Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα κοπέλα μόνη μετανάστρια!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by christine View Post
    Οτι θα έκανε μια χωρισμένη γυναίκα με παιδί....αλλά ΔΕΝ είναι! Και σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις ποιές είναι οι ανάγκες του καθενός...πίσω από ένα πληκτρολόγιο! Καλό θα ήταν λοιπόν οι κρίσεις.....να μένουν....
    κουβαλαει σταυρο?
    αν εννοεις σταυρο τ οτι θα ειναι μονη της στο εξωτερικο τοτε ενταξει..ειναι οντως τραγικο...

    Comment


      #17
      Originally posted by αφροδιτη View Post
      Σε υχαριστώ πολύ για την απάντηση!

      Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξετινάξει το φόρουμ και έχω πολλά να ψάξω ακόμη. Δεν είμαι καλή στο να συγκρατώ οικονομικά και αριθμητικά δεδομένα αλλά το ρεζουμέ που έχω βγάλει για Σουηδία είναι ότι χρειάζεται αφού φτάσω για να μπορέσω να παραμείνω και να νοικιάσω σπίτι να αποδείξω ή ότι εργάζομαι ή ότι έχω στην τράπεζα λεφτά για τα έξοδα ελάχιστης διαβίωσης για έναν χρόνο εκεί (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 12.000 ευρώ)
      Με εκπλησσει αν χρειαζονται μονο 12.000€ ετησιως στην Σουηδια! Δεν ξερω κιολας, βεβαια...

      Originally posted by αφροδιτη View Post
      Αλλά για να μην μπερδεύομαι έχω ξεκινήσει απο το βασικό, την εργασία. Μπαίνω στο EURES πατάω στα αγγλικά ή χρησιμοποιώντας τη μετάφραση google σε άλλες γλώσσες την ειδικότητά μου ή παρεμφερείς και αρχίζω την αναζήτηση... Γενικά δεν υπάρχουν και πολλά για μένα χωρίς προυπηρεσία και με lower αγγλικών μονο από ξένες γλώσσες. Από ένα σχολείο στη Σουηδία πάντως μου απάντησαν ότι θα χρειαστούν προσωπικό πάλι τον Ιούλιο. Παρεπιμπτόντως, είμαι εκπαιδευτικός και προσανατολίζομαι κυρίως σε πολυ-πολυτισμικά σχολεία γιατί σε αυτά μπορεί πχ να υπάρχουν ελληνόπουλα και να χρειάζονται εκπαιδευτικό με γνώση ελληνικών.
      Μην μπαινεις μονο στο EURES. Ψαξε να βρεις και τοπικα sites ευρεσεως εργασιας. Και κυριως, γνωρισε Σουηδους και μιλα μαζι τους.

      Originally posted by αφροδιτη View Post
      Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να φύγω χρειάζεται ούτως ή άλλως ένα μικρό κεφάλαιο για εισητήρια, πρώτα έξοδα κλπ. και γι αυτό ψάχνω στην Ελλάδα κάποια δουλειά. Αυτή τη στιγμή έχω κάτι που μου αποφέρει λίγα χρήματα το μήνα, ελαχιστότατα και ψάχνω και κάτι ακόμα συνδυαστικά ώστε να αρχίσω να συγκεντρώνω αυτό το μικρό κεφάλαιο.
      Cool. Επισης, ψαξε ΑΝ θα μπορουσες κατα τους καλοκαιρινους μηνες (σαιζον) να απασχοληθεις καπου στην Σουηδια, σε οποιαδηποτε δουλεια.
      Διακοπες + εργασια. Ψαξε αν ειναι εφικτο.

