Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Dubai.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    η ζωή στο Ντουμπαι

    Έχει μεταναστεύσει κάποιος οικογειακως να μας πει τι γίνεται?

    Comment


      #77
      καλησπέρα, ζω στο Ντουμπάι εδώ και τέσσερα χρονια, οπότε αν κάποιος χρειαστεί πληροφορίες ευχαρίστως να βοηθήσω.

      Comment


        #78
        Originally posted by manosnc View Post
        καλησπέρα, ζω στο Ντουμπάι εδώ και τέσσερα χρονια, οπότε αν κάποιος χρειαστεί πληροφορίες ευχαρίστως να βοηθήσω.
        Καλησπέρα από την Αθήνα manosnc. Καταρχάς μπραβο σου για την προθυμία να βοηθήσεις με πληροφορίες και όσους τις χρειάζονται.. Δυστυχώς εχω ακούσει πολλές περιπτώσεις ελλήνων που μολις φυγουν εξω οχι μονο δε θελουν να βοηθησουν τους ελληνες που θελουν να φυγουν αλλα προσπαθουν μαλιστα να τους αποθαρρυνουν. Αυτοι για μενα δεν ειναι έλληνες. Οι ελληνες ξερουμε να βοηθαμε ο ενας τον αλλον στα δυσκολα. Ετσι μονο μπορουμε να παμε λιγο παρακατω. Λοιπον, για να μη κουραζω ψαχνουμε με την κοπελα μου να φυγουμε για εξωτερικο στο επόμενο διάστημα (δεν ξερω σε πόσο 1, 2 χρόνια ελπιζω). Είμαι Φυσικός με master και η κοπέλα μου Ιστορικός . Γενικά έχω δει ότι ζητουν εκπαιδευτικους στα σχολεία στα ΗΑΕ. Γενικα εσύ με τι ασχολήσαι? Οποιαδήποτε πληροφορία είναι σημαντική. Σ ευχαριστώ εκ των προτερων.

        Comment


          #79
          καλησπερα φιλε physion. εγω δεν ασχολούμαι με τον χώρο της εκπαίδευσης, είμαι μηχανικός. Στα Η.Α.Ε όντως υπάρχουν πάρα πολλά ιδιωτικά σχολεία και πανεπιστήμια/κολλέγια και συνεχώς ξεπηδούν νέα. Ρίξε μια ματιά στο λινκ (25 Best Schools in Dubai - Top KHDA Ratings (2016 Reviews)). Για γνωστή μου Ελληνοκαναδέζα νηπιαγωγό, η οποία όμως είναι δίγλωσση, μπορώ να σου πώ οτι είναι αρκετα εύκολο να βρίσκει δουλειές σε διαφορετικά σχολεία κάθε χρόνο. Φέτος δουλεύει σε Canadian School και απο οτι μου έιπε τους περισσότερους καθηγητές τους έφεραν απο Καναδά. Γενικά, είναι πολύ ευχαριστημένη παντως και απο τον τρόπο λειτουργίας των σχολείων, οι σχολικές αργίες εδώ είναι πολλες και τα περισσότερα σχολεία καλύπτουν το σπίτι. Αξιόπιστα site για εύρεση εργασίας στα ΗΑΕ dubizzle.com, gulftalent.com, indeed.ae. Αν έχεις οποιαδήποτε ερώτηση για την διαβίωση εδώ, ευχαρίστως να τα συζητήσουμε.

