Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ενοικιαση κατοικιας

    Γεια σας σε ολους , οποιος ξερει ασ απαντισει. Τα ενοικια ποσο και πως ενοικιαζουν στην γερμανια . ειμαστε 5 ατομα ( εγω ο συζηγος και 3 παιδια )σκεφτομαστε να παμε στην γερμανια για δουλεια επειδη εδω στην ελλαδα δεν μας χωραει ο τοπος αλλο.Μηναμε χωρις δουλεια ταυτοχρονα και οι δυο. Εχω ακουσει οτι πρεπει να δουλεψεις εκει για να δουνε το εκαθαριστικο μας και υστερα σου ενοικιαζουν το σπιτι .Υσχει αυτο ? με τις δουλειες τι γινετε? Πως ειναι καλυτερα να παμε ολοι μαζι οικογενιακος η πρωτα ο συζηγος και μετα εμεις? ευχαριστω για το χρονο σας.

    #2
    Originally posted by lora View Post
    Γεια σας σε ολους , οποιος ξερει ασ απαντισει. Τα ενοικια ποσο και πως ενοικιαζουν στην γερμανια . ειμαστε 5 ατομα ( εγω ο συζηγος και 3 παιδια )σκεφτομαστε να παμε στην γερμανια για δουλεια επειδη εδω στην ελλαδα δεν μας χωραει ο τοπος αλλο.Μηναμε χωρις δουλεια ταυτοχρονα και οι δυο. Εχω ακουσει οτι πρεπει να δουλεψεις εκει για να δουνε το εκαθαριστικο μας και υστερα σου ενοικιαζουν το σπιτι .Υσχει αυτο ? με τις δουλειες τι γινετε? Πως ειναι καλυτερα να παμε ολοι μαζι οικογενιακος η πρωτα ο συζηγος και μετα εμεις? ευχαριστω για το χρονο σας.
    Analoga tin perioxi pou skopeueis na meineis kai to poso megali einai i poli , ka8os kai to an exei foitites (anevainoun ta enoikia) na upologizeis stin kaliteri periptosi gia 5melis oikogenia apo 500-700 euro epioikos...
    Paizei rolo to an exei gazi gia 8ermansi i petrelaio. To gazi edo einai pio akrivo. Prosoxi loipon otan noikiazete spiti na rotatea anlitika ola ta eksoda. Orismenoi ''zesto'' enooun'' kai me to reuma mesa, alla spania kai paizei apo perioxi se perioxi. Kai fisika zitane gia ta kala spitia, opos kai emeis stin Ellada egguiseis, mkis8ous klp. Malista polla kala spitia ta exoun oi ktimatomesites kai zitane kai autoi 2-3 miniatika extra apo ta 2-3 miniatika egiisis tou idioktiti. Sinolo 6 miniatika peripou. Fusika den proteino na pate se ktimatomesiti. Ektos kai an eiste epixeirimatias i kanenas giatros. Autoi 8a ta vgaloun ta ''spasmena''.

    Pantos uparxoun kai spitia pou den zitane pano apo 1 enoikio eggyisi. An uparxei kai kapoios na mesolavisei, to dinoun pio eukola kai merikes fores an einai palio to spiti mexri kai xoris eggyisi.
    Apla kalitera einai na vrei prota o enas ergasias kai meta na anevei oli i oikogeneia.
    Ego ksekinisa se estiatorio xoris kamia gnorimia kai poli ligi empeiria kai meso gnostou piga se alli poli se ergostasio.
    Elpizo na voi8isa kapos. Pantos an den exete ka8olou iokonomiki dinatotita gia epiviosi stin Ellada tote nai sas proteino na dokimasete stin Germania. Apla 8a xreiastei na palepsete.

    Kali dinami se olous mas!
    Filika Antonis
    "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

    Comment


      #3
      Ευχαριστω πολυ για πληροφοριες AntonisThess , εσυ ο ιδιος σε ποια περιοχη τησ γερμανιας εισαι? Σε τι εργοστασιο δουλευεις , ελληνας το εχει ? Μηπως ξερεις τιποτα για την περιοχη < Stuttgarte>(αν ειναι ακριβη , αν υπαρχουν εκει δουλειες και γενικα σαν ποια πολη τησ Αθηνας ειναι). ευχαριστω

      Comment


        #4
        Φιλε Αντωνη ζω τοσα χρονια στην Γερμανια...εχω νοικιασει τοοοσα σπιτια απτην μια ακρη της Γερμανιας ως την αλλη,στο μηκος της!
        Ασφαλως και κανεις λαθος. Το γκαζι ειναι το πιο φθηνο. Το πιο ακριβο για θερμανση ειναι το ρευμα. Συγκεκριμενα αυτα τα Nachtspeicher&#246;fen που ουτε καν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα, θερμαινουν με ρευμα και σου βγαινουν ο κουκος αηδονι!

