Announcement

Collapse
No announcement yet.

Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους. Και εγώ είμαι Αυστρία εδώ και 3 μήνες ψάχνοντας. Δούλεψα μόνο μια εβδομάδα στα ικεα στο ιννσμπρουκ. Σήμερα πήγα στον αντίστοιχο οαεδ. Πολύ εξυπηρετικοί αλλά μου ζήτησαν ένα χαρτί το οποίο να επιβεβαιώνει ότι έχω δουλέψει στην Ελλάδα. Ξέρεις κανείς από ποια υπηρεσία στην Ελλάδα μπορώ να πάρω τέτοιο χαρτί? Ήμουν και στο τέΒε και στο ΙΚΑ παλαιότερα. Όσον αναφορά τη ζωή στην Αυστρία εγώ ούτε ρατσισμό είδα όσο είμαι εδώ ούτε κάτι αρνητικό. Το επίπεδο ζωής είναι σαφώς ανώτερο του ελληνικού. Ελπίζω να εγκατασταθω μόνιμα σύντομα.

    Comment


      Και κάτι τελευταίο . Δεν μιλώ γερμανικά ακόμα μαθαίνω. Ελπίζω στα δωρεάν μαθήματα. Σίγουρα δεν έχω πολλές πιθανότητες αλλά νομίζω ότι με λίγη τύχη και επιμονή μπορώ να τα καταφέρω. Δόξα το θεό είμαι φιλοξενούμενος εδώ σε κάποιους φίλους οπότε τα έξοδα μου είναι μικρά.

      Comment


        παιδεια η αρραβωνιαστικια μου ειναι απο χωρα εκτος ευροπαικης ενωσης,ποσο καιρο μπορει να κατσι στην Ε.Ε.?και αμα περασει αυτος ο χρονος πρεπει να ξαναγιριση Ελλαδα για μια μερα και να ξαναρθει?υπαρχη καποια σελιδα για να τα ψαξω?
        What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

        Comment


          παιδεια ειμαι εδω σχεδον 3 μηνες και χωρης γερμανικα δεν μπορεισ να κανεις τιποτα..εχω δισκολευτη τοσο πολυ που σκεφτομαι αν αξιζε να ερθω..το κυριοτερο ειναι η γλωσσα..οι ανθρωποι εδω ξερουν ολοι αγγλικα αλλα αρνουνται να σου μιλισουν..αλλο και τουτο
          What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

          Comment


            Κατ' αρχάς, αφού ζεις πάνω από 3 μήνες πρέπει να δηλωθείς :


            Για να έρθει η αρραβωνιαστικιά σου θα πρέπει να κάνει ότι λέει εδώ :


            Αν είχατε παντρευτεί τότε θα ήταν σε καλύτερη κατηγορία ως συγγενής.

            Δυστυχώς όπως βλέπεις τα links στις σελίδες αυτές είναι στα γερμανικά. Η γλώσσα είναι τόσο σημαντική, το λένε και άλλοι από Γερμανία. Συμβουλευτείτε τις πληροφορίες στο patriotaki ΠΡΙΝ έρθετε στη χώρα ή τουλάχιστόν νωρίτερα (Υπάρχουν και άλλες συζητήσεις για την Αυστρία με περισσότερες πληροφορίες). Τώρα χάθηκαν 3 μήνες... Ξεκίνα τουλάχιστον να τα μαθαίνεις. Η μητρόπολη στη Βιέννη στηρίζει με δωρεάν μαθήματα γερμανικών : Γερμανικά ΔΩΡΕΑΝ από την Μητρόπολη Αυστρίας | Σ.Ε.Φ.Ε.Β.. Οι άνθρωποι δεν ξέρουν αγγλικά (γενικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις) και υπάρχει και η νομοθεσία που απαγορεύει τη χρήση άλλης γλώσσας σε δημόσιες υπηρεσίες (Amtssprache Deutsch). Ακόμα κι αν κάποιος σου μιλήσει αγγλικά από ευγένεια και καλοσύνη, θα κατηγορηθεί από τους γύρω του για έλλειψη πατριωτισμού. Το ότι κάποιοι ξέρουν και δεν θέλουν να μιλήσουν είναι γνωστή πρακτική και σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία.


            Public Employment Service Austria (AMS) - Public Employment Service Austria (AMS)

            Comment


              σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.πολυ σημαντικες.την μαθαινω την γλωσσα σιγα σιγα αλλα δυσκολα
              What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

              Comment


                ειμαι εικοση εξη χρονον.....ειμαι εξη και εικοση χρονον...τι αναποδη γλωσσα τα γερμανικα..πολυ μπερδεμα.κουραγιο και διαβασμα..
                What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                Comment


                  φίλε μου αν έχεις κάνει πολιτικό γάμο οι κοπέλα σου δικεούτε να πάρει Άδεια διαμονής επί μακρόν διαμένοντος είναι για 5 χρόνια και σου δίνει δηκεομα να δουλέψεις σε όλη την ευρώπη shqiptar je

                  Comment


                    Enimerosi at – Infoportal για ΕΛΛΗΝΕΣ και ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ

                    Comment


                      Καλησπερα κυρια Μαρια, ονομαζομαι ναταλια και ψαχνω να βρω δουλεια με το αγορι μου σε εστιατοριο ή ξεναδοχειο στην αυστρια.ειμαστε και οι δυο μαγειρες και θελουμε μια ικανοποιητικη δουλεια..μπορειτε να μου δωσετε μια εικονα της ζωης στην αυστρια?