      Originally posted by αφροδιτη View Post
      Με λίγα λόγια για εμένα αυτή τη στιγμη το σχέδιο είναι: εύρεση εργασίας εδώ (!) - συγκέντρωση χρημάτων και αναζήτηση ευκαιριών στο εξωτερικό- θάρρος και απόφαση- τακτοποίηση όλων των θεμάτων - ταξίδι! Ένα σχέδιο που μπορεί να χρειαστεί χρόνο και κόπο μέχρι να υλοποιηθεί και θέλεί πολλη υπομονή... Γι αυτό θέλω να είμαι σίγουρη για αυτό που θα κάνω και να μη γυρίσω πίσω κλαίγοντας. Όταν ακούω για έξαρση ρατσισμού στις βόρειες χώρες, για τυπικούς μα όχι αληθινά φιλικούς ανθρώπους με κάνει να αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρω.
      Αν θα εχεις αξιοπρεπη εργασια δεν θα γυρισεις πισω κλαιγοντας, δεδομενου το οτι εισαι ατομο που εχει στοιχειωδη αντιληψη τηε Ελληνικης + Ευρωπαϊκης πραγματικοτητας. Στο θεμα κοινωνικοποιησης / ενταξης, το 80-90% εξαρταται απο εσενα. Μην αργεις και πολυ διοτι εκατονταδες χιλιαδες ατομα στην Ευρωπη (τη Νοτια) καλοβλεπουν ολες αυτες τις χωρες.

      Comment


        #18
        christine

        Originally posted by mikael View Post
        κουβαλαει σταυρο?
        αν εννοεις σταυρο τ οτι θα ειναι μονη της στο εξωτερικο τοτε ενταξει..ειναι οντως τραγικο...
        Δεν μίλησα ούτε για σταυρό...ούτε για σταυρουδάκια! Μίλησα για ανθρώπινες ανάγκες που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Για να το καταλάβουμε βέβαια αυτό χρειάζεται να έχουμε όλοι την δέουσα ευαισθησία!
        Τα σχόλιά σου ήταν ειρωνικά και δεν προσθέτουν τίποτα....στο θέμα! Ευτυχώς ούτε αφαιρούν!.....

        Comment


          #19
          tsiakantaris ευχαριστώ και πάλι για τη τελευταία σου απάντηση και τις πολύ καλές συμβουλές σου. βάσει του πλάνου μου που εξαρτάται καθαρά από αντικειμενικούς παράγοντες θα ήθελα το πολύ σε έναν χρόνο να την κάνω.

          cristine ευχαριστώ για την υποστήριξη. Προφανως και ειρωνευεται και εχει μπερδεψει τα λογια μου με τα λογια σου, γιατι εγω χρησιμοποιησα την εκφραση "τι σταυρο κουβαλαει ο καθενας".

          mikael αν βρισκόσουν στο θέμα μου για να βοηθήσεις με προσωπικές εμπειρίες και καλοπροαίρετες συμβουλές θα ήσουν ευπρόσδεκτος αλλά πλέον
          ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ!
          2 φορές μίλησες και τις 2 φορές είναι φανερός ο ειρωνικός τόνος σου.
          εισαι οφ τοπικ και αν θες ανοιξε θεμα
          "οι αδικαιολογητοι φοβοι των νεων να φυγουν αυριο κιολας απο τη χωρα τους και να βρουν πανευκολα τη Γη της Επαγγελιας σε μια ξενη χώρα"

          Γιατί το δικό μου θέμα είναι το ότι ΘΕΛΩ να μεταναστευσω και θιγω το ζητημα της κοινωνικοποιησης σε μια ξενη χωρα που είναι τόσο σημαντικό και ζήτησα προσωπικές εμπειρίες!

          Παρακαλώ οι administrators να παρέμβουν γιατί νιώθω πραγματικά θιγμένη απο αυτή την επιθετικότητα.

          Comment


            #20
            Αφροδίτη... μην ξεχάσεις την γλώσσα! Δίνεις στον εαυτό σου σημαντικό, συγκροτημένο χρόνο, μην τον αφήσεις να πάει χαμένος. Σου εύχομαι τα καλύτερα ό,τι κι αν αποφασίσεις!

