Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by ch07088 View Post
    Το κοιταω συνεχεια το σαιτ τους.Με ενδιαφερει παρα πολυ και οχι μονο μισθολογικα..Γενικα μαρεσει παρα πολυ η ερευνα κ το αντικειμενο που προανεφερα κ σε συνδυασμο με το γεγονος οτι θα πληρωνομαι γ αυτο (το ποσο δεν το ξερω), δεν υπαρχει κατι που να με κραταει ωστε να μην το κανω...Χαρηκα παρα πολυ με αυτα που μου ειπες...Γενικα εχω δει κ καποια βιντεο στο youtube και εχω επισκεφτει κ το σαιτ κ ψηνομαι πολυ,απλα ηθελα να ξερω κ το θεμα του μισθου γτ τα οικονομικα οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ περιορισμενα κ μερικες φορες πιστευω πως δεν προκειται ν βελτιωθει η κατασταση κ αγχωνομαι πολυ γ το μελλον.Γι αυτο κ κοιταω πως μπορω να πετυχω τις καλυτερες προοπτικες...Σε ευχαριστω πολυ...
    kalimera,
    se apopsi misthou grafoun to akoloutho:
    • Salary and social benefits in conformity with the provisions of the Collective Agreement for the Civil Service (TVöD)

    Episis den ksero an gnorizeis oti genika oi Phd foitites apo oso toulaxiston ksero apo autous pou exo dei sto panepistimio kai exo milisi, synithos plirononte kai ergazonte ekparadromis sti biomixania kai stin ereuna oso kai sto panepistimio. Diladi exeis kata kyrio logo ergazese se ena tomea ston opoio tha doseis kai tin diatrivi sou sto telos. Auto pou gnorizo gia to TVöD einai gia part time 4 fore tin ebdomada perneis 750-800 euro gia full 1500 euro. Auto oso kaneis to Phd. Meta ta misthologika anevenoun arketa. iparxoun polla site pou mporeis na tsekareis...misthos sta germanika=Gehalt, Brutto=meikta kai netto=kathara.

    sou paratheto kapoia site gia meleti ton mistologikon TVöD. To klimakio master einai E14-E15 kai Phd E15 meta tin apoktisi einai E15U (einai +kapoia xrimata apo ereuna). Stin pano grammi ta xronia proypiresias. (stufen)

    -oeffentlicher-dienst.info/c/t/rechner/tvoed/vka-west?id=tvoed-vka-west-2009&matrix=1

    -oeffentlichen-dienst.de/entgelttabelle (2012)

    -de.wikipedia.org/wiki/Tarifvertrag_f%C3%BCr_den_%C3%B6ffentlichen_Dienst

    P.S :Episis ektos apo to julich iparxoun kai polla ereunitika kentra ton farmakeutikon etairion. Gia paradeigma edo sto wuppertal einai to ergostasio tis Bayer, Se oles tis perioxes iparxoun antistoixa
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #17
      Σε ευχαριστω πολυ...Θα κατσω να τα δω πιο αναλυτικα αυτα που μου ετσειλες...
      Αν κανω (που μαλλον αυτο θα κανω)διδακτορικο, θα κοιταξω στο Juelich γτ δουλευει στο Aachen ο αδερφος μου και θα μοιραζομαστε τα εξοδα διαμονης κ καταλαβαινεις οτι θα ειναι πιο συμφερον κ γ τους 2.Εκτος αυτου, υπαρχουν κ 2 φιλοι του Ελληνες που ειναι ερευνητες εκει, οποτε η μεταβαση για μενα θα ειναι πιο ομαλη...O ενας εξ αυτων δουλευει κ σε ενα αντικειμενο που με ενδιαφερει, οποτε αν καταληξω σε αυτο το αντικειμενο κ γω, μου ειπε πως υπαρχει η δυνατοτητα να με παρει κ στην ομαδα του. Γι αυτο δεν σκεφτομαι το Wuppertal. Εχω ψαξει πολλες εταιρεις κ κυριως φαρμακευτικες στη Γερμανια κ εχω δει πως υπαρχουν παρα πολλές σε πολλά μέρη, όπως κ στο Wuppertal οπως ειπες.Απλα λογω των εξοδων θα κοιταξω κατι κοντα στο Aachen. Σε χιλιοευχαριστω γ το χρονο σ κ που εψαξες κ βρηκες αυτα γ μενα...Να σαι καλα. Τωρα θα κατσω να τα δω αναλυτικοτερα. Μου ανεβαζετε το ηθικο με αυτα που μου γραφετε γ τις μετεπειτα δυνατοτητες που θα εχω...Εγω νομιζα πως θα ειναι εξισου δυσκολο με εδω(πριν την κριση) να εκτιμησει καποιος το διδακτορικο μου κ να πληρωνομαι ισαξια αυτου...Μου ελεγε βεβαια ο αδερφος μου πως λεω μ@@@@ίες κ πως οι ευκαιριες ειναι πολλες αλλα οπως καταλαβαινετε με αυτην την κατασταση που επικρατει εδω μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω πως θα ρθουν καλυτερες μερες...Ευχαριστω παρα πολυ κ να συνεχισετε ν βοηθατε γτ αν το φανταζομαι εγω δυσκολο που ειμαι κ μονη μ κ εχω και εναν ανθρωπο(τον αδερφο μ)να με βοηθησει, φανταστειτε αυτους που εχουν οικογενεια.!!!!!Καλο κουραγιο σε ολους που αποφασιζουν να γυρισουν σελιδα στη ζωη τους και σε ευχαριστω κ παλι γ τις πληροφοριες που μου εδωσες....!!!

