Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδες στην Γερμανια

    DAAD IC Athen - Σπουδές στη Γερμανία

    #2
    γεια φιλε μου, σκεφτομαι εδω και 1 χρονο να παω γερμανια για σπουδες, εχω βρει μερικες σχολες οπως: αυτη εδω στο Αμβουργο, ενα αλλο στο Kleve εχω βρει και ενα αλλο στο duisburg-Essen. εχω ψαξει γενικα στο DAAD στο google παντου για να βρω αν το ελληνικο μου πτυχιο ειναι αρκετο ωστε να παω σε μια απο αυτες τις σχολες,αλλα δεν το εχω βρει ακομα. οποτε θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν το πτυχιο που εχω του Τ.Ε.Ε ισοβαθμει με καποιο γερμανικο πτυχιο.και αν ναι, με ποιο? το ΤΕΕ ειναι ουσιαστικα ενα λυκειο αλλα εχεις και ειδικοτητα,δηλαδη κωμμοτικη,πληροφορικη κ.ο.κ, και αφου τελειωσεις εχεις δικαιωμα να δωσεις πανελληνιες για να σουδασεις σε ΤΕΙ (οχι ΑΕΙ). αυτο το γραφω σε περιπτωση που δν γνωριζεις τιναι το ΤΕΕ. αν γνωριζεις με ποιο γερμανικο πτυχιο αντιστοιχει το ΤΕΕ , παρακαλω πες μου. Ευχαριστω

    Comment


      #3
      έχει κάνει κάποιος μηχανικός μεταπτυχιακό σε γερμανικό πανεπιστήμιο? παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια

      Comment


        #4
        Originally posted by aggeloskout View Post
        γεια φιλε μου, σκεφτομαι εδω και 1 χρονο να παω γερμανια για σπουδες, εχω βρει μερικες σχολες οπως: αυτη εδω στο Αμβουργο, ενα αλλο στο Kleve εχω βρει και ενα αλλο στο duisburg-Essen. εχω ψαξει γενικα στο DAAD στο google παντου για να βρω αν το ελληνικο μου πτυχιο ειναι αρκετο ωστε να παω σε μια απο αυτες τις σχολες,αλλα δεν το εχω βρει ακομα. οποτε θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν το πτυχιο που εχω του Τ.Ε.Ε ισοβαθμει με καποιο γερμανικο πτυχιο.και αν ναι, με ποιο? το ΤΕΕ ειναι ουσιαστικα ενα λυκειο αλλα εχεις και ειδικοτητα,δηλαδη κωμμοτικη,πληροφορικη κ.ο.κ, και αφου τελειωσεις εχεις δικαιωμα να δωσεις πανελληνιες για να σουδασεις σε ΤΕΙ (οχι ΑΕΙ). αυτο το γραφω σε περιπτωση που δν γνωριζεις τιναι το ΤΕΕ. αν γνωριζεις με ποιο γερμανικο πτυχιο αντιστοιχει το ΤΕΕ , παρακαλω πες μου. Ευχαριστω
        θα πας να κανεις μια ωραια ωραια μεταφραση το πτυχιο σου και μετα θα απευθυνθεις στο Auslandsamt της σχολης σου ή και μεσω γραμματειας το παραπεμπουν αυτοι στο αρμοδιο τμημα της σχολης.
        Θα γραψεις μια συνοδευτικη επιστολη οπου θα κανεις αιτηση για αναγνωριση ή απευθειας στην σχολη ή στο αρμοδιο Regierungspraesidium του κρατιδιου που θελεις να πας. τις διευθυνσεις θα της βρεις στο Anabin Homepage
        εκει που λεει Zeugnisanerkennung
        Επικοινωνεις μαζι τους κανεις αιτηση στην σχολη που θελεις και αυτοι μετα σου λενε αν το αναγνωριζουν και κατα ποσο και αν χρειαζεται να κανεις κατι για την αναγνωριση κτλ...Παντως αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακο καλυτερα να απευθυνθεις απευθειας στην σχολη που θελεις να το κανεις με μεταφρασμενο το πτυχιο και τα points που εχεις να αναγραφονται μεσα.
        Στην τελικη το Dekanat της σχολης αποφασιζει μονο του αν σε δεχτει για μεταπτυχιακο
        Απαραιτητη προυποθεση να ξερεις τα γερμανικα σε επιπεδο C1
        στην σχολη εχει και προπαρασκευαστικα τμηματα για αναλογη εξεταση της γλωσσας για να παρεις το πιστοποιητικο

        Comment


          #5
          Originally posted by mikael View Post
          έχει κάνει κάποιος μηχανικός μεταπτυχιακό σε γερμανικό πανεπιστήμιο? παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια
          να απευθυνθεις στην σχολη που σε ενδιαφερει με μεταφρασμενο πτυχιο για αιτηση αναγνωρισης και αιτηση για θεση μεταπτυχιακου.

