Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βαλίτσες για Ολλανδία (ΧΑΓΗ), με πολλές απορίες..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by milu View Post
    Γεια,

    βρήκα αυτές της γενικές πληροφορίες για Ολλανδία στα Ελληνικά
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες !!

    Υπάρχει και κάτι άλλο που παρατήρησα πρόσφατα τυχαία σε μια συζήτηση σε μια ομάδα στο φβ ! Κάποια κοπέλα ζητούσε πληροφορίες σχετικά με ένα επίδομα ενοικίου και το ονόμαζε σε παρένθεση έτσι : huurtoslag . Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό ; η αν τέλος πάντων υπάρχουν επιδόματα ενοικίων ;

    Comment


      #17
      Originally posted by aleksandermp View Post
      Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες !!

      Υπάρχει και κάτι άλλο που παρατήρησα πρόσφατα τυχαία σε μια συζήτηση σε μια ομάδα στο φβ ! Κάποια κοπέλα ζητούσε πληροφορίες σχετικά με ένα επίδομα ενοικίου και το ονόμαζε σε παρένθεση έτσι : huurtoslag . Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό ; η αν τέλος πάντων υπάρχουν επιδόματα ενοικίων ;

      Ένας φίλος Ολλανδός μου είπε ότι υπάρχουν αυτά τα επιδόματα που λες αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.περιμένω να πάω πρώτα εκεί και θα το ψάξω

      Comment


        #18
        Καλησπέρα και από εμένα, ενδιαφέρομαι και εγώ για δουλειά στην Ολλανδία. Δεν υπάρχει πλέον μέλλον στην Ελλαδίτσα μας κι όσο κι αν λέμε διαφορετικά απλά εθελοτυφλούμε. Έτσι είναι τα πράγματα για πολλούς από μας. Εγώ και η γυναίκα μου είμαστε άνεργοι εδώ και πάρα πολύ καιρό, η γυναίκα μου κοντεύει 2 χρόνια ενώ εγώ δούλεψα περίπου 5 μήνες στο ίδιο χρονικό διάστημα. Ψάχνουμε για μια καλύτερη ζωή, περισσότερο για το παιδί μας παρά για οτιδήποτε άλλο. Θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς κάποιες πληροφορίες όσον αφορά νοίκια και κόστος ζωής. Επίσης αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να βοηθήσει για δουλειά θα είμασταν πραγματικά ευγνώμων.*aleksandermp ίσως να γίνομαι φορτικός και κουραστικός αλλά πρέπει πάση θυσία να βρω δουλειά φίλε, ίσως να ξέρεις πως είναι, αν ακούσεις για κάποια δουλειά ή ζητήσουν πάλι άτομα για το εργοστάσιο που δουλεύεις σε παρακαλώ πολύ να μου στείλεις ένα μύνημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε είδους πληροφορία...

        Comment


          #19
          Που στην Αυστρια;

          Αυστρια σε πιο μερος ειστε;
          “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

          Comment


            #20
            Οι 'Ελληνες της Ολλανδίας έφτιαξαν group στήριξης στο Facebook!
            https://www.facebook.com/groups/274659955939250/

            Comment


              #21
              Μήπως παίζει ρε παιδιά τίποτα στην ειδικότητά μου Χειριστής χωματουργικών μηχανημάτων.??
              Σε καμιά τεχνική εταιρεία ή κάποιο έργο που είναι σε εξέλιξη... ??
              ή κάποιο site που έχει αντίστοιχες τέτοιες αγγελίες.... ??
              Αν μου στέλνατε μερικά linkάκια θα σας ήμουν υπόχρεος.

              Ήδη κάνω τις προετοιμασίες μου και εγώ για έξω ....

              Ευχαριστώ εκ τω προτέρων...!!!!!!
              I've got the IELLTS/ Incredible Excitable Lessons to live and To Survive in Greece

              Comment


                #22
                Καλησπέρα σας.

