Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βαλίτσες για Ολλανδία (ΧΑΓΗ), με πολλές απορίες..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βαλίτσες για Ολλανδία (ΧΑΓΗ), με πολλές απορίες..

    Καλησπερα...μενουμε Αυστρια εδω και 2 μηνες δουλευουμε σε ενα ελληνικο εστιατοριο θα θελαμε να μαθουμε αν γνωριζει καποιος για δουλεια στην Ολλανδια σε ελληνικο εστιατοριο

    #2
    Βαλίτσες για Ολλανδία (ΧΑΓΗ), με πολλές απορίες..

    Καλησπέρα «Έλληνες του κόσμου». Νέο μέλος και εγώ στο πατριωτάκι, πλέον και μετά από ανάγκη , είπα απτό να διαβάζω άρθρα άλλων μελών με άπειρες σημαντικές πληροφορίες να θέσω και εγώ τις ερωτήσεις μου γιατί δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο ανάλογο πόστ.

    Είμαστε 5 άτομα, έχουμε βρει ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ , εργασία σε ένα εργοστάσιο λαχανικών στην Χάγη, τέλη Φεβρουαρίου θα είμαστε εκεί για να ξεκινήσουμε με το καλό την δουλειά μας. (ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ, δυστυχώς πλέον τίθεται θέμα επιβίωσης και όχι βολέματος, τέλος πάντων)

    Τα πράγματα για τα οποία θα παρακαλούσα πολύ να με ενημερώσετε , είναι τα εξής !

    Καταρχήν, αν και οι υπόλοιποι θέλουν να πάμε με αεροπλάνο, εγώ θα ήθελα να ανέβω με το αυτοκίνητο μου, επομένως τι συμβαίνει στην περίπτωση που κάποιος νέος οδηγός (μόλις έβγαλα το δίπλωμα μου) επιθυμεί να ανεβάσει στην Ολλανδία αυτοκίνητο με Ελ. πινακίδες ; (Fiat Punto, 2001, 1241cm, 9 φορολογήσιμους ίππους). Με το δίπλωμα ελπίζω δεν θα υπάρχει πρόβλημα διότι είναι το νέο δίπλωμα ευρωπαϊκών προδιαγραφών.

    Επίσης, δεν γνωρίζω τι ισχύει για την ενοικίαση σπιτιού, θέλω να πω, δίνεις κάποια εγγύηση όπως εδώ, 2 ενοίκια για αρχή ; Επίσης , πως είναι εκεί το σύστημα με το νερό, τηλέφωνο - ίντερνετ, ηλεκτρικό ; Υπάρχει περίπτωση να συμπεριλαμβάνονται όλα στο ενοίκιο; αν όχι τι διαδικασία ακολουθούμε ;

    Επίσης τι ισχύει για τα μεταφορικά μέσα; εννοώ αν μπορείς να βγάζεις κάποια μηνιαία κάρτα η οποία ισχύει για όλα τα μεταφορικά ; αν ναι , πόσο κοστίζει ;;

    Επίσης ποια αλυσίδα σούπερ μάρκετ μας προτείνεται για φθηνότερες αγορές τροφίμων ;


    Ξέρω ζητάω πολλά αλλά αν έχεις κάποιος την γνώση, τον χρόνο και την διάθεση να με βοηθήσει , θα ήταν ΠΟΛΥΤΙΜΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ! ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Comment


      #3
      Πωπω τυχεροί που είστε εγώ ψάχνω καιρό για δουλίτσα στην Ολλανδία και δεν έχω βρει τίποτα.Τώρα για αυτα που ρώτησες ξέρω ότι πρέπει νομίζω να δώσεις 2 ενοίκια μπροστά για να νοικιάσεις.τα έξοδα για ρεύμα-νερό-γκάζι κτλ δεν πρέπει να είναι πολλά μην ανησυχείς για αυτό.Για το αμάξι δεν ξέρω αν σε συμφέρει να το πάρεις γιατί η φορολογία είναι αρκετή.Άσε που η Ολλανδία είναι τόσο οργανωμένη με τρένα-μετρο-τραμ που πας πάρα πολύ γρήγορα.Οι περισσοτεροι βέβαια πάνε με ποδήλατα.Για super market τώρα έχουν μια αλυσίδα κατά βάση albert κάτι δεν θυμάμαι και γενικά το super market τους είναι πιο φτηνό από τα δικά μας.αυτά δεν ξέρω αν σε βοήθησα.Εγώ έχω μείνει στο amsterdam.Θα μπορούσα να σε ρωτήσω και εγώ κάτι?πώς την βρήκατε αυτήν την δουλίτσα?Ψάχνω και εγώ να βγάλω άκρη όπως κατάλαβες μιας και εγώ και ο άντρας μου είμαστε άνεργοι καιρό