          Comment


            #6
            Originally posted by synnefaki View Post
            να απευθυνθεις στην σχολη που σε ενδιαφερει με μεταφρασμενο πτυχιο για αιτηση αναγνωρισης και αιτηση για θεση μεταπτυχιακου.
            ευχαριστω

            Comment


              #7
              ευχαριστω για την απαντηση σου. για bachelor ενδιαφερομαι.και οχι γερμανικο τμημα αλλα αγγλοφωνο.σε ευχριστω πολυ για τις πληροφοριες

              Comment


                #8
                ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

                Καλησπερα μια ερωτηση .Θα ανεβω γερμανια για δουλεια μαζι μου θα ανεβει και ι κορη μου η οποια τελειωνει φετος το λυκειο εδω πως γινετε με τα πανεπιστημια επανω με το θεμα της γλωσσας κτλ.Ευχαριστω

                Comment


                  #9
                  Σπουδές για ένα καλύτερο μέλλον!!!

                  Καλησπέρα σας,
                  Ανοίγω αυτό το καινούργιο post για να πληροφορήσω όσο μπορώ και εγώ κάποια πατριωτάκια.
                  Θα απευθυνθώ κατα κύριο λόγο σε άτομα της ηλικίας μου 25-30 που έχουνε ένα πτυχίο στα χέρια τους και στην Ελλάδα δεν μετράει τίποτα. Η δικιά μου ιστορία.
                  Έχω πτυχίο φυσικής και εργαζόμουν στην Έλλαδα για 1 χρόνο σε πολύ καλή θέση και ένα πρωί την έχασα με δικαιολογία ότι είμαι πολύ νέος. Ήταν η χειρότερη δικαιολογία που έχω ακούσει στην ζωή μου. Μετά απο προσπάθεια ενός μήνα να βρώ εργασία χωρίς απόκριση σε κάτι σοβαρό, πήρα την απόφαση ότι τέρμα για μένα αυτή η άθλια χώρα. Χωρίς γνωστούς, χωρίς τίποτα πήρα την απόφαση μαζί με την γυναίκα μου να έρθουμε Γερμανία.
                  Στην Ελλάδα τα είχα όλα σπίτι δικό μου χωρίς ενοίκια, αυτοκίνητο...Τα παράτησα γιατί δεν είχα το βασικότερο. Ελπίδα...!
                  Στην αρχή ήθελα να κοιτάξω για εργασία αλλά κατάλαβα πολύ γρήγορα ότι τα πράματα δεν είναι τόσα απλά για κάτι καλό. Η επιλογή ήταν σε εστιατόρια κάτι που προσωπικά δεν το ήθελα για πολλούς λόγους. Μίλησα με κάποιους ανθρώπους μέσα σε chat και μου είπαν ότι καλύτερος τρόπος για να έρθεις είναι για μάστερ και όντως έτσι είναι και θα εξηγήσω μετα. (Στην Γερμανία δεν πληρώνεις)
                  Η επόμενη επιλογή μεταπτυχιακό. Χώρις γνώση της Γερμανικής γλώσσας έψαξα στο DAAD για μεταπτυχιακό στα αγγλικά. Στο θέμα της πόλης έπεξε ένα ρόλο που υπάρχουν περισσότεροι Έλληνες αλλά δεν είναι σημαντικό. Πιστέψτε με, λίγοι θα σε βοηθήσουν απλά όταν πάς κάπου με πολλούς έλληνες νοιώθεις ότι θα πάω και σε ένα μαγαζί δικό μας. Επιλογή Wuppertal και μεταπτυχιακό csis.uni-wuppertal.de.
                  Η εμπειρία μετά το πρώτα εξάμηνο φανταστική. Η μέρα με την νύχτα με την εκπέδευση της Ελλάδος.
                  Τώρα στην επεξήγηση της επιλογής:
                  Στην Γερμανία μετράνε πολύ τα χαρτιά που έχεις σε κοινωνικό, σε μισθολογικό, σε εργασιακό επίπεδο. Να σκεφτείς όταν κάνεις παιδί και πάς να το δηλώσεις στο δήμο αν έχεις μάστερ πρέπει να το δηλώσεις γιατί το παιδί θεωρήται απο μορφωμένη οικογένεια. (kosofos.yooblog.com).
                  Ταυτόχρονα σαν παρακολουθώ εντατικά μαθήματα γερμανικών μαζί με την γυναίκα μου (που έχει τα ίδια δικαιώματα με εμένα στο πανεπιστήμιο) στο πανεπιστήμιο του Wuppertal. Θετικότατες εντυπώσεις!

