Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ιστορία μου...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ιστορία μου...

    Αυτό το θέμα το άνοιξα για να γράφουμε τις ιστορίες μας μέχρι να μεταναστεύσουμε, τι διαδικασίες και τι προβλήματα αντιμετωπίζουμε ώσπου να πατήσουμε το πόδι μας στην χώρα της επιλογής μας.

    * Αν ο τίτλος δεν είναι κατατοπιστικός παρακαλώ τους υπεύθυνους για την αλλαγή του, όπως επίσης και αν το θέμα δεν είναι στην σωστή ενότητα, να το μεταθέσουν.

    Και ξεκινάω την ιστορία μου:

    Όπως έχω δηλώσει, πήραμε μαζί με την κοπέλα μου την απόφαση να μεταναστεύσουμε στην Σουηδία, πιο συγκεκριμένα στην Στοκχόλμη.
    Λοιπόν εγώ είμαι 26 χρονών έχω τελειώσει Τεχνικός Η/Υ, Δικτύων & Μηχανών γραφείου σε ΤΕΕ, ακόμα είμαι στο ΤΕΙ αλλά δεν θα το ολοκληρώσω μιας και θα φύγουμε. Η κοπέλα μου έχει τελειώσει στυλιστική. Όπως καταλαβένετε μεταναστεύουμε για οικονομικούς λόγους, για μια ποιοτική ζωή, για να πραγματοποιήσουμε το όνειρο μας να κάνουμε οικογένεια και φυσικά για την αξιπρέπεια μας. Διότι κακά τα ψέμματα χωρίς δουλειά, χωρίς λεφτά, χωρίς, χωρίς ,χωρίς..... η αξιπρέπεια χάνεται.

    Ας μπούμε στο ψητό: μιλώντας με αρκετά παιδιά από το patriotaki είπα να ανοίξω λογαριασμό σε (ελληνική) τράπεζα που μου πρότειναν για τις συναλλαγές μας στην Σουηδία.
    ΜΕΡΑ 1η: Πηγαίνω στο κατάστημα (γνώστης τράπεζας) με μερικά ευρωπουλάκια για να ανοίξω τον λογαριασμό και το γέλιο μου έπεσε όταν άρχισαν να μου ζητούν: Εκκαθαριστικό, χαρτί μισθού, λογαριασμό από κάποια ΔΕΚΟ για το που κατοικώ και φυσικά ταυτότητα-ΑΦΜ. Δείχνω στην (αγενέστατη) υπάλληλο την ταυτότητα, το εκκαθαριστικό και το ΑΦΜ μου, για ΔΕΚΟ της είπα ότι δεν μπορώ να της προσκομίσω κάτι επειδή απλούστατα δεν έχω τίποτα στο όνομά μου και χαρτί μισθού δεν έχω λόγω το ότι είμαι άνεργος. Μου λέει πως αντί για αυτά μπορώ να της δίξω την κάρτα ανεργίας και να πάω σε ένα κατάστημα του παρόχου του κινητού μου αριθμού και να μου δώσουν από εκεί ένα χαρτί στο οποίο θα φαίνεται ότι αυτό το νούμερο κινητού ανήκει σε εμένα και η διεύθυνη κατοικίας μου είναι η τάδε. Παρόλα αυτά την ρώτησα γιατί τόσα δικαιολογιτικά μιας και θα τους δώσω στην ουσία χρήματα και δεν ζητάω ούτε δάνειο, ούτε πιστωτική κάρτα κλπ κλπ και μου είπε ότι έτσι είναι το σύστημα.

    ΜΕΡΑ 2η: Πηγαίνω λοιπόν σε ένα κατάστημα κινήτης τηλεποικινωνίας και ζητάω να μου δώσουν ένα χαρτί το οποίο να πιστοποιεί όλα όσα προανέφερα. Σας παραθέτω τον διάλογο με τον πωλητή του καταστήματος:
    Εγώ: Καλημέρα
    Πωλητής: Καλημέρα
    Ε: Θα ήθελα ένα χαρτί ο οποίο να πιστοποιεί ότι το νούμερο του τηλεφώνου μου είναι από την δική σας εταιρεία και να αναγράφει την διεύθυνση κατοικίας μου.
    Π: Αν έχετε κάνει σε εμάς την καταχώρηση, πολύ ευχαρίστως να σας το δώσω.
    Ε: Δεν έχω κάνει στο δικό σας κατάστημα την καταχώρηση, την έχω κάνεια σε άλλο κατάστημα το οποίο έχει κλείσει.
    Π: Μισό λεπτάκι να τσεκάρω λίγο..... Μου δίνεται τα στοιχεία σας.
    Ε: .................. (Του δίνω τα στοιχεία μου)
    Π: Λυπάμαι, δεν μπορώ να σας εξυπηρετήσω!
    Ε: Και τι να κάνω εγώ τώρα? Να αλλάξω νούμερο ή να μήν φύγω από την Ελλάδα γιατί το σύστημά σας είναι φτιαγμένο για να εξυπηρετεί Χομοσάπιενς εποχή???
    Π: Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω, έτσι είναι το σύστημα.
    Ε: Οκ, καλημέρα!
    Π: Καλημέρα, χαρήκαμε για την εξυπηρέτηση!

