Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με βάση ποια κριτήρια επιλέγουμε την χώρα μετανάστευσης;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Με βάση ποια κριτήρια επιλέγουμε την χώρα μετανάστευσης;;;

    Καλησπερα σε ολα τα Πατριωτακια...
    Μεγάλη περιέργεια και απορία έχω για το πώς και γιατί κάποιος επιλέγει την συγκεκριμένη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον.
    Διαβαζω συνεχως "ειμαι αναμεσα σε 3 χωρες, που ειναι καλυτερα;" ή " Αγγλια η Γερμανια;" ή "ποια χωρα μου προτεινετε;" και διαφορα τετοια...

    Οι χώρες αυτές ως γνωστό είναι Γερμανία / Αυστραλία / Καναδά / Σουηδία / Αυστρία / Κύπρο / Ολλανδία / Ελβετία / Νορβηγία / Ντουμπάι / Αγγλια / Βελγιο / Φινλαδια...κ.α.

    Οι παράγοντες που κυρίως παίζουν είναι η Γλώσσα / Συγγενείς / Φίλοι / Ποιότητα ζωής / Περισσότερα χρήματα / Επιρροή / Ειδικό επάγγελμα / Ελληνικά σχολεία…κ.α.

    Προσωπικά εγώ διάλεξα την Αυστρία όπου και ήδη εργάζομαι για δυο βασικούς λόγους.
    1. Η γλώσσα (γερμανικά) την οποία κατέχω μιας και έζησα 15 χρόνια Γερμανία.
    2. Το επάγγελμα μου (τουριστικά) ,διότι ως ποιο τουριστική χώρα η Αυστρία ,θεώρησα ότι μου δίνει περισσότερες επιλογές εργασίας & διαμονή και διατροφή ΔΩΡΕΑΝ.

    Όποιος θέλει ας γράψει τους λόγους επιλογής του για να δούμε το κομμάτι μετανάστευση και από μια άλλη ματιά.
    Ευχαριστώ Τάσος, Αυστρία.
    “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

    #2
    Nice thread @Tassostsa!

    Comment


      #3
      Τις απαντήσεις τις έδωσες τις περισσότερες...
      Εγώ προσωπικά, όχι ότι επιλέξει ακόμα χώρα αλλά αν μπορούσα να επιλέξω ότι θέλω θα επέλεγα πρώτα Καναδά και μετά Αυστραλία. Μιας και ο Καναδάς μου φαίνεται μάλλον άπιαστο οδεύω προς Αυστραλία.
      Ο λόγος είναι 1) ότι υπάρχουν δουλειές στον κλάδο μου και 2) ότι υπάρχει ποιότητα ζωής για μένα και τα παιδιά μου
      Σαν τρίτη επιλογή (ή καβάτζα) έχω τις ΗΠΑ όπου έχω κάποιους γνωστούς - γνωστών και ίσως βοηθηθώ αλλά οι πληροφορίες μου λένε ότι δεν υπάρχει ούτε η δουλειά που υπάρχει σε Αυσ. και Καν. ούτε και η ποιότητα ζωής...
      Από την άλλη σκέφτομαι ακόμα:
      α) Μέση Ανατολή (Ντουμπάι, Κατάρ κλπ) αλλά μάλλον απορρίπτεται κυρίως λόγω του προσωρινού της υπόθεσης (δεν μπορώ να ζήσω μόνιμα με την οικογένεια μου εκεί).
      β) Βόρεια Ευρώπη γενικά, απορρίπτεται λόγω έλλειψης εργασιών κυρίως αλλά και λόγω χαμηλότερων μισθών. Ειδικότερα, Γερμανία, Σκανδιναβικές κλπ απορρίπτονται και λόγω γλώσσας (ξέρω μόνο Αγγλικά)
      γ) Ελβετία-Αυστρία όχι ότι δεν θέλω (μην τρελαθούμε) αλλά ΔΕΝ ζητάνε μηχανικούς παιδιά...
      Άλλη λύση δεν υπάρχει (μην μου ξαναπεί κανείς για Ρωσία γιατί δεν το συζητάω...)

