Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cergas Oilfield =ΑΠΑΤΗ !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Cergas Oilfield =ΑΠΑΤΗ !!!

    Παρ'ολίγον θύμα και εγώ αυτής της εταιρείας φάντασμα στη Μαλαισία.

    Έχω στείλει το βιογραφικό μου σε διάφορες εταιρείες ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό.
    Μία από αυτές είναι και η totaljobs.com στην Αγγλία.
    Από εκεί ΄΄τράβηξε΄΄ το βιογραφικό μου η Cergas.
    Construction Group, Infrastructure Management Provider | Cergas

    Σκοπός τους είναι να σε δελεάσουνε στέλνοντάς σου ένα contract- συμφωνητικό εργασίας για 3 χρόνια ( έτσι ήταν σε μένα) και να σου αναφέρουν και το μισθό σου μέσα εκεί άνω των 6000 usd/ μήνα.

    Σε μία έρευνα που έκανα έχουν κάνει copy-paste την ιστοσελίδα μίας άλλης σοβαρής εταιρείας εξόρυξης πετρελαίου-αερίου στη Μαλαισία Construction Group, Infrastructure Management Provider | Ranhill
    και σου προτείνουν πως για να προχωρήσεις στην κύρωση της συμφωνίας με την εν λόγω εταιρεία θα πρέπει να καταβληθούν από πλευράς σου 900 δολλάρια προκειμένου να ενεργήσει δικηγορικό γραφείο για την άδεια παραμονής και εργασίας.

    Το συμφωνητικό είναι σε pdf και πολύ καλοφτιαγμένο.
    Τα χρήματα στη δική μου συμφωνία ήταν 11.700 usd / μήνα !!!
    Τα χρήματα του Δικηγορικού γραφείου που θα έπρεπε να καταβάλω δεν αναφερόντουσαν αλλά μετά από λίγο ψάξιμο στο Google βρήκα πως το ποσό είναι περίπου 900 δολλάρια se off-shore account.

    Προσοχή παιδιά... η απάτη παραμονεύει παντού !!!
    I've got the IELLTS/ Incredible Excitable Lessons to live and To Survive in Greece

    #2
    Σα να βλέπω την περίπτωσή μου...
    Για την ακρίβεια η "ταρίφα" είναι 910 δολλάρια. Κατά τα άλλα, ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος μας παραπάνω (και για το totaljobs και για το συμβόλαιο και για τον υποτιθέμενο μισθό), συνέβησαν και σ'εμένα πριν δυο μέρες.

    Ευτυχώς έκανα μια έρευνα στο internet.
    Ψάξτε "εργασία στη Μαλαισία" και θα δείτε ότι τα πρώτα αποτελέσματα εμφανίζουν δημοσίευμα του προέδρου της ελληνικής κοινότητας στη Μαλαισία, ο οποίος συνιστά προσοχή γιατί τέτοια κρούσματα είναι συχνά τελευταία.

    Του προώθησα λοιπόν τα e-mail και μου επιβεβαίωσε ότι πρόκειται για απάτη και να διακόψω κάθε επικοινωνία μαζί τους -και φυσικά το έκανα.

    Προσοχή λοιπόν και μην ενθουσιάζεστε εύκολα!
    Σκεφτείτε μόνο ότι δεν είναι δυνατόν να προσφέρει καμία εταιρεία τέτοια λεφτά χωρίς ούτε μια συνέντευξη.

    Διαδώστε το σε όποιον ξέρετε.

    Comment


      #3
      ακριβώς ...
      και από ότι είδα την έχουνε πατήσει πολλοί από όλη την ευρώπη....
      κυρίως Ιταλία .....
      Βάζεις στο google ΄΄cergas scam ΄΄ και γίνεται χαμός στα αποτελέσματα....
      I've got the IELLTS/ Incredible Excitable Lessons to live and To Survive in Greece

      Comment


        #4
        Στην τελευταία επικοινωνία που είχα με τον κύριο Μίλτο Ντενεδιώτη, πρόεδρο της Ελληνικής κοινότητας, μου είπε ότι πρόκειται για μαφία Νιγηριανών που δραστηριοποιούνται στη Μαλαισία.

        Προς γνώση όλων των υπολοίπων...

        Comment

        Working...
        X