      Comment


        #18
        Θα ήθελα να κάνω μια αναφορά για τις μισθολογικές διαφορές, Πτυχιούχων και μή:

        ΕΛΛΑΔΑ:

        Αυτή είναι η νέα συλλογική σύμβαση εργασίας απο 14.02.2012 με τα κατώτα ημερομίσθια

        Χρήσιμες υπηρεσίες που θα σας κάνουν τη ζωή ευκολότερη!



        Το πανεπιστημιακό πτυχίο είναι +20%. Δηλ ένας νέος πτυχιούχος στην Ελλάδα θα παίρνει ΑΓΑΜΟΣ 710 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ 774 ΕΥΡΩ ΜΙΚΤΑ !!! (ηλικίας >25) Οι κρατήσεις είναι κοντά στο 20%. Στο τέλος του έτους με το ισχύον φορολογικό θα πρέπει να πληρώσει 600-700 ευρώ φόρο εισοδήματος. Δηλ αν ακόμα είναι τυχερός και παίρνει δώρο 14*620 (καθαρά)= 8680-600 φόρο περίπου 8000 τον χρόνο. (8000/12 τον μήνα 660 ευρώ)
        Χαρακτηριστικά έξοδα:
        Ενοίκιο>=300 ευρώ
        κοινόχρηστα>=70 ευρώ
        ΔΕΚΟ>=120 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση)
        και αν έχει και μεταφορικό μέσο 200 ευρώ το χρόνο κατα μέσο όρο φόρο και 150 ευρώ έξοδα κίνησης το μήνα. Ασφάλεια >=400 ευρώ
        (Δεν προσθέτα δάνεια κτλ)
        Και δεν έχω βάλει και το βασικό για να ζήσει κάποιος το φαγητό...και φασόλια κάθε μέρα να τρώς 200 ευρώ το μήνα θα τα φάς.

        Απλά μαθηματικά γνωρίζετε όλοι κάντε μια πρόσθεση.Το προσωπικό έλλειμα του καθενός θα έχει εκθετική μορφή...

        ΓΕΡΜΑΝΙΑ:

        Αυτή είναι η νέα συλλογική σύμβαση εργασίας απο 01.01.2012

        TVöD Entgelttabellen 2023, Vergütungstabellen in der Übersicht. Sortiert nach dem Tarifvertrag TVöD, TV-L, Sozialversicherungen, Kirchen und Wohlfahrtsverbänden.


        Για να έχουμε μια σύγκριση ο ανιδίκευτος εργάτης είναι στην κατηγορία Ε1-Ε4 (π.χ βοηθός κουζίνας),
        ο πτυχιούχος Bachelor (3 έτη) Ε9-Ε12 και ο κάτοχος Μaster E13-E15.

        Τα stufe είναι κατηγορίες. Π.χ στο Stufe1 είσαι για ένα χρόνο, στο Stufe2 για 2 χρόνια.
        Δηλ μετα απο 3 χρόνια εργασίας πάς στο Stufe3....μετά απο 14 χρόνια στο Stufe6.