                Τις τελευταίες μέρες το ψάχνω κι εγώ πάρα πολύ για να φεύγω -με μεγάλη μου λύπη- επειδή δεν αντέχεται άλλο αυτή η κατάσταση....

                Έχω διάφορες πληροφορίες που θα μπορούσαν να βοηθήσουν όσον αφορά τι πρέπει να κάνετε για την εγκατάστασή σας, και που μπορείτε να μάθετε ότι έχει σχέση με τα σπίτια.

                Αυτό που θα ήθελα εγώ από την πλευρά μου, αν είναι εφικτό, θα ήταν κάποιες πληροφορίες από κάποιους που είναι ήδη εκεί κι αν είναι δυνατό στη Χάγη συγκεκριμένα, να μου πουν αν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάποια δουλειά στον τομέα της εστίασης (cafe, bar, restaurant, hotel). Είναι κάτι που το έκανα για 20 χρόνια περίπου και το γνωρίζω καλά, αλλά όταν αποφάσισα να την αφήσω αυτή τη δουλειά για να ασχοληθώ με το να κάνω οικογένεια..........η Ελλαδίτσα μας, δεν άντεξε στις πιέσεις κι έτσι έμεινα κι εγώ από δουλειά μαζί με πολλούς άλλους ακόμη και όπως φυσικά καταλάβατε, είμαι κι εγώ αποφασισμένος για την μετοίκησή μας στην Ολλανδία.
                Απλά καλό θα ήταν να ξέρω οτι μπορώ να βρω κάτι και μετά έφυγα την επόμενη μέρα.

                Μη σας κουράζω άλλο.
                Έχω ταξιδέψει εκεί και είδα οτι αν έχεις όρεξη για δουλειά, οργάνωση υπάρχει.

                Αν έχει κάποιος μια καλή πληροφορία, μόνο και μόνο για τον κόπο του θα κανονίσω κάτι καλό με το που έρθω πάνω κι εγκατασταθώ μετά από ένα μήνα περίπου θα βρεθούμε και με όλους σας !!! (αν φυσικά το θέλετε και μπορείτε....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ)

                Και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και το χώρο αυτό που μου διαθέσατε !!!

                Κυριάκος HD

                Comment


                  #23
                  Ο άνδρας μου έχει πτυχίο ΑΣΟΕΕ οικονομικά, αλλά προυπηρεσία σε προγραμματισμό Η/Υ
                  είναι 40 χρονών γνωρίζει αγγλικά, εχουμε 2 παιδια 8 και 6 χρονών .Σας παρακαλώ ΄πιστεύετε΄οτι μπορεί να βρει αξιοπρεπει εργασία στην Ολλανδία και με πιο τρόπο. Ευχαριστώ.

                  Comment


                    #24
                    Kapios meni stin Hag??O andas mou efige simera,tha meni stin Hag ala tha dulevi stin Rotterdam!

                    Comment


                      #25
                      Καλησπερα!

                      Απο Σεπτεμβριο μαλλον θα παρω και εγω με την κοπελα μου το δρομο προς Ολλανδια και συγκεκριμενα προς Χαγη.
                      Αυτη την στιγμη δουλευω σαν μηχανικος ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ και η κοπελα στο ταμειο ανεργειας.
                      Αυτο το διαστημα προσπαθω να οργανωσω λιγο τα πραγματα σχετικα με το τι πρεπει να κανω στην Ελλαδα πριν φυγω και τι χρειαζεται να κανω μολις φτασω εκει.
                      Παρακατω αναγραφω οτι εχω μαζεψει μεχρι στιγμης για το τι πρεπει να κανω,οποτε αν γνωριζετε κατι παραπανω θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας.Ισως μπορεσουμε να φτιαξουμε και ενα μινι οδηγο μεταναστευσης για Ολλανδια...