        Ακομη πιο φθηνο μεσο θερμανσης ειναι το Fernw&#228;rme, που ερχεται με αγωγους στα σωματα καλοριφερ στο καθε διαμερισμα.

        Κατα ταλλα...εξαρταται σε ποιο κρατιδιο, δηλ. αν θα εισαι σε κανενα απομακρυσμενο της πρωην ανατολ. Γερμανιας ή σε καμια κοσμοπολιτικη μεγαλουπολη οπως Φρανγκφουρτη ή Μοναχο, ή σε καμια κωμοπολη στα νοτιοδυτικα.
        Σπιτι ή διαμερισμα προς αγορα ή ενοικιαση βρισκει κανεις στις αγγελιες απτην τοπικη εφημεριδα της πολης. Αλλα για οσους ειναι μακρυα και θελουν να εχουν μια ιδεα τι τιμες παιζουν σε καποια πολη και σε ορισμενες περιοχες μπορουν να ριξουν μια ματια στο www.immobilienscout24.de
        Eκει τα περισσοτερα σπιτια ειναι προσφορες απο μεσιτες, οι οποιοι πολυ σωστα ανεφερε ο Αντωνης πως ζητανε ενα διπλο νοικι εξτρα. Αλλα υπαρχουν και προσφορες απο ιδιωτες δηλ οπου γραφει provisionsfrei ή privat.

        Η εγγυηση εδω ειναι 2 νοικια στανταρ.
        Να προσεχετε μονο οταν κοιτατε να νοικιασετε κανενα διαμερισμα να εχει εντοιχιζομενη κουζινα. Θεωρειται πλεον must. Kαι επισης να προσεχετε..γιατι μερικοι νοικιαζουν την εντοιχιζομενη τους, δηλ. θα πρεπει να δινεται πχ ενα 50αρικο εξτρα προσθετο στο νοικι μονο και μονο για την εντοιχιζομενη. Δεν λεει....

        Τα κοινοχρηστα; Τα λεγομενα Nebenkosten (NK)

        Το ρευμα δεν ανηκει στα κοινοχρηστα εδω. Μονο το ρευμα που καταναλωνεται για κοινους χωρους χρησης πχ σκαλες ή στην αυλη για φωτισμο.
        Εδω υπαρχει συστημα ανακυκλωσης σκουπιδιων και ο ιδιοκτητης του σπιτιου πρεπει να πληρωνει για καθε καδο αναλογως τα λιτρα χωρητικοτητας του καδου και καθε ποσο το αδειαζουν αν το αδειαζουν πχ ανα δυο ή ανα 4 βδομαδες. Καθε χρονο πληρωνεις σαν ιδιοκτητης αναλογως ενα ποσο.
        Επομενως αν νοικιαζεις καποιο διαμερισμα και φυσικα πεταει και ο νοικιαστης σκουπιδια θα πρεπει να μετεχει στα εξοδα αυτα τα οποια συμπεριλαμβανονται στα κοινοχρηστα. Το ποσο το ρυθμιζει ο δημος της καθε πολης.
        Στα κοινοχρηστα ο νοικιαστης πληρωνει εκτος απτην θερμανση και την παροχη νερου και ενα μερος για τον φορο και τις ασφαλειες του κτιριου, και του οικοπεδου αναλογως τις μεριδες νοικιαστων που υπαρχουν στο κτιριο.
        Χοντρα χοντρα, ασχετως με πολη και περιοχη πρεπει να υπολογιζει καποιος απο 50 ως και 200 ευρω κοινοχρηστα το ατομο αναλογως τα τετραγωνικα του διαμερισματος (οσο πιο πολλα τοσο και πιο πολλα εξοδα θερμανσης...εδω παιζει ρολο και το αν το κτιριο εχει θερμομονωση). Κατα μεσο ορο ειναι 80 με100 ευρω το ατομο.
        Eτσι kaltmiete + NK= Warmmiete.

