Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ

    Γεια σε όλους,
    βρίσκομαι εδώ και 6 μήνες στη Γερμανία!! Δεν είχα ιδέα από Γερμανικά και γενικά δεν πίστευα ποτέ ότι θα βρεθώ εδώ. Ήρθα γιατί στην Ελλάδα δεν είχα ούτε δουλειά, ούτε τίποτα..
    Τώρα που βρίσκομαι εδώ, έχω δουλειά, έχω κάνει τα χαρτιά μου και είμαι κανονικά δηλωμένη. Αλλά παίρνω το πολύ 300 ευρώ το μήνα και πρέπει να κάνω οπωσδήποτε ασφάλεια υγείας. Η οποία είναι το μήνα 150 ευρώ. Επίσης για να μάθω τη γλώσσα και να πάρω το πτυχίο στα Γερμανικά πρέπει να δίνω στο Volshochschule στο οποίο πηγαίνω 180 ευρώ σχεδόν κάθε μήνα, συν τα βιβλία, συν τα εισιτήρια στα λεωφορεία, συν η κάθε εξέταση που στηχίζει 150 ευρώ. Τι να κάνω;;; Έχω απελπιστεί! το καλό είναι ότι μένω σε θείους μου και δεν επιβαρύνομαι με επιπλέον έξοδα!! Αν κάποιος από εσάς είναι κάτοικος Γερμανίας και ξέρει κάτι ας βοηθήσει!! Δεν θέλω να γυρίσω πίσω, αλλά και εδώ έτσι είναι δύσκολα! ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ

    #2
    ti na pw :(

    ma ti sto diavolo, 300euro.. moy fainetai apisteyto...

    mhpws prepei na psa3eis gia kapoia allh doyleia ? kai ean oxi, ela, h patrida se perimenei...


    sthn telikh Australia gkarsoni na sai me mayra lefta perneis 600$/week..

    ti na pw mhn ka8esai etsi, bres alloy doyleia.

    Comment


      #3
      Originally posted by raniakap View Post
      Γεια σε όλους,
      βρίσκομαι εδώ και 6 μήνες στη Γερμανία!! Δεν είχα ιδέα από Γερμανικά και γενικά δεν πίστευα ποτέ ότι θα βρεθώ εδώ. Ήρθα γιατί στην Ελλάδα δεν είχα ούτε δουλειά, ούτε τίποτα..
      Τώρα που βρίσκομαι εδώ, έχω δουλειά, έχω κάνει τα χαρτιά μου και είμαι κανονικά δηλωμένη. Αλλά παίρνω το πολύ 300 ευρώ το μήνα και πρέπει να κάνω οπωσδήποτε ασφάλεια υγείας. Η οποία είναι το μήνα 150 ευρώ. Επίσης για να μάθω τη γλώσσα και να πάρω το πτυχίο στα Γερμανικά πρέπει να δίνω στο Volshochschule στο οποίο πηγαίνω 180 ευρώ σχεδόν κάθε μήνα, συν τα βιβλία, συν τα εισιτήρια στα λεωφορεία, συν η κάθε εξέταση που στηχίζει 150 ευρώ. Τι να κάνω;;; Έχω απελπιστεί! το καλό είναι ότι μένω σε θείους μου και δεν επιβαρύνομαι με επιπλέον έξοδα!! Αν κάποιος από εσάς είναι κάτοικος Γερμανίας και ξέρει κάτι ας βοηθήσει!! Δεν θέλω να γυρίσω πίσω, αλλά και εδώ έτσι είναι δύσκολα! ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ
      καλα με συνχωρης αλλα τι δουλεια κανεις και ποσες ωρες δουλευεις ειναι τρομερα λιγα τα χρηματα αυτα μισθος βουλγαριας ειναι....