            Comment


              #21
              Originally posted by aspateo View Post
              Αφροδίτη... μην ξεχάσεις την γλώσσα! Δίνεις στον εαυτό σου σημαντικό, συγκροτημένο χρόνο, μην τον αφήσεις να πάει χαμένος. Σου εύχομαι τα καλύτερα ό,τι κι αν αποφασίσεις!
              Σε ευχαριστώ πολύ aspateo!
              Ναι αυτό το έχω σκεφτεί και ευτυχώς τα πάω καλά με τις ξένες γλώσσες και μου αρέσουν! Σκέφτομαι σε αυτό το σημαντικό χρονικό περιθώριο να κανω αγγλικά επιπέδου proficiency για να δώσω για ielts. Αριστα αγγλικά δε θα πάνε πουθενά χαμένα θέλω να ελπίζω, τόσο για το επαγγελματικό όσο και για το γενικότερο κομμάτι της ένταξης.

              Επειδή όμως δε ξέρω σε ποια χώρα ακόμη θελω να πάω δεν έχω αποφασίσει για κάποια δευτερη ξενη γλώσσα. Αλλά επειδή η οριστική απόφαση φαντάζομαι θα παρθεί κάποιους μήνες πριν θα κάνω αν χρειαστει ταχυρρυθμα μαθηματα ακόμη και μόνη, με υλικό από ιντερνετ.

              Σίγουρα πολυ σημαντικό κομμάτι η γλώσσα. Τουλάχιστον γι' αυτό δε φοβάμαι και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρω.

              Comment


                #22
                Originally posted by αφροδιτη View Post
                Σωστά, έτσι νιώθω κι εγώ από τη μία, ό,τι δηλαδή ευτυχώς που δε με κρατάει τίποτα, η μόνη μου "ευθύνη" είναι ο ίδιος μου εαυτός... Είναι όντως μεγάλο αβαντάζ αυτό για εμάς ως υποψήφιες μετανάστριες!
                Από την άλλη όμως λογικό νομίζω είναι να φοβάμαι τη μοναξιά, ειδικά γνωρίζοντας............................
                φυσικά κ είναι λογικοί οι φόβοι σου κ αναμενόμενοι! Νομίζω οτι όλοι έχουμε κάποιους φόβους κ ενδοιασμούς γιατί είναι σημαντικό το θέμα της μετανάστευσης αλλα στο χέρι σου είναι να τους ξεπεράσεις! Κ ναι...μην ακούς κανέναν γιατί βλέπουν με άλλα μάτια κ όχι με τα δικά σου! Έχω κλείσει εισιτήριο για Σουηδία εδω κ ένα μήνα κ η μαμά μου ακόμα γκρινιάζει... κ θα γκρινιάζει, αλλα δεν είναι δική της απόφαση ούτε κανενός άλλου.
                Όσο για τη μοναξιά, στην Ελλάδα δεν την νιώθεις? Με φίλους κ συγγενείς δίπλα σου? Τουλάχιστον εκει θα ξέρεις οτι θα είσαι μόνη κ θα πρέπει να στηριχτείς στις δικές σου δυνάμεις οπότε θα είσαι προετοιμασμένη. Κ όπως έγραψε κ ο Tsiakantaris θα δικτυωθείς όπου κ να πας αρκεί να είσαι ανοιχτή σε νέες εμπειρίες κ ανθρώπους με τη στοιχειώδη επιφυλακτικότητα πάντα.


                Αν θέλεις στείλε μου κ προσωπικό μνμ να τα πούμε πιο άνετα. Εγώ θα ανέβω στις 23 Μαρτίου κ ευχαρίστως να σε βοηθήσω όσο μπορώ.