        Δηλαδή ένας νέος πτυχιούχος (Bachelor) στην Γερμανία θα παίρνει ΑΓΑΜΟΣ 2700 Euro ΜΙΚΤΑ.

        Οκ οι κρατήσεις είναι 28-40%, που τις βλέπεις κάθε μέρα στους δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, επιδόματα κτλ


        Και πείτε μου εσείς τώρα πώς στην Ελλάδα θα καταφέρεις να πληρώνεις ενοίκια, ή στην περίπτωση που έχεις σπίτι όλους αυτούς τους φόρους που είναι σαν να είσαι νοικάρης στο ίδιο σου το σπίτι?Τα έξοδα για φαγητό κτλ. Για παιδί δεν κάνω κουβέντα...

        Αυτή είναι δυστυχώς η πικρή αλήθεια για την χώρα μας. Μια χώρα που δεν μπορείς να ονειρευτείς τίποτα. Όσοι έχουν μια εργασία την κάνουν σκύβοντας το κεφάλι και ότι πεί το αφεντικό γιατί δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά και περνάει ο καιρός και φτάνεις κάποια στιγμή γέροντας και μέσα σου λές τους στίχους του Γιάννη Ρίτσου
        "Στην ζωή πορεύτηκα σαν να ήμουν κάποιος άλλος και όχι ο ευατός μου" αλλά είναι πολύ αργά τότε...
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #19
          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ ΕΚΕΙ??ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΝΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by Perikis Dimitriadis View Post
            ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ ΕΚΕΙ??ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΝΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!
            Καλησπέρα Περικλή,
            Θα σε ενημερώσω σε ότι γνωρίζω γιατί πήγα και το κοίταξα για την περίπτωση μου, που είμαι φυσικός. Όλα αυτά που θα σου πώ μπορεί να διαφέρουν απο κρατίδο σε κρατίδο(Εγώ είμαι Βόρεια Ρηνανία- Βεστφαλία ) γιατί έχουν δικό τους υπουργείο παιδείας. Για τα πτυχία της Ευρωπαικής ένωσης δεν χρειάζεται κάποια επίσημη αναγνώριση απο το Γερμανικό κράτος.(Ριξε μια ματια στο Anabin) Απλή μετάφραση του πτυχίου σου θέλουν. Απο εκεί και πέρα είναι στο θέμα του εργοδότη να σε προσλάβει βάση της Ευρωπαικής νομοθεσίας περί ελεύθερης μετακίνησης εργατικού δυναμικού στην Ε.Ε. Για την περίπτωση σου "Πολιτικός μηχανικός" πρέπει να γίνουν και άλλες διαδικασίες γιατί ανήκει στα επαγγέλματα που πρέπει να σου χορηγηθεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στο κρατίδιο. Τα γράφει το link που ακολουθεί στο pdf. Κάπου έιχα δει είχε αναφερθεί σε παραδείγματα σαν το δικόν σου νομίζω εργασια2. Να σαι καλά και να ξέρεις το πτυχίο σου έχει ζήτηση...καλή δύναμη

            Nordrhein-Westfalen steht mit 4,6 Millionen Menschen mit Zuwanderungsgeschichte wie kein anderes Bundesland für Weltoffenheit, Vielfalt und Zuwanderung. NRW ist nicht nur die Heimat derjenigen, die hier geboren sind, sondern genauso für die, die im Ausland geboren und eingewandert sind.



            Και για την περίπτωση των σπουδών δεν χρειάζεσαι τίποτα απο αναγνωρίσεις κτλ. Διαλέγεις το Master, Phd που θές και αν πληρείς τις προυποθέσεις γίνεσαι δεκτός. Μετά δεν χρειάζετε να κάνεις αναγνώριση του Ελληνικού πτυχίου γιατί θα εργάζεσαι με το Γερμανικό...Πολύ καλή επιλογή αυτή, αν το μπορείς. Στο λέω γιατί το κάνω και οι ορίζοντες και ελπίδες μου αμβλύθηκαν.
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #22
              καλησπερα σας.
              θα ηθελα να ρωτησω το εξης.
              σκεφτομαι να ερθω στη γερμανια με τον αδερφο μου και τον μπαμπα μας.
              ο αδερφος μου εδωσε φετος πανελληνιες και δεν ξερω ακομα που θα περασει.
              αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.
              αν περασει σε μια σχολη(για ΤΕΙ μιλαμε μονο) μπορει να κανει μεταγραφη στη γερμανια?
              πχ αν περασει μηχανολογος(αυτο λεει οτι θελει) μπορει να κανει μεταγραδη σε αντιστοιχη σχολη της γερμανιας ?γιατι περσι ειχα ακουσει για κατι προγραμματα που κανεις μεταγραφη....αλλα δεν το ειχα ψαξει τοτε...
              αν γνωριζει καποιος και μπορει να μου πει θα του ημουν υποχρεη!