      Comment


        #4
        Originally posted by tassostsa View Post
        Καλησπερα σε ολα τα Πατριωτακια...
        Μεγάλη περιέργεια και απορία έχω για το πώς και γιατί κάποιος επιλέγει την συγκεκριμένη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον.
        Διαβαζω συνεχως "ειμαι αναμεσα σε 3 χωρες, που ειναι καλυτερα;" ή " Αγγλια η Γερμανια;" ή "ποια χωρα μου προτεινετε;" και διαφορα τετοια............................................ .................................................. .................................
        ΠΟΛΛΗ ΩΡΑΙΑ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΟ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 20 ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!

        Comment


          #5
          Γεια σας παιδια

          Εγω διαλεξα Σουηδια

          1) Γιατι μου αρεσει το Σουηδικο συστημα

          2) Μου αρεσουν οι Σουηδοι σαν λαος. Σκεφτομαι και κινουμαι με τον ιδιο σουηδικο τροπο. Μου αρεσει γενικα η συμπεριφορα τους και ταιριαζει πολυ με την δικη μου συμπεριφορα !

          3) Η εκπαιδευση στην σουηδια ειναι αν οχι η καλυτερη απο τις καλυτερες! Και επειδη εχω γιο εδωσα μεγαλη προτεραιοτητα σε αυτο το θεμα.

          4) Σαν τοποθεσια ειναι πανεμορφη με πολλα δαση λιμνες πρασινο .....

          5) Προτιμω και τρελαινομαι για τα χιονια !!!! Απεχθανομαι την ζεστη ...

          6) Ειναι κοντα στην ελλαδα , 3 ωρες με το αεροπλανο. Επομενως αν ποτε αισθανθω την αναγκη πεταγομαι για ενα σκ .

          7) Οι διαδικασιες μεταναστευσης δεν ειναι τοσο δυσκολες λογω ευρωπαικης ενωσης. Δεν χρειαζεται visa ουτε μεγαλος χρονος αναμονης. Τα υπολοιπα γλωσσα σπιτι κτλ με διαβασμα για την γλωσσα , και ψαξιμο για το σπιτι ειναι εφικτα !

          8) Τελευταιο και σημαντικο η σουηδια δεν εχει ευρω !!!!!!!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6
            Να συμπληρωσω οτι αυτα που εγραψα παραπανω ηταν για οταν βρισκομουν ελλαδα και εψαχνα σε ποια χωρα θελω να ζησω.

            Τωρα που βρισκομαι ηδη στην σουηδια και ζω ηδη ενα χρονο και κατι μηνες , υπαρχουν και αλλοι πολλοι λογοι για τους οποιους ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την επιλογη μου ! Το μονο που με στενοχωρει ειναι που δεν εφυγα νωριτερα και σπαταλησα πολυ απο τον χρονο μου σε λαθος χωρα .
            Οχι οτι δεν αγαπω την πατριδα μου αλλα δυστυχως εκει μονο καταστροφη προσφερεται στους κατοικους της !!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              εγω μπορω ?

              καλησπερα με λενε γιωργο και ειμαι 40 ετων διαβασα με προσοχη οσα ειπες για την χωρα επιλογης σου και συμφωνω απολυτα θα ηθελα κι εγω να κανω το ιδιο μα δεν ξερω αγγλικα εμενα με ενδιαφερει επαγγελματικα καθως η ελλαδα πεθανε....εδω στην αθηνα που μενω ειχα την δικη μου επιχηρηση στον τομεα του εξαερισμου - κλιματισμου αλλα λογοκρισης και νηοτροποιας του κρατους ( κοιτανε πως θα στα παρουν χωρις να τους νοιαζει το μελλον σου ) αναγκαστικα να κλεισω και να μεινω ανεργος. Μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω σιχαινομαι και η ζεστη !!!!!

