Announcement

Collapse
No announcement yet.

η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Viel Glück Θοδωρή, ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις

    Γράψε μας αν μπορείς τι ακριβώς έλεγες στα mail ή στο τηλέφωνο όταν έψαχνες για διαμέρισμα.
    making the wrong move at the right time

    Comment


      #17
      Originally posted by Areti View Post
      Viel Glück Θοδωρή, ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις

      Γράψε μας αν μπορείς τι ακριβώς έλεγες στα mail ή στο τηλέφωνο όταν έψαχνες για διαμέρισμα.


      Αρετή μου μην φαντάζεσαι κάτι πολύπλοκο. Κείμενο πάντα στα γερμανικά και πάντα ευγενικότατο. Δυο τρία λόγια για εσένα είμαι ο τάδε το επάγκελμα μου είναι αυτό και πρόκειται να επισκεφτώ την Γερμανία για ένα μεγάλο διάστημα καθώς και την πόλη τάδε. Εγώ δεν ανάφερα πουθενά ότι πρόκειται για κάποιου είδους μετανάστευση, αλλά δεν είναι χαζοί ... το φαντάζονται! Γενικά αυτοί που θα σου απαντήσουν θα ναι ευγενικοί και πρόθυμοι. Όσοι δεν είναι δεν θα μπούν στον κόπο. Από την δε απάντηση εσύ θα ''κόψεις'' και την κίνηση σου για την επόμενη κρούση. Προσοχή!! αν δεις απάντηση στα αγγλικά ή μπερδεμένες καταστάσεις:''να σας στείλω κλειδί να μου στείλετε χρήματα'', ''εγώ λείπω απο την Γερμανία, αλλά ο φίλος μου..'' κτλ έχε το νου σου γιατί μάλλον έπεσες σε ιντερνετικό απατεώνα. Εύκολο είναι και να έχεις στο νού σου οτι το πρώτο σπίτι είναι ''προσωρινή λύση ανάγκης''!
      Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

      Comment


        #18
        καλημερα θοδωρη!
        να ρωτησω με τι επιπεδο γερμανικων ανεβηκες?επισης που στοχευεις για μονινη εργασια? σε ποιον τομεα?

        περιμενω αγωνιωδως καθε μερα νεα σου και ειναι σαν να βρισκομαι μαζι σου..

        φιλικα

        μιχαλης

        Comment


          #19
          Originally posted by Θοδωρής View Post




          Αρετή μου μην φαντάζεσαι κάτι πολύπλοκο. Κείμενο πάντα στα γερμανικά και πάντα ευγενικότατο. Δυο τρία λόγια για εσένα είμαι ο τάδε το επάγκελμα μου είναι αυτό και πρόκειται να επισκεφτώ την Γερμανία για ένα μεγάλο διάστημα καθώς και την πόλη τάδε. Εγώ δεν ανάφερα πουθενά ότι πρόκειται για κάποιου είδους μετανάστευση, αλλά δεν είναι χαζοί ... το φαντάζονται! Γενικά αυτοί που θα σου απαντήσουν θα ναι ευγενικοί και πρόθυμοι. Όσοι δεν είναι δεν θα μπούν στον κόπο. Από την δε απάντηση εσύ θα ''κόψεις'' και την κίνηση σου για την επόμενη κρούση. Προσοχή!! αν δεις απάντηση στα αγγλικά ή μπερδεμένες καταστάσεις:''να σας στείλω κλειδί να μου στείλετε χρήματα'', ''εγώ λείπω απο την Γερμανία, αλλά ο φίλος μου..'' κτλ έχε το νου σου γιατί μάλλον έπεσες σε ιντερνετικό απατεώνα. Εύκολο είναι και να έχεις στο νού σου οτι το πρώτο σπίτι είναι ''προσωρινή λύση ανάγκης''!
          Dankeschön Θοδωρή και καλή συνέχεια
          making the wrong move at the right time

          Comment


            #20
            καλα ναι αυτο να λεγεται...παιζει ρολο και σε ποια πολη πας...
            Παντως μπραβο σου που νοιαστηκες τοσο και πηρες και τηλεφωνο.

