Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Αγγλική Γλώσσα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by ZAKARI View Post
    Όχι, πρέπει να δώσεις το IELTS.

    more at http://pipiscrew.com/escape.htm
    ZAKARI thanxxxxxxxxx
    “Nothing is forever”

    Comment


      #17
      Practise your English

      Σκεφτηκα λοιπόν πως θα ηταν μια πολυ καλη ιδεα να εξασκησουμε (οσοι ενδιαφερομαστε) τα αγγλικά μας. Οσοι προετοιμαζονται για το IELTS ή και όσοι απλά ετοιμάζονται να μεταναστευσουν και θελουν να τα φρεσκαρουν ή να τα καλυτερεψουν. Θα ηταν πολυ ωραιο οποιος ενδιαφερεται να βαζει μια ειδους αγγελια ζητωντας ατομο για να αλληλοβοηθηθουν στη γλωσσα.
      Και επι της ευκαιριας μιας ξεκινησα το θεμα , οποιος ενδιαφερεται και θελει ας επικοινωνησει μαζι μου για να κανονιζουμε συναντησεις μεσω skype και να κανουμε practise τα αγγλικα μας ^^
      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

      Comment


        #18
        Εχω μια απορια που μπορει να ειναι αστεια αλλα δεν θελω να προκυψουν προβληματα μετα!
        Οποιος γνωριζει κατι σχετικο...ειδικα απο αυτους που εχουν ηδη παει κατω...ας μου πει

        Στο πτυχειο μου του Προφισιενσυ το επιθετο μου αναγραφεται χωρις το τελικο "ες" που βαζουν στα επιθετα οι ξενοι αλλα κ ενα συμφωνο εντος του επιθετου κ αυτο "ες" αντι για 1 ες που εμφανιζεται στο διαβατηριο μου ειναι γραμμενο με 2!!
        Θα υπαρξει καποιο προβλημα?Χρειαζεται καποιου ειδους ταυτοποιηση?
        “Nothing is forever”

        Comment


          #19
          greece 4ever ειχα και εγω ενα προβλημα παρομοιο για καθε ενδεχομενο να απευθυνθεις στο Δημο. Εκει θα σου δωσουν ενα γραπτο κειμενο ταυτοπροσωπιας που αφορα το "πτυχιο" σου!!!!!!!!
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            #20
            Originally posted by sotiris th View Post
            greece 4ever ειχα και εγω ενα προβλημα παρομοιο για καθε ενδεχομενο να απευθυνθεις στο Δημο. Εκει θα σου δωσουν ενα γραπτο κειμενο ταυτοπροσωπιας που αφορα το "πτυχιο" σου!!!!!!!!
            ΠΩΠΩ!!!
            Στον δημο εε? οκ
            Εχω επικοινωνησει κ με το Βρεττανικο Συμβουλιο εδω Θεσσαλονικη μηπως κ αυτοι μπορουν να πιστοποιησουν οτι ειμαι το ιδιο προσωπο!
            Σε ευχαριστω Σωτηρη
            “Nothing is forever”

            Comment


              #21
              Μολις ελαβα ηλεκτρονικο μυνημα απο το Βρετανικο Συμβουλιο κ μου ειπαν οτι γινεται διορθωση!!
              Ομως πρεπει να τους στειλω το αυθεντικο + φωτοτυπια διαβατηριου + 45 ευρο!!
              Μαλλον θελουν το αυθεντικο ωστε ναμην ειμαιμετα με 2 πτυχια
              “Nothing is forever”

              Comment


                #22
                Γεια σας! δεν ξέρω αν βάζω την ερώτηση στο σωστό τόπικ αλλά ήθελα να ρωτήσω, επειδή φεύγω σε δύο μήνες περίπου για Μελβούρνη, αν για να μάθω την γλώσσα ώστε να πάω στην σχολή που θέλω, μπορώ να πάω (αν υπάρχει κιόλας) σε δημόσιο σχολείο ή κάτι τέτοιο; είμαι 19 χρονών by the way χαχα ! Καλοκαιρινά τμήματα υπάρχουν; και πόσο περίπου θα δίνω την εβδομάδα; Δεν έχω πτυχίο lower ή κάτι τέτοιο αλλά ξέρω να μιλάω αρκετά καλά! Καθηγητές αγγλικών και η μάνα μου και ο αδελφός μου!
                Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by roobina View Post
                  Γεια σας! δεν ξέρω αν βάζω την ερώτηση στο σωστό τόπικ αλλά ήθελα να ρωτήσω, επειδή φεύγω σε δύο μήνες περίπου για Μελβούρνη, αν για να μάθω την γλώσσα ώστε να πάω στην σχολή που θέλω, μπορώ να πάω (αν υπάρχει κιόλας) σε δημόσιο σχολείο ή κάτι τέτοιο; είμαι 19 χρονών by the way χαχα ! Καλοκαιρινά τμήματα υπάρχουν; και πόσο περίπου θα δίνω την εβδομάδα; Δεν έχω πτυχίο lower ή κάτι τέτοιο αλλά ξέρω να μιλάω αρκετά καλά! Καθηγητές αγγλικών και η μάνα μου και ο αδελφός μου!
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                  Είσαι Αυστραλή υπήκοος?