      Comment


        #4
        na eleghis gia diploma giati nomizo ego diavasa ala den ksero pou prepi na exis elaxisto 6m diploma!Domatio boris na vris apo 350e mazi me logarismus (dei,wifi,gas,nero),prerpi na plirosi kafe mina asfalia gia esena ine perimpo 100e.Gia supermarket ena fili mou pou meni stin oss mu ipe ine idea san edo,psomi ksero ine dio akrivo,pattes ego ida gia 1,63e gia kilo,ala ide kai mila gia 0.63e stin lidl.Den na mas ipes pos brikete dulia?

        Comment


          #5
          KATAΡΧΗΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ! ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΜΕΣΩ ΓΝΩΣΤΩΝ ! 2 ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΕΡΓΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΗΔΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ! ΜΑΘΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΑΣΙΟ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕΑ «ΦΟΥΡΝΙΑ» ΕΡΓΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ !! ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΟΜΗ ! ΜΑΡΙΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ; ΑΝ ΤΟΙΧΟΝ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ !

          Comment


            #6
            Stin google vale huur huis kai meta poli kai tha dis exi pola ala gia pleaon prepi na plirosis membership peripu 15e kai meta boris na dis tilefono apo ton organismo.signo gia dikomo elinika ksero den ina kola ali ego ime servida pantermeni me elina

            Comment


              #7
              Originally posted by Kostas67 View Post
              Stin google vale huur huis kai meta poli kai tha dis exi pola ala gia pleaon prepi na plirosis membership peripu 15e kai meta boris na dis tilefono apo ton organismo.signo gia dikomo elinika ksero den ina kola ali ego ime servida pantermeni me elina


              Σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!!

              Comment


                #8
                Ναι και εγώ και ο άντρας μου είμαστε άνεργοι...Εγώ είμαι 28 και ο άντρας μου 39 επίσης έχουμε μία κόρη 2,5 ετών.Θα ήθελες να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα με το τηλέφωνό μου μήπως και ακούσεις κάτι?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by marina-aigio View Post
                  Ναι και εγώ και ο άντρας μου είμαστε άνεργοι...Εγώ είμαι 28 και ο άντρας μου 39 επίσης έχουμε μία κόρη 2,5 ετών.Θα ήθελες να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα με το τηλέφωνό μου μήπως και ακούσεις κάτι?
                  Βεβαίως Μαρίνα !!! Θα ήταν περισσότερο από χαρά μου να βοηθήσω μια οικογένεια !!!

                  Comment


                    #10
                    Σου έστειλα είδη.ευχαριστώ πολύ!!!!!Η ζωή είναι πολύ ωραία και η ποιότητα ζωής αρκεί να υπάρχει δουλίτσα!!!!Σου εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα υπολογίζεις

                    Comment


                      #11
                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΥΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

                      Comment


                        #12
                        Μετανάστευση Ολλανδία

                        Καλημέρα Ολλανδέ,
                        Ενδιαφέρομαι μεταναστεύσω στην Ολλανδία με την κοπέλα μου. Είμαι οικονομολόγος με μικρή επαγγελματική εμπειρία και η κοπέλα ιστορικός τέχνης. Από την εμπειρία σου έχουμε πιθανότητες για να βρούμε κάτι αξιόλογο για δουλειά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                        Comment


                          #13
                          Ζωη και εργασια στην Ολλανδια

                          Γεια,

                          βρήκα αυτές της γενικές πληροφορίες για Ολλανδία στα Ελληνικά

                          Comment


                            #14
                            Οι WERK.NL διεξαγωγή εργασίες συντήρησης.

                            Πάλι διαθέσιμη θα είναι την Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2012 στις 18.00

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by jopal View Post
                              Καλημέρα Ολλανδέ,
                              Ενδιαφέρομαι μεταναστεύσω στην Ολλανδία με την κοπέλα μου. Είμαι οικονομολόγος με μικρή επαγγελματική εμπειρία και η κοπέλα ιστορικός τέχνης. Από την εμπειρία σου έχουμε πιθανότητες για να βρούμε κάτι αξιόλογο για δουλειά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                              Καλημέρα Ολλανδέ, Καλημέρα οικονομολόγε!! ;) οικονομολόγε, καθόλου για Σουηδία το κοίταξες ;;;

                              Comment

                              Working...
                              X