              Comment


                #23
                Kalispera.Arxika sugnwmh gia ta greeklish alla to pc m dn exei ellhnika.
                Menw tous teleftaious 5 mhnes sto Oldenburg kanw praktikh mesw erasmous.skeftomai na kanw metaptuxiako edw to septemvrio.kai exw 2 erwthseis pou se diafora site dn mporw na vrw apadhsh:arxika na pw pws exw germaniko diavathrio logw patera germanou.(grafei nationality german)
                1on.to diavathrio afto mou eksasfalizei apodoxh sto master h pali thewroumai ksenos foithths.?dhladh an tha prepei na dwsw eksetaseis.
                2on.to bafög to dikaioumai san germanos poliths.?
                euxaristw sugnwmh gia ta greeklish

                Comment


                  #24
                  Originally posted by Christos Liosatos View Post
                  Kalispera.Arxika sugnwmh gia ta greeklish alla to pc m dn exei ellhnika.
                  Menw tous teleftaious 5 mhnes sto Oldenburg kanw praktikh mesw erasmous.skeftomai na kanw metaptuxiako edw to septemvrio.kai exw 2 erwthseis pou se diafora site dn mporw na vrw apadhsh:arxika na pw pws exw germaniko diavathrio logw patera germanou.(grafei nationality german)
                  1on.to diavathrio afto mou eksasfalizei apodoxh sto master h pali thewroumai ksenos foithths.?dhladh an tha prepei na dwsw eksetaseis.
                  2on.to bafög to dikaioumai san germanos poliths.?
                  euxaristw sugnwmh gia ta greeklish
                  Καλησπέρα,
                  Για να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό δεν χρειάζεται να είσαι γερμανός πολίτης ή να έχεις διαβατήριο. Αυτό που μετράει είναι ο προπτυχιακός σου τίτλος και η γνώση της γλώσσας που γίνεται το μεταπτυχιακό. Το δικό μου είναι στα Αγγλικά και όπως σε μένα όπως και στους Γερμανούς συνφοιτητές μου ζήτησαν TOEFL IB score 100/120 και προφορική συνέντευξη. Για παράδειγμα αν οι προπτυχιακές σπουδές σου ήταν στα Γερμανικά δεν θα σου ζητούσουν πιστοποίηση γλώσσας αλλά σε αντίθετη περίπτωση ναι. Το κάθε μεταπτυχικό έχει δικό του τρόπο εισαγωγής. Άλλα είναι με απλή αίτηση και προσόντα και άλλα με εξετάσεις.

                  Για το bafög απο την ώρα που έχεις γερμανική υπηκοότητα μπορείς να το λάβεις, αλλά και πάλι και εγώ το λάμβανα μέχρι να ξεκινήσω να εργάζομαι στο πανεπιστήμιο και ας έχω Ελληνικό διαβατήριο. Ισχύουν κάποιοι νόμοι και για τους κατοίκους της ΕΕ.

                  "Grundlage:Neben Deutschen sind auch viele Ausländer/innen BAföG-berechtigt. Vom Grundsatz förderungsberechtigt sind Ausländer/innen, die eine Bleibeperspektive in Deutschland haben und bereits gesellschaftlich integriert sind. Dies sind beispielsweise Personen mit einem Daueraufenthaltsrecht nach dem Freizügigkeitsgesetz/EU, einer Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG oder einer Niederlassungserlaubnis. Da die gesetzliche Regelung sehr vielschichtig ist, empfiehlt sich die frühzeitige Kontaktaufnahme mit dem zuständigen Amt für Ausbildungsförderung. Informationen zu dem für Sie zuständigen Amt für Ausbildungsförderung finden Sie unter "Wo und wie werden Leistungen nach dem BAföG beantragt?"


