Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ !!!

    Νιωθω οτι η Πατριδα μας χανεται !
    Νιωθω απεραντο θυμο !!!!
    Μας εξαπατησαν μας κοροιδεψαν !!!!
    Διελυσαν τις ζωες μας !!!!

    Με ποιο δικαιωμα !!!!

    Και τους αφηνουμε ακομα να διαλυουν .....

    Αυτο νομιζω πρεπει να σταματησει πριν να ειναι αργα ......
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    #2
    Ευανθια ,νιωθεις ετσι,ζωντας μακρια, εχοντας μια σειρα στη ζωη σου,πονας την πατριδα και δικαια θυμωνεις...εμεις εδω νιωθουμε ο,τι χειροτερο !!!
    Ειμαστε εδω, ανεργοι, χωρις ονειρα,οι αστεγοι αυξανονται,τα πεινασμενα παιδια στα παγωμενα σχολεια,χωρις βιβλια, πολλαπλασιαζονται, ζουμε τριτοκοσμικα, λεμε τα απαραιτητα καθημερινα, δεν υπαρχει χαμογελο, αποφευγουμε αυτους που ακομα εργαζονται, απομονωνομαστε, στερευει μερα με την μερα οποια αξιοπρεπεια εχει απομεινει... δεν υπαρχει δυναμη να χαμογελασεις καν!
    ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΦΩΣ !!!! Ισως εκει εξω....

    Σχέδιο εφαρμοστικού νόμου

    Comment


      #3
      Originally posted by katerfit View Post
      Ευανθια ,νιωθεις ετσι,ζωντας μακρια, εχοντας μια σειρα στη ζωη σου,πονας την πατριδα και δικαια θυμωνεις...εμεις εδω νιωθουμε ο,τι χειροτερο !!!
      Ειμαστε εδω, ανεργοι, χωρις ονειρα,οι αστεγοι αυξανονται,τα πεινασμενα παιδια στα παγωμενα σχολεια,χωρις βιβλια, πολλαπλασιαζονται, ζουμε τριτοκοσμικα, λεμε τα απαραιτητα καθημερινα, δεν υπαρχει χαμογελο, αποφευγουμε αυτους που ακομα εργαζονται, απομονωνομαστε, στερευει μερα με την μερα οποια αξιοπρεπεια εχει απομεινει... δεν υπαρχει δυναμη να χαμογελασεις καν!
      ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΦΩΣ !!!! Ισως εκει εξω....

      Σχέδιο εφαρμοστικού νόμου
      Οσο καλα και να ζω , ειμαι ελληνιδα , δεν θελω να χασω την Πατριδα μου !
      Καθημερινα ακουω ειδησεις και τα ξερω ολα οσα συμβαινουν ....
      Το μυαλο μου και η καρδια μου ειναι πισω .....
      Αυτο που οι γερμανοι θα στειλουν γερμανο υπερπρωθυπουργο στην ελλαδα με εχει κανει εξαλλη. Ειμαι πολυ θυμωμενη με ολους τους υπαιτιους
      Εκει εξω σιγουρα θα δειτε φως αλλα οχι να μας εξαφανισουν την Πατριδα μας !!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #4
        Δεν υπαρχουν λογια...
        συμφωνω, μονο πικρα και θυμος
        ειμαστε μονο παρατηρητες ..μεχρι να γινει κατι..

        Comment


          #5
          Originally posted by katerfit View Post
          Δεν υπαρχουν λογια...
          συμφωνω, μονο πικρα και θυμος
          ειμαστε μονο παρατηρητες ..μεχρι να γινει κατι..
          Αν ειναι να γινει κατι ειμαι τοσο ΘΥΜΩΜΕΝΗ που θα ερθω τρεχοντας για βοηθεια !!!
          Ελικρινα τοσο πολυ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ειμαι
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6

            Comment


              #7
              ΚΑΘΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΣΑ!
              Αξιο απορίας είναι , το γεγονός που με όλα αυτά που συμβαίνουν στη χώρα μας, ο Ελληνας δείχνει (μέχρι τώρα ) μια χαρακτηριστική απάθεια η παθητική συμεριφορά θα έλεγα.Οι πάντες φοβούνται κοινωνικές αναταραχες στην Ελλάδα, αυτό όμως που συμβαίνει είναι, στις διαδηλώσεις και διαμαρτυρίες να παρευρίσκονται πάντα, οι ίδιοι και οι ίδιοι... Η αλλαγή όμως δεν έρχεται με τους μισους πολίτες στο δρόμο και τους άλλους μισούς στον καναπέ. Το παρακάτω κείμενο το αλιέψαμε και το αφιερώνουμε στους επαναστάτες του καναπέ, λέγοντάς τους συγχρόνως οτι ποτέ δεν είναι αργά να βγούν απο την "ύπνωση" που τους έχουν βάλει τα απανταχού της γης Λαμόγια....



