Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ...ΚΑΙ ΠΑΕΙ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ...ΚΑΙ ΠΑΕΙ

    Καποτε χρονια πριν, νεοι ανθρωποι στην Ελλαδα με ονειρα και φιλοδοξιες αποφασιζαν να ξενιτευτουν για μια καλυτερη ζωη...για να ζησουν αυτοι και τα παιδια τους καλυτερα, να εχουν ενα καλυτερο αυριο. Αρκετοι το καταφεραν, η πλειοψηφια δηλαδη,αλλες εποχες τοτε. Σημερα τι γινεται...Αναρωτιστε ποσοι νεοι θελουν να φυγουν σημερα για ενα καλυτερο αυριο και δεν μπορουν; Αλλες εποχες αλλες κοινωνικο-οικονομικες συνθηκες στον πλανητη...
    Σκεφτομουν κι εγω να φυγω με την οικογενεια μου αλλα .... πολυ δυσκολο..
    Δεν εχω συγγενεις πρωτου βαθμου σε κανενα μερος του κοσμου αρα χρειαζομαι σπονσορα, οπου και να παω. Τουλαχιστο ακομα εργαζομαι κι εγω και η γυναικα μου οποτε δεν εχω ακομα να αγχωνομαι για τα "ζην"..
    Για τα παιδια μου τρελαινομαι...Τι μελλον θα εχουν εδω περα...Ευτυχως ειναι μικρα ακομα και δεν καταλαβαινουν...Αυτο που με τρελαινει ειναι μια ερωτηση, μετα απο 10 χρονια, απο τα παιδια μου. "Τι εκανες εσυ πατερα για να αλλαξεις την κατρακυλα;" κι απαντηση δεν θα εχω να δωσω.
    ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ ....ΚΑΙ ΠΑΕΙ
    Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
    ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

    #2
    gio75 διαβάζω αρκετό καιρό το πατριωτάκι αλλά είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω.Μην χάνεις την ελπίδα σου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.Είναι πολύ δύσκολο να φύγεις αλλά και εμείς που έχουμε συγγενείς στην Αυστραλία δεν θέλουν να μας βοηθήσουν τι να πούμε.Ο ένας είπε κιόλας όπως τα κάναμε καλά να πάθουμε!!!Τι να του πεις αυτού τώρα ε;Και εμείς για τα παιδιά μας θέλαμε για να έχουν ένα μέλλον αλλά....Anyway θα το παλέψουμε μέχρι τέλους.

    Comment


      #3
      Originally posted by gio75 View Post
      Καποτε χρονια πριν, νεοι ανθρωποι στην Ελλαδα με ονειρα και φιλοδοξιες αποφασιζαν να ξενιτευτουν για μια καλυτερη ζωη...για να ζησουν αυτοι και τα παιδια τους καλυτερα, να εχουν ενα καλυτερο αυριο. Αρκετοι το καταφεραν, η πλειοψηφια δηλαδη,αλλες εποχες τοτε. Σημερα τι γινεται...Αναρωτιστε ποσοι νεοι θελουν να φυγουν σημερα για ενα καλυτερο αυριο και δεν μπορουν; Αλλες εποχες αλλες κοινωνικο-οικονομικες συνθηκες στον πλανητη...
      Σκεφτομουν κι εγω να φυγω με την οικογενεια μου αλλα .... πολυ δυσκολο..
      Δεν εχω συγγενεις πρωτου βαθμου σε κανενα μερος του κοσμου αρα χρειαζομαι σπονσορα, οπου και να παω. Τουλαχιστο ακομα εργαζομαι κι εγω και η γυναικα μου οποτε δεν εχω ακομα να αγχωνομαι για τα "ζην"..
      Για τα παιδια μου τρελαινομαι...Τι μελλον θα εχουν εδω περα...Ευτυχως ειναι μικρα ακομα και δεν καταλαβαινουν...Αυτο που με τρελαινει ειναι μια ερωτηση, μετα απο 10 χρονια, απο τα παιδια μου. "Τι εκανες εσυ πατερα για να αλλαξεις την κατρακυλα;" κι απαντηση δεν θα εχω να δωσω.
      ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ ....ΚΑΙ ΠΑΕΙ

