Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έυρεση σπιτιου

    Μένω μοναχο και ψάχνω για σπίτι εδώ και 8 μήνες,σε δυο μήνες πρέπει να παραδώσω το σπίτι που μένω. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρω έτσι όπως είναι εδώ τα πράγματα.

    Δουλεύω σε μια εταιρία αλυσίδα που είναι σχεδόν σε όλες πόλεις τις γερμανίας.Γενικά θα έβλεπα και θετικά την αλλαγή πόλης γιατί το μοναχο έχει πανάκριβα νοίκια .Σκέφτομαι αν αλλάξω πόλη να πάω σε μια πιο μικρή και θέλω να ρωτήσω εάν η εύρεση σπιτιού θα είναι εφικτή αν πάω εκεί σε μεσίτη και του πω ποια σπίτια έχεις, να διαλέξω ένα από αυτά που θα έχει και τέλος ή έιναι όπως εδώ στο μοναχο που παίρνεις πρόσκληση από μεσίτη πας να το δεις και είναι άλλοι 40 με 50 υποψήφιοι ; Αν θα μπορούσα να επιλέξω που θα πάω θα έλεγα ή νυρεμβέργη ή ανόβερο.

    Comment


      Η ποιο κλασσικη απατη πλεον. Ο ιδιοκτητης, συνηθως κατοικος Αγγλιας, νοικιαζει το διαμερισμα, το οποιο ειχε για την φοιτητρια κορη του αλλα χ,ψ λογους δεν χρειαζεται πλεον. Εναντι ποσου, θα εμφανιστει αντιπροσωπος του με τα κλειδια για το διαμερισμα, να το δει ο ενδιαφερομενος και αν τελικα δεν κλειστει συμφωνια θα επιστραφει το ποσον. Σωστα τα λεω; Μακρια και ποτε λεφτα μπροστα!!

      Comment


        Περνα και απο το Wohnungsamt και πες τους πως χρειαζεσαι σπιτι αμεσα, καθως σε 2 μηνες θα βρεθεις στο δρομο. Κυνηγησε το με καθε τροπο.

        Comment


          Οι υποψιες μου βγαινουν αληθινες οποτε.Φιλε DiD666 ακριβως οπως τα λες εχει η ιστορια μου.Σας ευχαριστω ολους σας.

          Comment


            Αυτοί αν δεν κάνω λάθος είναι για να σου δώσουν επίδομα σε περίπτωση που δεν βγαίνεις οικονομικά να πληρώσεις το νοίκι, έτσι έχω ακούσει αλλα και πάλι αν περίμενα από αυτούς να μου βρούνε τώρα με τόσους από Συρια μερια που έχουν έρθει εδω ,δεν υπάρχει ελπίδα να σου βρούνε κάτι.

            Comment


              Ευρεση σπιτιου στο μοναχο

              Καλησπερα και καλα χριστουγεννα,

              Βρισκομαι στο μοναχο και εργαζομαι τους τελευταιους 8 μηνες συγκατοικοντας σε συγγενη,πλεον πιστευω ηρθε ο καιρος να βρω δικο μου σπιτι αλλα λογω έλλειψης χρονου δεν εχω κινηθει ακομη ωστε να βρω και το κυριοτερο ειναι πως δεν γνωρίζω και τις κινησεις που πρεπει να κανω ωστε να βρω κατι.

              Γερμανικα μιλω μετρια αλλα απταιστα αγγλικα.ειμαι σε αναζήτηση για σπιτι που να δεχεται δυο ατομα κυριως και δευτερεουσας σημασίας να ειναι σε σταθμο uban κοντα ωστε να βολευει για την εργασια.

              Ξερει καποιος να μου δωσει λεπτομερειες πανω στις κινησεις που πρεπει να κανω,τι χαρτια χρειάζεται,τι να προσεξω και τι οχι και γενικα εναν οδηγο ας το πουμε και ετσι ωστε να βρω κατι?οικονομικα δεν θα ελεγα οτι υπαρχει προβλημα εως τα 800-900€ το μηνα αλλα φυσικα οσο το λιγοτερο τοσο καλυτερα.

