Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by GamerX View Post
    Δηλαδή πρέπει να εστιάσω στους βαθμούς τετραμήνων και τις ενδοσχολικές ή χρειάζεται και ο βαθμός στις πανελλήνιες?
    Είχα και εγώ την ίδια απορία και το ρώτησα δύο φορές μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρουν οι πανελλήνιες μόνο ο γενικός βαθμός των μαθημάτων μετά τις ενδοσχολικές. Αν θέλεις πες στους καθηγητές σου ότι έχεις σκοπό να φύγεις έξω για να σε βοηθήσουν με τη βαθμολογία, πολλοί από αυτούς το κάνουν!!!
    Καλή επιτυχία!!!

    Comment


      #17
      Originally posted by GamerX View Post
      Δηλαδή πρέπει να εστιάσω στους βαθμούς τετραμήνων και τις ενδοσχολικές ή χρειάζεται και ο βαθμός στις πανελλήνιες?
      θα σε συμβούλευα να μην καταποντιστείς στις πανελλαδικές προσπάθησε για μια ευπρεπή βαθμολογία της τάξης του 13-14 περίπου. Στη δική μου περίπτωση τότε είχε παίξει ρόλο αυτή η βαθμολογία όσον αφορά το πανεπιστήμιο που με δέχτηκε (Melbourne Uni). Μην ξεχνάμε ότι ο γενικός βαθμός με τον οποίο τελειώνεις το λύκειο είναι ο συνδυασμός ενδοσχολικές + πανελλαδικές + τρίμηνα εκτός και αν δεν είναι έτσι τώρα πια τα πράγματα στην Ελλάδα.
      Heal the past. Live the present. Dream the future.

      Comment


        #18
        Τα παιδιά που έχουν τελειώσει την δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε μη αγγλόφωνη χώρα, πέρα από την αναλυτική βαθμολογία τους, το απολυτήριο Λυκείου δηλαδή, θα πρέπει να προσκομίσουν και το IELTS. Δεν έχει σημασία εάν έχεις υπηκοότητα, από την στιγμή που γεννήθηκες και μεγάλωσες σε μη αγγλόφωνο περιβάλλον για αυτούς δεν είσαι native speaker και πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις ικανοποιητικό επίπεδο.

        Υπάρχει το αντίστοιχο σύστημα των πανελλαδικών κι εδώ - τα παιδιά δίνουν εξετάσεις και καταθέτουν το μηχανογραφικό τους μέσω του VTAC, τουλάχιστον εδώ στην Victoria. Εάν δεν γίνει κάποιος δεχτός μέσω αυτής της διαδικασίας, μπορεί να καταθέσει ξεχωριστές αιτήσεις στα διάφορα τμήματα. Η διαδικασία είναι λίγο πολύ παρόμοια με την διαφορά ότι πέρα από το απολυτήριο Λυκείου και το IELTS εδώ σου ζητάνε και μια επιστολή για τους λόγους που επέλεξες το συγκεκριμένο τμήμα, ίσως και μια συνέντευξη με έναν από τους καθηγητές εάν το επίπεδο αγγλικών είναι χαμηλό έτσι ώστε να δουν εάν θα χρειασθείς foundation year.

        Ελπίζω να βοήθησα. Μπορείς να επιλέξεις τυχαία ένα πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει και να πάρεις τηλέφωνο την γραμματεία έτσι ώστε να διασταυρώσεις τις παραπάνω πληροφορίες. Μιλάω λόγω προσωπικής εμπειρίας, σχετικά πρόσφατης. Παρότι προσκόμισα πτυχίο και πιστοποιητικά ότι διδάσκω αγγλικά και στην Ελλάδα, μου ζήτησαν να δώσω IELTS παρά το γεγονός ότι τα αγγλικά μου είναι άπταιστα. Συνέχισα με μεταπτυχιακό χωρίς καμία δυσκολία.