            Comment


              #21
              Originally posted by synnefaki View Post
              και εγω την ιδια απορια εχω...
              δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης, Θοδωρη!
              sto Auslaenderamt δεν πηγαινουμε απο τοτε που μπηκαμε στην ΕΕ. Μπορει να κινηυεις ελευθερα εντος ΕΕ Ουτε αδεια εργασιας χρειαζεσαι.

              Καλως ηρθες και ασε το Auslaenderamt. Πηγαινε στο jobcenter sto Arbeitsagentur να δηλωθεις.
              Ευχομαι γρηγορα να βρεις κατι καλο και σιγα σιγα ολα θα παρουν τον δρομο τους.
              Μπραβο σου που γραφεις τις εμπειριες σου απο κει. Να διαβαζει ο κοσμος την περιγραφη το τι ζεις εκει και να μαθαινει το πως ειναι.
              Μην φοβασαι καθολου. Προχωρα
              synnefaki η δήλωση στο Arbeitsagentur είναι απαραίτητη;;
              Έχουμε δηλωθεί στο Burgeramt και πήραμε και το Freizugigkeitsbescheinigung!

              Θοδωρή καλή συνέχεια και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

              Comment


                #22
                Originally posted by Meinh View Post
                synnefaki η δήλωση στο Arbeitsagentur είναι απαραίτητη;;
                Έχουμε δηλωθεί στο Burgeramt και πήραμε και το Freizugigkeitsbescheinigung!

                Θοδωρή καλή συνέχεια και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
                μπορει να σου δωσουν καποιες διευθυνσεις και τηλεφωνα απο πιθανες εργασιες για σας.

                Comment


                  #23
                  η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

                  Originally posted by mikael View Post
                  καλημερα θοδωρη!
                  να ρωτησω με τι επιπεδο γερμανικων ανεβηκες?επισης που στοχευεις για μονινη εργασια? σε ποιον τομεα?

                  περιμενω αγωνιωδως καθε μερα νεα σου και ειναι σαν να βρισκομαι μαζι σου..

                  φιλικα

                  μιχαλης
                  Μιχάλη ήρθα εδώ με επίπεδο β1 - β2 θεωρητικό! τι θελώ να πώ? οτι πτυχίο δεν κρατάω στα χέρια μου, έχω μόνο τα τρελά εντατικά μαθήματα στην Ελλάδα με πολύ μειωμένο λεξιλόγιο!! Το λέω και το δηλώνω ξεκάθαρα σε όλους, για να μην δημιουργώ εντυπώσεις : πρόβλημα με την γλώσσα υπάρχει και μάλιστα μεγάλο!

                  ΄Εκανα στην Ελλάδα ιδίαιτερα μαθήματα, με δυό ώρες την ημέρα για (συνολικά αριθμιτικά) 3,5 μήνες, και πολύ διάβασμα τουλαχιστόν 4 ώρες! Τα προβλήματα είναι 3: η αφομοίωση, αρχικά, η ντόπια προφορά και η ταχύτητα που μιλανε οι Γερμανοί. Ευκολό δεν είναι σε καμία περίπτωση και σίγουρα μου δημιουργει προβλήματα! Για παράδειγμα (επίτηδες προτιμώ αστείο παρόλο που υπαρχούν και τα καθόλου αστεία) είμαι εδω 5 μέρες, τριγυρίζω στις πλατείες και στις Χριστουγεννιατικές αγορές που είναι γεμάτες με κόσμο και μου έχουν σπάσει την μύτη τα δίαφορα Wurst και άλλα καλούδια που ψήνονται! ειμαί και λιγο λιχούδης! αλλά δεν τολμάω να πάρω κάτι γιατί δεν ξέρω πως να το ζητήσω, δεν έχει καταλόγους με τα ονόματα τον ψητών και στην ουρά εχεί πολύ κόσμο! Πριν από καμία ώρα πλησίασα σε ένα που έιχε ένα κατάλογο που ειχε και τις τιμές. Μου άρεσε πάρα πολύ ένα ψητό που το έκοβαν φέτα και το έβαζαν μέσα σε ψωμάκι προσπαθώ να βρώ το όνομα του άλλα δεν βρίσκω κάτι με το Braten...., έρχεται η σειρά μου, οπότε για να δώ τι άλλο αναγνωρίζω: ααα αυτό που έχει και το τυράκι επάνω ψάχνω βλεπώ ένα τιτλο που (δεν τον θυμάμαι καλά) αλλα λέει .... mit Kässe! έ δεν ειναι και αυτό που ήθελα αλλά δεν βαρίεσαι! το ζητάω λοιπόν και η χοντρουλά κυριά χαμογελά ευγενικά! και τελικά την βλέπω να κόβει το ψητό που μου είχε αρέσει!!! ήταν πεντανόστιμο και έκανε 1.20ευρώ.... τι να πώ? το θαύμα των Χριστουγεννών?? (αστειέυομαι φυσικά!)

