απορίες μου.


              Λοιπόν εδώ κ ένα μικρό χρονικό διάστημα αποφάσισαμε με την κοπέλα μου να μεταναστεύσουμε στην Σουηδία(Gothenburg) προς εξεύρεση μιας καλύτερης ποιοτικά ζωής. Υπάρχει ένα κεφάλαιο το οποίο λογικά θα καταφέρει να μας συντηρήσει για τους πρώτους μήνες, ωστόσο στόχος είναι να αρχίσουμε να ψάχνουμε δουλειά το συντομότερο δυνατό μιας κ πάμε χωρίς γνωστό κ έτοιμη δουλειά. Έχω διαβάσει μερικά πράματα ωστόσο έχω κάποιες απορίες.

              1. Η κοπέλα μου κ εγώ έχουμε την Ελληνική ταυτότητα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτήν ή θα χρειαστούμε κ διαβατήριο για τα καινούργια χαρτιά κ τον προσωπικό αριθμό?


              2. Έχω χρήματα στην τράπεζα κ κάρτα μου, ωστόσο είναι σε ευρώ. Μπορώ να κάνω συναλλαγές σε ευρω, μετατρέπονται αυτές απευθείας σε κορώνες ή πρέπει θα πρέπει να κάνω εγώ την αλλαγή Ευρώ/Κορώνες?


              3. Έχουμε επιλέξει το Gothenburg, μιας κ εγώ είμαι απλά απόφοιτος λυκείου κ θεωρώ ότι όντας μεγάλο λιμάνι κ βιομηχανικοποιημένη περιοχή θα μπορούσα να βρώ δουλειά ως εργάτης σχετικά εύκολα, η κοπέλα μου έχει τελείωσει ΙΕΚ ζαχαροπλαστικής, ωστόσο δεν έχει κάνει πρακτική. Είναι σοφή η επιλογή μας ή να κοιτάξω άλλον προορισμό?


              4. Μου είπαν ότι οι Σουηδοί μιλάνε απταίστως την Αγγλική, την οποία ομιλούμε κ εμείς απταίστως, ισχύει ή θα έχουμε πρόβλημα μέχρι να μάθουμε έστω τα βασικά στην Σουδική γλώσσα?

              Comment


                Γεια σου Paul
                1. Επειδή είχα χρησιμοποιήσει το διαβατήριο, ομολογω οτι δεν θυμαμαι αν γινοταν και με ταυτοτητα.
                2. Επειδή εδώ όλες οι πληρωμές γίνονται με κάρτα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ. Τις μετατροπές τις κάνει αυτόματα η τράπεζα.
                3. Ζω στο Göteborg σχεδόν τρία χρόνια. Η γλώσσα είναι απαραίτητη για τις περισσότερες δουλειές, έστω και σε χαμηλό επίπεδο. Αφότου πάρετε personnummer, να ξεκινησετε άμεσα μαθηματα σουηδικών στο SFI και βεβαια να γραφτειτε στο Boplats για την πονεμενη ιστορία της εξευρεσης σπιτιού. Είμαι καθοδόν για μετακόμιση στην Uppsala ή Stockholm όπου απ' ό,τι κατάλαβα με λίγες μέρες ψάξιμο, δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα όσο στο Göteborg. Φοβαμαι να λέω την αποψη μου γιατί δεν είναι τεκμηριωμένη αλλά όπως όλοι λένε, πιο εύκολα βρίσκεις δουλεια σε μικρότερες πόλεις όπου επιπλέον η στέγη δεν είναι τόσο ακριβη και δυσεύρετη.
                4. Ναι, γνωριζουν καλά αγγλικά και ίσως σε κάποιες δουλειές να σε δεχτουν για αρχη αλλά εκεί έχεις και μεγάλο ανταγωνισμό.
                Lycka till! (=Καλή τύχη!)

                Comment


                  Πιστεύω οτι ειναι καλυτερα να εχετε διαβατηριο . Οταν εβγαλα εγω νουμερα δεχωνταν και ταυτοτητα αλλα σε κοιταζαν λιγο περιεργα .
                  Για δουλεια στις μεγαλες πολεις εχεις πιο πολλες πιθανοτητες αλλα τα σπιτια ειναι προβλημα (ακριβα ενοικια και αν βρεις)
                  Σχεδον ολοι οι Σουηδοι μιλανε αγγλικα αλλα στην δουλεια τους μεσα τους αρεσει να μιλανε σουηδικα βεβαια αναλογα με τις αναγκες της εταιριας μπορει να σε προσλαβουν και με αγγλικα αλλα πρεπει να βελτειωσεις γρηγορα τα σουηδικα σου.
                  Βιομηχανια εχει παντου στην χωρα αλλα γνωμη μου ειναι ψαξε σε επαγγελματα που υπαρχει ελειψη προσωπικου
                  Βεβαια τονιζω οτι αυτη ειναι η αποψη μου που εχει διαμορφωθει απο αυτα που αντιμετωπισα εγω οταν ηρθα εδω και οτι για καθε ανθρωπο ειναι διαφορετικα
                  Σας ευχωμαι καλη τυχη

                  Comment


                    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Κλείσαμε εισιτήρια για 24 του μηνός, πάμε Goteborg. Θα μείνουμε σε hostels στην αρχή όπως το κόβω.

                    Αρετή, εσύ που ήσουν κ στο Goteborg, τα γραφεία ευρέσεως εργασίας πως λέγονται, έχει στην πόλη κ βοηθάνε αυτά? Να απευθυνθώ σε αυτά ή να ψάξουμε με άλλους τρόπους δουλειά? Επειδή ακόμα hostel δε κλείσαμε, προσωπική σου συμβουλή(μη φοβάσαι μην μας πάρεις στο λαιμό σου, για απλή συμβουλή ρωτάμε) θα ήταν να δοκιμάσουμε στο Goteborg ή πουθενά αλλού, κ αν ναι που?


                    Όσο για τον personnummer, ύπαρχει περίπτωση να μας πάρουν στη δουλειά χωρίς να τον έχουμε κ μόλις μας πάρουν να τον βγάλουμε? Διότι 20.000 ευρώ δεν έχουμε για να τον βγάλουμε αλλιώς.

                    Επίσης, για να νοικιάσω ένα δωμάτιο σε κάποιο σπίτι, χρειάζομαι κ πάλι τον personnumer, ή μπορώ να το κάνω κ χωρίς αυτόν?

                    Comment

                    Working...
                    X