Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Βέλγιο?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Συνήθως η κάθε χώρα για να διορίσει δημόσιους υπαλλήλους θα πρέπει να εχουν την ιθαγένεια αυτής.
    Εκτός φυσικά από ΗΠΑ,ΚΑΝΑΔΑ,ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ που όταν έχεις άδεια παραμονής και εργασίας παίρνεις υπηκοότητα σε 4-5 χρονακια. Εγώ είχα μια καθηγήτρια μαθηματικών που τελείωσε τις σπουδές στη Γαλλία είχε υπηκοότητα από την μητέρα της αλλά όταν διορίσθηκε σύντομα απολύθηκε γιατί όπως της είπαν δεν είχε μεταδοτικοτηκα και μετά διορίσθηκε στην Ελλάδα.

    Comment


      #92
      Aυτό που γράφεις δεν ισχύει εντός ΕΕ. Μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο σε χώρες της ΕΕ, εννοείται χωρίς να έχεις την υπηκοότητα τους, αυτό είναι κανονισμός της ΕΕ. Υπάρχει μια εξαίρεση για το στρατό.
      Τώρα για Βέλγιο που ρωτάει ο φίλος, χρειάζεται άπταιστα η γλώσσα για να διδάξεις και ό,τι άλλο για αναγνώριση πτυχίων.

      Comment


        #93
        Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Γνωρίζετε εάν απαιτείται κάποια απόδειξη μέσω πτυχιου γλώσσας για παράδειγμα B2 ή κάποιας ειδικής εξέτασης? Έχω ακούσει γνώμες και απόψεις από ανθρώπους απο Γερμανία Ολλανδία, οι οποίοι μπόρεσαν και δούλεψαν αρχικά σαν βοηθητικό προσωπικό

        Comment


          #94
          Στο facebook υπάρχει μία ομάδα "Greeks in Brussels" εκεί θα βρεις περισσότερες απαντήσεις σ' αυτά που θέλεις. Αυτή τη σελίδα τη διαβάζουν ελάχιστοι δυστυχώς.

          Comment


            #95
            Καλημερα και από μενα. Ηθελα να ρωτησω τι εγγραφα χρειάζονται για να γραφτεί κάποιος στο δήμο. Θελουν σφραγιδα Χαγης; Για να τα εχω έτοιμα οταν ανέβω .Ευχαριστώ

            Comment


              #96
              Καλημερα και από μενα. Ηθελα να ρωτησω τι εγγραφα χρειάζονται για να γραφτεί κάποιος στο δήμο. Θελουν σφραγιδα Χαγης; Για να τα εχω έτοιμα οταν ανέβω . 1 Νοεμβριου πιανο δουλια στο βελγιο πηγα εκανα δικημαστικο σαν οδυγος νταλικας μου ειπε οκ ξεκηνας με 2500 το μηνα σην τα εξοδα μετακηνισης 240 ευρω εγω θα μηνο στο πεδη μου που μενη περιοχη Halle και η δουλια που θα ξεκηναο με την νταλικα εντος βελγιου εινε αμβερσα ξερη κανενας ο βασικος μισθος ενος οδυγου με 30 χρονια εμπηριας ποσα λεφτα ειναι κε στα λεφτα που με ηπε θα μου δηνη εινε κε η ασφαλια υγειας ευχαριστο πολυ

              Comment

              Working...
              X