Announcement

Collapse
No announcement yet.

We Are ALL Greeks

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    We Are ALL Greeks


    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qddv2fN6N8A[/youtube]
    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aUsVDqz6mTs[/youtube]




    #2
    ποτε θα ξυπνησει ο ελληνας? για αυτη τη μερα ζω.
    Αν και πιστευω οτι ο μονος λογος για να αντιδρασει ο κοσμος ειναι να γινει αδυνατη η πωληση φραπε.
    Εχει γινει φραπες ο εγκεφαλος ολων.
    Ξυπνα ελληνα . Αν οχι για εσενα,ξυπνα για εμενα

    Comment


      #3
      Σήμερα, σε πολλές πόλεις σε ολόκληρο τον κόσμο χιλιάδες άνθρωποι
      βγήκαν στους δρόμους για να διαδηλώσουν υπέρ της χώρας μας.
      Το σύνθημα κοινό "We are all Greeks" δηλαδή "Είμαστε όλοι Έλληνες".
      Και ρωτώ κύριοι... πως έχετε το θράσος να αυτοαποκαλείστε Έλληνες;
      Με ποιό δικαίωμα;
      Λοιπόν ΟΧΙ...ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ
      Αν ήσασταν Έλληνες δεν θα χαλάγατε το Σαββατόβραδό σας για να κάνετε
      πορείες... αν ήσασταν Έλληνες, αυτή τη στιγμή θα ετοιμάζατε τη στόλη
      σας για κάποιο αποκριάτικο πάρτυ. Αν ήσασταν Έλληνες, θα υπήρχαν πολλά
      πράγματα να κάνετε απόψε, άλλα το να βγείτε στο δρόμο να διαδηλώσετε
      δεν θα ήταν μέσα σ' αυτά...
      ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ...
      ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ...
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #4
        Originally posted by kikirikoy View Post
        Σήμερα, σε πολλές πόλεις σε ολόκληρο τον κόσμο χιλιάδες άνθρωποι
        βγήκαν στους δρόμους για να διαδηλώσουν υπέρ της χώρας μας.
        Το σύνθημα κοινό "We are all Greeks" δηλαδή "Είμαστε όλοι Έλληνες".
        Και ρωτώ κύριοι... πως έχετε το θράσος να αυτοαποκαλείστε Έλληνες;
        Με ποιό δικαίωμα;,........................................ ............................
        δηλαδη οι ελληνες δεν βγηκαν στους δρομους? τον μαιο του 10 ειχες βγει στους δρομους στην αθηνα?τοτε ειχε πανω απο 500 χιλ στανταρ στον δρομο και τοτε ηταν που επρεπε να ειχε γινει το μπαμ..
        ημουν εκει και εφαγα τα χημικα μου..τοσα πολλα που μια εβδομαδα δεν μπροουσα ν ανοιξω καλα τα ματια μου..
        το θεμα μας τωρα..
        διαφωνων εντελως με τον τροπο αντιδρασης του ελληνικου λαου..ναι μεν βγηκε αλλα επανασταση με σουβλακια και πασατεμπο στο συνταγμα δεν γινεται..και εγω προσωπικα επαψα να βγαινω στους δρομους απο την στιγμη που καταλαβα οτι κανεις δεν ειναι διατεθιμενος για επανασταση μ αιμα..γιατι μ αιμα αλλαζεις πολιτικα καθεστωτα..
        οποτε ασε στην ακρη λιγακι αυτα περι απροκριας και τα συναφι..και μην δημιουργειτε λαθος εντπωσεις.
        χιλιοειπωμενο το παραμυθακι αλλα η αληθεια ειναι στην μεση
        και εαν νιωθεις ασχημα που εισαι ελληνας μπορει καλλιστα να λες οτι εισαι αυστραλος ή αγγλος..το ιδιο μ κανει
        εγω δεν νιωθω καθολου ασχημα μεγαλε π ειμαι ελληνας..
        νιωθω ασχημα που αποφασιζουν για εμενα τενεκεδες που δεν ψηφισα .
        νιωθω ασχημα π αυτοι οι τενεκεδες εφτιαξαν ενα αθλιο κρατος..καρκινωμα
        αλλα ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ και γουσταρω μεγαλε