          Comment


            #80
            Originally posted by manosnc View Post
            καλησπερα φιλε physion. εγω δεν ασχολούμαι με τον χώρο της εκπαίδευσης, είμαι μηχανικός. Στα Η.Α.Ε όντως υπάρχουν πάρα πολλά ιδιωτικά σχολεία και πανεπιστήμια/κολλέγια και συνεχώς ξεπηδούν νέα. Ρίξε μια ματιά στο λινκ (25 Best Schools in Dubai - Top KHDA Ratings (2016 Reviews)). Για γνωστή μου Ελληνοκαναδέζα νηπιαγωγό, η οποία όμως είναι δίγλωσση, μπορώ να σου πώ οτι είναι αρκετα εύκολο να βρίσκει δουλειές σε διαφορετικά σχολεία κάθε χρόνο. Φέτος δουλεύει σε Canadian School και απο οτι μου έιπε τους περισσότερους καθηγητές τους έφεραν απο Καναδά. Γενικά, είναι πολύ ευχαριστημένη παντως και απο τον τρόπο λειτουργίας των σχολείων, οι σχολικές αργίες εδώ είναι πολλες και τα περισσότερα σχολεία καλύπτουν το σπίτι. Αξιόπιστα site για εύρεση εργασίας στα ΗΑΕ dubizzle.com, gulftalent.com, indeed.ae. Αν έχεις οποιαδήποτε ερώτηση για την διαβίωση εδώ, ευχαρίστως να τα συζητήσουμε.
            Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά κοιτάω αρκετές αγγελίες για ΗΑΕ και Ηνωμένο Βασίλειο. Σ ευχαριστώ για τα site. Θα τα κοιτάξω. Η αλήθεια είναι ότι θα το αλέψουμε να φυγουμε εγω και η κοπέλα μου γιατί ο παραλλογισμός της Ελλάδας έχει φτάσει σε ακραία σημεία. Το καλό με τα ΗΑΕ είναι αυτό που λες ότι δλδ παρέχεται σπίτι και είναι αφορολόγητα συνήθως τα χρήματα. Όποιος συνάδελφος εκπαιδευτικός έχει κάποια πληροφορία να μας δώσει για τα ΗΑΕ και τον τρόπο λειτουργίας εκεί είναι καλοδεχούμενη. Επίσης θα ταν χρήσιμο να μας πει καποιος για το κόστος ζωής στα ΗΑΕ όπως σουπερ μαρκετ, φαγητό έξω, μέσα μεταφορας, κλπ. Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων!

            Comment


              #81
              Originally posted by physion View Post
              Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά κοιτάω αρκετές αγγελίες για ΗΑΕ και Ηνωμένο Βασίλειο. Σ ευχαριστώ για τα site. Θα τα κοιτάξω. Η αλήθεια είναι ότι θα το αλέψουμε να φυγουμε εγω και η κοπέλα μου γιατί ο παραλλογισμός της Ελλάδας έχει φτάσει σε ακραία σημεία. Το καλό με τα ΗΑΕ είναι αυτό που λες ότι δλδ παρέχεται σπίτι και είναι αφορολόγητα συνήθως τα χρήματα. Όποιος συνάδελφος εκπαιδευτικός έχει κάποια πληροφορία να μας δώσει για τα ΗΑΕ και τον τρόπο λειτουργίας εκεί είναι καλοδεχούμενη. Επίσης θα ταν χρήσιμο να μας πει καποιος για το κόστος ζωής στα ΗΑΕ όπως σουπερ μαρκετ, φαγητό έξω, μέσα μεταφορας, κλπ. Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων!
              ΑΦΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΒΗΜΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΙΡΑΤΑ Η' ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ...

              ΣΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΓΛΙΑ...ΘΑ ΖΟΡΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΕΔΩ...ΗΔΗ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΣΥΡΙΚΝΩΝΕΤΑΙ...

              Comment


                #82
                Originally posted by mecheng79 View Post
                ΑΦΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΒΗΜΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΙΡΑΤΑ Η' ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ...

                ΣΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΓΛΙΑ...ΘΑ ΖΟΡΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΕΔΩ...ΗΔΗ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΣΥΡΙΚΝΩΝΕΤΑΙ...
                Σ ευχαριστω για την απάντηση. Είμαστε εκπαιδευτικοί και γενικά το ψάχνουμε λιγο να δουμε σε ποιο αγγλοφωνο περιβαλλον θα μπορουσαμε να παμε. Κυριως ΗΑΕ ψαχνουμε αλλα και αγγλια μιας καιυπαρχει ζητηση απόσο ξερω. Εσυ μηχανικός είσαι? Πως και δεν εχεις κοιταξει προς ΗΑΕ μιας και έχουν τεραστια ζητηση?