              Καλύτερα ΚΑΘΗΣΤΕ ΜΕΣΑ!

              -Πού να τρέχεις τώρα…

              -Τι νόημα έχει…

              -Ό,τι και να κάνεις αυτοί θα υπογράψουν…

              -Κοίτα τη δουλίτσα σου… Αυτοί είναι ισχυροί!

              -Κάτσε σπιτάκι σου μη μπλέξεις…

              -Κι αν γίνουν επεισόδια…;

              -Γιατί δεν αντιδρά ο κόσμος (oι άλλοι!)…;

              -Γιατί δεν κατεβαίνουν στο Σύνταγμα (οι άλλοι!)…;

              -Kατεβείτε όλοι κάτω (όχι εγώ, οι άλλοι!)…

              -Πρέπει κάποιος να κάνει κάτι, δεν πάει άλλο! (κάποιος… άλλος!)

              -Δεν υπάρχει κάποιος να μπει μπροστά…; (κάποιος… άλλος!)

              -Κάποιος πρέπει να δώσει το σύνθημα… (για να κατέβουν… οι άλλοι!)

              -Πού πας παιδάκι μου; Άσε τους άλλους… (να φάνε το ξύλο!)

              Κάπως έτσι ο Ελληνικός λαός περιμένει την εξέγερση (να την κάνουν οι άλλοι!)… που θα τον απελευθερώσει (αλλά να φάνε το ξύλο… άλλοι!)… και αν κερδίσουν τελικά (με την αυτοθυσία τους οι άλλοι!)… θα σωθεί και αυτός!

              Και αν δεν πετύχουν τελικά (τα κορόιδα, οι άλλοι!)… θα έχει δείξει το καλό και υπάκουο πρόσωπό του (αφού άλλοι θα έχουν παλέψει)… και δε θα έχει ρισκάρει και τίποτα έτσι κι αλλιώς!

              Τώρα που το σκέφτομαι… τι το παιδεύουμε…; Γιατί να ρισκάρουμε όταν υπάρχουν… οι άλλοι… τα κορόιδα;

              Δε βαριέστε…
              Αφήστε να αποφασίσουν άλλοι για σας χωρίς εσάς και σκύψτε υπάκουα το κεφάλι πιστεύοντας την προπαγάνδα τους…


              εγώ μάλλον θα φύγω αλλά μέχρι να φύγω ,θα είμαι πάντα στον δρόμο , κάθε φορά όποτε χρειαστεί για την ΠΑΤΡΙΔΑ μου, που την ξεπουλάνε τα τομάρια. Για την αξιοπρεπειά μου, που θέλουν να την κουρελιάσουν. Για το δικαίωμα στην αξιοπρέπεια των παιδιών μου, των γονιών μου, των φίλων μου. Εκεί θα είμαι, αλλά όχι για κανέναν άλλο, για ΕΜΕΝΑ και μόνο.!!!!!!!!!!"
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #8
                «Ασκητική» του Ν. Καζαντζάκη

                Κι όντως δεν ξέρω. Αμίλητα, ακούνητα στρατιωτάκια. Αγαλματάκια. Ο στρατός που φυλάει την ηρεμία είμαστε εμείς. Εμείς που θα έπρεπε να τη διαταράσσουμε. Αναζητούμε το χρέος των άλλων. Απαιτούμε να κάνουν το χρέος τους. Στην πατρίδα, στη σοβαρότητα, στους πολίτες, στη Δημοκρατία.

                Κι όμως εμείς έχουμε ξεχάσει να κάνουμε το δικό μας. Παρασυρθήκαμε από την κριτική και αφήσαμε να μουχλιάσουν οι εαυτοί μας. Λαπάδες. Και το χρέος μας πεταμένο σε μια αποθήκη με άχρηστα υλικά.
                «Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους πρόγονους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει».*
                Ζητάμε από ανθρώπους, που εμείς τους βάλαμε εκεί που είναι, να κάνουν πράγματα που ούτε θέλουν, ούτε μπορούν. Βάλαμε προδότες να φυλάνε την εθνική κυριαρχία. Ενώ ξέραμε ότι ήταν προδότες, γιατί πάντα τέτοιοι ήταν. Κι ύστερα κλαίγαμε, φωνάζαμε, βρίζαμε, επειδή μας πρόδωσαν. Μα αυτό ξέρουν να κάνουν μόνο.
                Δύο επιλογές έχουμε. Ή να τους συγχαρούμε επειδή έκαναν πολύ καλά αυτό που ξέρουν να κάνουν ή να τους κλείσουμε στη φυλακή. Κι εμείς όλοι, λέμε να γίνει το δεύτερο. Αλλά να γίνει από μόνο του. Να μην το κάνει κανείς από εμάς.
                Λέμε ότι αυτοί παίζουν την κολοκυθιά. Κι όμως την κολοκυθιά την παίζουμε εμείς. Να βγουν στους δρόμους οι άνεργοι. Και γιατί οι άνεργοι; Εμ ποιοι να βγουν; Να βγουν οι πραματευτάδες. Και γιατί οι πραματευτάδες; Εμ ποιοι να βγουν; Να βγουν οι ράφτες.
                Κι έτσι πάει. Και δεν πάει τίποτα. Δεν κουνιέται τίποτα. Κι έτσι, μόνο η προδοσία τραβάει το δρόμο της ανενόχλητη. Κανείς δε μπαίνει μπροστά της να τη σταματήσει.