        Comment


          #5
          Kanal von giannisoethel1969 - YouTube
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #6
            Originally posted by kikirikoy View Post
            Σήμερα, σε πολλές πόλεις σε ολόκληρο τον κόσμο χιλιάδες άνθρωποι
            βγήκαν στους δρόμους για να διαδηλώσουν υπέρ της χώρας μας.
            Το σύνθημα κοινό "We are all Greeks" δηλαδή "Είμαστε όλοι Έλληνες".
            Και ρωτώ κύριοι... πως έχετε το θράσος να αυτοαποκαλείστε Έλληνες;
            Με ποιό δικαίωμα; .................................................. .............................
            kikirikoy συμφωνω μαζι σου 1000% Ξεχασες να γραψεις οτι αν ηταν ελληνες το καλοκαιρι θα κανανε τα μπανια τους ανεμελοι σαν να μην τρεχει τιποτα ενω η χωρα τους καταστρεφεται .... Τι να πω δεν εχω λογια .Συμφωνω απολυτα μαζι σου !!!! Απο ολη αυτη την κατασταση της χωρας μας αυτα που γραφεις ειναι που με στενοχωρουν πιο πολυ. Γιατι ενταξει ειπαμε οτι το πολιτικο συστημα οι 300 κανουν αυτα που κανουν ...Ο λαος 10.000.000 τι κανει? Αυτα ακριβως που γραφεις παραπανω ......Επομενως ποιος φταιει αραγε
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              christine

              Originally posted by ευανθια View Post
              kikirikoy συμφωνω μαζι σου 1000% Ξεχασες να γραψεις οτι αν ηταν ελληνες το καλοκαιρι θα κανανε τα μπανια τους ανεμελοι σαν να μην τρεχει τιποτα ενω η χωρα τους καταστρεφεται .... Τι να πω δεν εχω λογια .Συμφωνω απολυτα μαζι σου !!!! Απο ολη αυτη την κατασταση της χωρας μας αυτα που γραφεις ειναι που με στενοχωρουν πιο πολυ. Γιατι ενταξει ειπαμε οτι το πολιτικο συστημα οι 300 κανουν αυτα που κανουν ...Ο λαος 10.000.000 τι κανει? Αυτα ακριβως που γραφεις παραπανω ......Επομενως ποιος φταιει αραγε
              Συμφωνώ και εγώ! Δεν γίνεται πάντα και για όλα να φταίει....το "απρόσωπο" σύστημα....:

              Comment


                #10
                Originally posted by mikael View Post
                διαφωνων εντελως με τον τροπο αντιδρασης του ελληνικου λαου..ναι μεν βγηκε αλλα επανασταση με σουβλακια και πασατεμπο στο συνταγμα δεν γινεται..και εγω προσωπικα επαψα να βγαινω στους δρομους απο την στιγμη που καταλαβα οτι κανεις δεν ειναι διατεθιμενος για επανασταση μ αιμα..γιατι μ αιμα αλλαζεις πολιτικα καθεστωτα..
                Ναι καλά....
                και αν γίνει επανάσταση....Τι ?
                και αν σκοτώσουμε 2000 πολιτικούς ....Τι ?
                και αν σκοτώσουμε 3000 αστυνομικούς ....Τι ?
                ποιος νομίζεις ότι θα κάνει κουμάντο μετά...... εγώ κι' εσύ ?
                κάποιος ΑΡΧΗΓΟΣ θα φανεί πάλι.
                όποιος και να ήταν επάνω σήμερα από Άκρα αριστερά μέχρι Άκρα δεξιά τα ίδια θα κάνανε........ όποιον τενεκέ και να ψηφίζεις.
                Γιατί όλοι, μα όλοι μας, κάποιον άλλον τενεκέ ψηφίζουμε, (νομίζουμε), αλλά πάντα οι ίδιοι τενεκέδες βγαίνουν και θα βγαίνουν.......Γιατί άραγε ?
                Εγώ στο είχα ξαναπεί ότι στο ίδιο καζάνι είμαστε ( πολιτικοί και πολίτες ) αλλά δεν το κατάλαβες.
                Γιατί ποιοι είναι οι πολιτικοί, άλλοι ?
                από άλλον κόσμο ?
                από μας δεν είναι?
                ο φίλος, ο γείτονας κλπ ?
                και όλα αυτά συμβαίνουν γιατί κάποιοι άλλοι κάνουν κουμάντο και όχι εμείς.
                απλά σήμερα το κάνουν φανερά, ΔΝΤ ΤΡΟΙΚΑ και άλλοι μπαγλαμάδες.
                Το ότι είμαστε από τους ποιο άχρηστους λαούς το ξέρουμε και το λέμε όλοι συνέχεια.
                γιατί όταν μας χάριζαν χρήματα για ανάπτυξη (κρατική και προσωπική) τα κάναμε διακοπές και όμορφα αυτοκίνητα. (άκου λέει διακοποδάνεια)
                κάποιοι λένε...μα εμείς που δώσαμε τα φώτα μας σε ολόκληρο τον κόσμο.
                Ε λοιπόν τα δώσαμε και δεν τα ξαναπήραμε ποτέ πίσω, και τα χειρίζονται άλλοι εδώ και αιώνες με τον καλύτερο τρόπο γιατί εδώ θα σκουριάζανε.
                και να σου πω και κάτι, χημικά στα μάτια τρώμε ακόμα και για χαζομάρες όπως για τον ΠΑΟΚ, ΕΡΓΟΤΈΛΗ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ..........κλπ
                και αν κάποια μέρα η Ελλάδα με κάνει να γυρίσω πίσω και να μπορώ να δουλέψω και να ζήσω τα παιδιά μου με αξιοπρέπεια, μόνο τότε θα γουστάρω που είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ μεγάλε.
                Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

