Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΙΑΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by skonto View Post
    .................................................. ..............
    . Τα μικρόβια φοβούνται τα μωρά και όχι τα μωρά τα μικρόβια

    Σπύρος
    Καλημερα Σπυρο !!!


    Καλοοοο
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #17
      Originally posted by maria-8 View Post
      Θα προσπαθησω, οσο ειναι δυνατο βεβαια, να βρω σπιτι κοντα σε παιδ.σταθμο, γιατι εμεις δεν οδηγουμε κιολας, καλο στο οτι δεν χανεις τον μισθο αλλα ελπιζω να μην χανεις και την εργασια σου ,ξερεις ..κρινω απο τα ελληνικα δεδομενα..
      Γειά σου Μαρία.. εύχομαι όλα να πάνε καλά.. σχετικά με τα παιδιά και το κρύο και το ότι δεν οδηγείς έχω να σου πω:
      Οταν πήγα επίσκεψη στη Σουηδία με το παιδί μου πολύ μωρό 6-8 μηνών φοβόμουν πως θα το πάω γιατί είχε κρύο.
      οταν εφτασα στη Σουηδία τρόμαξα που είδα τόσες πολλές μαμάδες με τα μωρά έξω στους δρόμους και στο κέντρο της Στοκχόλμης... με τα καρότσια..μακριά απο τους αυτοκινητόδρομους ,,εδώ στην Θεσσαλονίκη ούτε να το φανταστώ ότι θα μπορούσα να βγάζω το παιδί κάθε μέρα βόλτα στους δρόμους (και τι δρόμους...) ουτε καν πεζοδρόμια δεν έχουμε εδώ να περπατάει ο πεζός οχι η μαμά με το καρότσι.
      Τώρα να σου πώ οτι με την ξαδέλφη μου γυρίσαμε όλα τα αξιοθέατα στην Στοκχόλμη και τις γύρω περιοχές... έμεινα άφωνη με την οργάνωση των μεταφορών (τραίνο-υπόγειος-λεωφορείο) όλα στην ώρα τους και όλα έχουν θέση για το καρότσι (που σημειωτέον στη Σουηδία είναι λίγο τεράστια τα καρότσια) δεν ταλαιπωρείτε καθόλου ο γονιός με το παιδί του οταν βγαίνει στον δρόμο.. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! είναι κάτι που δεν θα το ξεχάσω ποτέ.. επίσης νομίζω ότι η μαμά με το καρότσι δεν πληρώνει εισιτήριο..
      Ακόμη και στις οικοδομές το ασανσέρ είναι τόσο μεγάλο που βγαίνοντας απο το σπίτι μπαίνει όλο το καρότσι μέσα χωρίς κόπο καθόλου.. ολα τελεια σχεδιασμένα..

      Comment


        #18
        Originally posted by ελένη1966 View Post
        Γειά σου Μαρία.. εύχομαι όλα να πάνε καλά.. σχετικά με τα παιδιά και το κρύο και το ότι δεν οδηγείς έχω να σου πω:
        Οταν πήγα επίσκεψη στη Σουηδία με το παιδί μου πολύ μωρό 6-8 μηνών φοβόμουν πως θα το πάω γιατί είχε κρύο.
        οταν εφτασα στη Σουηδία τρόμαξα που είδα τόσες πολλές μαμάδες με τα μωρά έξω στους δρόμους και στο κέντρο της Στοκχόλμης... με τα καρότσια..μακριά απο τους αυτοκινητόδρομους ,,εδώ στην Θεσσαλονίκη ούτε να το φανταστώ ότι θα μπορούσα να βγάζω το παιδί κάθε μέρα βόλτα στους δρόμους (και τι δρόμους...) ουτε καν πεζοδρόμια δεν έχουμε εδώ να περπατάει ο πεζός οχι η μαμά με το καρότσι.
        Τώρα να σου πώ οτι με την ξαδέλφη μου γυρίσαμε όλα τα αξιοθέατα στην Στοκχόλμη και τις γύρω περιοχές... έμεινα άφωνη με την οργάνωση των μεταφορών (τραίνο-υπόγειος-λεωφορείο) όλα στην ώρα τους και όλα έχουν θέση για το καρότσι (που σημειωτέον στη Σουηδία είναι λίγο τεράστια τα καρότσια) δεν ταλαιπωρείτε καθόλου ο γονιός με το παιδί του οταν βγαίνει στον δρόμο.. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! είναι κάτι που δεν θα το ξεχάσω ποτέ.. επίσης νομίζω ότι η μαμά με το καρότσι δεν πληρώνει εισιτήριο..
        Ακόμη και στις οικοδομές το ασανσέρ είναι τόσο μεγάλο που βγαίνοντας απο το σπίτι μπαίνει όλο το καρότσι μέσα χωρίς κόπο καθόλου.. ολα τελεια σχεδιασμένα..
        Ευχαριστω Ελενη ,οταν υπαρχει υποδομη, γινεται η ζωη πιο ευκολη για ολους
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          #19
          Originally posted by skonto View Post
          Εγώ πάντως που είδα τις πρώτες μέρες που ήρθα εδώ ( 23 Γενάρη ) με κάτι -20 να βγάζουν έξω και να τα πηγαίνουν βόλτα τα μωρά οι μαμάδες ( τα νεογέννητα ) και το μόνο που κάναν ήταν να του βάζουν ένα πετσετάκι στο πρόσωπο ... τά παιξα !

          Μα καλά είπα δεν καταλαβαίνουν ότι το μωρό κρυώνει. Εμ έλα μου ντέ που εκείνα μέσα στα φορμάκια τους ρίχναν τον ύπνο της ( πολικής ) αρκούδας. Και μουτς μουτς με μία πιπίλα και δεν καταλάβαιναν τίποτα.