      Comment


        #4
        οπα οπα!! δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα!! επειδή είχα ακούσει πως στο σχολείο που πηγαίνω για να μην το πληρώσω καθόλου έπρεπε να κάνω μια Mini job δηλαδή μέχρι 400 ευρώ. Μετά θα πήγαινα εκεί, θα έκανα μια αίτηση και αν γινόταν δεχτή δεν θα πλήρωνα μία. Αλλά τελικά η αίτηση μου δεν έγινε αποδεχτή ακόμα και όταν είχα βρει αυτή τη δουλειά είχα συννενοηθεί για 2 φορές την εβδομάδα! οπότε τα λεφτά είναι καλά αλλά αν δούλευα παραπάνω μέρες θα ήταν τέλεια!! Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να χονέψω ότι εγώ που ανήκω στην ΕΕ δεν μπορώ να πάω δωρεάν να μάθω τη γλώσσα ενώ οι Τούρκοι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, επειδή λέει δεν ανήκουν στην Ευρωπαική Ένωση και τα έξοδά τους τα καλύπτει το κράτος!! ΕΛΕΟΣ! που να πάω να μάθω τη γλώσσα;;; Στην τάξη μου όλοι μαθαίνουν επειδή δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν. Και δεν είμαι υπερβολική. Έτσι είναι!! Αν είχα λεφτά θα έμενα και Ελλάδα!! όχι όπως στο Γκαιτε που είναι 5000 ευρώ στις 18 εβδομάδες!! Γιατί δεν χαλαρώνουν λίγο;;;:

        Comment


          #5
          Originally posted by raniakap View Post
          οπα οπα!! δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα!! επειδή είχα ακούσει πως στο σχολείο που πηγαίνω για να μην το πληρώσω καθόλου έπρεπε να κάνω μια Mini job δηλαδή μέχρι 400 ευρώ. Μετά θα πήγαινα εκεί, θα έκανα μια αίτηση και αν γινόταν δεχτή δεν θα πλήρωνα μία. Αλλά τελικά η αίτηση μου δεν έγινε αποδεχτή ακόμα και όταν είχα βρει αυτή τη δουλειά είχα συννενοηθεί για 2 φορές την εβδομάδα! οπότε τα λεφτά είναι καλά αλλά αν δούλευα παραπάνω μέρες θα ήταν τέλεια!! Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να χονέψω ότι εγώ που ανήκω στην ΕΕ δεν μπορώ να πάω δωρεάν να μάθω τη γλώσσα ενώ οι Τούρκοι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, επειδή λέει δεν ανήκουν στην Ευρωπαική Ένωση και τα έξοδά τους τα καλύπτει το κράτος!! ΕΛΕΟΣ! που να πάω να μάθω τη γλώσσα;;; Στην τάξη μου όλοι μαθαίνουν επειδή δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν. Και δεν είμαι υπερβολική. Έτσι είναι!! Αν είχα λεφτά θα έμενα και Ελλάδα!! όχι όπως στο Γκαιτε που είναι 5000 ευρώ στις 18 εβδομάδες!! Γιατί δεν χαλαρώνουν λίγο;;;:
          πηγενε ρωτα στην ελληνικη κοινοτητα της περιοχη καμια φορα σε βοηθανε εκει που δεν το περιμενεις....

          Comment


            #6
            Και δεν είμαι υπερβολική. Έτσι είναι!!
            pure ελληνιδα 100%...

            ama 8es na breis lysh, asta ayta...

            Comment


              #7
              Originally posted by raniakap View Post
              οπα οπα!! δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα!! επειδή είχα ακούσει πως στο σχολείο που πηγαίνω για να μην το πληρώσω καθόλου έπρεπε να κάνω μια Mini job δηλαδή μέχρι 400 ευρώ. Μετά θα πήγαινα εκεί, θα έκανα μια αίτηση και αν γινόταν δεχτή δεν θα πλήρωνα μία. Αλλά τελικά η αίτηση μου δεν έγινε αποδεχτή ακόμα και όταν είχα βρει αυτή τη δουλειά είχα συννενοηθεί για 2 φορές την εβδομάδα! οπότε τα λεφτά είναι καλά αλλά αν δούλευα παραπάνω μέρες θα ήταν τέλεια!! Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να χονέψω ότι εγώ που ανήκω στην ΕΕ δεν μπορώ να πάω δωρεάν να μάθω τη γλώσσα ενώ οι Τούρκοι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, επειδή λέει δεν ανήκουν στην Ευρωπαική Ένωση και τα έξοδά τους τα καλύπτει το κράτος!! ΕΛΕΟΣ! που να πάω να μάθω τη γλώσσα;;; Στην τάξη μου όλοι μαθαίνουν επειδή δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν. Και δεν είμαι υπερβολική. Έτσι είναι!! Αν είχα λεφτά θα έμενα και Ελλάδα!! όχι όπως στο Γκαιτε που είναι 5000 ευρώ στις 18 εβδομάδες!! Γιατί δεν χαλαρώνουν λίγο;;;:


              Καλησπέρα,
              Καλή δύναμη στην προσπάθεια που κάνεις! Απο εδώ και πέρα όμως στην ζώη να γνωρίζεις ότι σχεδόν τίποτα δεν είναι δωρεάν. €1 την ώρα μαθήματος σου φαίνεται πολύ? Έκανες την αίτηση σου και την απορέριψαν για κάποιο λόγο. Αν τα οικονομικά σου δεν σου επιτρέπουν να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι βρές μια άλλη δουλειά με περισσότερα χρήματα. Δεν θα σου πεί κανείς να φύγεις απο το σχολείο αν βρείς μια δουλεία με €700. Για τους τούρκους που αναφέρεις δεν είναι ακριβώς έτσι μιάς και για αυτούς η διαδικασία είναι διαφορετική όπως και για όλους εκτός Ε.Ε. Αυτοί έχουν οικογένεια που εργάζεται εδώ προφανώς (δηλ πληρώνει φόρους) και για αυτό έχει το δικαίωμα να παρακολούθεί τα μαθήματα ίσως δωρεάν. Δεν ξέρω τι απαντήσεις περιμένεις να πάρεις απο το θέμα που άνοιξες μιας και λές "[B]γιατι να μην πληρώνεις μια[/B]" αλλά στην Γερμανία δύσκολα πιάνουν οι πονηριές της Ελλάδας.

              Φιλικά πάντα


              "Following persons can be allowed to participate upon application:

              Foreign citizens having received a permanent resident title before 1st January 2005
              EU citizens and their family members
              Late repatriates not having visited any funded language course so far.

              Costs

              The price for persons entitled to the participation in an integration course is one euro per lesson. Persons receiving Arbeitslosengeld II or Sozialhilfe (welfare) are free upon application.
              Persons with a low income can apply for cost exemption as well. However, they are not legally entitled to a complete exemption.

              Full-time course: 5 lessons a day, duration: max. six months.
              Arbeitslosengeld II-recipients are usually obliged to visit full-time courses.
              "

              Α και για το θέμα της ασφάλειας που αναφέρεις τώρα θα κάνεις ασφάλεια? Δεν έχεις απο τότε που είσαι στην Γερμανία? Είχες την Ε111?
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #8
                αχαχαχα!! αυτό που λέω δεν το λέω έτσι! είχα κάνει μια συζήτηση με τον καθηγητή μου στα αγγλικά όμως και μου είπε ότι τα σεμινάρια αυτά είναι πολύ αργά για μένα αν θέλω να πάω για σπουδές και ότι όλοι αυτοί εκεί΄πέρα θέλουν να μάθουν τα πολύ βασικά. Σκέψου ότι είμαι εδώ 6 μήνες σχεδόν και ότι όλοι αυτοί είναι πάνω από χρόνο και δεν ξέρουν καν να συνεννοούνται ενώ εγώ έμαθα ήδη μόνη μου τα βασικά;;; αυτό δεν με καθηστά οτιδήποτε άλλο παρά αληθοφανή και ρεαλίστρια!! σωστά;; :/

                Comment


                  #9
                  Originally posted by kosofos View Post
                  Καλησπέρα,
                  Καλή δύναμη στην προσπάθεια που κάνεις! Απο εδώ και πέρα όμως στην ζώη να γνωρίζεις ότι σχεδόν τίποτα δεν είναι δωρεάν. €1 την ώρα μαθήματος σου φαίνεται πολύ? Έκανες την αίτηση σου και την απορέριψαν για κάποιο λόγο. Αν τα οικονομικά σου δεν σου επιτρέπουν να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι βρές μια άλλη δουλειά με περισσότερα χρήματα. Δεν θα σου πεί κανείς να φύγεις απο το σχολείο αν βρείς μια δουλεία με €700. Για τους τούρκους που αναφέρεις δεν είναι ακριβώς έτσι μιάς και για αυτούς η διαδικασία είναι διαφορετική όπως και για όλους εκτός Ε.Ε. Αυτοί έχουν οικογένεια που εργάζεται εδώ προφανώς (δηλ πληρώνει φόρους) και για αυτό έχει το δικαίωμα να παρακολούθεί τα μαθήματα ίσως δωρεάν. Δεν ξέρω τι απαντήσεις περιμένεις να πάρεις απο το θέμα που άνοιξες μιας και λές "[B]γιατι να μην πληρώνεις μια[/B]" αλλά στην Γερμανία δύσκολα πιάνουν οι πονηριές της Ελλάδας.