                Comment


                  #83
                  Originally posted by physion View Post
                  Σ ευχαριστω για την απάντηση. Είμαστε εκπαιδευτικοί και γενικά το ψάχνουμε λιγο να δουμε σε ποιο αγγλοφωνο περιβαλλον θα μπορουσαμε να παμε. Κυριως ΗΑΕ ψαχνουμε αλλα και αγγλια μιας καιυπαρχει ζητηση απόσο ξερω. Εσυ μηχανικός είσαι? Πως και δεν εχεις κοιταξει προς ΗΑΕ μιας και έχουν τεραστια ζητηση?
                  αν ειναι να κιοιταξω θα το κανω σε 2-3 χρονια...να εχω 5+ χρονια uk experioence

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by angel.co View Post
                    μια κουβεντα ειναι ρε συ ολα...ακομα κ αυτα μια κουβεντα ειναι..μην ξεχνας ειμαι γυναικα..οι γυναικες κ το καταρ δεν ειναι απ οτι φαινεται κ πολυ καλα μεταξυ τους..τσπ θα δουμε..θα το ψαξω κ αλλο..σε τελικη αναλυση αν ειναι να παω καταρ κ να μετανιωσω την ωρα κ την στιγμη οπως μου ειπαν καποιοι δεν ξερω, ισως το μακρια να ναι πιο καλα..ο καιρος θα δειξει..θα συνεχισω την ερευνα για τα αραβικα εμιρατα κ θα ενημερωσω κ εδω περα να εχουμε περισσοτερες πληροφοριες..
                    Καλησπέρα θέλω κ εγώ πληροφορίες για καταρ αν θα φύγω δεν γνωρίζω αν είναι επικυνδηνα η οχι για γυναίκα μόνη της η πρώτη μ σκέψη ηταν για σιγκαπουρη αλλά δν έχω μάθει πολλές πληροφορίες για εκεί κ ας έχω μπει σ όλα τα sait με 2 Έλληνες που μίλησα το μόνο που είπαν γτ τόσο μακριά κ να κοιτάξω για Ευρώπη . Όταν ρωτησα τον λόγο που το λένε αυτό δν πηρα σαφής απάντηση μου κίνησε τη περιέργεια πολύ κ η συμπεριφορά τους σαν να μη ήθελαν να βοηθήσουν ηαποτρέποντας να μην κάνω κίνηση να πάω δν έχω λόγια

                    Comment


                      #85
                      xrysa xrysa καταρχήν όλα εξαρτώνται από την ειδικότητά σου για το πως θα προσαρμοστείς εδώ, αν θα βρεις εύκολα δουλειά και τι λεφτά θα παίρνεις. Ξέρω πολλές γυναίκες μόνες στο Κατάρ, δεν έχω ακούσει κανένα σοβαρό πρόβλημα. Προσοχή, μην συγχεόμαστε με Σαουδική Αραβία. Εκεί τα πράγματα (έχω ακούσει) είναι χειρότερα, χρειάζεται να φορέσεις μαντήλα και νομίζω δεν μπορείς να κυκλοφορείς χωρίς συνοδεία άντρα.
                      Στο Κατάρ είναι πιο φιλελέυθερα τα πράγματα. Μπορείς να ντύνεσαι όπως θέλεις, μπορείς να κυκλοφορείς μόνη σου αλλά καλό είναι να έχεις πάντα στο νου σου ότι είσαι σε μια αυστηρή Μουσουλμανική χώρα. Θα περιγράψω ένα περιστατικό για να καταλαβαίνουμε για τί μιλάμε:
                      Γυναίκα από Ευρώπη κατήγγειλε Άραβα ότι της έριξε κάτι στο ποτό σε μπαρ και μετά την βίασε. Οι αρχές συλλάβαν και τους δύο και την πλήρωσε η γυναίκα για μοιχεία!!! Αφενός μπορεί να μην έγιναν έτσι τα πράγματα, αλλά να "έπαιζε κι αυτή" ώστε να κερδίσει χρήματα (if you know what I mean) αλλά και έτσι όπως λέει να έγιναν τα πράγματα καταλαβαίνουμε ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και να μην "παίζουμε" με ντόπιους οι οποίοι λειτουργούν ηγεμονικά. Οπότε, σε εξόδους διασκέδασης κλπ πολύ προσοχή και με γνωστή παρέα....
                      Αν τρακάρεις με ντόπιο πολύ πιθανό να πληρώσεις ανεξαρτήτως του ποιος φταίει...
                      Υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορώ να γράψω για την χώρα αυτή, οπότε ότι θέλεις ρώτα....

                      Comment

                      Working...
                      X