                  Για την περίπτωση σου

                  "Alle ausländischen Studenten können in Deutschland Bafög erhalten, wenn mindestens ein Elternteil (Vater oder Mutter) die deutsche Staatsangehörigkeit besitzt oder der Student selbst mit einem Mann (oder einer Frau) mit deutschem Pass verheiratet ist."


                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #25
                    Για όσους ενδιαφέρονται για σπουδές Bachelor ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, σε τμήματα Μηχανικής (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Μηχανολόγος Μηχανικός, Χημικός Μηχανικός κλπ) να σας μεταφέρω τις εμπειρίες της έρευνάς μου.

                    Από τα αρκετά, διεθνή προγράμματα που υπάρχουν, επέλεξα αυτά της Βόρεια Ρηνανίας-Βεστφαλίας μιας και τα πανεπιστήμιά της δεν χρεώνουν δίδακτρα. Καρλσρούη και Βρέμη για παράδειγμα ζητάνε ποσά ...Harvard (6.000-10.000 το εξάμηνο !!!). Κατέληξα λοιπόν στα εξής δύο:

                    α) Στο πανεπιστήμιο του Άαχεν. Δυνατό, παραδοσιακό, και με το ερευνητικό κέντρο του Jülich. Το πρόγραμμα σπουδών ξεκινάει με Αγγλικά και προχωράει στο 3ο εξάμηνο με Γερμανικά. Απαιτήσεις: Advance ή Proficiency in English (από C1 δλδ έως C3), Πανελλαδικές, βαθμό απολυτηρίου πάνω από τη βάση (βέβαια όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά...) και θετική/τεχνολογική κατεύθυνση. Το δύσκολο κομμάτι είναι οτι πρέπει να κάνεις εντατικά Γερμανικά για να μπορέσεις να μπεις στο 3ο εξάμηνο. Επίσης κάτι που δεν συνηθίζεται σε μας, είναι οτι απαιτούν πρακτική εξάσκηση 12 εβδομάδων (ή 8 πριν την εγγραφή και 4 πριν το 3ο εξάμηνο) σε συναφή επιχείρηση με μηχανολογικό εξοπλισμό κλπ. Προφανώς δεν θέλουν να χάνουν χρόνο εξηγώντας στα "στραβάδια" τι είναι βιδολόγος, πρέσα, ηλεκτροσυγκόλληση κλπ... Μαγκιά τους! Πρόγραμμα 6 εξαμήνων.

                    β) Πανεπιστήμιο Rhein-Waal στο Kleve, πιο ψηλά και στα σύνορα της Ολλανδίας (κι αυτό). Εδώ είναι πιο απλά τα πράγματα...Εξ΄ολοκλήρου σπουδές στα Αγγλικά, καμιά απαίτηση στα Γερμανικά και η πρακτική εξάσκηση είναι ενταγμένη σαν 7ο εξάμηνο και πρέπει να την κάνεις στο τέλος. Απαιτήσεις: Πανελλαδικές, βαθμό απολυτηρίου πάνω από τη βάση (βέβαια όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά...) και θετική/τεχνολογική κατεύθυνση.

                    Αιτήσεις μέχρι 15 Ιουλίου.
                    Στο α) Ταχυδρομικά, όλα τα έγγραφα Φ/Α, μεταφρασμένα/θεωρημένα.
                    Στο β) Online αίτηση, και μετά ζητάνε τα έγγραφα μέσω e-mail, σε ηλεκτρονική μορφή.

                    Γενικά το Kleve είναι πιο "χαλαρό" στην εισαγωγή αλλά άλλο να σπουδάζεις στη Σίνδο, δυο βήματα από τη Θεσσαλονίκη (όπου Σίνδος/Θεσσαλονίκη = Jülich/Köln) και άλλο στην Φλώρινα-Kleve.

                    Τα έξοδα φοίτησης (πάσο για όλη τη Βεστφαλία κλπ) είναι περίπου 250 ευρώ/εξάμηνο. Με μια οικονομική υποστήριξη της τάξης των 700-900 ευρώ/μήνα για διαμονή και διατροφή, νομίζω οτι είναι πιο οικονομικά ακόμη και από την Ελλάδα. Μπορείς βέβαια να βρεις μια δουλίτσα για χαρτζιλίκι ενώ στην Ελλάδα κι αυτή σπανίζει πλέον...