                  Μέσα στο 1,5 χρόνια που κρατάει το μάστερ έχω την ευκαιρία να γνωρίσω την ζωή, την γλώσσα (Γερμανικα, Αγγλικα), να μιλήσω με ανθρώπους που θα μου ανοίξουν δρόμους για ένα καλύτερο μέλλον.
                  Για το οικονομικό ναι χρειάζετε στην αρχή να έχεις κάτι στην άκρη για τους πρώτους 6 μήνες μετά μπορείς να κυκλοφορήσεις και να κάνεις και part time με 600-700 ευρώ αφού θα έχεις μάθει και λίγα γερμανικά. Θέληση θέλει και όνειρα για ένα καλύτερο μέλλον και απο την ώρα που το έχεις κανείς δεν σε σταματά....

                  Συγνώμη αν σας κούρασα...Καλή δύναμη

                  Υ.Γ Εγώ ευχαριστώ την Γερμανία επειδή μου επέτρεψε να ονειρεύομαι ξανά για μένα και την οικογένεια μου!
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #10
                    Κάθε άλλο παρά κουραστικός, όλη μας εδώ περιμένουμε ανυπόμονα της εντυπώσεις και εμπειρίες ιδίως από νεόφερτους!

                    Αυτό που δεν κατάλαβα είναι η αναφορά περί “αν κάνεις παιδί και πας να το δηλώσεις στο δήμο αν έχεις μάστερ πρέπει να το δηλώσεις γιατί το παιδί θεωρείται από μορφωμένη οικογένεια. (kosofos.yooblog.com).”
                    Σε ποιο πλαίσιο σχετίζονται από το kosofos.yooblog.com, σε συγκεκριμένα αποδεδειγμένα?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by milu View Post
                      Κάθε άλλο παρά κουραστικός, όλη μας εδώ περιμένουμε ανυπόμονα της εντυπώσεις και εμπειρίες ιδίως από νεόφερτους!

                      Αυτό που δεν κατάλαβα είναι η αναφορά περί “αν κάνεις παιδί και πας να το δηλώσεις στο δήμο αν έχεις μάστερ πρέπει να το δηλώσεις γιατί το παιδί θεωρείται από μορφωμένη οικογένεια. (kosofos.yooblog.com).”
                      Σε ποιο πλαίσιο σχετίζονται από το kosofos.yooblog.com, σε συγκεκριμένα αποδεδειγμένα?
                      καλησπέρα,
                      Για αυτούς που γνωρίζουν αγγλικά ένα πολύ καλο site είναι το howtogermany.com εκεί δίνει πληροφορίες για αυτά που γράφω. Επίσης μου το είπαν στο γραφείο που γράφτηκα όταν θα κάνουμε παιδί ότι αν οι γονείς έχουν μάστερ πρέπει να το δηλώσουν για να εγγραφεί το παιδί και παίρνεις 40 ευρώ πιο πάνω στο kindergeld. Tώρα δεν παίρνω και όρκο ότι είναι έτσι...έχουμε καιρό για αυτά.

                      Birth Certificate

                      To apply for a birth certificate you will need the following (originals and extra copies):

                      The record of birth document from the hospital (completed and signed)
                      The parents' passports
                      The parents' birth certificates
                      An official translation (in German) of your marriage license/divorce papers
                      Diplomas for any parent having a Master's Degree or higher
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #12
                        Σχετικά δεν είναι και “τό θέμα” απλά μου εντυπώθηκε γιατί το ακούω πρώτη φορά ότι η μορφωμένη παίρνουνε παραπάνω επιδόματα.. κάπως παράλογο μια και ζούμε σε δημοκρατία!?