    ΜΕΡΑ 3η: Πηγαίνω πάλι πίσω στη τράπεζα και τους εξηγώ ότι τελικά χαρτί από ΔΕΚΟ δεν μπορώ να τους δώσω και τους εξιστορώ τον παραπάνω διάλογο. Για καλή μου τύχη ήταν μια υπάλληλος πάρα πολύ εξυπηρετική και με διάθεση για βοήθεια παρόλα αυτά όμως μου είπε ότι επειδή έτσι είναι το σύστημα, θα πρέπει με κάποιον τρόπο να δηλώσω (πιστοποιημένα) κάποια διεύθυνση κατοικίας. Μου εξήγησε βέβαι ότι με κάποιο τρόπο τα χρήματα που θα καταθέσω θα πρέπει να τα δικαιολογώ γιατί αλλιώς θα με κυνηγήσουν τα αρμόδια τμήματα αυτού του κράτους. Μη έχοντας τα απαραίτητα δικαιολογιτικά έφυγα.

    Οι λύση βρέθηκε:
    1η Λύση: Τους παω ΔΕΚΟ συγγενή μου (πχ του πατρικού μου κ ας μην μένω εκεί)
    2η Λύση: Κρατάω τον λογαριασμό μου που έχω ήδη σε άλλη τράπεζα και κάνω από εκεί τις συναλλαγές.

    Συμπέρασματα:
    1. Η ατάκα "ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ" την άκουσα σε 3 ημέρες από 3 διαφορέτικους ανθρώπους, σε 3 διαφορετικά μέρη και καταστήματα 3 φορές.
    2. Αντί για να κυνηγήσουν αυτούς που έχουν δισεκατομμύρια στην άκρη, κυνηγάνε εμάς με τα 100€ ή τα 5.000€.
    3. Το γνώστό ρητό "Η Ελλάδα διώχνει τα παιδιά της" αλλά βάζει την γραφειοκρατεία στην μέση.
    και 4ον: Παιδιά μακρύα να φύγουμε όλοι γιατί η βλακεία τους και η ανέδεια τους όρια δεν έχουν

    - Αυτή ήταν λοιπόν η μίνι ιστορία μου για να βγάλω το συμπέρασμα ότι εδώ μας έχουν και μας σκίζουν και εκεί που θέλουμε να πάμε για να ανασάνουμε - για ένα τόσο απλό ζήτημα- πάλι μας σκίζουν!!!
    - Συγγνώμη αν σας κούρασε το κείμενο μού αλλά κάπου έπρεπε να τα πώ (γράψω) και εγώ...
    Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

    #2
    Αχ και πάλι αχ...........

    Αναμένουμε την συνέχεια της ιστορίας σας !

    Καλή τύχη !

    Comment


      #3
      Αυτο ειναι το mail που ελαβα απο Περθ οταν κατεθεσα ηλεκτρονικη αιτηση για student βιζα :(
      Ειμαι σε αναμονη για να μιλησω με την κ.Δημοπουλου.Εν τω μεταξυ εχω ολο τον χρονο να προετοιμαστω ψυχολογικα για την αρνητικη εκβαση της υποθεσης μου.Θα σας ενημερωνω για την εξελιξη.
      Περιμενω τα σχολια σας και τις συμβουλες σας!

      FIRST AND FINAL REQUEST

      Dear Georgia,Tampaki

      To assist in the assessment of this application and receive priority processing, please attach the documents listed below to the browser within 7 days of receiving this letter via email.

      If your query is related to a progress report, or whether documents have been received, please refer to the status inquiry page at: https://www.ecom.immi.gov.au/inquiry/ prior to sending your query.

      Statement of Purpose of your stay

      Please provide a statement setting out your reasons for undertaking the course(s) of
      study specified in your application
      The statement should set out:
      Your reasons for choosing to undertake the course of study specified in your
      application
      Your reasons for choosing to study in Australia rather than in your home
      country
      The relevance of your course of studies to your academic and/or employment
      background
      The relevance of the course to your future career/educational plans

      Evidence of your economic circumstances in your home country

      Please provide documentation/evidence of your economic situation in your home
      country, including evidence of employment for at least the previous 12 months,
      evidence of an offer of employment on your return home, tax returns or financial
      statements.