                Comment


                  #11
                  Telegraph: «Ελλάδα καλώς ήλθες στην χαμένη σου δεκαετία» | blog.gr

                  Comment


                    #12
                    Καλησπέρα, θα προσπαθήσω να εκφράσω την προσωπική μου άποψη χωρίς (ελπίζω) να θίξω κανέναν
                    Όταν ήμουν μικρό παιδί πρωτοάκουσα τη λέξη παγκοσμιοποίηση. ένα άλλο που έμαθα σαν μικρό παιδί ήταν ότι αν θέλω να παίξω βγαίνω έξω Και παίζω, εάν θέλω να βγάλω γκόμενα βγαίνω έξω Και κάνω καμάκι κι αν με ενοχλεί κάτι Βγαίνω έξω και διαμαρτύρομαι
                    Ξεκινώντας με τη λέξη παγκοσμιοποίηση, δεν θα κάτσω να αναλύσω τη λέξη απλά παραθέτω ένα στοιχείο της θέλει να μπορεί να μεταφέρει πληθυσμούς από το ένα μέρος στο άλλο, φτηνά εργατικά, και χωρίς διαμαρτυρίες καθ ότι νέος κόσμος σε ξένο τόπο
                    Ήταν και ο μεγαλύτερος προβληματισμός που είχα όταν σκέφτηκα την μετανάστευση, δηλαδή μήπως εξυπηρετώ τους κανόνες της νέας τάξης πραγμάτων ;
                    Για μένα η λύση δεν είναι οι μετανάστευση. Λύση είναι να παλέψω για να καλυτερέψω τον τόπο που ζω.
                    Αυτό όμως προϋποθέτει ένα πράγμα συνειδητή κοινωνία και συμμετοχή στα κοινά όποια και αν είναι αυτά ,Πράγμα που το οποίο Από τι δείχνει η κοινωνία δεν δείχνει να είναι εφικτό
                    Προσωπικά πιστεύω ότι είμαστε Ο εξυπνότερος και ο καλύτερος λαός του κόσμου με έναν μεγάλο ελάττωμα Τον εγωισμό και την ΔΙΧΟΝΙΑ ,Και υπάρχουν και αμέτρητα παραδείγματα στην ιστορία μας

                    Άρχισα να βγαίνω στο δρόμο με ένα ερώτημα και μια θολούρα στο μυαλό μου, με ποιον να πάω και γιατί; Παντού έβλεπα βοσκούς, βοσκούς που ήθελαν να με μαντρώσουνε .Έλα μαζί μου γιατί εγώ ξέρω την αλήθεια μου έλεγαν όλοι ,Αλήθειες όμως πολλές κι εγώ ένας
                    Αποφάσισα λοιπόν να συνεχίσω να βγαίνω στον δρόμο μόνο για μένα, να μπορώ να κοιτιέμαι στον καθρέφτη και να λέω στον εαυτό μου αυτό που έπρεπε να κάνεις Προσπάθησες να το κάνεις κι ύστερα να μπορώ να κοιτάω τα παιδιά μου στα μάτια και να θυμούνται ότι ο πατέρας τους προσπαθήσει να αλλάξει κάτι
                    Δεν έχει σημασία αν καταφέρω κάτι η όχι ,
                    Σημασία για μένα έχει να συνεχίσω να σκέφτομαι ελεύθερα και να παλεύω γι αυτά που πιστεύω ,Το πρώτο το στερήθηκα για πολλά χρόνια χάριν της τηλεόρασης των καρτών των διακοπών δανείων των ωραίων αυτοκινήτων κ.α
                    Το δεύτερο το βρήκα στο δρόμο και δεν πρόκειται να το αφήσω
                    Αυτό που χρειάζεται η κοινωνία μας είναι αφυπνισμένη συνείδηση ,Όταν η πράξη μας θα γίνονται συνειδητά όλα θα πάρουν άλλο νόημα ,μέχρι τότε δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα .Προς το παρόν αυτό που μπορεί να βοηθήσει την κοινωνία μας είναι η αλληλεγγύη
                    Και όσο γι αυτό σε αυτό το φόρουμ έχω δει υπερβολική αλληλεγγύη