                Υ.Γ. Πάντως, αφού γράφεις δημόσια για τις σκέψεις κ τους φόβους σου μάλλον δεν είσαι κ τόσο κλειστή κ κότα όπως λες! ;)

                Comment


                  #23
                  christine

                  Αφροδίτη ακόμα και το φόρουμ αυτό είναι μια μικρογραφία του κόσμου μας...Θα υπάρξουν στην πορεία της υλοποίησης της απόφασής και άνθρωποι ειρωνικοί ή αδιάφοροι ή σκάρτοι.....Αυτούς τους προσπερνάς και συνεχίζεις μέχρι να φτάσεις στο στόχο σου! Οι περισσότεροι όμως εδώ μέσα είναι θετικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν άνθρωποι.Εχουν δημιουργηθεί γνωριμίες μέσα από το φόρουμ και πραγματικά πολλοί έχουμε βοηθηθεί και πρακτικά.Το βήμα που έκανες να ανοίξεις αυτό το θέμα, δεν δείχνει και τόσο κλειστό χαρακτήρα, και σίγουρα θα γνωρίσεις και από εδώ άτομα. Οσο παραμένεις συνειδητοποιημένη και θετική, θα τα καταφέρεις μια χαρά!

                  Comment


                    #24
                    Συμφωνω με το IELTS, καταρχην. Εγω εχω το Β’ Κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας στα Αγγλικα και δεν με βοηθα σε τιποτα. Δεν πειραζει όμως, τα Αγγλικα που ξερω μετρανε. Σχετικα με τις γλωσσες όμως, και ειδικοτερα την γλωσσα που θα χρειαστει να μαθεις, δυο σχολια:


                    1)Μαθε μια γλωσσα που χρησιμοποιειται σε περρισσοτερες από μια χωρες της Ευρωπης. Τα Γαλλικα για παραδειγμα, μιλιουνται στην Γαλλια, στο Βελγιο και σε καντονια της Ελβετιας. Είναι η επισημη γλωσσα σε 29 χωρες, παγκοσμιως, και αν τα μαθεις τα Ισπανικα είναι «παιχνιδακι». Τα Γερμανικα, χρησιμοποιουνται στην Γερμανια, σε καντονια της Ελβετιας και σε μικρο τμημα του Βελγιου. Επισης, κοιταξε στην Wikipedia, για την οικογενεια της γλωσσας που θα μαθεις. Τα Σουηδικα για παραδειγμα είναι Ινδο-Ευρωπαϊκη γλωσσα που ανηκει στην οικογενεια των Γερμανικων (Τευτονικων) γλωσσων. Βεβαια αντιλαμβανομαι ότι εσενα σε ενδιαφερει κατά 99% η γλωσσα της χωρας που θα επιλεξεις τελικα, αλλα ριξε μια ματια και στην σχεση της με άλλες ευρεως χρησιμοποιουμενες.

                    2)Πριν κατσεις να ιδρωνεις και να ξεϊδρωνεις μαθαινοντας Σουηδικα ή Νορβηγικα (π.χ) στο δωματιο σου στην Ελλαδα, σκεψου «ποσα Σουηδικα» θα μαθαινες, μεσα σε 8 μηνες για παραδειγμα, αν ζουσες ΕΝΕΡΓΑ στην Σουηδια! Είναι απολυτως αποδεδειγμενο ότι η ενεργητικη διαβιωση μεσα στην χωρα, σε μαθαινει πολύ ευκολοτερα την γλωσσα της! Μια γλωσσα την μαθαινουμε καλα κυριως όταν αισθανομαστε την επιτακτικη αναγκη να επικοινωνησουμε. Τις στιγμες που θα παλευεις και θα αγωνιας «για να του πεις αυτό ή το αλλο», να επικοινωνησεις τις σκεψεις σου δηλαδη, τοτε είναι που μαθαινεις την γλωσσα! Και βεβαια μια οποιαδηποτε γλωσσα παντοτε μαθαινεται πολύ ευκολοτερα μεσα στα πλαισια μιας υγιους σχεσης με έναν ντοπιο. Πρεπει συνεχεια να μιλας, να εκφραζεσαι, να διατυπωνεις συναισθηματα απ’ ολο το φασμα. Και περα απ’ όλα αυτά βεβαια, υπαρχουν και τα σχολεια εκει οπου ακουγοντας μονο Σουηδικα για ένα ακαδημαϊκο ετος, φτανεις σχεδον σε επιπεδο «lower»!