      καλε μου φιλε μην το βαζεις κατω η μην το αφηνεις να σε παρει απο κατω!!!ειμαι και εγω ενας οικογενειαρχης σαν εσενα που εχω στρεψει το βλεμμα μου στο να φυγω στο εξωτερικο για ενα καλυτερο αυριο.παλεψε μονος σου με οτι μεσο εχεις.κοιμαμαι και ξυπναω με το ονειρο της αυστραλιας χρονια και χρονια ,ομως ουτε συγγενεις εχω ουτε και σπονσορα.
      οκ...λοιπον σκεφτομαι να δω στην ευρωπη τι γινεται ,εκει που δεν θελει σπονσορες και βιζες,εκει που θελει μονο πεισμα και ολιγον θρασος την ταυτοτητα νεου τυπου στην τσεπη και ερευνα,παρα πολυ ερευνα,στην αρχη μονος σου και μετα παιρνεις και την οικογενεια!!
      και μην ακους και επιρεαζεσαι απο ξερολες και δογματκους,να μην περιμενεις απο συγγενεις διοτι θα φας υποκρισια μπολικη!!
      βρες την δυναμη και την πυγμη και ξεκινα!!κοιτα εναλλακτικα και ρεαλιστικα!!
      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

      Comment


        #4
        Originally posted by gio75 View Post
        ...................Σκεφτομουν κι εγω να φυγω με την οικογενεια μου αλλα .... πολυ δυσκολο..
        Δεν εχω συγγενεις πρωτου βαθμου σε κανενα μερος του κοσμου αρα χρειαζομαι σπονσορα, οπου και να παω. Τουλαχιστο ακομα εργαζομαι κι εγω και η γυναικα μου οποτε δεν εχω ακομα να αγχωνομαι για τα "ζην"..
        Για τα παιδια μου τρελαινομαι...Τι μελλον θα εχουν εδω περα...Ευτυχως ειναι μικρα ακομα και δεν καταλαβαινουν...Αυτο που με τρελαινει ειναι μια ερωτηση, μετα απο 10 χρονια, απο τα παιδια μου. "Τι εκανες εσυ πατερα για να αλλαξεις την κατρακυλα;" κι απαντηση δεν θα εχω να δωσω.
        ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ ....ΚΑΙ ΠΑΕΙ
        Εφόσον δεν εχεις συγγενεις-φιλους στο εξωτερικο και εφοσον εργάζεσαι ακομα εσυ και η γυναίκα σου θα πρότεινα να το παλέψετε εδω ακομα περισσοτερο, με περισεια υπομονή και δυναμη. Τα παιδια σου θα τα καταφερουν, ολα μας τα παιδια θα τα καταφερουν, εμεις δεν ξερω βέβαια. Για καλο και για κακο βεβαια επένδυσε σε καποια ευρωπαικη γλωσσα (γερμανικα, σουηδικα, ολλανδικα κλπ) ωστε να τη ξερεις οσο μπορεις καλυτερα αν και οταν χρειαστει. Σου ευχομαι καλη δυναμη

        Comment


          #5
          για αλη μια φορά ο κόσμος μας γυρνάει την πλάτη , ,,,και ??? εμείς είμαστε Έλληνες και σαν Έλληνες θα βρούμε τρόπο εδώ στην Ελλάδα ή κάπου αλου ... το έχουμε στο dna μας να βρίσκουμε λύσεις και στα πιο δύσκολα ,, εξαλου μην ξεχνάμε ότι ο κόσμος χωρίζετε σε δυο κατηγορίες στους Έλληνες και σε αυτούς που θα ήθελαν να είναι Έλληνες ,,,, γιαυτό δεν το βάζουμε κάτω και προχωράμε με ότι έχουμε ... στο στόχο μας παιδιά στο στόχο μας !!!!!!

          Comment


            #6
            Originally posted by spiros73 View Post
            ...εξαλου μην ξεχνάμε ότι ο κόσμος χωρίζετε σε δυο κατηγορίες στους Έλληνες και σε αυτούς που θα ήθελαν να είναι Έλληνες...
            Μήπως είναι λίγο εγωιστικό και σοβινιστικό αυτό που γράφεις;
            Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που ίσως ντρέπονται που είναι Έλληνες.

            Comment


              #7
              Ποτέ & κανένας άνθρωπος ΔΕΝ πρέπει να ντρέπεται για την καταγωγή του, για τις ρίζες του.
              Όποιος ζει έτσι είναι καταδικασμένος στην αποτυχία, είτε είναι Έλληνας είτε Κινέζος, είτε Αιθίοπας.
              Θα προσπαθησω να προσφέρω ότι καλύτερο στην οικογένεια μου & στον κόσμο !!!