              Υπάρχει τροπος να βρω ελληνες ενοικιαστες μεσω ιντερνετ η μεσω καποιου συλλογου ας πουμε;

              Επισης τι ειναι το schufa και πως το βρισκω αυτο;

              Γνωριζω για τις δυσκολιες του να βρεις σπιτι στο μοναχο καθως και για το προβλημα ζητησης και προσφορας αλλα ελπιζω!

              Ευχαριστω προκαταβολικα!καλες γιορτες να εχετε!

              Comment


                Originally posted by wateb View Post
                κινησεις που πρεπει να κανω,τι χαρτια χρειάζεται,τι να προσεξω και τι οχι και γενικα εναν οδηγο ας το πουμε
                Η λειτουργία της SCHUFA είναι παρόμοια με αυτή τη ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ ΑΕ. Εδώ αναλυτικά.
                Διάβασε το προσεχτικά, θα καταλήξεις στην παραγγελία του /» SCHUFA-Bonitätsauskunft (κόστος ~ € 24,95), πρόσεχε όχι το SCHUFA-Auskunft online!

                Tι τιμές παίζουν στη πόλη και σε ορισμένες περιοχές Mietspiegel München 2015: was mieten in München kostet
                Σπίτι ή διαμέρισμα με προσφορές από ιδιώτες προς αγορά ή ενοικίαση βρίσκει κανείς στις αγγελίες απτήν τοπική εφημερίδα της πόλης και εδω www.immobilienscout24.de εδώ Immobilien schnell und einfach finden bei immowelt.de και εδώ Ακίνητα σε Γερμανία. Τα περισσότερα σ `αυτές της ιστοσελίδες είναι προσφορές από μεσίτες, οι οποίοι ζητάνε ένα διπλό νοίκι μεσιτικά. Αλλά υπάρχουν και προσφορές από ιδιώτες δηλ. όπου γραφεί provisionsfrei ή privat ή vom Vermieter. Βάζεις στην αναζήτηση την πόλη και Mietwohnung η Mieten.
                Ενημερωτικά, και η ιδιώτες ζητάνε ένα διπλό νοίκι για εγγύηση (Kaution) το οποίο όμως παίρνετε πίσω όταν ξανά μετακομίστε από το διαμέρισμα και δεν έχει πάθει ζημιές χωρίς δικό σας οικείο πταίσμα.

                Στην συνέχεια γράφεις μια αίτηση υποψηφιότητας για ενοικιαζόμενου διαμερίσματός πχ. κάπως έτσι:

                Sehr geehrte Damen und Herren, (η το όνομα τη ενοικιαστή)

                hiermit bewerbe ich mich um die von Ihnen ausgeschriebene Wohnung in der …..straße 00, 80800 München.
                Ich bin gelernter (το επάγγελμα σου) in einem festen Arbeitsverhältnis bei der Firma (όνομα εταιρίας που εργαζεσε) und meine Lebensgefährtin arbeitet bei (όνομα εταιρίας εργασία του συζύγου) als (εργασία του συζύγου) bei evtl. Bedarf kann eine aktuelle Schufa-Auskunft und Lohnabrechnungen sofort nachgereicht werden.

                Über einen positiven Bescheid von Ihnen würde ich mich besonders freuen.


                Mit freundlichen Gruß

                Ονομα


                Μετά η θα σε καλέσουν η θα ζητήσουν να τους στείλετε το SCHUFA-Bonitätsauskunft, τις μισθολογικές καταστάσεις (lohnabrechnung) κάποιες φορές και μια Mieter-Selbstauskunft, που θέλει συμπλήρωμα και υπογραφή.

                Αυτά. Και για Μόναχο... Καλή τύχη!