                    Τελος, μια «τρελη» ιδεα για την κοινωνικοποιηση-ενταξη που τοσο σε ενδιαφερει. Προσωπικα, αφου θα ειχα τακτοποιηθει στην Σουηδια –και παντως όχι αργοτερα των 4 εβδομαδων- θα πηγαινα σε έναν τοπικο (Σουηδικο) φορεα του προαστιου ή της πολης μου, και θα τους ελεγα (στα Αγγλικα):

                    Γεια σας, ειμαι αυτος και θελω να βοηθησω την κοινοτητα, την περιοχη ή την πολη που ζω!! Τι μπορω να κανω? Μπορω να βοηθησω καπου? Δενδροφυτευση γινεται? Βοηθεια στο σπιτι? Υπαρχουν ομαδες που ασχολουνται με τα κοινα?? Προσφερομαι επειδη ενδιαφερομαι!


                    Θα το εκτιμησουν και θα σε βοηθησει να μαθεις πολλα, παρα πολλα, από πρωτο χερι.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by αφροδιτη View Post
                      tsiakantaris ευχαριστώ και πάλι για τη τελευταία σου απάντηση και τις πολύ καλές συμβουλές σου. βάσει του πλάνου μου που εξαρτάται καθαρά από αντικειμενικούς παράγοντες θα ήθελα το πολύ σε έναν χρόνο να την κάνω.

                      cristine ευχαριστώ για την υποστήριξη. Προφανως και ειρωνευεται και εχει μπερδεψει τα λογια μου με τα λογια σου, γιατι εγω χρησιμοποιησα την εκφραση "τι σταυρο κουβαλαει ο καθενας"...............................
                      επιθετικοτητα??????
                      εαν εσυ βλεπεις φαντασματα παντου και λαμβανεις αλλιως τα γραφομενα μου δεν ευθυνομαι εγω γι αυτο και ουτε μπορω να κανω κατι γι αυτο.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by mikael View Post
                        επιθετικοτητα??????
                        εαν εσυ βλεπεις φαντασματα παντου και λαμβανεις αλλιως τα γραφομενα μου δεν ευθυνομαι εγω γι αυτο και ουτε μπορω να κανω κατι γι αυτο.
                        Μιχαλάκη,τα ίδια και τα ίδια!!!!
                        Γιατί δεν πας να "παίξεις" στο facebook????

                        Comment


                          #27
                          christine

                          Originally posted by mikael View Post
                          επιθετικοτητα??????
                          εαν εσυ βλεπεις φαντασματα παντου και λαμβανεις αλλιως τα γραφομενα μου δεν ευθυνομαι εγω γι αυτο και ουτε μπορω να κανω κατι γι αυτο.
                          ΟΚ Δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις την έννοια της επιθετικότητας....Δεν είσαι επίσης σε θέση να ξεχωρίσεις τι είναι ειρωνικό και τι όχι....Είναι πράγματι περίπλοκες έννοιες και απαιτούν κάποια ευαισθησία. Φαντάζομαι όμως, το ότι 3 post που έκανες είναι απολύτως ανούσια και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα σε κανέναν......να το καταλαβαίνεις!
                          Και δεν είναι η μόνη που κατάλαβε αυτό που κατάλαβε!
                          Αν θέλεις να ξεδιπλώσεις το όποιο ταλέντο σου σε λεκτικούς διαξιφισμούς, και να επιδείξεις την υποτιθέμενη ανωτερότητά σου....άνοιξε δικό σου θέμα...ίσως κάποιος ασχοληθεί....

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by αφροδιτη View Post
                            tsiakantaris ευχαριστώ και πάλι για τη τελευταία σου απάντηση και τις πολύ καλές συμβουλές σου. βάσει του πλάνου μου που εξαρτάται καθαρά από αντικειμενικούς παράγοντες θα ήθελα το πολύ σε έναν χρόνο να την κάνω.

