Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Βέλγιο?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Παιδιά ξέρω είναι παλιό το θέμα, αλλά θα ήθελες ορισμένες πληροφορίες. Η αδερφή μου θα φύγει τον επόμενο μήνα στις Βρυξέλλες. Πολύτιμες οι πληροφορίες σας. θα ήθελα να μάθω πια είναι τα πιο αξιόπιστα site για εύρεση ενοικίαση σπιτιού/δωματίου ! Αν μπορείτε να με βοηθήσετε είναι επείγον.

    Comment


      #77
      Immoweb.be! Aleks ise akoma Ollandia?

      Comment


        #78
        Originally posted by Kostas67 View Post
        Immoweb.be! Aleks ise akoma Ollandia?
        Καλησπέρα Κώστα! Όχι δε βρίσκομαι Ολλανδία, τα σχέδια άλλαξαν. Βρήκα τελικά εργασία στην Ελλάδα και τώρα είμαι φοιτητής στην άκρη της χώρας, στην Ιεράπετρα Κρήτης Σε ευχαριστώ για το site τελικά με αυτό κάναμε τη δουλειά μας. το μόνο αξιόπιστο σε όσους άλλους ψάχνονται για σπίτι προς τα εκει

        Comment


          #79
          Χρήσιμα Links για την ελληνική κοινότητα της Αμβέρσας, Βέλγιο.

          Ελληνικές Οικογένειες Εξωτερικού: Η Ελληνική Κοινότητα της Αμβέρσας ξαναγεννιέται

          Η σελίδα της κοινότητας στο Facebook :

          Comment


            #80
            Enrolment | GLTT

            Για οποιον θελει να μαθει ξενες γλωσσες στο Βελγιο (και γαλλικα/ολλανδικα)

            Comment


              #81
              Originally posted by fendy View Post
              Αλλιως ειναι τα πραγματα για αυτους που ειναι ειδη πολλα χρονια σε χωρες του εξωτερικου και αλλιως για αυτους που θελουν να πανε τωρα.
              geia sou file blepw eisai austria eimoun ekei gia bolta to 2012 mou arese thelo na ertho gia monima den ksero germanika
              einai eukola na breis ergasia gia biennh milame kai poso einai ta enikia

              Comment


                #82
                Βίντεο για τους έλληνες Νεομετανάστες στο Βέλγιο.



                Χρήσιμα Links :

                Home - Greeks in Belgium - Έλληνες που ζούμε στο Βέλγιο

                Facebook Page :

                Comment


                  #83
                  Μετανάστευση στο Βέλγιο

                  Καλημέρα. Σκεύτομαι και εγώ να πάω Βέλγιο στην Λουβένη συγκεκριμένα για να κάνω μεταπτυχιακό και να δουλέψω. Το τελευταίο ποστ εδώ είναι από το 2014. Υπάρχει κάποιος εκεί τώρα να μας πει πως είναι σήμερα τα πράγματα ?

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by nect View Post
                    Καλημέρα. Σκεύτομαι και εγώ να πάω Βέλγιο στην Λουβένη συγκεκριμένα για να κάνω μεταπτυχιακό και να δουλέψω. Το τελευταίο ποστ εδώ είναι από το 2014. Υπάρχει κάποιος εκεί τώρα να μας πει πως είναι σήμερα τα πράγματα ?
                    Φίλε, πήγες τελικά Βέλγιο;;

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by chrimant3 View Post
                      Φίλε, πήγες τελικά Βέλγιο;;
                      Πήγα εγώ
                      Τι θες να μάθεις;

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by alexandros89 View Post
                        Πήγα εγώ
                        Τι θες να μάθεις;
                        Για πες δύο λόγια για το επίπεδο ζωής εκεί. Ποια επαγγέλματα έχουν ζήτηση;; Τι επίπεδο χρειάζεται στα γαλλικά για να μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου στην καθημερινότητα; Επίπεδο καθαρών αποδοχών;; Για το σύστημα υγείας δεν ρωτάω γιατί είναι από τα καλύτερα στον κόσμο.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by chrimant3 View Post
                          Για πες δύο λόγια για το επίπεδο ζωής εκεί. Ποια επαγγέλματα έχουν ζήτηση;; Τι επίπεδο χρειάζεται στα γαλλικά για να μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου στην καθημερινότητα; Επίπεδο καθαρών αποδοχών;; Για το σύστημα υγείας δεν ρωτάω γιατί είναι από τα καλύτερα στον κόσμο.
                          Τα επαγγέλματα με τη μεγαλύτερη ζήτηση είναι αυτά που σχετίζονται με τα όργανα της ΕΕ, είτε άμεσα, είτε μέσω συνεργαζόμενων εταιριών: νομικά, οικονομικά, υπολογιστές, επικοινωνία.
                          Τα γαλλικά (ή τα φλαμανδικά) είναι απαραίτητα όχι τόσο για την καθημερινότητα, όσο για να βρεις δουλειά. Μόνο με αγγλικά κάποιος πρέπει να ασχολείται με κάποιον πολύ εξειδικευμένο τομέα ή να είναι πολύ τυχερός για να βρει δουλειά. Για την καθημερινή επικοινωνία δεν υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον στις Βρυξέλλες και στη Φλάνδρα (στο βόρειο τμήμα της χώρας) που ο κόσμος μιλάει καλά αγγλικά.
                          Επίπεδο καθαρών αποδοχών γενικά είναι δύσκολο να σου πώ καθώς είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Είναι πάντως αξιοπρεπείς οι απολαβές σχεδόν σε ότι τομέα κι αν δουλεύεις. Επειδή όμως οι φορολογία είναι πολύ υψηλή είναι δύσκολο να ξεπεράσεις ένα ταβάνι.
                          Το καλό επίσης είναι πως τα ενοίκια δεν είναι παρανοϊκά, όπως Λονδίνο, Παρίσι, Βαρκελώνη, Άμστερνταμ, κτλ κι έτσι ακόμα και με ένα μέτριο μισθό μπορείς να έχεις ένα καλό επίπεδο ζωής.
                          Το σύστημα υγείας δεν ξέρω πως λειτουργεί στην πράξη γιατί δεν έχει χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.

                          Comment


                            #88
                            Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ είσαι στον τομέα ΙΤ?
                            Ήξερες γαλλικά πριν πας;; Bέβαια ξέρω ότι υπάρχουν πολύ οικονομικά μαθήματα για ξένες γλώσσες στα κέντρα δια βίου μάθησης.
                            (Το σύστηα υγείας είναι από τα καλύτερα στον κόσμο). Λογικά έχεις ήδη γραφτείσε μία mutuelle.

                            Comment


                              #89
                              Καλησπέρα σας. Ειμαι δασκαλος και ενδιαφέρομαι για μετανάστευση στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στο Βέλγιο. Γνωρίζει κανείς τι προϋπόθεσης απαιτούνται ( επίπεδο γλώσσας, ισοτιμία πτυχίου κτλ) ώστε να δουλέψει κάποιος στο δικό τους εκπαιδευτικό σύστημα. Ευχαριστώ πολύ.

                              Comment


                                #90
                                Θα πάρει καιρό για να μπορέσεις να δουλέψεις σαν εκπαιδευτικός. Επίπεδο γλώσσας; Άπταιστα φυσικά.

                                Comment

                                Working...
                                X