              Comment


                #8
                Originally posted by fotios View Post
                Μήπως είναι λίγο εγωιστικό και σοβινιστικό αυτό που γράφεις;
                Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που ίσως ντρέπονται που είναι Έλληνες.
                Ακριβώς έτσι είναι fotios.
                Εγώ προσωπικά είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας από προ-προ πάππου...!!!
                Αλλά κ ντρέπομαι συγχρόνως γιατί επιτρέψαμε (σχεδόν όλοι μας) να μας κυβερνούν ΑΝΑΞΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ...!!!
                με αποτέλεσμα να χάσουμε την εμπιστοσύνη, την αξιοπιστία μας σε όλο τον κόσμο
                κ αφού κατασπατάλησαν κ έκλεψαν το δημόσιο χρήμα συνεχίζουν ακόμη να μας διασύρουν διεθνώς...!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  και να συπληρωσω πω οτι εμεις που ζουμε εκτος πατριδας δεν θα εχουμε γνωρισει και πολλους που θα ηθελαν να ειναι ελληνες και οχι τωρα λογω κρισης ,ανεκαθεν!!
                  επισης οπως σωστα λεει και ο jimathens ας μην τα ριχνουμε ολα στους πολιτικους διοτι εχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθυνη ως εκλογικο σωμα!!!
                  Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                  Comment


                    #10
                    Θα συμφωνησω με τους δύο προλαλισαντες jim & tolis και θα συμπληρωσω κατι που ηδη ξερετε " Λαος που ξεχναει τις ριζες του δεν εχει μελλον"
                    Επισης λογια του Henry Kissinger για το πως η Ελλαδα θα παψει να ειναι Ελλαδα

                    Henry Kissinger: «The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion, their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and the Middle East»


                    (Οι Έλληνες είναι αναρχικοί και δύσκολα κουμαντάρονται. Γι' αυτόν τον λόγο πρέπει να χτυπήσουμε βαθιά μέσα στις πολιτισμικές τους ρίζες: έτσι ίσως καταφέρουμε να τους αναγκάσουμε να συμβιβαστούν. Εννοώ βέβαια να χτυπήσουμε την γλώσσα τους, την θρησκεία τους, τα πολιτισμικά και ιστορικά αποθέματα, έτσι ώστε να ουδετεροποιήσουμε την δυνατότητα τους να αναπτύσσονται, να διακρίνουν τους εαυτούς τους, ή να αποδεικνύουν ότι μπορούν να νικούν, έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια στα στρατηγικώς απαραίτητα σχέδια μας στα Βαλκάνια, την Μεσόγειο, και την Μέση Ανατολή).
                    Ειμαι περιφανος που ειμαι Ελληνας, οπως θα ημουν περιφανος αν ημουν ισπανος, ιταλος κλπ
                    Σιχαινομαι αυτους που καταντησαν ετσι την ελλαδα μας και που εξυπηρετουν, με προθεση ή χωρις τα συμφεροντα αλλων.
                    sorry για το σεντονι....
                    Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                    ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by fotios View Post
                      Μήπως είναι λίγο εγωιστικό και σοβινιστικό αυτό που γράφεις;
                      Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που ίσως ντρέπονται που είναι Έλληνες.
                      ξέρεις πολους λαούς που όταν τελειώνουν την δουλειά τους να παίρνουν από έναν σπαστό καφέ και να πηγαίνουν όπου γουστάρουν να τον πιουν ??? που όταν έχουν εικονομηκα προβλήματα να παίρνουν τηλ την αδελφή ή τον αδελφό ή όπιον ξάδελφο ή ακόμα και φίλο και να ληνετε το πρόβλημα τους ???να έχουν την δυνατότητα να φυτέψουν ότι θέλουν και μπορούν ακόμα και στο μπαλκόνι τους ??? ( νόμιμο ενοω) επησεις οπιος Ελληνας βγαίνει απο την Ελλάδα και βρίσκει χρηματοδότη διαπρεπη σε ότι κάνει .....για εμάς όταν παντρεβετε ενα ζευγαρι και φτιαχνει εικογενια αυτη υπαρχει για οσο ζουν . και οχι μεχρη το κάθε παιδί να πάει 18 ,,, ποίος αλος λαός έχει τον ήλιο μας ????την θαλασσα μας ???? και ποιος λαός ξεκίνησε πρώτος τον εθελοντισμό ???? για αυτό να σου θυμίσω ότι στις τριήρεις πηγαίνανε εθελοντικά και ήταν μεγάλη τιμή για την οικογενια του .......