                            cristine ευχαριστώ για την υποστήριξη. Προφανως και ειρωνευεται και εχει μπερδεψει τα λογια μου με τα λογια σου, γιατι εγω χρησιμοποιησα την εκφραση "τι σταυρο κουβαλαει ο καθενας".......................................... ...............................
                            Γεια σου Αφροδιτη !!! Προχωρα μπροστα και μην φοβασαι τιποτα !!!
                            Στην ηλικια σου ξεκινησα για σπουδες στο εξωτερικο μονη χωρις φιλους στην αρχη . Ομως στην πορεια γνωρισα φιλους και φιλες και μαλιστα βαθειες σωστες φιλιες και οχι επιφανειακες. Οι διαφορες καταστασεις σε κανουν να δενεσαι περισσοτερο με τους ανθρωπους που θα γνωρισεις Μην φοβασαι τιποτα !!!!
                            Να σκεφτεσαι θετικα και να κοιτας μπροστα και ψηλα !!!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Tsiakantaris View Post
                              Συμφωνω με το IELTS, καταρχην. Εγω εχω το Β’ Κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας στα Αγγλικα και δεν με βοηθα σε τιποτα. Δεν πειραζει όμως, τα Αγγλικα που ξερω μετρανε. Σχετικα με τις γλωσσες όμως, και ειδικοτερα την γλωσσα που θα χρειαστει να μαθεις, δυο σχολια:........................................... ................................................
                              Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο!!!

                              Comment


                                #30
                                Αφροδίτη, λυπάμαι που το “τόπικ” σου θα εκμεταλλευτεί πέρα του θέματος, αλλά από τη στιγμή που είχες την επιθυμία για παρέμβασής από τους Admin.
                                Παίρνω την εξής θέση ως Moderator.

                                Και εγώ με τον καιρώ μου αρχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει πια ελπίδα να μετατραπεί η λογική ορισμένον χρηστών προς τα ενδιαφέροντα τον αιτών που αναζητούν ενημερωτική διαβούλευση.

                                Αγαπητή αναγνώστες, όπως γνωρίζεται η ενέργειες όλον μας εδώ έχουν καθαρά εθελοντικό χαρακτήρα.
                                Ένα φόρουμ μεγαλώνει με τα χρόνια και ο αριθμός των μελών και η λογική διάταξη των θεμάτων και των κειμένων είναι πολλές φορές αδιαφανείς και αυξάνετε παράλογα, ειδικά όταν το ίδιο θέμα επαναλαμβάνετε διπλά, τριπλά κλπ.
                                Είναι πραγματικά χρονοβόρων και κουραστικό να διαβάζεις 50 σελίδες για να βρεις κάπου σε ένα post μια χρήσιμη πληροφορία.
                                Η κοινωνία και ο άνθρωπος στις συλλογικές του δράσεις, είναι εξαιρετικά μεταβλητές οντότητες και απαιτούν διαρκή έρευνα και αναπροσαρμογή των υποθέσεων, των σχετικών αξιωμάτων και των κοινωνικών αλληλεπιδράσεων.
                                Εδώ, το ωφέλιμα τον Mod και διαχειριστών είναι κυρίως να συγχωνευθούν θέματα και κείμενα ώστε να τηρηθεί η λογική διάταξη των θεμάτων με βάση την εμπειρικά-αναλυτική πολιτική. Επιχειρούμε καθαρά την περιγραφική αξία με ουδέτερες περιγραφές της πραγματικότητας για να καταστεί ένας δυνατός προσανατολισμός, η ακριβής οδηγίες για την μετανάστευση. Εκτός από απόψεις σχετικά με την πραγματικότητα της μετανάστευσης, υπάρχει και η γνώση και η επίγνωση!
                                Η ελευθερία της έκφρασης και του λόγου είναι εγγυημένο ατομικό δικαίωμα στη διάδοση των ιδεών μέσα από τις λέξεις, τη γραφή και τις εικόνες και όλα τα άλλα διαθέσιμα μέσα μετάδοσης.
                                Το θεωρητικό επίπεδο της ανάπτυξη των νομοθετικών, μπορεί να οδηγήσει στην πρακτική σε διπλό χαρακτήρα που αφορά και εμάς τους αναγνώστες εδώ στο φόρουμ.

