Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by KlainmainGR View Post
    Καλησπερα στο παρεακι σημερα πηγα να παρω το εντυπο Ε106 και οταν πηγα να τους το ζητησω μου ειπαν για ποιο φορεα το θελω και γω τους ειπα για την εφορια στην Σουηδια και μου ειπαν οτι αυτο το εντυπο βγαινει μονο για ασφαλιστικο τομεα και ετσι μου το δωσανε για τον ασφαλιστικο τομεα στην Στοκχολμη. Ξερει καποιος εδω μεσα με αναλογη εμπειρια αν θα μου το δεχτουν αυτο το εντυπο στην εφορια?
    Καλά σου είπανε, αλλά νομίζω ότι το " Ε106 " είναι το παλιό έντυπο το καινούργιο είναι το " S1 " (πρώην E106, E109 και E121) και είναι: 1)Βεβαίωση του δικαιώματός σας σε υγειονομική περίθαλψη αν δεν ζείτε στη χώρα στην οποία είστε ασφαλισμένος/-η. Χρήσιμο σε διασυνοριακούς εργαζομένους, συνταξιούχους, δημόσιους υπαλλήλους και πρόσωπα εξαρτώμενα από αυτούς(ασφαλιστικός φορέας) .
    Πρέπει να το υποβάλετε σε οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα της χώρας στην οποία ζείτε.


    2)Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας .

    Και στην εφορία:(Skatteverket)
    3)Πρέπει να αποδείξετε ότι είστε καλυμμένοι από οποιοδήποτε σύστημα κοινωνικής ασφάλισης, θα πρέπει να αποδείξει ότι έχετε μια ολοκληρωμένη ιδιωτική ασφάλιση υγείας που καλύπτει το κόστος της ιατρικής περίθαλψης, νοσηλεία, φάρμακα, αποκατάσταση και τον επαναπατρισμό για ιατρικούς λόγους. Η ασφάλιση ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία.
    Πιστοποιητικό ασφάλισης θα πρέπει να είναι στα αγγλικά και να περιγράφουν τους όρους της ασφάλισης. Αν δεν ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία και πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να ανανεωθεί.

    Διάβασε πολύ καλά τι ακριβώς ζητάνε !

    Τον Μάιο 2010 πραγματοποιήθηκε σημαντική μεταρρύθμιση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για την κοινωνική ασφάλιση. Με τη μεταρρύθμιση αυτή, καταργήθηκαν τα έντυπα "
    Ε " τα οποία χρησιμοποιούσαν επί χρόνια τα άτομα που μετακινούνταν στο εσωτερικό της ΕΕ.


    Νέα έντυπα " S1 "που πιστοποιούν τα δικαιώματά σας σε παροχές (κοινωνικής ασφάλισης) όταν μετακινείστε στο εσωτερικό της ΕΕ.
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      ΟΚ θα παω αυριο να βγαλω το καινουργιο εντυπο σε ευχαριστω για την ενημερωση. Βρηκα το εντυπο S1 στο ιντερνετ και στα πεδια που εχει ρωταει το εξης: (Προσωπικός αριθμός αναγνώρισης στο αρμόδιο κράτος μέλος) τι εννοει με αυτο? Και επισης θα πρεπει παλι με αυτο εγγραφο να παω στον ασφαλιστικο τομεα στη Στοκχολμη να μου συμπληρωσαν καποια στοιχεια? Το λεω αυτο γιατι στην τελευταια σελιδα γραφει ΦΟΡΕΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ. Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα δεν θελω να μου λειπει κατι και να τρεχω πισω και να ταλαιπορουμε.

      Comment


        Η μαγεία του προσωπικού αριθμού ταυτότητας της Σουηδίας.

        The magic of Sweden's personal ID number.
        Η μαγεία του προσωπικού αριθμού ταυτότητας της Σουηδίας.
        Όταν για πρώτη φορά μετακόμισα στη Σουηδία, αναρωτήθηκα πώς θα επιβιώσω από το κρύο.
        Αλλά δεν ήξερα ότι εκτός από τον πραγματικό αγώνα που θα είχα μπροστά, ότι δεν υπάρχει ζωή στη Σουηδία, χωρίς personnummer.
        Deepti Vashisht εξηγεί πώς το personnummer ξεκλειδώνει ατελείωτες δυνατότητες.


        The magic of Sweden's personal ID number - The Local

        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          αλήθειά υπάρχουν πολλοί ελληνες στην σουηδια? υπαρχουν μερη που ειναι η ποιο πολλοι ελληνες? οι ειναι παντου σε ολο το κρατος? υπαρχουν ελληνικες εκκλησιες? υπαρχει έλλειμμα στους ιερεις εκει? (δεν υπαρχουν πληροφορείς γιαυτο το θεμα στην εκει μητρόπολη, μεσου σαιτ μητροπόλεως ) υπαρχει περηπτωση να μαθω απο καπου ευχαριστω.