        Προσοχή στο IELTS, κάθε πανεπιστήμιο ζητά διαφορετική βαθμολογία. Ένας μέσος όρος είναι το 6.5 σε όλα τα μέρη. Κανένα από τα proficiency Cambridge ή Michigan δεν έχουν ισχύ. Αυτά από εμένα. Εάν μπορώ να βοηθήσω κάπως αλλιώς, άφησε μήνυμα εδώ.

        Comment


          #19
          Originally posted by Debbief View Post
          Τα παιδιά που έχουν τελειώσει την δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε μη αγγλόφωνη χώρα, πέρα από την αναλυτική βαθμολογία τους, το απολυτήριο Λυκείου δηλαδή, θα πρέπει να προσκομίσουν και το IELTS. Δεν έχει σημασία εάν έχεις υπηκοότητα, από την στιγμή που γεννήθηκες και μεγάλωσες σε μη αγγλόφωνο περιβάλλον για αυτούς δεν είσαι native speaker και πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις ικανοποιητικό επίπεδο. .................................................. ......
          Εγώ πάλι που τους ανάφερα ότι τα παιδιά μου δεν ξέρουν τόσο καλά αγγλικά (και είναι Αυστραλοί υπήκοοι)μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει αυτό απλά, αυτά θα ζοριστούν να παρακολουθήσουν τη σχολή
          (όλα αυτά στην αδελαιδα, δεν ξέρω αν ισχύουν άλλα σε άλλα μέρη)

          Comment


            #20
            καλημέρα,
            θα ήθελα να ρωτήσω αν, και κατά πόσο είναι εφικτό κάποιος international student με τις 20 ώρες εργασία την εβδομάδα να μπορέσει να καλύψει τα έξοδα των σπουδών και της διαμονής του αλλά και πόσο εύκολο είναι να βρεις μία τέτοια δουλειά...
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

            Comment


              #21
              Originally posted by thena View Post
              Εγώ πάλι που τους ανάφερα ότι τα παιδιά μου δεν ξέρουν τόσο καλά αγγλικά (και είναι Αυστραλοί υπήκοοι)μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει αυτό απλά, αυτά θα ζοριστούν να παρακολουθήσουν τη σχολή
              (όλα αυτά στην αδελαιδα, δεν ξέρω αν ισχύουν άλλα σε άλλα μέρη)
              Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο πανεπιστήμιο που κοιτάξατε εσείς. Καλό θα είναι να το ψάξεις προτού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση εγγραφής σε κάποιο τμήμα. Ζήτησε να μιλήσεις με κάποιο καθηγητή. Εγώ πήγα από κοντά σε αρκετές πανεπιστημιακές σχολές εδώ- κάθε γραμματεία ζήταγε και κάτι άλλο. Όμως όλες μου ζήτησαν IELTS αν και τα αγγλικά μου είναι άπταιστα, και το τονίζω αυτό καθώς έχω κάνει μετεκπαίδευση καθηγητών αγγλικής γλώσσας σε γνωστό διεθνές φορέα και προσκόμισα τα σχετικά έγγραφα καθώς και την διδακτική μου εμπειρία πάνω στον τομέα (ESL).

              Όσο πιο δύσκολη η σχολή, πχ. Νομική ή Ιατρική, τόσο πιο καλά αγγλικά θέλουν. Στείλε κάποιο η-μειλ. Εδώ εάν σου πουν κάτι κι έπειτα έχουν κάνει λάθος, η ανταλλαγή σχετικών ηλεκτρονικών μηνυμάτων έχει ισχύ και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Ο λόγος τους είναι συμβόλαιο.

              Το πανεπιστήμιο της Αδελαϊδας, επί παραδείγματι, στην σελίδα του δεν αναφέρει πουθενά στην λίστα με τα απολυτήρια Λυκείου την Ελλάδα και ζητάει για τις χώρες που δεν έχει στην λίστα του το International Baccalaureate.