                      ΤΣΜΕΔΕ
                      Μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται ακομα να κανω κατι για να κανω προσωρινη παυση απλα οταν θα παω εκει θα πρεπει να ζητησω απο SVB το χαρτι Α1 και να το αποστειλω στο ΤΣΜΕΔΕ.Φανταζομαι δεν απαιτειται καποια ενεργεια για το ΤΕΕ..

                      BSN
                      Με το που φτασω Ολλανδια ενα απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να κανω ειναι να να παρω BSN.Για αυτο θα μου χρειαστεί πιστοποιητικο γεννησης απο το δημο με υπογραφη apostille απο την αντιστοιχη περιφερεια.Επειτα πρεπει να το παω αυτο στο μεταφραστικο του υπουργειο εξωτερικων.Η κοπελα μου που δεν θα εργαζεται στην αρχη στην Ολλανδια μπορει να βγαλει BSN?


                      Εφορια
                      Εδω εχω μπερδευτει αρκετα...Πηγα χτες εφορια αλλα δεν εβγαλα ακρη.
                      Απο οτι εχω βρει μεχρι στιγμης στο ιντερνετ θα πρεπει να γραφτω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου και να δηλωσω καποιον αντικλητο στην Ελλαδα.Ξερει κανεις την διαδικασια γενικα και τι χαρτια χρειαζονται?
                      Εφοσον για το 2013 ειμαι το μεγαλυτερο διαστημα στην Ελλαδα θα πρεπει να κανω φορολογικη δηλωση για το παγκόσμιο εισοδημα στην ελλαδα απο οτι μου ειπαν στην ΔΟΥ.Απο οτι καταλαβαινω αν γραφτω πριν το 2014 στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου για το φορολογικο ετος 2014 θα κανω φορολογικη δηλωση στην Ολλανδια και στην Ελλαδα θα κανω δηλωση μονο για οτι εισοδηματα εχω, αν εχω στην Ελλαδα.
                      Απο την ΔΟΥ μου ειπαν να κανω και για το 2014 φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα για το παγκοσμοιο εισοδημα, πραγμα που δεν το καταλαβαινω....
                      Αυτο που με μπερδευει κυριως ειναι οτι μολις παω εγω Ολλανδια στο μισθο μου θα εχω κρατησεις απο την Ολλανδικη εφορια και στην τραπεζα θα μπαινει ο καθαρος μισθος.Οποτε αν κανω φορολογικη στην Ελλαδα για το παγκοσμιο εισοδημα θα εχω κρατησεις και απο την Ελλαδα?

                      Ασφαλεια
                      Γενικα με την ασφαλεια τι γινεται?Υπαρχει δημοσια ασφαλεια η θα πρεπει να κανουμε ιδιωτικη?Η κοπελα μου επειδη δεν εχει δουλεια εκει φανταζομαι δεν θα εχει καποιο προβλημα με ιδιωτικη ασφαλιση σωστα?


                      Gemente
                      Καπου το πηρε το ματι μου οτι πρεπει να γραφτω και εκει.Τι ακριβως ειναι?


                      Ευχαριστω προκαταβολικα!

                      Comment


                        #26
                        υπάρχει κανείς να έχει απαντήσεις στα ερωτήματα του φίλου από πάνω?
                        Γενικά τι παίζει με την Ολλανδία? Έχω δει τρελούς φόρους (για εισόδημα 50.000, ο φόρος είναι κοντά στα 20.000). Τα ενοίκια είναι ακριβά, πως ζούνε? Έχουν επιδόματα παιδιών, ενοικίου κλπ? Τα δικαιούμαστε ως Έλληνες?