                  "Following persons can be allowed to participate upon application:

                  Foreign citizens having received a permanent resident title before 1st January 2005
                  EU citizens and their family members
                  Late repatriates not having visited any funded language course so far.

                  Costs

                  The price for persons entitled to the participation in an integration course is one euro per lesson. Persons receiving Arbeitslosengeld II or Sozialhilfe (welfare) are free upon application.
                  Persons with a low income can apply for cost exemption as well. However, they are not legally entitled to a complete exemption.

                  Full-time course: 5 lessons a day, duration: max. six months.
                  Arbeitslosengeld II-recipients are usually obliged to visit full-time courses.
                  "



                  όχι φυσικά! 1 ευρώ την ώρα δεν είναι κάτι!! Και αυτό που λέω για τους Τούρκους ισχύει χωρίς καμία παραλλαγή!! Δεν ανήκουν στην ΕΕ για αυτό και δεν πληρώνουν τίποτα. Ήταν η ξεκάθαρη απάντηση της κυριας στην οποία απευθύνθηκα όταν έκανα την εγγραφή. Εν πάσει περιπτώση το θέμα είναι ότι το να μην ξέρω την γλώσσα δεν με βοηθάει επίσης στο να βρω μια δουλειά με παραπάνω χρήματα!! Οπότε πώς;; και εδώ που δουλεύω είναι Ελληνικό μαγαζί και με βοηθάνε στο να καταννοώ κάποια πράγματα και να συννενοούμαι.. Αλλά για παραπάνω μέρες δεν γίνεται προς το παρών! 2 μέρες την εβδομάδα υπάρχουν κενές!! Αν έπαιρνα περισσότερα λεφτά ούτε καν θα συζητούσα το θέμα του σχολείου...

                  Comment


                    #10
                    Έ όχι και τζάμπα!

                    Κι εμένα ο άντρας μου ξεκινάει την Δευτέρα με 1,20 την ώρα! Πολλά είναι;;; Τίποτα! Εγώ εδώ, στην Αθήνα, πληρώνω 20!!! Τι να λέμε; Εξάλλου, τι είναι πλέον δωρεάν; Και γιατί άλλωστε να είναι; Γνώση προσφέρεται... Για κανένα ζευγαράκι Louboutin ή κανένα Chanel γυαλικό, όμως, δεν θα γκρινιάζαμε...

                    Comment


                      #11
                      και επίσης εδώ στη Γερμανία δεν υπάρχει κάποια κοινότητα Ελλήνων πλέον για να απευθυνθείς για βοήθεια!! Η κλασική Ελληνική κουλτούρα και τρόπος εργασίας αλα δημόσιος υπάλληλος υπάρχει, όπου υπάρχει και Ελληνική Δημόσια είτε Ιδιωτική Υπηρεσία ακόμα και στο εξωτερικό. Εδώ τα προξενεία που για μένα είναι απαραίτητα να υπάρχουν, κλείνουν ένα-ένα... Οπότε μαντέψτε πόσο μπορούμε να αλληλοβοηθούμε εμείς οι Έλληνες μετανάστες. Βαριούνται να σε εξηπηρετήσουν. Κανονικά όμως!!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by raniakap View Post
                        αχαχαχα!! αυτό που λέω δεν το λέω έτσι! είχα κάνει μια συζήτηση με τον καθηγητή μου στα αγγλικά όμως και μου είπε ότι τα σεμινάρια αυτά είναι πολύ αργά για μένα αν θέλω να πάω για σπουδές και ότι όλοι αυτοί εκεί΄πέρα θέλουν να μάθουν τα πολύ βασικά. Σκέψου ότι είμαι εδώ 6 μήνες σχεδόν και ότι όλοι αυτοί είναι πάνω από χρόνο και δεν ξέρουν καν να συνεννοούνται ενώ εγώ έμαθα ήδη μόνη μου τα βασικά;;; αυτό δεν με καθηστά οτιδήποτε άλλο παρά αληθοφανή και ρεαλίστρια!! σωστά;; :/
                        Σε αυτό έχεις δίκιο ότι πάνε άργα και σου μαθαίνουν τα βασικά εκεί. Μην ξεχάς ποιός είναι ο σκοπός του. Σχολείο για μετανάστες για να μάθουν τα βασικά στην καθημερινή ζωή για να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι κάτι. Ο σκοπός του δεν είναι να σε μάθει την γλώσσα για να σπουδάσεις (επίπεδο C1, DSH). Αν ήθελες να κάνεις αυτό σε λάθος μέρος πάς. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για να σπουδάσεις σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο (Αίτηση στην UNi-assist κτλ) και μαθήματα στα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων. Επίσης όλο κρίνονται απο το πόσο θα μελλετήσεις εσύ και μόνο.
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by aspateo View Post
                          Κι εμένα ο άντρας μου ξεκινάει την Δευτέρα με 1,20 την ώρα! Πολλά είναι;;; Τίποτα! Εγώ εδώ, στην Αθήνα, πληρώνω 20!!! Τι να λέμε; Εξάλλου, τι είναι πλέον δωρεάν; Και γιατί άλλωστε να είναι; Γνώση προσφέρεται... Για κανένα ζευγαράκι Louboutin ή κανένα Chanel γυαλικό, όμως, δεν θα γκρινιάζαμε...