                Γιατί να τη σταματήσω εγώ; Και ποιος να τη σταματήσει;…
                Κι έτσι μικραίνουμε και μικραίνουμε. Κι όλο πιο μικροί γινόμαστε μέχρι να αφανιστούμε κι ύστερα να ξεχαστούμε.
                Επειδή γίναμε όλοι στρατηγοί και δεν έμεινε ούτε ένας πολεμιστής σ’ αυτή τη ράτσα.
                «Ν’ αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
                Ν’ αγαπάς τον καθένα ανάλογα με τη συνεισφορά του στον αγώνα. Μη ζητάς φίλους· να ζητάς συντρόφους!
                Να ’σαι ανήσυχος, αφχαρίστητος, απροσάρμοστος πάντα. Όταν μια συνήθεια καταντήσει βολική, να τη συντρίβεις. Η μεγαλύτερη αμαρτία είναι η ευχαρίστηση.
                Πού πάμε; Θα νικήσουμε ποτέ; Προς τι όλη τούτη η μάχη;
                Σώπα! Οι πολεμιστές ποτέ δε ρωτούνε!»*
                * Από την «Ασκητική» του Ν. Καζαντζάκη
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by kikirikoy View Post
                  ΚΑΘΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΣΑ!
                  Αξιο απορίας είναι , το γεγονός που με όλα αυτά που συμβαίνουν στη χώρα μας, ο Ελληνας δείχνει (μέχρι τώρα ) μια χαρακτηριστική απάθεια η παθητική συμεριφορά θα έλεγα.Οι πάντες φοβούνται κοινωνικές αναταραχες στην Ελλάδα, αυτό όμως που συμβαίνει είναι, στις διαδηλώσεις και διαμαρτυρίες να παρευρίσκονται πάντα, οι ίδιοι και οι ίδιοι... Η αλλαγή όμως δεν έρχεται με τους μισους πολίτες στο δρόμο και τους άλλους μισούς στον καναπέ. Το παρακάτω κείμενο το αλιέψαμε και το αφιερώνουμε στους επαναστάτες του καναπέ, λέγοντάς τους συγχρόνως οτι ποτέ δεν είναι αργά να βγούν απο την .................................................. .................................
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Οσο καλα και να ζω , ειμαι ελληνιδα
                    προς σεβασμο για τους ελληνες κατοικους της ελλαδας που δοκιμαζονται πολυ και για 1002 λογους ειναι εδω να τα υπομενουν ΟΛΑ, σε παρακαλω μην διατυμπανιζεις οτι περνας καλα..το εχουμε εμπεδωσει

                    φιλικα

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by mikael View Post
                      προς σεβασμο για τους ελληνες κατοικους της ελλαδας που δοκιμαζονται πολυ και για 1002 λογους ειναι εδω να τα υπομενουν ΟΛΑ, σε παρακαλω μην διατυμπανιζεις οτι περνας καλα..το εχουμε εμπεδωσει

                      φιλικα
                      Καλα βρε Μιχαλη ! Δεν το γραφω απο κακο Ομως σε καταλαβαινω ...
                      Το μυαλο μου και η καρδια μου ειναι μαζι σας και στενοχωριεμαι πολυ
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Καλα βρε Μιχαλη ! Δεν το γραφω απο κακο Ομως σε καταλαβαινω ...
                        Το μυαλο μου και η καρδια μου ειναι μαζι σας και στενοχωριεμαι πολυ
                        βοηθατε οπως μπορειτε κοσμο να βρει δουλεια εκει..να ταισει τα παιδια του
                        δεν τιθεται πλεον θεμα ευ ζειν εδω αλλα επιβιωσης

                        Comment


                          #13
                          [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CXWq7I3mlyc[/youtube]

                          Comment


                            #14

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by australian View Post
                              Ειναι λογικο....αφου φροντισε ο ανυπαρκτος "σωτηρας " μας....

                              Comment

                              Working...
                              X