        Τα γνωριζω τοσο καλα γιατι νοικιαζουμε και εμεις ενα δυαρακι και αναγκαστικα εχω ασχοληθει υπεραρκετα με το θεμα.

        Comment


          #5
          Originally posted by synnefaki View Post
          Φιλε Αντωνη ζω τοσα χρονια στην Γερμανια...εχω νοικιασει τοοοσα σπιτια απτην μια ακρη της Γερμανιας ως την αλλη,στο μηκος της!
          Ασφαλως και κανεις λαθος. Το γκαζι ειναι το πιο φθηνο. Το πιο ακριβο για θερμανση ειναι το ρευμα. Συγκεκριμενα αυτα τα Nachtspeicher&#246;fen που ουτε καν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα, θερμαινουν με ρευμα και σου βγαινουν ο κουκος αηδονι!

          Ακομη πιο φθηνο μεσο θερμανσης ειναι το Fernw&#228;rme, που ερχεται με αγωγους στα σωματα καλοριφερ στο καθε διαμερισμα.

          Κατα ταλλα...εξαρταται σε ποιο κρατιδιο, δηλ. αν θα εισαι σε κανενα απομακρυσμενο της πρωην ανατολ. Γερμανιας ή σε καμια κοσμοπολιτικη μεγαλουπολη οπως Φρανγκφουρτη ή Μοναχο, ή σε καμια κωμοπολη στα νοτιοδυτικα.
          Σπιτι ή διαμερισμα προς αγορα ή ενοικιαση βρισκει κανεις στις αγγελιες απτην τοπικη εφημεριδα της πολης. Αλλα για οσους ειναι μακρυα και θελουν να εχουν μια ιδεα τι τιμες παιζουν σε καποια πολη και σε ορισμενες περιοχες μπορουν να ριξουν μια ματια στο www.immobilienscout24.de
          Eκει τα περισσοτερα σπιτια ειναι προσφορες απο μεσιτες, οι οποιοι πολυ σωστα ανεφερε ο Αντωνης πως ζητανε ενα διπλο νοικι εξτρα. Αλλα υπαρχουν και προσφορες απο ιδιωτες δηλ οπου γραφει provisionsfrei ή privat.

          Η εγγυηση εδω ειναι 2 νοικια στανταρ.
          Να προσεχετε μονο οταν κοιτατε να νοικιασετε κανενα διαμερισμα να εχει εντοιχιζομενη κουζινα. Θεωρειται πλεον must. Kαι επισης να προσεχετε..γιατι μερικοι νοικιαζουν την εντοιχιζομενη τους, δηλ. θα πρεπει να δινεται πχ ενα 50αρικο εξτρα προσθετο στο νοικι μονο και μονο για την εντοιχιζομενη. Δεν λεει....

          Τα κοινοχρηστα; Τα λεγομενα Nebenkosten (NK)

          Το ρευμα δεν ανηκει στα κοινοχρηστα εδω. Μονο το ρευμα που καταναλωνεται για κοινους χωρους χρησης πχ σκαλες ή στην αυλη για φωτισμο.
          Εδω υπαρχει συστημα ανακυκλωσης σκουπιδιων και ο ιδιοκτητης του σπιτιου πρεπει να πληρωνει για καθε καδο αναλογως τα λιτρα χωρητικοτητας του καδου και καθε ποσο το αδειαζουν αν το αδειαζουν πχ ανα δυο ή ανα 4 βδομαδες. Καθε χρονο πληρωνεις σαν ιδιοκτητης αναλογως ενα ποσο.
          Επομενως αν νοικιαζεις καποιο διαμερισμα και φυσικα πεταει και ο νοικιαστης σκουπιδια θα πρεπει να μετεχει στα εξοδα αυτα τα οποια συμπεριλαμβανονται στα κοινοχρηστα. Το ποσο το ρυθμιζει ο δημος της καθε πολης.
          Στα κοινοχρηστα ο νοικιαστης πληρωνει εκτος απτην θερμανση και την παροχη νερου και ενα μερος για τον φορο και τις ασφαλειες του κτιριου, και του οικοπεδου αναλογως τις μεριδες νοικιαστων που υπαρχουν στο κτιριο.
          Χοντρα χοντρα, ασχετως με πολη και περιοχη πρεπει να υπολογιζει καποιος απο 50 ως και 200 ευρω κοινοχρηστα το ατομο αναλογως τα τετραγωνικα του διαμερισματος (οσο πιο πολλα τοσο και πιο πολλα εξοδα θερμανσης...εδω παιζει ρολο και το αν το κτιριο εχει θερμομονωση). Κατα μεσο ορο ειναι 80 με100 ευρω το ατομο.
          Eτσι kaltmiete + NK= Warmmiete.