                  Comment


                    #24
                    Καταρχην ευχαριστώ πολύ australian για την απάντηση!
                    Ναι είμαι υπήκοος! εκεί γεννήθηκα!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by roobina View Post
                      Καταρχην ευχαριστώ πολύ australian για την απάντηση!
                      Ναι είμαι υπήκοος! εκεί γεννήθηκα!
                      Hello robina!
                      Απο την στιγμή που είσαι Αυστραλή υπήκοος το centerlink θα σε καθοδηγήσει σε όλα. Ναι σε στέλνουν σε σχολείο και γίνεται και πολύ καλη δουλειά κιόλας. Στο λεω από προσωπική εμπειρία αφού και γω τους τελευταίους 2 μήνες παρακολουθώ κανονικά μαθήματα και μπορώ να πω οτι εχω βελτιωθεί αρκετά.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by australian View Post
                        Είσαι Αυστραλή υπήκοος?
                        Και δεν πληρώνεις τίποτα είναι μεσα στο New start allowance που ούτως η άλλως το δικαιούσαι.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by roobina View Post
                          Γεια σας! δεν ξέρω αν βάζω την ερώτηση στο σωστό τόπικ αλλά ήθελα να ρωτήσω, επειδή φεύγω σε δύο μήνες περίπου για Μελβούρνη, αν για να μάθω την γλώσσα ώστε να πάω στην σχολή που θέλω, μπορώ να πάω (αν υπάρχει κιόλας) σε δημόσιο σχολείο ή κάτι τέτοιο; είμαι 19 χρονών by the way χαχα ! Καλοκαιρινά τμήματα υπάρχουν; και πόσο περίπου θα δίνω την εβδομάδα; Δεν έχω πτυχίο lower ή κάτι τέτοιο αλλά ξέρω να μιλάω αρκετά καλά! Καθηγητές αγγλικών και η μάνα μου και ο αδελφός μου!
                          Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                          Επειδη εκει υπαρχει κρατος προνοιας, διαβασε αυτο Fact Sheet 94. English Courses for Eligible Migrants and Humanitarian Entrants in Australia.
                          Εν ολιγοις λεει οτι δικαιουσαι να κανεις 510 ωρες μαθηματα, με επιλογη σου full time ή part time, πρωι-απογευμα-βραδυ.

                          Comment


                            #28
                            Καλησπέρα είμαι μαθηματικός (δεν είμαι διορισμένη-ελεύθερος επαγγελματίας) κι ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στην Αυστραλία. Έχω την αυστραλιανή υπηκοότητα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι προσόντα πρέπει να έχει ένας καθηγητής για να δουλέψει εκεί και πιο συγκεκριμένα ποια πιστοποίηση αγγλικών ζητείται από τα σχολεία εκεί (IELTS, TOEFL, Profficiency Cambridge/Michigan)

                            Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

                            Comment


                              #29
                              Μου εχουν πει καποιοι που ειναι σαν εσενα πως χρειαζεται IELTS αλλα με αρκετα υψηλο βαθμο σιγουρα απο 8 και πανω για να μπορεις να διδαξεις εδω σε σχολειο.Ισως χρειαζεται και καποιες αλλες προυποθεσεις που ειναι δευτερευουσες μποστα σε αυτο εκτος βεβαια αν εισαι αριστη γνωστης της γλωσσας και αυτο ειναι ευκολο για εσενα.

                              Comment


                                #30
                                anpandel, δεν είναι έτσι τα πράγματα. IELTS χρειάζονται όσοι δεν είναι Αυστραλοί. Χρειάζεται όμως qualification που να δίνει παιδαγωγική επάρκεια (μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, aka grad. diploma in education)
                                Έλενα, σου απάντησα στο άλλο thread.

                                Comment

                                Working...
                                X