Announcement

Collapse
No announcement yet.

1002 λόγοι να μείνεις στην Ελλάδα από τη ξενιτιά .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    1002 λόγοι να μείνεις στην Ελλάδα από τη ξενιτιά .

    Η Ελλάδα έχει μεγάλη κουλτούρα και παράδοση στη ταλαιπωρία πολιτών.

    Είναι γνωστό πως Δεν υπάρχει περίπτωση να διεκπεραιώσεις μια υπόθεσή σου και να μη χάσεις 2 ημέρες εργασίας
    για να καταθέσεις δικαιολογητικά ( διότι 1 ημέρα δε φτάνει) και να μη χαραμίσεις άλλες 2 ημέρες για παραλαβή .
    Προσοχή: ιδανικές ώρες συνδιαλλαγής με τους υπαλλήλους της εκάστοτε υπηρεσίας 9.30-11.00 διότι
    μέχρι της 9.00 δεν έχει πιεί το καφέ του και μετά τις 11.00 έχει ήδη σχολάσει και δε χωράς στα όνειρά του !!!
    Οπότε καταλαβαίνεις πως έχεις 1.30 ώρα ωφέλιμη που μπορείς να αξιοποιήσεις.
    Τώρα αν κάτι σου λείπει από τα δικαιολογητικά… με τις υγείες σου διότι δεν είναι δυνατόν να μη ξέρεις σα πολίτης
    τι χαρτιά χρειάζονται για να σε κάνει ‘’κέφι’’ ο υπάλληλος και να μη ‘’χαλαστεί ‘’από τη παρουσία σου.

    Τα κονδύλια για επιμόρφωση του Δημοσίου Υπαλλήλου... δεν φτάσανε. Δώστε κι άλλα... | tsantiri

    Επίσης αυτή η Χώρα σου υπενθυμίζει πάντα πως έχεις υποχρεώσεις απέναντί της και σε ελάχιστες περιπτώσεις
    δικαιώματα που φυσικά χωρίς δικηγόρο είναι μάταιο να τα ζητήσεις.
    Έχεις υποχρέωση να φυλάς οποιαδήποτε αρχεία, αποδείξεις , έντυπα αιτήσεων που έκανες, αριθμούς πρωτοκόλλου ,
    ΦΕΚ , δηλώσεις, αποδεικτικά ΑΦΜ, … που θα πρέπει να αποδείξεις πως:
    είσαι εσύ και όχι άλλος.. (ταυτότητα δε φτάνει )
    πως δεν ήσουνα ήσουνα πριν σε καμιά άλλη εφορία (θεός φυλάξει ) και συνεπώς δε μπορούνε να σε ταυτοποιήσουνε αλλά και να σε εξυπηρετήσουνε…
    η επιστροφή χρημάτων σου θα πρέπει να εγκριθεί από το ΣτΕ (Συμβούλιο της επικρατείας) ενώ η είσπραξή τους από σένα είναι αυτονόητη εφόσον κάνεις δήλωση…
    υποχρεούσαι να γνωρίζεις νομικά διότι η ελληνική γλώσσα δε φτάνει…
    είσαι ένοχος έως τη προσωρινή ανάδειξή σου ως αθώος.
    Επίσης υποχρέωση έχεις να πληρώνεις το Δήμο χωρίς να υπάρχει η ελάχιστη καθαριότητα,
    υποχρεούσαι να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας έχοντας δρόμους με λακκούβες και χωρίς φωτισμό.
    Υποχρεούσαι να έχεις χρήματα για τα φάρμακά σου και αποθεματικό για να τα πάρεις 2 μήνες μετά….
    Ενώ υποχρεούσαι και να περιμένει η πάθησή σου ή το ατύχημά σου 1-2 μήνες για ραντεβού με το γιατρό διότι τώρα ξεκίνησε το ΕΟΠΠΥ.
    Υποχρεούσαι να πληρώνεις εισφορές στο ΙΚΑ ή στον ΟΑΕΕ χωρίς να ξέρει κανένας αν θα πάρεις σύνταξη πότε θα την πάρεις , πόσο θα είναι και τι περίθαλψη θα έχεις.

    Αυτά είναι μερικά που σου κάνουν αξέχαστη τη διαμονή εδώ..
    και δε μπορείς να απεξαρτηθείς.
    Μεταναστεύεις και θυμάσαι τις ωραίες εποχές στην Ελλάδα ....
    I've got the IELLTS/ Incredible Excitable Lessons to live and To Survive in Greece

    #2
    απλά είναι η χώρα μας... ΤΕΛΟΣ!