          Τα γνωριζω τοσο καλα γιατι νοικιαζουμε και εμεις ενα δυαρακι και αναγκαστικα εχω ασχοληθει υπεραρκετα με το θεμα.
          Αγαπητό Συνεφάκι διευκρινίζω ότι και πολλοί άλλοι Έλληνες και Γερμανοί υποστηρίζουν το ίδιο που λές για το γκάζι, αλλά με μία μικρή διαφορά ότι το σύγκρινα με το 2ο πιό φθηνό καύσιμο στον κόσμο δλδ. το πετρέλαιο και όχι με το ρεύμα. Υποστηρίζουν όσους ρώτησα ότι έγινε πιό ακριβό από το πετρέλαιο για όσους έχουν κεντρική θέρμανση ή ατομική με πετρέλαιο. Πάντως έχω ακούσει ότι είναι ελάχιστα τα σπίτια με πετρέλαιο για θέρμανση. Δεν γνωρίζω αν αληθεύει και σε τι βαθμό σε όλη την Γερμανία.
          Αν θέλεις Συνεφάκι να μας προσθέσεις την εμπείρία σου και γιαυτό ?
          Τα Nachtspeicher&#246;fen ονομάζονται θερμοσυσωρευτές στα ελληνικά και φυσικά το ρεύμα είναι η ακριβότερη μορφή παγκοσμίως για θέρμανση.
          Απλά μου έκανε και εμένα εντύπωση ότι αντίθετα με την Ελλάδα το γκάζι έγινε ακριβότερο από το πετρέλαιο στην Γερμανία. Εάν έχεις κάποια άλλα στοιχεία, ευχαρίστως θα τα διάβαζα με ενδιαφέρον διότι και εγώ βρίσκομαι προς αναζήτηση για 2η κατοικία καλίτερη.

          Φιλικά πάντα, Αντώνης
          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

          Comment


            #6
            ΚΑΛΗΜΕΡΑ SYNNEFAKI!!!!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ 80-100 Τ'ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ;ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΜΑΝΧΑΙΜ(LUDWIGSHAFEN),ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΕ ΚΡΑΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ -ΠΑΙΔΙΚΟ- ΚΟΥΖΙΝΑ - WC-ΣΑΛΟΝΙ, ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ.ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΝΝΟΩ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ.ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

            Comment


              #7
              ριξε μια ματια στο www.immobilienscout24.de

              βαλε Mannheim kai θα δεις ποσο ειναι το kaltmiete kai posa ta Nebenkosten, δηλ. συνολικα το Warmmiete.

              Με τα κοινοχρηστα εννοουσα πως παει αναλογικα με τα ατομα. Αλλο ειναι να μενουν 6 ατομα σε ενα διαμερισμα αλλο 2 ατομα. Τα 6 καταναλωνουν περισσοτερο ζεστο νερο, γκαζι για θερμανση κτλ.
              Αλλα οι νοικιαστες λενε ενα εμπειρικο ποσο, αν καταναλωσεις παραπανω στο τελος του χρονου φαινεται και σου αυξανει αναλογως τα κοινοχρηστα

              Αλλα μα προσεχετε γιατι υπαρχουν και αυτοι που εκμεταλλευονται καταστασεις. Να ζητατε παντα το Abrechnung και να κοιτατε αν εχουν μετρητες στα σωματα στα καλοριφερ κτλ.

              Comment


                #8
                Originally posted by synnefaki View Post
                ριξε μια ματια στο www.immobilienscout24.de

                βαλε Mannheim kai θα δεις ποσο ειναι το kaltmiete kai posa ta Nebenkosten, δηλ. συνολικα το Warmmiete.