                    Για τους ορίζοντες που ανοίγονται δεν το συζητάμε... Master ή δουλειά? Όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές, παγκοσμίως (λόγω των Αγγλικών).

                    Comment


                      #26
                      ...και επ' ευκαιρία να ρωτήσω αυτούς που ζουν και σπουδάζουν στη Γερμανία:

                      Όπως ανέφερα πιο πάνω, στο τμήμα διεθνών σπουδών του πανεπιστημίου του Άαχεν, εισάγεσαι με Proficiency και παρακολουθείς τα πρώτα δύο εξάμηνα στα αγγλικά. Αρκεί ένας χρόνος μαθημάτων Γερμανικής για έναν αρχάριο (Α2) φοιτητή ώστε να φτάσει σε επίπεδο DSH1 (B2-C1)? Τα θετικά δεδομένα είναι: καλό IQ, μαθήματα μέσα στο Πανεπιστήμιο 10 ώρες τη βδομάδα για δύο εξάμηνα (ενημερωτικά 2 x 300 euro). Αρνητικό θεωρώ τον φόρτο του να έχεις τα μαθήματα της σχολής και μάλιστα στα Αγγλικά.

                      Comment


                        #27
                        καλησπέρα,είμαι τελειόφοιτη του τμήματος φυσικής με βαθμό πτυχίου 5,85.Ενδιαφέρομαι να κανω μεταπτυχιακό στη φρανκφούρτη,γνωρίζετε αν παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου? επίσης έχω ακούσει οτι στη φρανκφούρτη τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν,ισχύει αυτό?

                        Comment


                          #28
                          Originally posted by sophie89 View Post
                          καλησπέρα,είμαι τελειόφοιτη του τμήματος φυσικής με βαθμό πτυχίου 5,85.Ενδιαφέρομαι να κανω μεταπτυχιακό στη φρανκφούρτη,γνωρίζετε αν παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου? επίσης έχω ακούσει οτι στη φρανκφούρτη τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν,ισχύει αυτό?
                          Για κάθε πληροφορία για εισαγωγή, για δίδακτρα, για προαπαιτούμενα γλώσσας, για deadlines, για τρόπο αποστολή δικαιολογητικών στο site του κάθε μεταπτυχιακού ξεχωριστά. Ισχύουν διαφορετικά πράγματα για το κάθε ένα όπως και διαφορετικά πράγματα σε κάθε κρατίδιο. Πάντως ο βαθμός είναι μικρός για τα απαιτούμενα στα πιο πολλά μεταπτυχιακά που έχω δεί (στο Γερμανικό σύστημα είσαι 3,5), αλλά δεν χάνεις τίποτα να το κοιτάς.

                          *Για μετατροπή βαθμολογίας απο Ελληνικό σε Γερμανικό (http://ic.daad.de/athen/download/Gri...umrechnung.pdf)

                          Για Πανεπιστήμια η εξίσωση είναι Hochschulnoten = 7 – 3 ND : 5 με ND ο βαθμός του πτυχίου απο Ελλάδα (5-10)
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            #29
                            γεια,

                            αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα με μεταπτυχιακα σε computer science στη γερμανια, ας δωσει καποιες πληροφοριες.

                            ευχαριστω.

                            Comment


                              #30
                              Originally posted by alex_b View Post
                              γεια,

                              αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα με μεταπτυχιακα σε computer science στη γερμανια, ας δωσει καποιες πληροφοριες.

                              ευχαριστω.
                              Γεια σου alex_b και καλως ήρθες στο forum
                              Θα βρείς πολλές πληροφορίες στην σελίδα του DAAD DAAD - International Programmes in Germany 2012 και ειδικά για μάστερ σε computer science http://www.daad.de/deutschland/studi...2&ipenter.y=16

                              Εγώ κάνω το μεταπτυχιακό μου σε computer simulation is science (Computer Simulation in Science :: BUW) το οποίο είναι πάρα πολύ καλό μετά απο ένα χρόνο που το παρακολουθώ. Αν έχεις κάποιες ιδιαίτερες απορίες με χαρά θα σου απαντήσω. (Π.χ Γλώσσα, διαδικασία κ.α)
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment

                              Working...
                              X