          Γι αυτό και μετά δεν αρρωσταίνουν. Τα μικρόβια φοβούνται τα μωρά και όχι τα μωρά τα μικρόβια

          Σπύρος
          ευτυχως που ΥΠΑΡΧΕΙΣ Σπυρο!!!
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            #20
            Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum.
            Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και είμαι νέος φοιτητής στη Στοκχόλμη πού μπορώ να βρω κατάστημα φθηνών ηλεκτρικών ειδών.Έχω ανάγκη για ένα ψυγειάκι και ένα κουζινάκι με ένα-δύο μάτια για το δωμάτιο που νοίκιασα.
            Σας ευχαριστώ.

            Comment


              #21
              Kφksmaskin, mixer, glassmaskin, brφdrost, kφksmaskin, vεffeljδrn - Fri frakt! - Elgiganten

              Σπύρος

              Comment


                #22
                μπορεις να κοιταξεις τα jula.se

                Comment


                  #23
                  Originally posted by spirit View Post
                  Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum.
                  Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και είμαι νέος φοιτητής στη Στοκχόλμη πού μπορώ να βρω κατάστημα φθηνών ηλεκτρικών ειδών.Έχω ανάγκη για ένα ψυγειάκι και ένα κουζινάκι με ένα-δύο μάτια για το δωμάτιο που νοίκιασα.
                  Σας ευχαριστώ.
                  Κοίτα για μεταχειρισμένα στο blocket.se ή στο tradera.se ή σε κάποιο μαγαζί με σέκοντ χαντ.
                  "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                  Comment


                    #24
                    Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

                    Comment


                      #25
                      καλησπερα σας!!!ξέρει μήπως κάποιος αν υπαρχει κάποιο μαγαζί στη Στοκχόλμη αν πουλάνε το nescafe frappe που εχουμε στην Ελλάδα και το συμπυκνωμένο γάλα νουνου;υπάρχει περίπτωση να τα βρω κάπου ή να μην το προσπαθήσω καν;ή εστω κάπου μαγαζί που πολάνε ελληνικά προιόντα;ευχαριστώ!!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by lucita View Post
                        καλησπερα σας!!!ξέρει μήπως κάποιος αν υπαρχει κάποιο μαγαζί στη Στοκχόλμη αν πουλάνε το nescafe frappe που εχουμε στην Ελλάδα και το συμπυκνωμένο γάλα νουνου;υπάρχει περίπτωση να τα βρω κάπου ή να μην το προσπαθήσω καν;ή εστω κάπου μαγαζί που πολάνε ελληνικά προιόντα;ευχαριστώ!!!
                        Καλησπερα,

                        Εχει ξαναναφερθει το συγκεκριμενο καταστημα και....
                        ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημηση, αν και δεν γνωριζω εαν υπαρχει και αλλο καταστημα με τοσα ελληνικα προιοντα στην Στοκχολμη, σε αυτο : Grekisk Livs μπορεις να βρεις νες καφε και γαλα νουνου.

                        Βρισκεται στο Varberg, ειναι στην μια απο τις 2 κοκκινες γραμμες του μετρο, 21 λεπτα νοτια απο τον κεντρικο σταθμο T-Centralen αν δεν κανω λαθος. Ειναι μεσα στο εμπορικο κεντρο του Varberg, με το που βγαινεις απο το μετρο στο δεξι σου χερι...
                        Κανε μια βολτα και δες και τις τιμες του γιατι προφανως δεν θα ναι οι ιδιες με Ελλαδα.... δες εαν σε συμφερουν οι τιμες που θα τα βρεις και πραξε κατα συνειδηση...

                        Μπορεις να βρεις διαφορα μεμονωμενα προιοντα που χρησιμοποιουμε στην Ελλαδα,π.χ. μακαρονια ΑΒΕΖ, κατεψυγμενα ελληνικα ψαρια σε καταστηματα μεσα σε εμπορικα κεντρα στην Kista,Tensta, Rinkeby βορεια και σε Skärholmen, Hallunda, Alby centrum νοτια... και οχι μονο σε αυτα τα μερη... θελει καλο ψαξιμο και χρονο....

                        Επισης στην κεντρικη υπογεια αγορα του Hotorget (πρασινη γραμμη του μετρο) το μαγαζι με τους ξηρους καρπους, στο κεντρο του υπογειου, το εχει ελληνας οποτε θα μπορουσες να ρωτησεις και εκει τι ελληνικα προιοντα εχουν... και εαν δεν κανω λαθος υπαρχει εστιατοριο εκει μεσα που το εχει παλι ελληνας... θα μπορουσες να ενημερωθεις και απο εκει.

                        Γενικα οποιος ψαχνει και ρωτα, βρισκει!

                        Εαν βρεις και κατι καλυτερο μας ενημερωνεις...

                        Comment


                          #27
                          Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!Θα ψαχτώ εννοειται και αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα σας πω. Σας ευχαριστώ όσους ανταποκριθήκατε με βοηθήσατε πολύ.

                          Comment


                            #28
                            αν πας hötörget στο affären που εχει διπλα στο σινεμα εχει μαγαζι με ελληνικα προιοντα

                            Comment


                              #29
                              οκ ευχαριστώ μπορεί να το επισκεφτώ σήμερα κιόλας

                              Comment


                                #30
                                Και στο Vårberg μέσα στο σταθμό της T-bana ( κόκκινη γραμμή προς Norsborg ) έχει ένα μαγαζί με Ελληνικά προιόντα

                                Σπύρος



                                Ούπς... με είχε προλάβει η Ελένη.

                                ήρθα δεύτερος

                                Comment

                                Working...
                                X