                Με τα κοινοχρηστα εννοουσα πως παει αναλογικα με τα ατομα. Αλλο ειναι να μενουν 6 ατομα σε ενα διαμερισμα αλλο 2 ατομα. Τα 6 καταναλωνουν περισσοτερο ζεστο νερο, γκαζι για θερμανση κτλ.
                Αλλα οι νοικιαστες λενε ενα εμπειρικο ποσο, αν καταναλωσεις παραπανω στο τελος του χρονου φαινεται και σου αυξανει αναλογως τα κοινοχρηστα

                Αλλα μα προσεχετε γιατι υπαρχουν και αυτοι που εκμεταλλευονται καταστασεις. Να ζητατε παντα το Abrechnung και να κοιτατε αν εχουν μετρητες στα σωματα στα καλοριφερ κτλ.
                Χρήστο το Manheim είναι ακριβό στα ενοίκια και υπολόγισε περίπου 600-800 για ένα 3άρι γύρω στα 50-70 τετραγωνικά χωρίς το ρεύμα. Φυσικά ρόλο στην τιμή παίζει και άν είναι νεόκτιστο με εξτρά γκαράζ ή επιδιορθωμένο κλπ.
                Στο κέντρο της πόλης σίγουρα είναι ακριβά. Αν πας να μείνεις στα περίχωρά του δλδ καμία 20 λεπτάμε το αμάξι πιό μακρυά θα βρείς πιό φθηνά σπίτια καμία 100 ευρώ. Μένω στην διπλανή πόλη και την χωρίζει μία γέφυρα αφού περνάει ο Ρίνος ποταμός ανάμεσα.
                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                Comment


                  #9
                  Mit einem freundlichen Hinweis auf § 34 des Bundesdatenschutzgesetzes, § 13 Telemediengesetz, und die 143 Paragraphen des UrhG (Urhebergesetz). Verstöße gegen das UrhG sind als Straftaten eingestuft und werden nach § 106 UrhG mit 3 Jahre Gefängnis oder Geldstrafe geahndet.

                  Comment


                    #10
                    ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ-ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ

                    Παιδια καλημερα και παλι θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας οι οποιες ειναι κατατοπιστικες.το πηρα αποφαση φευγουμε ,οσο πιο συντομα τοσο πιο καλα για τα παιδια μου για να προλαβουν το σχολειο απο την αρχη ( 7 χρ ,7χρ,4 χρ).θα ξεκινησω εγω και μολις βρω σπιτι θα ανεβει και η υπολοιπη ομαδα.
                    η ερωτηση ειναι η εξης ανεβαζω πανω και οικοσυσκευες? ( ψυγεια κουζινες ) η συμφερει καλυτερα να αγορασω απο εκει?
                    εγω θα ανεβω με το αμαξι για να μπορω να κινηθω και θα παρω οτι μπορω απο εδω οτι μπορω ,καμια τηλεοραση ρουχα και οτι χωραει στο αμαξι, κρεβατια και ολα τα αλλα απο κανα ΙΚΕΑ σκεφτομαι,εσεις τι λετε?
                    μπορουν με τρενο ( η τραινο ποτε δεν το θυμαμαι) να μου στειλουν απο ελλαδα? μηπως συμφερει και το αμαξι να το στειλω με τρενο ?
                    σας ευχαριστω

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by zita38 View Post
                      Παιδια καλημερα και παλι θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας οι οποιες ειναι κατατοπιστικες.το πηρα αποφαση φευγουμε για αμβουργο,οσο πιο συντομα τοσο πιο καλα για τα παιδια μου για να προλαβουν το σχολειο απο την αρχη ( 7 χρ ,7χρ,4 χρ).θα ξεκινησω εγω και μολις βρω σπιτι θα ανεβει και η υπολοιπη ομαδα.
                      η ερωτηση ειναι η εξης ανεβαζω πανω και οικοσυσκευες? ( ψυγεια κουζινες ) η συμφερει καλυτερα να αγορασω απο εκει?
                      εγω θα ανεβω με το αμαξι για να μπορω να κινηθω και θα παρω οτι μπορω απο εδω οτι μπορω ,καμια τηλεοραση ρουχα και οτι χωραει στο αμαξι, κρεβατια και ολα τα αλλα απο κανα ΙΚΕΑ σκεφτομαι,εσεις τι λετε?
                      μπορουν με τρενο ( η τραινο ποτε δεν το θυμαμαι) να μου στειλουν απο ελλαδα? μηπως συμφερει και το αμαξι να το στειλω με τρενο ?
                      σας ευχαριστω
                      Υπαρχουν επισημα εταιρειες που αναλαμβανουν μεταφορες και εντος ΕΕ πχ απο Ελλαδα Γερμανια. Πολλοι βρισκουν απλα καποιον γνωστο τους νταλικερη που κανει διαδρομες προς Γερμανια και συμφωνουν μαζι του ενα χρημ.ποσο. Πληρωνεις μετα με το τετραγωνικο. Ποσα ακριβως θα σε γελασω...Το ξερω απλα γιατι και γονεις και πεθερικα που κουβαλησαν πραγματα στην Ελλαδα ετσι κανανε. Αν εχεις ηλεκτρον. συσκευες πρεπει φυσικα να της δηλωσεις στο τελωνειο. Βλεπε και ρωτησε εκει για λεπτομερειες.
                      Για το αυτοκινητο φορτωτικη στο τρενο ειναι γυρω στο 1000αρικο (τιμη απο προπερσυ που το ειχε κατεβ. ο πεθερος μου ετσι).
                      Αλλιως με τα φερυμποτ
                      http://www.greekferries.gr/ οταν θα πας να παρεις και την οικογενεια και φορτωνεται και το αυτοκινητο. Δες για τιμες στην σελιδα, με αυτοκ. τα παιδια πληρωνουν λιγοτερα και το αυτοκινητοi

