Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Sorry,αλλα ξεχασα να ρωτησω και κατι ακομα.Το αυστραλιανο μου διαβατηριο εληξε το 2006.Θα κανω ανανεωση τωρα ή θα βγαλω αλλο απο την αρχη.Γιατι καπου διαβασα οτι μετα απο 3 χρονια ληξης δεν κανεις ανανεωση αλλα βαζεις αλλο.Σωστα διαβασα?Ισχυει?

    Comment


      #32
      Originally posted by fofi35 View Post
      Sorry,αλλα ξεχασα να ρωτησω και κατι ακομα.Το αυστραλιανο μου διαβατηριο εληξε το 2006.Θα κανω ανανεωση τωρα ή θα βγαλω αλλο απο την αρχη.Γιατι καπου διαβασα οτι μετα απο 3 χρονια ληξης δεν κανεις ανανεωση αλλα βαζεις αλλο.Σωστα διαβασα?Ισχυει?
      ένα τηλεφώνημα στην πρεσβεία και θα λυθεί η απορία σου αν και νομίζω ότι
      χρειάζεσαι καινούργιο!

      Comment


        #33
        πάρε τηλ στην πρεσβεία στην Αθήνα και ζητα τουσ να σου σταλούν ταχυδρομικός τα έντυπα που χρειάζεται να συμπληρώσεις αναφέροντας τους οτι το διαβατήριο σου έχει λήξει από το 2006 . τα συμπληρώνεις , υπογράφει ο μαρτυράς που έχεις στην φωτογραφία από πίσω πληρώνεις νομίζω 270 ευρώ περίπου σε λογαριασμό τράπεζας που θα σου δώσουν . οπωσδήποτε να έχεις μαζί σου και το παλιό διαβατήριο (προσοχή στο μέγεθος της φωτό είναι συγκεκριμένες η διαστάσεις την πάτησα εγώ 2 φορές μάλιστα)
        αφού είσαι από Γιαννιτσά θα πρέπει να πας στο προξενιό της Θεσσαλονίκης που βρίσκετε στην οδό αρχαιολογικού μουσείου (πίσω από το θέατρο ράδιο σιτυ) το τηλ. είναι 2310827494 πρωινές ώρες . κατά 99% θα βγάλεις καινούργιο.

        Comment


          #34
          christine

          Originally posted by fofi35 View Post
          Sorry,αλλα ξεχασα να ρωτησω και κατι ακομα.Το αυστραλιανο μου διαβατηριο εληξε το 2006.Θα κανω ανανεωση τωρα ή θα βγαλω αλλο απο την αρχη.Γιατι καπου διαβασα οτι μετα απο 3 χρονια ληξης δεν κανεις ανανεωση αλλα βαζεις αλλο.Σωστα διαβασα?Ισχυει?

          Διαβατήρια Αυστραλών ενηλίκων που έχει λήξει το διαβατήριό τους πάνω από 12 μήνες....μπαίνουν στην διαδικασία έκδοσης καινούργιου, και οχι στην διαδικασία ανανέωσης!
          Εδώ http://www.greece.embassy.gov.au/athn/passport_new.html θα βρεις πρόσθετες πληροφορίες καθώς και την online application...που μπορείς να τυπώσεις....

          Comment


            #35
            Θαθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με την visa του συζηγου μου.
            Ειμαι Αυστραλη υπηκοος και ετοιμαζω τα χαρτια που χρειαζονται ετσι ωστε να τα στειλω στο Βερολινο για την εκδοση της visas του. Διαβασα καπου οτι αν εκδοθει η visa απο εδω θα κοστισει γυρω στα 1700, ενω αν φυγει με τουριστικη απο εδω και την εκδωσουμε στην Αυστραλια θα κοστισει 2000, ξερει καποιος αν οντως ισχυει αυτο?.

            Comment


              #36
              Originally posted by ttaria View Post
              Θαθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με την visa του συζηγου μου.
              Ειμαι Αυστραλη υπηκοος και ετοιμαζω τα χαρτια που χρειαζονται ετσι ωστε να τα στειλω στο Βερολινο για την εκδοση της visas του. Διαβασα καπου οτι αν εκδοθει η visa απο εδω θα κοστισει γυρω στα 1700, ενω αν φυγει με τουριστικη απο εδω και την εκδωσουμε στην Αυστραλια θα κοστισει 2000, ξερει καποιος αν οντως ισχυει αυτο?.
              η απάντηση εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...html#post40752

              Comment


                #37
                Θα ήθελα να ενημερώσω, οσους ενδιαφέρονται να στείλουν χαρτιά (δικαιολογητικά) για έκδοση βίζας στην πρεσβεία της Aυστραλίας στη Γερμανία και δεν διαθέτουν visa ή mastercard, οτι μπορούν να πληρώσουν στην πρεσβεία της Aυστραλίας της Ελλάδας και να στείλουν την απόδειξη.Είναι διασταυρωμένο και από τις δύο πρεσβείες.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by yperion View Post
                  Θα ήθελα να ενημερώσω, οσους ενδιαφέρονται να στείλουν χαρτιά (δικαιολογητικά) για έκδοση βίζας στην πρεσβεία της Aυστραλίας στη Γερμανία και δεν διαθέτουν visa ή mastercard, οτι μπορούν να πληρώσουν στην πρεσβεία της Aυστραλίας της Ελλάδας και να στείλουν την απόδειξη.Είναι διασταυρωμένο και από τις δύο πρεσβείες.
                  Οχι στην πρεσβεία. Στο immigration office της Αθήνας που βρισκεται μεν στο ιδιο κτίριο με την πρεσβεία, δεν χρειαζεται ομως ραντεβού (για πληρωμη). Δουλευουν μόνο Τρίτες και Πέμπτες 8.30-12.30
                  Τηλ. 210 870 4127
                  Θα σας δώσουν μια απόδειξη διπλότυπη, το ροζ στέλεχος θα μπεί στον φάκελο με την αίτηση και το άσπρο στέλεχος το κρατάτε στο αρχείο σας.