              με εκτιμηση

              Comment


                #8
                εγω προσωπικα σαν πρωτη επιλογη(και πιο δυσκολη)εχω την Αυστραλια.
                Ναι μεν ειναι μακρια αλλα...
                α)ξερω μονο αγγλικα
                β)θεωρω πως εχει πολυ καλο συστημα και οργανωση ως χωρα συνεπως υπαρχει μελλον
                γ)δεν ειναι Ευρωπη....δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα λιγο πολυ ολες τις χωρες που ανηκουν στην Ευρωπη(και για να ειμαι πιο σαφης που εχουν ευρω)τις εχω στο ιδιο τσουβαλι!
                δ)υπαρχουν πολλοι Ελληνες
                ε)εχει μια απο τις πιο δυνατες οικονομιες παγκοσμιως και ακομα αναπτυσσεται
                στ)"πλησιαζει" λιγο το κλιμα μας για να μην τα παιξω τελειως
                και τελος....τα κοαλα...(πλακα κανω...)
                φανταζομαι υπαρχουν πολλοι ακομα λογοι για να παει κανεις αλλα ανεφερα τους πρωτους που μου ηρθαν στο μυαλο!

                Comment


                  #9
                  Εγω επιλεγω Γερμανια γιατι:
                  1)Ειναι στην Ε.Ε. και δεν χρειαζεται πολλα χρηματα για μεταναστευση(βλεπε VISA,αεροπ.εισητηρια,καταθεσεις σε τραπ.λογαριασμους κτλ.)
                  2)Ειναι η ισχυροτερη οικονομικα χωρα της Ευροζωνης
                  3)Μπορει να ειναι δυσκολη η ευρεση σπιτιου αλλα σε σχεση με οσα ακουω υπαρχουν δυσκολοτερες χωρες με βαση αυτο το κομματι
                  4)Σε πολλα κρατιδια της εχει μικρα ποσοστα ανεργιας σε σχεση με αλλα κρατη
                  5)Ειναι κρατος ΠΡΟΝΟΙΑΣ!!!
                  6)Σαν εσχατη λυση τα γραφεια ευρεσεως εργασιας για εκει σου βρισκουν(;)δουλεια
                  και αν κατσω να σκεφτω κι αλλο θα γραφω ολοκληρη μερα γι'αυτο το κλεινω εδω.
                  Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

                  Comment


                    #10
                    καλη τυχη σε ολους μας!!

                    Comment


                      #11
                      ΄Ενα πράγμα μη ξεχάσεις κ. Δρακόπουλε Γιώργο .5.500 ευρώ κοστίζει η TV. Nα την πάρεις μαζί σου όπου και να πας, μην την πληρώνω άδικα .Χαιρετισμούς στην ΄Ελενα.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ View Post
                        καλησπερα με λενε γιωργο και ειμαι 40 ετων διαβασα με προσοχη οσα ειπες για την χωρα επιλογης σου και συμφωνω απολυτα θα ηθελα κι εγω να κανω το ιδιο μα δεν ξερω αγγλικα εμενα με ενδιαφερει επαγγελματικα καθως η ελλαδα πεθανε....εδω στην αθηνα που μενω ειχα την δικη μου επιχηρηση στον τομεα του εξαερισμου - κλιματισμου αλλα λογοκρισης και νηοτροποιας του κρατους ( κοιτανε πως θα στα παρουν χωρις να τους νοιαζει το μελλον σου ) αναγκαστικα να κλεισω και να μεινω ανεργος. Μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω σιχαινομαι και η ζεστη !!!!!