                      εδω για επιπλα υπαρχουν και πιο φθηνα απτο ΙΚΕΑ, τα
                      Discounter μαγαζια, πχ Pocco, Roller κτλ

                      Comment


                        #12
                        καλημερα..γνωριζει καποιος αν συμφερει να φερςι τα πραγματα απο εδω εκει,σαλονια,ντουλαπια,τηλεορασεις κλπ η να αγοραζεις εκει?και να συμεφερει που θα βρω τετοιες εταιριες?

                        Comment


                          #13
                          με πλοιο και αμαξι στην γερμανια

                          Γεια σας,σκεφτομαστε να παμε με το πλοιο (πατρα - ανκονα Ιταλια και απο εκει με αμαξι μεχρι Δοναουβερτ Γερμανια ) . Η ερωτηση μου ειναι το αμαξι τι χαρτια χρειαζετε (εξοφληςη , κτεο ,κτλ.) ? και κατι ακομα , πριν ποση ωρα τησ αναχωρησης πρεπει να ειμαστε στο λιμανι?

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by lora View Post
                            Γεια σας,σκεφτομαστε να παμε με το πλοιο (πατρα - ανκονα Ιταλια και απο εκει με αμαξι μεχρι Δοναουβερτ Γερμανια ) . Η ερωτηση μου ειναι το αμαξι τι χαρτια χρειαζετε (εξοφληςη , κτεο ,κτλ.) ? και κατι ακομα , πριν ποση ωρα τησ αναχωρησης πρεπει να ειμαστε στο λιμανι?
                            Our experience in Greek Tourism and the Maritime Business spans back to the '60s. In 1995, we decided the Internet was the way forward and since then, we have been assisting travellers from throughout the globe. Our support team now comprises of 20 valuable staff members, selected for their efficiency, professionalism and fluency in two or more of the 8 languages we support.


                            τουλαχιστον 2 ωρες πιο νωρις. Υπολογισε κινηση, και αλλους ανθρωπ. παραγοντες, διαλειμματα κτλ...καλα ειναι να εισαι εκει ωρες πριν. Στο λιμανι μεσα σαφηνουν μετα τις 6.00. Για χαρτια κτλ ρωτας ή εκει που κοβεις τα εισθτηρια ή στο λιμανι

                            Υ.Γ.Γραφετε παρακαλω τις γερμανικες πολεις με λατινικη γραφη γιατι εκανα αμαν να βγαλω το...Donauw&#246;rth

                            Καλο ταξιδι

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by tselinkas View Post
                              καλημερα..γνωριζει καποιος αν συμφερει να φερςι τα πραγματα απο εδω εκει,σαλονια,ντουλαπια,τηλεορασεις κλπ η να αγοραζεις εκει?και να συμεφερει που θα βρω τετοιες εταιριες?
                              Δες τις απαντησεις πιο πανω
                              Καταρχας πρωτα θα ηταν καλα να βρεις μια δουλεια, σπιτι να βολευτεις, και στην αρχη να βολετυεις με κατι μεταχειρισμενο κατι φθηνο και μετα οταν βολευτειτε οικογενειακως ή κανεις μεταφορικη τα πραγματα σου ή σιγα σιγα τα παιρνεις εδω απτην αρχη. Ως τοτε θα ξερεις και τις τιμες και τα μαγαζια της περιοχης σου και θα μπορεις να συγκρινεις αν σε συμφερει.

                              Comment

                              Working...
                              X