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by spiros73 View Post
                        ξέρεις πολους λαούς που όταν τελειώνουν την δουλειά τους να παίρνουν από έναν σπαστό καφέ και να πηγαίνουν όπου γουστάρουν να τον πιουν ??? που όταν έχουν εικονομηκα προβλήματα να παίρνουν τηλ την αδελφή ή τον αδελφό ή όπιον ξάδελφο ή ακόμα και φίλο και να ληνετε το πρόβλημα τους ???να έχουν την δυνατότητα να φυτέψουν ότι θέλουν και μπορούν ακόμα και στο μπαλκόνι τους ??? ( νόμιμο ενοω) επησεις οπιος Ελληνας βγαίνει απο την Ελλάδα και βρίσκει χρηματοδότη διαπρεπη σε ότι κάνει .....για εμάς όταν παντρεβετε ενα ζευγαρι και φτιαχνει εικογενια αυτη υπαρχει για οσο ζουν . και οχι μεχρη το κάθε παιδί να πάει 18 ,,, ποίος αλος λαός έχει τον ήλιο μας ????την θαλασσα μας ???? και ποιος λαός ξεκίνησε πρώτος τον εθελοντισμό ???? για αυτό να σου θυμίσω ότι στις τριήρεις πηγαίνανε εθελοντικά και ήταν μεγάλη τιμή για την οικογενια του .......
                        Αυτοί είναι οι λόγοι που ΕΣΥ χαίρεσαι που είσαι Έλληνας και μαγκιά σου. Δε σημαίνει ότι κάποιος ξένος θα ήθελε να είναι Έλληνας. Εγώ πάντως έχω ταξιδέψει πολύ κι έχω γνωρίσει κάθε πιθανό και απίθανο, ποτέ όμως δε γνώρισα κανέναν που να εξέφρασε μια τέτοια επιθυμία.
                        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by gio75 View Post
                          Θα συμφωνησω με τους δύο προλαλισαντες jim & tolis και θα συμπληρωσω κατι που ηδη ξερετε " Λαος που ξεχναει τις ριζες του δεν εχει μελλον"
                          Επισης λογια του Henry Kissinger για το πως η Ελλαδα θα παψει να ειναι Ελλαδα

                          Henry Kissinger: «The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion, their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and the Middle East»


                          (Οι Έλληνες είναι αναρχικοί και δύσκολα κουμαντάρονται. Γι' αυτόν τον λόγο πρέπει να χτυπήσουμε βαθιά μέσα στις πολιτισμικές τους ρίζες: έτσι ίσως καταφέρουμε να τους αναγκάσουμε να συμβιβαστούν. Εννοώ βέβαια να χτυπήσουμε την γλώσσα τους, την θρησκεία τους, τα πολιτισμικά και ιστορικά αποθέματα, έτσι ώστε να ουδετεροποιήσουμε την δυνατότητα τους να αναπτύσσονται, να διακρίνουν τους εαυτούς τους, ή να αποδεικνύουν ότι μπορούν να νικούν, έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια στα στρατηγικώς απαραίτητα σχέδια μας στα Βαλκάνια, την Μεσόγειο, και την Μέση Ανατολή).
                          Ειμαι περιφανος που ειμαι Ελληνας, οπως θα ημουν περιφανος αν ημουν ισπανος, ιταλος κλπ
                          Σιχαινομαι αυτους που καταντησαν ετσι την ελλαδα μας και που εξυπηρετουν, με προθεση ή χωρις τα συμφεροντα αλλων.
                          sorry για το σεντονι....
                          Πότε και πού ακριβώς τα είπε αυτά ο Κίσσινγκερ;
                          "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by kelaino View Post
                            Πότε και πού ακριβώς τα είπε αυτά ο Κίσσινγκερ;

                            ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΙΝΓΚΕΡ , ΤΙ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ! - YouTube
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #15
                              Σ' ευχαριστω Ευανθια...με προλαβες, σ'ευχαριστω.Δυστυχως τα ειπε...ελπιζω να μην καταφερουν να τα υλοποιησουν οι ομοιοι του!!!
                              Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                              ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                              Comment

                              Working...
                              X