                  Το δηλώνω κατηγορηματικά παρόλο που όλοι θα σου μιλήσουν αγγλικά χρειάζονται παντου γερμανικά!! και μάλιστα σε όσο καλύτερο επίπεδο γίνεται! το δικό μου μοτο που ελπίζω να εξελιχθεί σωστό λέει: όσα περισσοτερα μπορείς στην Ελλάδα (τουλαχιστον μια ευχέρεια και αμέσως μαθήματα εδώ). Δυστηχώς εμένα θα με καθυστερίσουν πολύ και σε όλα τα θέματα οι γιορτές!

                  Με ρώτησες για την μόνημη εργασία. Έχω πτυχίο πανεπιστημιού τρελό ''βαρίδιο'' (θεωρείται) για την Ελλάδα... εδώ υπάρχει ένα κάποιο, συγκρατημένο, ενδιαφέρον.... έκανα και κάποιες κρούσεις... αλλά σε δουλειά πανεπιστημιακή μου το ξεκαθαρίζουν όλοι: ΓΛΩΣΣΑ! Επειδή σκοπεύω να ψαχτώ σοβαρά και αγαπώ και το επάγκελμα μου πολύ για να κάνω βιασύνες και λάθη προτιμώ να κάνω κινήσεις όταν θα είμαι έτοιμος γλώσσα και προσαρμογή εδώ! (θα με ενδιέφερε η γνώμη σας). Οπότε ψάχνω να ξεκινήσω με όποιαδήποτε εργασία, όπως άλλωστε έκανα και για χρόνια στην Ελλάδα!
                  Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                  Comment


                    #24
                    με προβληματιζει κι εμενα πολυ το θεμα της γλωσσας..κανω 6 μηνες τωρα ιδιαιτερα

                    θελω ν αρχισω να κατεβαζω ταινιεε γερμανικες με αγγλικους υποτιτλους απο το νετ

                    τα linguaphone τα δοκιμασες? το 1ο τευχακι που εκανα το βρηκα παραπολυ καλο..και εχει αλλα 8..

                    μετα χαρας να διαβασω ξανα νεα σου..

                    καλη δυναμη και θετικη σκεψη

                    Comment


                      #25
                      Πώς να σε ευχαριστήσω με λόγια milu? Ναι έιναι εντελώς διαφορετικά έντυπα, πιθανόν να έχει να κάνει με τις αλλάγες από κρατίδιο σε κρατίδιο. Σήμερα ξαναπήγα λοιπόν και μου είπαν οτι δεν έινα ανάγκη να κατατεθεί αυτο το έγγραφο άμεσα! Είχε δίκιο το Συννεφάκι! Όσο για το γραφείο εκεί? κόσμος κόσμος κόσμος! Σε ευχαριστώ όμως πάρα πόλυ που μπήκες στον κόπο!