          Comment


            απότι ξέρω υπάρχουν ελληνικές ορθόδοξες εκκλησίες στις μεγάλες πόλεις δηλ uppsala, stockholm, malmo, goteborg, και ένα παρεκκλήσι στο boras. Mε ενδιαφέρει και μένα το θέμα γιατί θα μεταναστεύσω και θέλω να εκκλησιάζομαι ας μας ενημερώσει επίσημα κάποιος που ζει εκεί. Έλληνες έχει νομίζω Στοκχόλμη πιο πολλούς.

            Comment


              Ortodoxa kyrkan i Sverige

              Ortodoxa kyrkan i Sverige
              Den aktuella siffran är 3.384 kyrkor !



              https://www.facebook.com/ortodoxakyrkan

              Ortodoxa kyrkan.se

              Sankt Georgios Grekisk-ortodoxa kyrka • KYRKOKARTAN.SE
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                Καλημέρα.
                Πρώτη φορά γράφω και 8α ήθελα να κάνω δυο ερώτησεις σχετικά με το κοινοτικό έγγραφο S1.
                α) γνωρίζει κανένας αν χρειαζεται την σφραγίδα της Χάγης(Apostille);
                β) χρειαζεται μετάφραση;
                Θα το εκτιμούσα παρα πολύ αν κάποιος που γνωριζει έδινε μια απάντηση.
                Ευχαριστώ.

                Comment


                  Καλησπερα.
                  Καποιος που δεν ειναι γραμμενος σε ταμειο ανεργιας στην Ελλαδα μπορει να γραφτει εδω; Το θεωρειτε απαραιτητο να το κανει καποιος που εχεο πρωτοερθει και δεν εχει ουτε δουλεια ουτε σπιτι; Αν μπορει να εγγραφει υπαρχει περιπτωση να του βρουν καποια δουλεια; Τι με συμβουλευετε;
                  Ευχαριστω.

                  Comment


                    Originally posted by Γιαννης_ View Post
                    Καλησπερα.
                    Καποιος που δεν ειναι γραμμενος σε ταμειο ανεργιας στην Ελλαδα μπορει να γραφτει εδω; Το θεωρειτε απαραιτητο να το κανει καποιος που εχεο πρωτοερθει και δεν εχει ουτε δουλεια ουτε σπιτι; Αν μπορει να εγγραφει υπαρχει περιπτωση να του βρουν καποια δουλεια; Τι με συμβουλευετε;
                    Ευχαριστω.
                    Δουλειά πρέπει να βρείς μόνος σου(οποιαδήποτε δουλειά)για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό, επίσης πρέπει να έχεις μόνιμη κατοικία έστω και σαν φιλοξενούμενος (c/o). Δεν μπορείς να γραφτείς σαν άνεργος χωρίς προσωπικό αριθμό(personnummer).
                    Στις Ελληνικές κοινότητες χάνεις τον χρόνο σου.
                    Τα έχουμε γράψει εκατοντάδες φορές.
                    Τα πόστ τα διαβάζουμε ΌΛΑ να είσαι σίγουρος, μα το να γράφεις τα ίδια και τα ίδια είναι κουραστικό.
                    Οι διαδικασίες είναι γραμμένες, ενδεχομένως να έχουν προκύψει κάποιες αλλαγές πάρε τηλ.όπου έχεις απορία τις υπηρεσίες και ρώτα, αγγλικά μιλάνε όλοι.

                    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

                    Επιβιωση στην Σουηδια!
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Μια ερωτιση...εαν οι γονείς δεν εχουν προσωπικό νούμερο, τα παιδιά μπορούν να πάνε στο σχολείο? Ηλικία είναι 7 και 8 χρ. Και κατι άλλο, εάν εχει προσωπικο νουμερο αλλα δεν πληρώνει τους φόρους, δηλαδη δουλεύει μαυρα, επιτρέπεται το σχολείο ?

                      Comment


                        Τα παιδιά αποκτούν μόνα τους νούμερα ( ανεξάρτητα γονέων ) μόνο όταν έχουν έρθει σαν πρόσφυγες - ασυνόδευτα. Διαφορετικά πρέπει να αποκτήσουν νούμερα μόνο κατόπιν των γονέων. Οι γονείς με μαύρη εργασία δεν μπορούν να αποκτήσουν νούμερα. Αν οι γονείς δηλώνουν φοιτητές μεταπτυχιακού μπορούν να βγάλουν νούμερα προσωρινά, αλλά όχι και τα παιδιά που θα έχουν μαζί τους. Για να πάρουν οι γονείς νούμερα δημιουργώντας επιχείρηση θα πρέπει να καταβάλουν στην εφορία ένα πολύ μεγάλο ποσό ( ΝΟΜΙΖΩ περισσότερο απο 100.000 κορώνες - ΔΕΝ είμαι σίγουρος). Αν δεν έχουν τα παιδιά νούμερα και σταθερή διεύθυνση κατοικίας δεν μπορούν να πάνε σχολείο, δεν μπορούν να πάρουν κανένα επίδομα, δεν δικαιούνται φάρμακα ή νοσηλεία κατα το Σουηδικό σύστημα ( παρα μόνο επι πληρωμή, καθότι θεωρούνται τουρίστες ).