                Comment


                  Ξέχασα υπάρχει και μια απλή δωρεάν αίτηση εδώ, αλλά αργή αρκετά γα να σου το στείλουν!

                  Comment


                    Στο μόναχο το Schufa το πήρα από μια τράπεζα , ( δεν θυμάμαι όνομα ) που είναι Sonner str κοντά Sendlinger tor. Στο δίνουν επί τόπου αρκεί να πας με το χαρτί που έκανες anmeldung στο KVR και ταυτότητα φυσικά. Για την εύρεση σπιτιού ...καλή τύχη.

                    Comment


                      Καλησπέρα κι απο μένα! Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις σας, μιας και η ιδέα για μετανάστευση υπάρχει εδώ και χρόνια. Ετοιμαζόμαστε με τον φίλο μου να πάμε Γερμανία. Εγώ ξεκινάω σπουδές το επόμενο εξάμηνο (Απρίλιο) και ο φίλος μου θα συνεχίσει τα μαθήματα γλώσσας (έχει κάνει μόνο 5 μήνες ιδιαίτερα) και θα αναζητήσει εργασία. Επειδή δεν έχουμε κάποιον γνωστό στην περιοχή για να μας φιλοξενήσει στην αρχή, τι επιλογές έχουμε για διαμονή μόλις φτάσουμε; Ψάχνω σπίτι από αγγελίες αλλά καταλαβαίνω οτι απο μακρια είναι αδύνατο να σου δώσει κάποιος σπίτι. Διάβασα οτι κάποιοι πήγατε σε πανσιον στην αρχή. Είχατε κλείσει δωμάτιο πριν φτάσετε ή το κλείσατε εκεί; Το Tübingen είναι φοιτητούπολη και είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς σπίτι, γι'αυτό κοιτάω και στις γύρω περιοχές: Reutlingen, Metzingen, Rottenburg am Neckar. Υπάρχει κανείς εδώ σε αυτές τις περιοχές να με κατατοπίσει λίγο για το πώς είναι η κατάσταση με τα σπίτια εκεί;
                      Ευχαριστώ!

                      Comment


                        Πολύ ωραίο blog.

                        Φυσικά σχετικά με τα σπίτια θα μπορούσαν να προστεθούν και πολλά ακόμη αν κρίνω από τις εμπειρίες αρκετών που τα γράφουν εδώ και από τις δικές μου.

                        Comment


                          Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλά παλιά σπίτια πριν τον πόλεμο . Εγώ σε ένα σπίτι που είμαι από τότε που ήρθα πάντος έχει γείωση. Αυτή η περιγραφή που λέει μετά έκανα μπάνιο με μπετατιν μου θύμισε έναν γνωστό φιγουρατζή- εφετζή που όλα τα λέει με υπερβολές και δεν τον περνώ στα σοβαρά

                          Comment


                            Στην Γερμανία υπάρχουν πολλά σπίτια αρκετά παλία , η νομοθεσία όμως και η λογική του ruckanlage σιγουρεύει ότι ανακαινίζονται αρκετά συχνά και ότι είναι σε καλή κατάσταση.
                            Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις οπότε δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να του έτυχε κάτι τέτοια αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι πήγε σε 5 σπίτια και ήταν όλα έτσι

                            Comment


                              Originally posted by milu View Post
                              Είναι απάτη!!


                              Η Engel & Völ­kers είναι Μεσίτες, σχετικά μια αξιόπιστη εταιρεία, αν είναι όντος αυτή γιατί υπήρξαν και υπάρχουν πολλές απάτες στο Immlbilienscout24 από οργανωμένα κυκλώματα.


                              Αν θέλετε στείλετε ένα pm μπορώ να ελέγξω αν όλα είναι αξιόπιστα
                              αυτο το σπίτι παίζει ακόμα.. μου ήρθε πριν 3 μέρες σε mail.

                              Comment

                              Working...
                              X