                      Κατά τα άλλα το ψάξιμο συνεχίζεται! Σε πολλά καταστήματα έχουν χαρτία από έξω που ζητάνε υπαλλήλους! Θα είμαι ειλικρινής και εδώ σε πολλά μαγαζιά τρώς ''χι'' όπως λέμε κυρίως λόγω της ομιλίας σου! Τι θέλω να πώ: ''ενδιαφέρομαι παρακαλώ για τη θέση που δίαβασα έξω'' ''α λυπάμαι η θέση εχεί δοθεί'' και την άλλη μέρα η αγγελία εκεί!! Φυσικά και ο αντίλογος συνάντησα απίστευτη ευγένεια και πραγματικά απίστευτο το πόσο χρόνο μου διέθεσαν για να μου εξηγήσουν το πώς θέλουν το βιογραφικό μου. Λογικό! από όλα έχει ο μπαξές!

                      Μένη και εσείς καινούριοι ε? Μαζί παλευουμέ? Από τις απαντήσεις που έιχα σήμερα μάλλον θα μας καθυστερήσουν λίγο οι γιορτές! Ελπίζω να σας χίονισε στο Βερολίνο!
                      Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Θοδωρής View Post
                        Μιχάλη ήρθα εδώ με επίπεδο β1 - β2 θεωρητικό! τι θελώ να πώ? οτι πτυχίο δεν κρατάω στα χέρια μου, έχω μόνο τα τρελά εντατικά μαθήματα στην Ελλάδα με πολύ μειωμένο λεξιλόγιο!! Το λέω και το δηλώνω ξεκάθαρα σε όλους, για να μην δημιουργώ εντυπώσεις : πρόβλημα με την γλώσσα υπάρχει και μάλιστα μεγάλο!

                        ΄Εκανα στην Ελλάδα ιδίαιτερα μαθήματα, με δυό ώρες την ημέρα για (συνολικά αριθμιτικά) 3,5 μήνες, και πολύ διάβασμα τουλαχιστόν 4 ώρες! Τα προβλήματα είναι 3: η αφομοίωση, αρχικά, η ντόπια προφορά και η ταχύτητα που μιλανε οι Γερμανοί. Ευκολό δεν είναι σε καμία περίπτωση και σίγουρα μου δημιουργει προβλήματα! Για παράδειγμα (επίτηδες προτιμώ αστείο παρόλο που υπαρχούν και τα καθόλου αστεία) είμαι εδω 5 μέρες, τριγυρίζω στις πλατείες και στις Χριστουγεννιατικές αγορές που είναι γεμάτες με κόσμο και μου έχουν σπάσει την μύτη τα δίαφορα Wurst και άλλα καλούδια που ψήνονται! ειμαί και λιγο λιχούδης! αλλά δεν τολμάω να πάρω κάτι γιατί δεν ξέρω πως να το ζητήσω, δεν έχει καταλόγους με τα ονόματα τον ψητών και στην ουρά εχεί πολύ κόσμο! Πριν από καμία ώρα πλησίασα σε ένα που έιχε ένα κατάλογο που ειχε και τις τιμές. Μου άρεσε πάρα πολύ ένα ψητό που το έκοβαν φέτα και το έβαζαν μέσα σε ψωμάκι προσπαθώ να βρώ το όνομα του άλλα δεν βρίσκω κάτι με το Braten...., έρχεται η σειρά μου, οπότε για να δώ τι άλλο αναγνωρίζω: ααα αυτό που έχει και το τυράκι επάνω ψάχνω βλεπώ ένα τιτλο που (δεν τον θυμάμαι καλά) αλλα λέει .... mit Kässe! έ δεν ειναι και αυτό που ήθελα αλλά δεν βαρίεσαι! το ζητάω λοιπόν και η χοντρουλά κυριά χαμογελά ευγενικά! και τελικά την βλέπω να κόβει το ψητό που μου είχε αρέσει!!! ήταν πεντανόστιμο και έκανε 1.20ευρώ.... τι να πώ? το θαύμα των Χριστουγεννών?? (αστειέυομαι φυσικά!)

                        Το δηλώνω κατηγορηματικά παρόλο που όλοι θα σου μιλήσουν αγγλικά χρειάζονται παντου γερμανικά!! και μάλιστα σε όσο καλύτερο επίπεδο γίνεται! το δικό μου μοτο που ελπίζω να εξελιχθεί σωστό λέει: όσα περισσοτερα μπορείς στην Ελλάδα (τουλαχιστον μια ευχέρεια και αμέσως μαθήματα εδώ). Δυστηχώς εμένα θα με καθυστερίσουν πολύ και σε όλα τα θέματα οι γιορτές!