              Επιμένω γιατί πέρασα το στάδιο πολύ πρόσφατα. Και μην ξεχνάς πως ακόμη και στα TAFE ζητάνε πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Όπως και να έχει, καλή επιτυχία και ενημέρωσε μας. Ίσως οι σχολές προς Αδελαϊδα να μην έχουν τόσα αυστηρά κριτήρια.

              Comment


                #22
                Originally posted by Debbief View Post
                Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο πανεπιστήμιο που κοιτάξατε εσείς. Καλό θα είναι να το ψάξεις προτού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση εγγραφής σε κάποιο τμήμα. Ζήτησε να μιλήσεις με κάποιο καθηγητή. Εγώ πήγα από κοντά σε αρκετές πανεπιστημιακές σχολές εδώ- κάθε γραμματεία ζήταγε και κάτι άλλο. Όμως όλες μου ζήτησαν IELTS αν και τα αγγλικά μου είναι άπταιστα, και το τονίζω αυτό καθώς έχω κάνει μετεκπαίδευση καθηγητών αγγλικής γλώσσας σε γνωστό διεθνές φορέα και προσκόμισα τα σχετικά έγγραφα καθώς και την διδακτική μου εμπειρία πάνω στον τομέα (ESL)............................................. .......................................
                Καλό αυτό με το mail... Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα τους ζητήσω να μου τα στείλουν όλα αυτά που μου είπαν τηλεφωνικώς και σε mail για να είμαι καλημένη. Τον Ιούνιο... που θα στείλω τα χαρτιά θα σας ενημερώσω

                Comment


                  #23
                  Εάν χρειαστείς κάτι, στείλε μου πμ. Θα χαρώ να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ. Λόγω διαφοράς ώρας, δεν είναι εύκολο να μιλάς με τις γραμματείες εδώ. Πάντως έστειλα κι εγώ η-μειλ στο πανεπιστήμιο της Αδελαϊδας, έτσι από περιέργεια, κι όταν λάβω απάντηση θα σου το στείλω σε προσωπικό μήνυμα. Πρόσεξε καλά μήπως σου μίλησαν για foundation year και δεν το πρόσεξες.

                  Οι Κινέζες στην γραμματεία του Monash που μίλησα εγώ πριν από μερικούς μήνες, μου ζήτησαν να κάνω foundation year και παραλίγο να τα κάνω @#$%^&* από τα νεύρα μου. Φώναξα να μιλήσω με τους καθηγητές κι εκείνοι ντροπιάστηκαν όταν μίλησα...

                  Μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν από τώρα και σχετικά ενημερωτικά φυλλάδια από τα τμήματα που σας ενδιαφέρουν. Στα περισσότερα αναγράφονται τα δικαιολογητικά που ζητάνε να προσκομίσουν οι μελλοντικοί μαθητές και θα πάρετε μια ιδέα για τα μαθήματα του πτυχίου.

                  Comment


                    #24
                    καλησπερα σε ολους!κ ευχαριστω ολους οσους δινουν τις πληροφοριες τους γιατι ειλικρινα στην μαυριλα μου κ στην απαισιοδοξια μου,υπαρχει εστω το οραμα για κατι καλυτερο!ειμαι φυσικοθεραπευτρια,28 κ σκεφτομαι για μεταναστευση στην αυστραλια μεσω σπουδων γιατι απο οτι καταλαβα απο οτι εχω διαβασει ως τωρα εδω,ειναι η πιο βατη οδος.Δυστυχως πρεπει να αναβαθμισω το επιπεδο αγγλικων μου,πρεπει να παρω το IELTS ή το TOEFL ή και τα 2 αναγνωριζονται εξισου?η βαθμολογια ειναι 7 το λιγοτερο?μαθηματα να κανω στο βρετανικο ινστιτουτο μονο ή κ στα φροντιστηρια (axon-eurwgnwsh ktl) γινεται καλη δουλεια αν καποιος εχει παει?τελος αν κ πολυ εξειδικευμενο,γνωριζει καποιος πιθανες επιλογες που θα χω στο τομεα μου στα μεταπτυχιακα κ ποια πανεπιστημια να προτιμησω κτλ? συγγενεις δυστυχως δεν εχω στην αυστραλια.