                  Comment


                    #39
                    Γεια σας, εχω μια ερωτηση γ οσους εχουν κανει αιτηση γ partner visa...οταν σας αντiστοιχισαν με case officer, αρχικα σας εγραφαν οτι αιτειστε γ subclass 309 και μετα σας εδωσαν τη subclass 100?γιατι σε μενα αυτο λενε ενω ξερω οτι δικαιουμαι την 100 μια και ειμαι 4 χρονια παντρεμενη με αυστραλο υπηκοο. ειναι φυσιολογικη εξελιξη ή να επικοινωνησω μαζι τους?

                    Comment


                      #40
                      Σημερα μου ηρθαν οι μεταφρασεις απο Αθηνα (ληξιαρχικες πραξεις γεννησης των παιδιων μου) και θα ηθελα να ρωτησω κατι.Στο Λονδινο μαζι με τις μεταφρασμενες θα στειλω και τις προτοτυπες (ελληνικες)?Ή μονο τις μεταφρασεις?Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by fofi35 View Post
                        Σημερα μου ηρθαν οι μεταφρασεις απο Αθηνα (ληξιαρχικες πραξεις γεννησης των παιδιων μου) και θα ηθελα να ρωτησω κατι.Στο Λονδινο μαζι με τις μεταφρασμενες θα στειλω και τις προτοτυπες (ελληνικες)?Ή μονο τις μεταφρασεις?Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας.
                        όλα μαζί και θα σου τα επιστρέψουν!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by belo View Post
                          Γεια σας, εχω μια ερωτηση γ οσους εχουν κανει αιτηση γ partner visa...οταν σας αντiστοιχισαν με case officer, αρχικα σας εγραφαν οτι αιτειστε γ subclass 309 και μετα σας εδωσαν τη subclass 100?γιατι σε μενα αυτο λενε ενω ξερω οτι δικαιουμαι την 100 μια και ειμαι 4 χρονια παντρεμενη με αυστραλο υπηκοο. ειναι φυσιολογικη εξελιξη ή να επικοινωνησω μαζι τους?
                          NAI! Eίναι φυσιολογικό..... Συγκεκριμένα αναφέρει ""Acknowledgement of valid application for a PARTNER (PROVISIONAL) (Class UF) PARTNER (PROVISIONAL) (Subclass 309) visa."" Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις μαζί τους. Αν πληρείς τις προυποθέσεις θα πάρεις την subclass 100 και θα σε ενημερώσουν στο τέλος.

                          Comment


                            #43
                            Στην τελική ευθεία.

                            Καλησπέρα σε όλους.
                            Πραγματικά η βοήθεια σας είναι υπερπολύτιμη καθώς ο καθένας ξεχωριστά με τα post του μας δίνεται τις πληροφορίες που υπο άλλες συνθήκες θα κάναμε πάρα πολύ καιρό να συλέξουμε.
                            Ευχαριστώ για την υπομονή και κατανόηση σας.

                            Χάρις εσάς και τις πληροφορίες σας έχω τα περισότερα δικαιολογιτικά και μέχρι την επόμενη εβδομάδα ελπίζω όλα και θα τα στείλω για μετάφραση.
                            Εχω μια απορία... Η γυναίκα μου θα φύγει νωρίτερα απο εμένα την αίτηση 40SP Sponsorship for a partner to migrate to Australia θα πρέπει να την στείλω εγώ μαζι με τα υπόλοιπα στιν Γερμανία ή θα την κάνει απο Αυστραλία αφού θα είναι εκεί?
                            Ευχαριστώ πολύ.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by christine View Post
                              NAI! Eίναι φυσιολογικό..... Συγκεκριμένα αναφέρει ""Acknowledgement of valid application for a PARTNER (PROVISIONAL) (Class UF) PARTNER (PROVISIONAL) (Subclass 309) visa."" Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις μαζί τους. Αν πληρείς τις προυποθέσεις θα πάρεις την subclass 100 και θα σε ενημερώσουν στο τέλος.
                              Σ'ευχαριστω πολυ christine, γιατι είχα αγχωθει

                              Comment


                                #45
                                Στις 2/4 έστειλα τα χαρτιά για την partner visa του συζύγου μου και τα παιδιά μου στο Βερολίνο. Επειδή έχω διαβάσει περιπτώσεις ανθρώπων που πήραν τη βίζα σε ένα-δυο μήνες ελπίζω να την πάρουμε σύντομα......σκέφτομαι μήπως να επικοινωνήσω μαζί τους να ρωτήσω αν τα είδανε ακόμη; Βέβαια αν βγάλω και περίπου 5 μέρες που θα έκαναν να φτάσουν στην ουσία δεν είναι μήνας......ουφφφ...μάλλον βιάζομαι εε; Είναι που μας έχει φάει το άγχος!

                                Comment

                                Working...
                                X