                          άλλο 1,20 την ώρα και άλλο όλα αυτά που προανέφερα.. Μάλλον δεν διάβασες καλά τι έγραψα. 180 ευρώ το μήνα συν μεταφορικά, συν τα βιβλία, συν 150 ευρώ κάθε εξέταση με μηνιαίο μισθό 300 ευρώ. Δεν θα αρνηθώ ότι μου αρέσει και ο Louboutin Και η Chanel απλά δυστυχώς στη ζωή μου δεν ήμουν τόσο άνετα οικονομικά για να έχω τέτοιες πολυτέλειες!! Και αν τα είχα όλα αυτά δεν θα βρισκόμουν σε αυτό το φόρουμ να καταθέτω μια τέτοια "άσχημη" προς εμένα εμπειρία που τυχαίνει να βιώνω αυτή τη στιγμή. Η γνώση είναι ανεκτίμητη όπως και να έχει άλλα μάλλον πιάνεις άλλο θέμα.. Εδώ μιλάω για αλληλεγγύη. Ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν άπειρη θέληση για γνώση αλλά δυστυχώς πλέον κοστίζει πολύ. Γιαυτό ακριβώς ζήτησα "βοήθεια"... Αν υπάρχει κάποιος να ξέρει να μου πει που μπορώ να απευθυνθώ κάπου πιο οικονομικά. ΌΧΙ ΤΖΑΜΠΑ απαραίτητα. Απλά θα μπρορούσε να ήταν. Δεν είναι απίθανο. Όπως υπάρχουν και υποτροφίες και άλλα πολλά. Όλα κάτω από προυποθέσεις πάντα!!

                          Comment


                            #14
                            Αν ήθελες να κάνεις αυτό σε λάθος μέρος πάς. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για να σπουδάσεις σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο (Αίτηση στην UNi-assist κτλ) και μαθήματα στα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων. Επίσης όλο κρίνονται απο το πόσο θα μελλετήσεις εσύ και μόνο.[/QUOTE]

                            Στην Ελλάδα δεν είχα περάσει σε κάποια σχολή γιατί δεν είχα λεφτά για φροντηστήρια και είχα πολλά κενά στα μαθήματα λόγο του ότι για 2 χρόνιά είχα αφήσει το σχολείο. Απευθύνθηκα ήδη εδώ στο Πανεπιστήμιο της Κολωνίας και μου είπαν ότι πρέπει να έχω το Απολυτήριο μου μεταφρασμένο, να έχω σε όλα τα μαθήματα των Πανελληνίων που έγραψα, πάνω από 10 και να ξέρω απαραίτητα Γερμανικά και Αγγλικά. Αγγλικά ξέρω αρκετά καλά, καθώς με την κυρία που με εξυπηρέτησε στα Αγγλικά κάναμε αυτή τη συζήτηση αλλά πρέπει να μάθω τη γλώσσα!! ΠΟΥ ΟΜΩΣΣΣΣ;;;;;!!!! και για 6 μηνες που είμαι εδώ και συννενοούμαι ήδη αυτό λέει πολλά για το πόσο μελετάω. Δεν έχω και άλλη επιλογή. Πρέπει να μάθω αυτή τη γλώσσα οπωσδήποτε!!!

                            Comment


                              #15
                              τα έχω ήδη ολα αυτά που ζητούν, εκτός γνώση της Γερμανικής!!

                              Comment

                              Working...
                              X