                      Comment


                        Καλησπερα παιδια μετακομιζώ σύντομα στην Βιεννη, ο αντρας μου ειναι ηδη εκει. Αλλα δυσκολευομαστε πολυ να βρουμε σπιτι ειναι πολυ δυσκολο ειναι λιγα τα φθηνα και τα πιανουν αμεσως. Μηπως εχει καποιος καποα εμπειρια απο Βιεννη να μου πει.
                        Ευχαριστω πολυ.

                        Comment


                          Την τελευταία φορά που έψαξα σπίτι στη Βιέννη ήταν το καλοκαίρι του 2012. Είχα ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία απόκτησης της Αυστριακής υπηκοότητας, είχα σταθερή δουλειά, πάντοτε κρατούσα τα Lohnzettel, τις Steuererklärung των προηγουμένων χρόνων, χαρτί που έδειχνε πόσα λεφτά είχα αποθηκευμένα σε Αυστριακή τράπεζα και την αίτηση της υπηκοότητας μαζί μου. Εάν δεν έχεις μισθό με καθαρό εισόδημα το τριπλάσιο από το νοίκι, δεν το σκέφτονται καν. Μετά πρέπει να ξέρεις ότι φυσικά προτεραιότητα έχουν οι Αυστριακοί γιατί οι μισοί ενοικιαστές όπως μου είπε μία Maklerin της Βιέννης το θέτουν αυτό σαν όρο, ότι δεν θέλουν να νοικιάσουν σε ξένους. Είναι σχεδόν αδύνατο να βρείτε σπίτι σε καλά Bezirk, εγώ έβρισκα μόνο στο 10ο και 12ο. Από κει και πέρα, άρχιζαν οι κλασσικές ερωτήσεις που ήταν καραμπινάτο ethnic profiling: Αν έχεις την οικογένειά σου στην Ελλάδα, αν σκέφτονται λόγω της κατάστασης να έρθουν να μείνουν μαζί σου, αν τους στέλνεις λεφτά κτλ. Οπότε αμέσως χάνεις το σπίτι γιατί ο ενοικιαστής σου λέει ότι δεν θέλει να βρεθεί σε κατάσταση όπου θα ζουν 4 άτομα σε ένα σπίτι για έναν και θεωρεί ότι βοηθάς οικονομικά και την οικογένειά σου οπότε τα λεφτά δεν θα σου φτάσουν. Εγώ δεν θα είχα που να μείνω, ήμουν στο τσακ να ενημερώσω τον εργοδότη μου ότι δεν μπορώ να δουλέψω πλέον γιατί δεν είχα βρει σπίτι. Υπήρχαν μέρες που έβλεπα σπίτια το πρωί πριν τη δουλειά, στο μεσημεριανό διάλλειμμα και μετά τη δουλειά το βράδυ. Σε μια περίπτωση δε, υπέγραψα το συμβόλαιο του σπιτιού και είδαν το διαβατήριό μου εκείνη τη στιγμή. Δεν ξανασήκωσαν το τηλέφωνο και εξαφανίστηκαν. Μακάρι να είχα χρόνο να τους κάνω μήνυση. Για να βρω σπίτι τελικά, έφερα τον Αυστριακό φίλο μου που έμενε σε άλλη πόλη να ψάξουμε μαζί. Παρουσιαζόταν ως εγγυητής ότι αν εγώ δεν μπορώ να πληρώσω θα το κάνει αυτός με έτοιμο γραπτό έγγραφο, έδειχνε το αυστριακό του διαβατήριο, το πού δούλευε και το εισόδημά του. Το 2ο σπίτι που είδαμε, το πήραμε. Αν θέλετε να βρείτε σπίτι, σας συμβουλεύω να κάνετε το ίδιο για να δείτε τη διαφορά.

                          Comment


                            Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες. Τελικα στη Βιεννη πιο ευκολα βρισκεις δουλεια παρα σπιτι. Εμας δεν μας εχει ρωτησει κανενας μεσιτης απο που ειμαστε, ουτε για εγγυητες. Το μονο που ζητανε ειναι τους 3 τελευταιους μηνες εργασιας και ενα μισθο πανω απο 1300 το μηνα. Εχουμε βρει σπιτια αλλα ειναι πανακριβα και θελους για αρχη τα μεσιτικα και ο ιδιοκτητης μαζι περιπου 4000 €. Και οτι ειναι ευκαιρια δεν προλαβενουμε καν να το δουμε. Ειναι και το θεμα της γειτονιας δεν βρισκεις οπου θες. Εχω απελπιστει οτι δεν θα βρουμε ποτε. Σε ευχαριστω και παλι!!!!

                            Comment

                            Working...
                            X