                        Comment


                          #27
                          Τα ενοίκια γενικά στην Χάγη είναι λίγο τσιμπημένα λόγω οτι εκεί έχουν έδρα πολλοί διεθνείς κ ευρωπαϊκοί οργανισμοί καθώς κ όλες οι πρεσβίες στην Ολλανδία. ¨ενα διαμέρισμα πολύ κοντά στο Centraal Station 60μ2 περίπου με 1 υπνοδωμάτιο 1000Ε πλήρως επιπλομένο χωρίς λογαριασμούς.Όσον αφορά το BSn πρέπει να το βγάλει όποιος δουλεύει.Σχετικά εύκολα απλά πρεπει να κλείσεις ραντεβού με την εφορία κ βγαίνει σε 10 λεπτά. Όσν αφορά τους φόρους ναι είναι αρκετοί για πάνω από 50000 αλλά αυτό είοναι το ίδιο παντού.Και στην γερμανία πάνω κάτω το ίδιο είναι.Όσον αφορά το Gemente είναι ο δήμος. Αφού βρείς σπίτι πρέπει να πας στο δημαρχείο κ να γράφτεις ως μόνιμος κάτοικος.Αυτό κ μόνο αυτό απλό κ σχετικά γρήγορο.Ασφάλεια πρέπει να βρείς μόνος μία ιδιωτική ανάλογα με το τι θες να σου προσφέρει.
                          Ελπίζω να βοήθησα!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Panos2080 View Post
                            Τα ενοίκια γενικά στην Χάγη είναι λίγο τσιμπημένα λόγω οτι εκεί έχουν έδρα πολλοί διεθνείς κ ευρωπαϊκοί οργανισμοί καθώς κ όλες οι πρεσβίες στην Ολλανδία. ¨ενα διαμέρισμα πολύ κοντά στο Centraal Station 60μ2 περίπου με 1 υπνοδωμάτιο 1000Ε πλήρως επιπλομένο χωρίς λογαριασμούς.Όσον αφορά το BSn πρέπει να το βγάλει όποιος δουλεύει.Σχετικά εύκολα απλά πρεπει να κλείσεις ραντεβού με την εφορία κ βγαίνει σε 10 λεπτά. Όσν αφορά τους φόρους ναι είναι αρκετοί για πάνω από 50000 αλλά αυτό είοναι το ίδιο παντού.Και στην γερμανία πάνω κάτω το ίδιο είναι.Όσον αφορά το Gemente είναι ο δήμος. Αφού βρείς σπίτι πρέπει να πας στο δημαρχείο κ να γράφτεις ως μόνιμος κάτοικος.Αυτό κ μόνο αυτό απλό κ σχετικά γρήγορο.Ασφάλεια πρέπει να βρείς μόνος μία ιδιωτική ανάλογα με το τι θες να σου προσφέρει.
                            Ελπίζω να βοήθησα!
                            Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
                            Μια ερωτηση ακομα μηπως γνωριζει καποιος.
                            Τι ειναι το SVB?Καποιο ταμειο ασφαλισης?
                            Απο το ΤΣΜΕΔΕ που ειμαι στην Ελλαδα μου ειπαν να ζητησω απο το SVB πιστοποιητικο Α1 και να τους το στειλω ωστε να μου κανουν προσωρινη διαγραφη.

                            Comment


                              #29
                              Το SVB είναι όπως λέειι κ το site τους is the organization that implements national insurance schemes in the Netherlands. This website informs you about the schemes and legislation that we implement (SVB - SVB home). Αν δεν κάνω λάθος το Α1 είναι πιστοποιητικό που σε αναφέρει οτι είσαι ασφαλισμένος στην χώρα που μένεις κ εργάζεσαι κ διαγράφεσαι από τον κλάδο υγείας του ΤΣΜΕΔΕ.Αν δουλέυεις σε διεθνή ή ευρωπαϊκό οργανισμό τότε αναλαμβάνουν να το τακτομποιήσουν αυτοί. Αν όχι τότε πρέπει να το στείλεις μόνος σου.

                              Comment


                                #30
                                Στην Ολλανδία δεν υπάρχει δημόσια ασφάλιση, θα πρέπει να ασφαλιστείς με δικά σου έξοδα σε ιδιώτη!
                                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                                Comment

                                Working...
                                X