    Comment


      #3
      Originally posted by GkerdidanisD View Post
      απλά είναι η χώρα μας... ΤΕΛΟΣ!
      ΄Ηταν.....Τ Ε Λ Ο Σ !

      Comment


        #4
        Είσαι σωστός, πολύ σωστός ....!!!

        Comment


          #5
          Ας ειμαστε λιγο μετρημενοι παιδια...Ας μην τα μηδενιζουμε ολα...
          Γιατί ο Tommy Lee είναι Έλληνας? - giati o Tommy Lee einai ellinas

          Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
          ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

          Comment


            #6
            Πολυ συγκινητικος ο Τommy Lee αλλα εχει μεινει λιγο πισω:
            1)Ειμαστε μια φτωχη χωρα και τιποτα αλλο,η μεγαλες καρδιες μας τελειωσαν η εστω ειναι ελαχιστες.
            2)...συνηθως ειμαστε μονο της τελευταιας στιγμης!!!
            3)"Φιλοτιμο?" ναι ,υπηρχε καποτε και ηταν ελληνικο..
            4)Τελευταια τεινουμε και μεις να μοιραζομαστε τα προβληματα μας με τον ψυχιατρο μας, αφου δεν ξερουμε ποιος μενει διπλα μας..
            5)Τωρα αυτο το οτι "προσπαθουμε να δημιουργησουμε ειρηνη" οταν τρωγομαστε συνεχεια σαν λαος μεταξυ μας...δεν το καταλαβαινω..
            6)Συνηθως οταν συνανταμε αδερφια,ξαδερφια στριβουμε γωνια..
            και να προσθεσω και δυο δικες μου:
            1)η Ελλαδα τρωει τα παιδια της ως γνωστον!!
            2)μας εκανε ρεζιλι διεθνως και μας διωχνει οπως παντα ,το εχει αποδειξει η ιστορια, να αναζητησουμε αλλες πατριδες..

            Υ.Γ κατα τα αλλα την αγαπω..μη νομιζεται?
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              #7
              Αχ...

              ...ο Τommy...

              Comment


                #8
                Εχω καμια 10ρια 15ρια λογους,για το πως ειναι να εισαι πολιτης β κατηγοριας σε μια χωρα,αλλα το θεμα ειναι οτι θα φαω κανα μισαωρο για να τους γραψω και μετα θα μου σβησουν το ποστ!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by aeroporos View Post
                  Εχω καμια 10ρια 15ρια λογους,για το πως ειναι να εισαι πολιτης β κατηγοριας σε μια χωρα,αλλα το θεμα ειναι οτι θα φαω κανα μισαωρο για να τους γραψω και μετα θα μου σβησουν το ποστ!
                  Εχω 200 λόγους να γράψω για το πως είναι να είσαι πολίτης γ΄κατηγοριας στην ελλάδα, αλλά δεν θέλω να χάσω καμία εβδομάδα να τους γράψω και μετα να λένε όλοι "πόσο δίκιο έχεις".....

                  Comment


                    #10
                    Που ζει ο Tommy? Φαντάζομαι στην Ελλάδα έρχεται για τις διακοπές του?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by australian View Post
                      Εχω 200 λόγους να γράψω για το πως είναι να είσαι πολίτης γ΄κατηγοριας στην ελλάδα, αλλά δεν θέλω να χάσω καμία εβδομάδα να τους γράψω και μετα να λένε όλοι "πόσο δίκιο έχεις".....
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #12
                        πως γινετε ρε αεροπορδε να συμφωνουν ολα τα παιδια εδω μεσα σε πραγματα που ειναι διεθνως γνωστα και εσυ να φερνεις στο καθετι αντιρηση,δεν ξερω!!!! αντι για αεροπορδικες μ....ες δεν περνεις κανενα αεροπλανο να γυρισεις Ελλαδα γιατι δεν σε βλεπω να την βγαζεις καθαρη,ενα τσαφ ειναι το μυαλο,δεν ειναι και για πολλα!!!!!

                        Comment


                          #13
                          μπορω να δωσω 1002 λογους να μεινει καποιος εδω αλλα εχω και 1003 για να φυγει...

                          Comment

                          Working...
                          X