                    Comment


                      #25
                      γεια σας!!ειμαι καινουρια εδω και θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να ξερω αν το πανεπιστημιο στο οποιο φοιτω ειναι αναγνωρισμενο εκει?? υπαρχει τιποτα καμια λιστα η οτιδηποτε αλλο?βλεπετε θελω να κανω μεταπτυχιακο στην αυστραλια...

                      Comment


                        #26
                        αν θέλεις να σπουδασεις στην Αυστραλία, με ποιό τρόπο μπορείς να βρείς σπίτι?
                        μόνο μέσω των αντίστοιχων site?

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Debbief View Post
                          Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο πανεπιστήμιο που κοιτάξατε εσείς. Καλό θα είναι να το ψάξεις προτού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση εγγραφής σε κάποιο τμήμα. Ζήτησε να μιλήσεις με κάποιο καθηγητή. Εγώ πήγα από κοντά σε αρκετές πανεπιστημιακές σχολές εδώ- κάθε γραμματεία ζήταγε και κάτι άλλο. Όμως όλες μου ζήτησαν IELTS αν και τα αγγλικά μου είναι άπταιστα, και το τονίζω αυτό καθώς έχω κάνει μετεκπαίδευση καθηγητών αγγλικής γλώσσας σε γνωστό διεθνές φορέα και προσκόμισα τα σχετικά έγγραφα καθώς και την διδακτική μου εμπειρία πάνω στον τομέα (ESL)....................................
                          Εγώ θα ήθελα να μάθω κάτι άλλο.
                          Σχετικά με την ευκολία να σε δεχτούν για σπουδές.
                          Δηλαδή, εγώ έχω σκοπό να αιτηθώ στο Graduate Entry της Νομικής σε κάποιο από τα πανεπιστήμια της Αδελαίδας.
                          Έχω ήδη πρώτο πτυχίο στον κλάδο και θέλω να το συνεχίσω.
                          Λέτε να υπάρχουν κριτήρια για να γίνεις αποδεκτός ή απλώς καταθέτεις το πρώτο πτυχίο της Ελλαδίτσας, πληρωνεις τα καλά σου λεφτουδάκια και σπουδάζεις????????

                          Comment


                            #28
                            βρε παιδια ποια ειναι αυτη η λιστα του centerlink???για το αν δικαιουσαι φοιτητικο επιδομα??

                            Comment


                              #29
                              καλησπερα ,μια ερωτηση σχετικα με τα σχολεια μπορει καποιος να με βοηθησει υπαρχουν ελληνικα δημοσια δημοτικα γυμνασια &λυκεια και αν ειναι σε πρωινο ωραριο ή οποια αλλη πληροφορια σχετικα με το θεμα θα με βοηθησει
                              ευχαριστω εκ των προτερων
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by annita View Post
                                Εγώ θα ήθελα να μάθω κάτι άλλο.
                                Σχετικά με την ευκολία να σε δεχτούν για σπουδές.
                                Δηλαδή, εγώ έχω σκοπό να αιτηθώ στο Graduate Entry της Νομικής σε κάποιο από τα πανεπιστήμια της Αδελαίδας.
                                Έχω ήδη πρώτο πτυχίο στον κλάδο και θέλω να το συνεχίσω.
                                Λέτε να υπάρχουν κριτήρια για να γίνεις αποδεκτός ή απλώς καταθέτεις το πρώτο πτυχίο της Ελλαδίτσας, πληρωνεις τα καλά σου λεφτουδάκια και σπουδάζεις????????

                                Εγώ πάντως που ήρθα εδώ με υποτροφία από το UniSA τα ελληνικά πτυχία μεταφρασμένα τους έστειλα και τα δέχτηκαν μια χαρά. Οπότε δε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

                                Comment

                                Working...
                                X