                    Όλοι εμφανίζουν μεγάλη διάθεση για να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον, ακόμα και αυτοί που πήγαν στο εξωτερικό δεν μείνουν αμέτοχοι προσπαθούν να βοηθήσουν και τους υπόλοιπους αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό ,
                    Κάτι τελευταίο που θέλω να αναφέρω είναι το εξής, και αν φύγω από τη χώρα θα αφήσω πίσω μου ανθρώπους που αγάπησα και αγαπώ .συγγενείς ,φίλους, γνωστούς. Οφείλω να παλέψω και γι αυτούς

                    Σας ζητώ συγγνώμη εάν σας κούρασα και αν Έχω φύγει έξω από τα θέματα που αφορούν το Φόρουμ
                    Καθαρά προσωπική μου άποψη και ελπίζω να μην έχω θίξει κανέναν
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #13
                      Διαβάστε το ποίημα που θα σας κάνει να αναρωτηθείτε πώς είναι δυνατόν να γράφτηκε πριν εκατό χρόνια, αφού περιγράφει τη σημερινή κατάσταση της Ελλάδας, εδώ.

                      Γεώργιος Σουρής (1853-1919)

                      Ποιος είδε κράτος λιγοστό
                      σ’ όλη τη γη μοναδικό,
                      εκατό να εξοδεύει
                      και πενήντα να μαζεύει;

                      Να τρέφει όλους τους αργούς,
                      νά ‘χει επτά Πρωθυπουργούς,
                      ταμείο δίχως χρήματα
                      και δόξης τόσα μνήματα;

                      Νά ‘χει κλητήρες για φρουρά
                      και να σε κλέβουν φανερά,
                      κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε
                      τον κλέφτη να γυρεύουνε;

                      Όλα σ’ αυτή τη γη μασκαρευτήκαν
                      ονείρατα, ελπίδες και σκοποί,
                      οι μούρες μας μουτσούνες εγινήκαν
                      δεν ξέρομε τί λέγεται ντροπή.

                      Σπαθί αντίληψη, μυαλό ξεφτέρι,
                      κάτι μισόμαθε κι όλα τα ξέρει.
                      Κι από προσπάππου κι από παππού
                      συγχρόνως μπούφος και αλεπού.

                      Θέλει ακόμα -κι αυτό είναι ωραίο-
                      να παριστάνει τον ευρωπαίο.
                      Στα δυό φορώντας τα πόδια που ‘χει
                      στο ‘να λουστρίνι, στ’ άλλο τσαρούχι.

                      Σουλούπι, μπόϊ, μικρομεσαίο,
                      ύφος του γόη, ψευτομοιραίο.
                      Λίγο κατσούφης, λίγο γκρινιάρης,
                      λίγο μαγκούφης, λίγο μουρντάρης.

                      Και ψωμοτύρι και για καφέ
                      το «δε βαρυέσαι» κι «ωχ αδερφέ».
                      Ωσάν πολίτης, σκυφτός ραγιάς
                      σαν πιάσει πόστο: δερβέναγάς.

                      Δυστυχία σου, Ελλάς,
                      με τα τέκνα που γεννάς!
                      Ώ Ελλάς, ηρώων χώρα,
                      τί γαϊδάρους βγάζεις τώρα;

                      Για όσους αναρωτιούνται ότι εμείς δεν είμαστε Ελλήνες και ότι εμείς έχουμε αλλάξει. Οι ίδιοι είμαστε αυτοι που έχουμε βγάλει τόσους Ηρώες και αυτοί που είμαστε τόσο υπερήφανοι για την ιστορία μας
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #14

                        Comment


                          #15
                          Open Call for Artists –

                          Comment

                          Working...
                          X