                        Με ρώτησες για την μόνημη εργασία. Έχω πτυχίο πανεπιστημιού τρελό ''βαρίδιο'' (θεωρείται) για την Ελλάδα... εδώ υπάρχει ένα κάποιο, συγκρατημένο, ενδιαφέρον.... έκανα και κάποιες κρούσεις... αλλά σε δουλειά πανεπιστημιακή μου το ξεκαθαρίζουν όλοι: ΓΛΩΣΣΑ! Επειδή σκοπεύω να ψαχτώ σοβαρά και αγαπώ και το επάγκελμα μου πολύ για να κάνω βιασύνες και λάθη προτιμώ να κάνω κινήσεις όταν θα είμαι έτοιμος γλώσσα και προσαρμογή εδώ! (θα με ενδιέφερε η γνώμη σας). Οπότε ψάχνω να ξεκινήσω με όποιαδήποτε εργασία, όπως άλλωστε έκανα και για χρόνια στην Ελλάδα!
                        Αυτό φαντάζομαι ότι θα μου συμβεί και εμένα με τη γλώσσα, ενώ διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω εδώ και 3.5 μήνες, μόλις έρθει η ώρα της πράξης θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Η φίλη που μου κάνει μαθήματα έχει γεννηθεί και έχει μεγαλώσει Γερμανία και μόλις κάνουμε κάποιο εγχείρημα διαλόγου δεν καταλαβαίνω τίποτα τι μου λέει λόγο προφοράς , Θοδωρή σε καταλαβαίνω απόλυτα, υπομονή!!!
                        Ωστόσο έχω κουραστεί από το διάβασμα και έχω 1.5 μήνα ακόμα μπροστά μου μέχρι να έρθω εκεί και δεν ξέρω ποια πώς να βάλω σε τάξη πέντε πράγματα που έχω μάθει.

                        Comment


                          #27
                          Milu καλημέρα,
                          Ήθελα να σε ρωτήσω ότι ακόμα και αν τους δηλώσεις στον ΟΑΕΔ ότι δεν γνωρίζεις καλά τη γλώσσα, προσπαθούν να σου βρουν κάποια δουλειά σχετικά κοντά με την διεύθυνση κατοικίας που έχεις δηλώσει και το πιθανόν βιογραφικό που τους έχεις καταθέσει? Και αν σου βρουν κάποια εργασία πόσες φορές έχεις δικαίωμα να αρνηθείς την πρόταση και να περιμένεις να σου προτείνουν κάτι Άλο?

                          Comment


                            #28


                            Καλημερα
                            εγω σημερα Θοδωρη θα σου απαντησω στα πιο σημαντικα πραγματα

                            το ενα που το κοβανε σε φετες ειναι το Leberkaese

                            και το αλλο με το κασερι απο πανω νομιζω εννοεις
                            τα Kaesespaetzle

                            αν πηγαινεις για λουκανικα θα λες Bratwurst bitte και ολα οκ

                            ελπιζω να σε καλυψα

                            Comment


                              #29
                              Σε ευχαριστώ milu,
                              Θα τα έχω υπόψη μου όλα αυτά που μου είπες , εγώ θα δηλωθώ σαν άνεργος με όλες τις διαδικασίες που γνωρίζω και αν είναι να μου βρουν κάποια δουλειά αυτοί από μένα εννοείτε ότι είναι καλοδεχούμενη και ας μην προλάβω να πάρω ούτε μια φορά το επίδομα ενεργείας ,

                              Comment


                                #30
                                oλοι εχουμε το αγχος της γλωσσας..αυτο σε πρωτο σταδιο..μετα τα υπολοιπα..

                                προσωπικα εχω τα cd linguaphone και το παλευω..να συνηθοζει τ αυτι..και καμια ταινια απο νετ στα γερμανικα

                                τεσπα..μαχη παντου

                                Comment

                                Working...
                                X