                        με εκτιμηση
                        Γεια σου Γιωργο Δρακοπουλε Ελπιζω να εχεις βρει εδω στο φορουμ ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για να ερθεις Σουηδια !!
                        Μπορεις να ρωτησεις οτι απορια εχεις και ολοι θα βοηθησουμε !!!
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Ειπα να γραψω κι εγω τους λογους που διαλεξα να φυγω Σουηδια.
                          Περσυ τον Μαιο μου πεταξε ο αντρας μου την ιδεα να φυγουμε Ολλανδια,
                          εγω να φανταστειτε δεν ηθελα να παω τοσο μακρια (!) και αρχισα να ψαχνω για Ιταλια η Γαλλια,ψαχνοντας ομως και ρωτοντας φιλους που εχω και στις δυο αυτες χωρες εμαθα οτι και εκει τα πραγματα οικονομικα και εργασιακα δεν πανε καλα.
                          Η επομενη χωρα που επεσε στο τραπεζι ηταν η Γερμανια, σκεφτηκαμε οτι ειναι δυνατη οικονομικα και εχει και πολλους ελληνες ,και οι λογοι που τελικα απορρηφθηκε ηταν λογω γλωσσας,δεν μας αρεσει καθολου και λογω Μερκελ και ΔΝΤ,φυσικα αν δεν ειχα αλλη επιλογη θα πηγαινα Γερμανια.
                          Τελικα "ανακαλυψα" τη Σουηδια!!
                          Διαβασα οτι εχει την πιο ευκολη γραμματικη απο ολες τις σκανδιναβικες χωρες, δεν εχει ευρω(σημαντικο και αυτο) εχει το ηπιοτερο κλημα απ'τις βορειες χωρες και βλεποντας φωτογραφιες της στο google μου φανηκε πανεμορφη, η αληθεια ειναι οτι δεν την μπορω και την πολλη ζεστη,ειμαι περισσοτερο χειμερινος τυπος, το αλλο πολυ σημαντικο ηταν το θεμα των παιδιων ,η Σουηδια δινει μεγαλη προτεραιοτητα στην παιδεια και αυτο επαιξε καταλυτικο ρολο στην τελικη αποφαση μας.
                          Ειναι και τρεις ωρες με το αεροπλανο ,δεν μπορω τα πολυωρα αεροπορικα ταξιδια.
                          Αυτα απο μενα,ευχομαι η αποφαση μου να μην αποδειχθει λανθασμενη και να μου ταιριαξει η Σουηδια και να της ταιριαξω κι εγω,και το ιδιο ευχομαι και για εσας.
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by tassostsa View Post
                            Καλησπερα σε ολα τα Πατριωτακια...
                            Μεγάλη περιέργεια και απορία έχω για το πώς και γιατί κάποιος επιλέγει την συγκεκριμένη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον.
                            Διαβαζω συνεχως "ειμαι αναμεσα σε 3 χωρες, που ειναι καλυτερα;" ή " Αγγλια η Γερμανια;" ή "ποια χωρα μου προτεινετε;" και διαφορα τετοια...

                            Οι χώρες αυτές ως γνωστό είναι Γερμανία / Αυστραλία / Καναδά / Σουηδία / Αυστρία / Κύπρο / Ολλανδία / Ελβετία / Νορβηγία / Ντουμπάι / Αγγλια / Βελγιο / Φινλαδια...κ.α.

                            Οι παράγοντες που κυρίως παίζουν είναι η Γλώσσα / Συγγενείς / Φίλοι / Ποιότητα ζωής / Περισσότερα χρήματα / Επιρροή / Ειδικό επάγγελμα / Ελληνικά σχολεία…κ.α.

                            Προσωπικά εγώ διάλεξα την Αυστρία όπου και ήδη εργάζομαι για δυο βασικούς λόγους.
                            1. Η γλώσσα (γερμανικά) την οποία κατέχω μιας και έζησα 15 χρόνια Γερμανία.
                            2. Το επάγγελμα μου (τουριστικά) ,διότι ως ποιο τουριστική χώρα η Αυστρία ,θεώρησα ότι μου δίνει περισσότερες επιλογές εργασίας & διαμονή και διατροφή ΔΩΡΕΑΝ.

                            Όποιος θέλει ας γράψει τους λόγους επιλογής του για να δούμε το κομμάτι μετανάστευση και από μια άλλη ματιά.
                            Ευχαριστώ Τάσος, Αυστρία.
                            φίλε τάσο, εγώ μένω λονδίνο ήδη κ αντιμετωπίζω πρόβλημα στην εύρεση δουλειάς. οπότε ψαχνω να βρω στο φορουμ άτομα που να έχουν ΉΔΗ μείνει σε Αγγλία κ να μένουν τώρα σε Γερμανία, ή το αντίθετο.Ωστε να μην πρόκεται για εκτίμηση, αλλά για (πρόχειρη) αποτίμηση.Εχεις δει κάτι στο φόρουμ φίλε, για να μην ανοιξω το θέμα και επαναληφθω;;

                            Η αληθεια είναι ότι οι σπουδές μου είναι στα κατω τους (δημόσια διοίκηση κ μανατζμεντ), αλλά έλεος, έχω 2 μεταπτυχιακά στο κεφάλι κ μιλάω κ γερμανικά.Οπότε είμαι ένα βημα πριν τη Γερμανία κ ψαχνω πληροφόρηση.

                            Comment

                            Working...
                            X