                                Συζητήσεις και συνομιλίες με σχετικά αντικειμενικές και πρακτικές πληροφορίες, αλά και με υποκειμενικές απόψεις, προωθούν βεβαίως τον διάλογο που επιθυμούμε σε ένα φόρουμ. Όταν η συνομιλίες προσλαμβάνουν το χαρακτήρα δογματικών ισχυρισμών με υποκειμενικές απόψεις, έστω και εμπειρικά αλά χωρίς αποδείξιμα γεγονότα, παρακολουθήσαμε στο παρελθόν ότι δυστυχώς ο διάλογος δεν χειρίζεται με των επιθυμητό σεβασμό στην αλληλεπίδραση αλά σε αμοιβαία προσβολή. Έτσι δεν καταλήγουμε σε επίλυση παρά σε δημιουργία προβλημάτων.
                                Σε αυτό μας το έργο όμως δεν μπορούμε να ξεχάσουμε και την σημασία των δικαιωμάτων που συνδέονται με την αξιοπρέπεια και την προσωπικότητα του ατόμου.

                                Η ανθρώπινη αξιοπρέπεια από τη μία πλευρά και η ελευθερία της έκφρασης και του λόγου από την άλλη, δεν συμβιβάζονται πάντα με τους κανόνες δεοντολογίας.

                                Ακόμη και η μεσολαβητές (Mod) έρχονται αντιμέτωπη με υπονοούμενα περί της καταπίεσης του ελεύθερου λόγου. Ακριβώς γιαυτό τον λόγο, για να μην γίνεται η κατηγορία “κατάχρηση εξουσίας” ότι δήθεν χωρίς εξήγηση και δικαιολογία Ban, αναγκάζει τους Mod να αμύνονται με την ίδια διαλεκτική ελπίζοντας την συμμόρφωση, αφού πρώτα και επανειλημμένος η προσπάθεια της διαιτησίας σε όλα τα επίπεδα διάλογου αποδεικνύεται μάταια.

                                Η ανθρώπινη αξιοπρέπεια είναι ο βασικός, κεντρικός νόμος με την μεγαλύτερη αξία. Υπερισχύει οποιουδήποτε άλλου νόμο και δεν είναι συγκρίσιμη με οποιαδήποτε άλλη συνταγματική αρχή.

                                Αυτό αποδεικνύει ότι η χρήση του δικαιώματος Ban δεν γίνεται με διάκρισης αλά ακολουθούμε τους νόμους του συντάγματος που ήμαστε όλη υποχρεωμένη να τηρήσουμε.

                                Η εγγραφή σε αυτό το forum είναι δωρεάν! Επιμένουμε στην τήρηση των κανόνων και της πολιτικής που περιγράφονται λεπτομερώς στους Κανόνες Forum

                                Συμφωνώντας σε αυτούς τους κανόνες, παρέχετε την διαβεβαίωση ότι δεν θα δημοσιεύσετε κανένα μήνυμα που να είναι ανήθικο, χυδαίο, ρατσιστικό, απειλητικό, προσβλητικό ή που να παραβιάζει τον νόμο..

                                “Οι προσωπικές συγκρούσεις πρέπει να μείνουν εκτός”

                                Δεν μπορούμε να συμμεριστούμε σε μια νοοτροπία που δεν παραμένει αντικειμενική επί του θέματος.

                                Ανάλογα με τη σοβαρότητα του αδικήματος κατά τους κανόνες του φόρουμ, αδερφέ Μιχάλη σου εκχωρήθηκαν “βαθμοί ποινής”

                                Comment

                                Working...
                                X