                        Εάν ο ένας γονέας είναι Σουηδός τα παιδιά παίρνουν τα νούμερα αυτόματα.

                        Εάν έχει νούμερα ο ένας γονέας μπορούν πάλι τα παιδιά να πάρουν νούμερα. Κανείς δεν θα ρωτήσει πως ζούν, όμως η καλύτερη λύση είναι η εύρεση άσπρης εργασίας.

                        Σπύρος.

                        Comment


                          Σπυρο ευχαριστω πολυ!!!! Νουμερα εχει...δεν πληρωνει φορους...

                          Comment


                            Originally posted by Ioanna@ View Post
                            Μια ερωτιση...εαν οι γονείς δεν εχουν προσωπικό νούμερο, τα παιδιά μπορούν να πάνε στο σχολείο? Ηλικία είναι 7 και 8 χρ. Και κατι άλλο, εάν εχει προσωπικο νουμερο αλλα δεν πληρώνει τους φόρους, δηλαδη δουλεύει μαυρα, επιτρέπεται το σχολείο ? Νουμερα εχει...δεν πληρωνει φορους...

                            Στην Σουηδία(και σε όλο τον κόσμο) απαγορεύεται η μαύρη εργασία και η φοροαποφυγή.
                            Φορολογικά αδικήματα. Η ποινή είναι φυλάκιση έως δύο χρόνια για φοροδιαφυγή και μαύρη εργασία, και έως 6 χρόνια για σοβαρές φορολογικές απάτες τιμωρείται και με την επιβολή προστίμων από τον εισαγγελέα (θέλεις τα παιδιά να πάνε σχολείο να μάθουν γράμματα, να τα ταΐζουν, να τα προσέχουν, κ.λ.π. και για όλες αυτές τις υπηρεσίες τον λογαριασμό να τον πληρώσουν όλοι οι άλλοι, αυτοί που πληρώνουν φόρους και είναι νομοταγής πολίτες...γενικότερα να ζεις εις βάρος των άλλων...οι Ελληνικές συνήθειες δεν ξεχνιούνται).

                            De olika skattebrotten
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Καλησπέρα, έχω μπει στη διαδικασία μετανάστευσης, και προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες. Διάβασα πολλά θέματα για την Σουηδία, για τον προσωπικό αριθμό και πως μπορείς να τον αποκτήσεις κλπ. Αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα παιδιά.

                              Έχω τρία παιδιά, ηλικίας 5 ετών, και 20 μηνών (δίδυμα). Εάν αποκτήσω τον προσωπικό αριθμό, τι δικαιώματα έχουν τα παιδιά μου? Μπορουν να πάνε σε δημοτικό-παιδικό σταθμό κανονικά? Υπάρχουν μαθήματα γλώσσας για παιδιά μεταναστών? Υπάρχουν ελληνικά σχολεία, ή ξεχνάμε τελείως την ελληνική γλώσσα όσον αφορά γραφή και ανάγνωση? Πως θα παέι η μεγάλη μου η κόρη σε σουηδικό σχολείο χωρίς να ξέρει γρι από την γλώσσα? Υπάρχει κάποια υποστήριξη?

                              Τι παροχές δικαιούμαι για τα παιδιά όσων αφορά την εκπαίδευσή τους? Υπάρχουν ωδεία, αθλητικές και καλλιτεχνικές δραστηριότητες? Ποιό είναι το κόστος τους? Δικαιούμαι κάποιο χρηματικό βοήθημα, και αν ναι, ποιες είναι οι προϋποθέσεις? Πρέπει να έχων προσωπικό αριθμό και μόνιμη εργασία, ή πρέπει να περάσει και κάποιο χρονικό διάστημα παραμονής και εργασίας?

                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
                              Πέτρος

                              Comment


                                Γεια σας στις 9/9/15 θα ανέβω Στοκχόλμη για δουλειά .. Για αρχή θα μένω σε χοστελ γιατί δεν βλέπω να βρίσκω κάτι από δω..!!! Οποίος ξέρει κάτι για συγκάτοικο , η έστω και παρέα είμαι εδώ .!!!

                                Comment

                                Working...
                                X