      Evidence of significant ties to your home country

      Please provide evidence of your ties to your home country that shows that you would
      have significant incentive to return home at the end of your stay in Australia.
      This may include evidence of financial, family or social ties in your home country and
      in Australia.

      Copy of your employment references

      Please provide a copy of your employment references.
      These references should have information including the address of your employer,
      period of employment and position held. References should also contain the name
      and contact details of the person providing the reference.

      Evidence of previous studies

      Please provide evidence of your previous studies.
      The evidence should include details about the qualification obtained, the name of the
      education provider and duration of studies. Examples may include graduation
      certificates or academic transcripts.



      CERTIFICATION AND TRANSLATION REQUIREMENTS
      (All foreign language documents must be accompanied by an English translation by a qualified translator in your country)
      Documents must be certified as true copies of the original by a practising lawyer, a Magistrate, Public Notary, Justice of the Peace or Commissioner of Declarations (or equivalent in your country).

      The certification must include a written statement in English on each page.
      Example: “I have sighted the original document and certify that this is a true copy of the Birth Certificate for …”. The authorised person certifying the document must also include their full name, contact details, occupation, signature and date of certification.

      If the laws of your country do not allow an authorised person to certify your documents as true copies, you may still send them to the department but processing will take longer. You must still indicate in English what type of document it is (eg Birth Certificate).


      Timeframe for Response

      If there has not been any response within 28 days, or if the response is unsatisfactory or incomplete, then this application will be decided on the basis of the information that is already available. Section 62 (1) and (2) of the Migration Act state that if an applicant for a visa is invited to give additional information or to comment on information, and does not give the information or comment before the time for giving it has passed, the Minister (or a delegate of the Minister) can make a decision to grant or refuse to grant the visa without taking any action to obtain the additional information.

      Please attach scans of the requested evidence electronically to the eVisa application. For further information : Attach Documents to a Student Visa Application

      If you are unable to attach these documents to your on line application, please contact your case officer at perth.offshore.students@immi.gov.au

      Student Visa Branch WA will not provide 'progress reports' on student visa applications. As you have lodged your application via the internet, you can monitor all major milestone events using the eVisa Query Application Status (QAS) service at https://www.ecom.immi.gov.au/inquiry...o?action=eVisa .The service provides instant feedback on aspects of the application that have been finalised as well as links to forms that may need to be downloaded and printed. Please check this page prior to sending an email, as all progress milestones will be reflected on the QAS site.

      You should not travel to Australia until you have received notification of the grant of your student visa. If you choose to arrive in Australia before your visa is granted, you may need to withdraw this application and lodge a new visa application on-shore.

      Yours sincerely,

      Name: Jason Rego
      Position: 60019970
      .................................................. ....................
      Student Visa Branch WA
      Department of Immigration & Citizenship (DIAC)
      Telephone: 131 881 (Mon - Fri 0900 - 1600

      Comment


        #4
        Originally posted by gogita View Post
        Αυτο ειναι το mail που ελαβα απο Περθ οταν κατεθεσα ηλεκτρονικη αιτηση για student βιζα :(
        Ειμαι σε αναμονη για να μιλησω με την κ.Δημοπουλου.Εν τω μεταξυ εχω ολο τον χρονο να προετοιμαστω ψυχολογικα για την αρνητικη εκβαση της υποθεσης μου.Θα σας ενημερωνω για την εξελιξη.
        Περιμενω τα σχολια σας και τις συμβουλες σας!

        FIRST AND FINAL REQUEST

        Dear Georgia........................................... .................................................. ...
        gogita ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη και ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι...!!!

        Comment


          #5
          Exoume ftasei ki emeis down under!!
          menoume sto Gold Coast ki egw simera ksekinisa mathimata.
          Psaxnoume gia douleia kai oi duo me ton antra mou alla mas lene einai duskolo..
          Akoma den exoume diko mas spiti kai den exw eukola prosvasi se internet
          Sorry gia ta agglika alla mpainw apo cafe kai den exei elliniko keyboard..

          Comment


            #6
            Originally posted by gogita View Post
            Exoume ftasei ki emeis down under!!
            menoume sto Gold Coast ki egw simera ksekinisa mathimata.
            Psaxnoume gia douleia kai oi duo me ton antra mou alla mas lene einai duskolo..
            Akoma den exoume diko mas spiti kai den exw eukola prosvasi se internet
            Sorry gia ta agglika alla mpainw apo cafe kai den exei elliniko keyboard..
            gogita μου καλο κουραγιο και δυναμη .. ολα στην αρχη ειναι παντα δυσκολα.. περιμενουμε τα νεα σου οποτε μπορεις για να ενημερωμαστε κι εμεις που μετραμε αντιστροφα το χρονο της φυγης μας απο ελλαδα... σου ευχομαι οτι καλυτερο στην νεα σας αρχη !!!!

            Comment

            Working...
            X