                        Σίγουρα και υπάρχει επιπλέον όφελος από κρατικές παροχές όπως για τη στέγαση και μητρότητα για τους σπουδαστές που γίνονται γονείς κατά τη διάρκεια της φοίτησης, αλά να παίρνεις παραπάνω λεφτά όταν έχεις ήδη τον τίτλο... μπα.. κάπου κάτι δεν..

                        Comment


                          #13
                          Θα θελα να ρωτησω και γω κατι οσον αφορα τις μετεπειτα σπουδες μου. Σκεφτομαι να κανω ενα διδακτορικο πανω στον τομεα της φαρμακευτικης βιοτεχνολογιας στο ερευνητικο κεντρο του Juelich (Juelich Forschunszentrum). Γνωριζετε τιποτα για το συγκεκριμενο ερευνητικο κεντρο??Εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλο αλλα θα ηθελα κ τη δικη σας αποψη (οποιος γνωριζει...)Ξερετε επισης αν μετα απο το διδακτορικο αυτο θα εχω καλυτερες επιλογες στο αντικειμενο εργασιας και αν θα μπορω να διεκδικησω καλυτερες απολαβες???Να σημειωσω πως τελειωνω Χημικος Μηχανικος στην Αθηνα.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by ch07088 View Post
                            Θα θελα να ρωτησω και γω κατι οσον αφορα τις μετεπειτα σπουδες μου. Σκεφτομαι να κανω ενα διδακτορικο πανω στον τομεα της φαρμακευτικης βιοτεχνολογιας στο ερευνητικο κεντρο του Juelich (Juelich Forschunszentrum). Γνωριζετε τιποτα για το συγκεκριμενο ερευνητικο κεντρο??Εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλο αλλα θα ηθελα κ τη δικη σας αποψη (οποιος γνωριζει...)Ξερετε επισης αν μετα απο το διδακτορικο αυτο θα εχω καλυτερες επιλογες στο αντικειμενο εργασιας και αν θα μπορω να διεκδικησω καλυτερες απολαβες???Να σημειωσω πως τελειωνω Χημικος Μηχανικος στην Αθηνα.
                            kalispera,
                            Den mporo na se pliroforiso toso kala giati ta antikeimena mas einai diaforetika alla genika to ereunito kentro to julich einai einai ena para poli kalo ereunitiko kentro. To master pou kano exei ypograpsei mia symvasei me to Julich gia ereunitiki ergasia ton foititon. Episkeftika ton xoro prin 1 mina kai emeina entiposiasmenos. Episis douleuoun poli didaktoriki foitites ekei opos eipes kai mias kai telionis ximikos mixanikos diladi 5etes programa tha mporeseis na kaneis didaktoriko apeithias apo oso gnorizo. Prepei omos prota na epilekseis to panepistimio kai meso autou tha pas sto Julich. Ta misthologika sou safos kai tha einai poli kalitera se periptosi apoktisis Phd. Min to vlepeis omos mono misthologika. I empeiria na ergazese se tetoia ydrimata einai monadiki. Edo pas episkeptis kai ta pezeis. Tha se symvouleua na meletisis poli kala to site tous. Kali dynami
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #15
                              Το κοιταω συνεχεια το σαιτ τους.Με ενδιαφερει παρα πολυ και οχι μονο μισθολογικα..Γενικα μαρεσει παρα πολυ η ερευνα κ το αντικειμενο που προανεφερα κ σε συνδυασμο με το γεγονος οτι θα πληρωνομαι γ αυτο (το ποσο δεν το ξερω), δεν υπαρχει κατι που να με κραταει ωστε να μην το κανω...Χαρηκα παρα πολυ με αυτα που μου ειπες...Γενικα εχω δει κ καποια βιντεο στο youtube και εχω επισκεφτει κ το σαιτ κ ψηνομαι πολυ,απλα ηθελα να ξερω κ το θεμα του μισθου γτ τα οικονομικα οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ περιορισμενα κ μερικες φορες πιστευω πως δεν προκειται ν βελτιωθει η κατασταση κ αγχωνομαι πολυ γ το μελλον.Γι αυτο κ κοιταω πως μπορω να πετυχω τις καλυτερες προοπτικες...Σε ευχαριστω πολυ...

                              Comment

                              Working...
                              X