Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by raniakap View Post
    Αν ήθελες να κάνεις αυτό σε λάθος μέρος πάς. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για να σπουδάσεις σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο (Αίτηση στην UNi-assist κτλ) και μαθήματα στα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων. Επίσης όλο κρίνονται απο το πόσο θα μελλετήσεις εσύ και μόνο.

    Στην Ελλάδα δεν είχα περάσει σε κάποια σχολή γιατί δεν είχα λεφτά για φροντηστήρια και είχα πολλά κενά στα μαθήματα λόγο του ότι για 2 χρόνιά είχα αφήσει το σχολείο. Απευθύνθηκα ήδη εδώ στο Πανεπιστήμιο της Κολωνίας και μου είπαν ότι πρέπει να έχω το Απολυτήριο μου μεταφρασμένο, να έχω σε όλα τα μαθήματα των Πανελληνίων που έγραψα, πάνω από 10 και να ξέρω απαραίτητα Γερμανικά και Αγγλικά. Αγγλικά ξέρω αρκετά καλά, καθώς με την κυρία που με εξυπηρέτησε στα Αγγλικά κάναμε αυτή τη συζήτηση αλλά πρέπει να μάθω τη γλώσσα!! ΠΟΥ ΟΜΩΣΣΣΣ;;;;;!!!! και για 6 μηνες που είμαι εδώ και συννενοούμαι ήδη αυτό λέει πολλά για το πόσο μελετάω. Δεν έχω και άλλη επιλογή. Πρέπει να μάθω αυτή τη γλώσσα οπωσδήποτε!!!
    Αυτά που σου είπαν στο πανεπιστήμιο της Κολωνίας ισχύουν. Το για να έχεις πάνω απο το 10 στα μαθήματα σου δεν ξέρω, λογικό είναι για να μπείς να κάνεις κάποιο μπάτσελορ. Τέλος πάντων δεν είμαι ο κατάλληλότερος για να σου απαντήσω τι βαθμούς θα έπρεπε να έχεις. Για την διαδικασία για τις σπουδές αν θές δές εδώ

    Startseite :: uni-assist e.V.

    και για την εκμάθηνση της γλώσσας για σπουδές (σου δίνω link απο το δικό μου πανεπιστήμιο αλλά λογικά όλα θα το έχουν)

    BERGISCHE UNIVERSITT WUPPERTAL - German language courses
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #17
      Βαθμούς πάνω από 10 έχω σε όλα αυτά τα μαθήματα. ΄Γενικά όλα τα έχω αυτά που θέλουν εκτός από το να ξέρω Γερμανικα΄. Όσο για το τελευταίο link Που μου έστειλες, αυτό νομιζώ αφορά μόνο φοιτητές οι οποίοι ήδη έχουν κάποιο πτυχίο ή έχουν περάσει με εξετάσεις και χαρτιά από τη χώρα τους σε κάποιο Πανεπιστήμιο. Μου είπαν από εκεί πως δεν μπορούν να με αναλλάβουν. Μου είπαν πως αυτά τα τμήματα αφορούν καθαρά φοιτητές από το εξωτερικό που ήδη σπουδάζουν στο Πανεπιστήμιο.

      Ευχαριστώ πάντως για την διαδικασία που υποβλήθηκες!! ;)

      Comment


        #18
        Ίσως τα μαθήματα αυτά κοστίζουν τόσο γιατί είναι πολλές οι ώρες. Όταν κοιτάζαμε τα vhs στην Νυρεμβέργη, τόσο έβγαιναν και σε μας, ή μάλλον 170 ευρώ. Μετά ψάξαμε σε κάποια πιο κοντινή κωμόπολη, και βρήκαμε τα vhs στο Roth με 1,20 την ώρα, 6 ώρες την εβδομάδα. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι ο άντρας μου έχει minijob, μάλλον όχι γιατί στην επίσημη ιστοσελίδα, πάλι 1,20 λέει... Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να βρεις κάποιον δάσκαλο για ιδιαίτερα, να κάνεις λιγότερες ώρες, μέσω skype. Πολλοί το κάνουν. Αν κοστίζει η ώρα 15 ευρώ π.χ, επί 2 ώρες την εβδομάδα, βγαίνουν 120 ευρώ τον μήνα. Ψάξε την λύση skype, πιστεύω κάτι θα βρεις.

        Comment


          #19
          Originally posted by aspateo View Post
          Ίσως τα μαθήματα αυτά κοστίζουν τόσο γιατί είναι πολλές οι ώρες. Όταν κοιτάζαμε τα vhs στην Νυρεμβέργη, τόσο έβγαιναν και σε μας, ή μάλλον 170 ευρώ. Μετά ψάξαμε σε κάποια πιο κοντινή κωμόπολη, και βρήκαμε τα vhs στο Roth με 1,20 την ώρα, 6 ώρες την εβδομάδα. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι ο άντρας μου έχει minijob, μάλλον όχι γιατί στην επίσημη ιστοσελίδα, πάλι 1,20 λέει... Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να βρεις κάποιον δάσκαλο για ιδιαίτερα, να κάνεις λιγότερες ώρες, μέσω skype. Πολλοί το κάνουν. Αν κοστίζει η ώρα 15 ευρώ π.χ, επί 2 ώρες την εβδομάδα, βγαίνουν 120 ευρώ τον μήνα. Ψάξε την λύση skype, πιστεύω κάτι θα βρεις.
          Δεν το έχω ακούσει καθόλου αλλά θα το ψάξω να δω τι μπορεί να γίνει! Πάντως γενικά πιστεύω πως κάτι θα υπάρχει που ακόμα δεν το έχω βρει. Σίγουρα κάπου θα βρω κάτι. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!

          Comment


            #20
            Originally posted by raniakap View Post
            Δεν το έχω ακούσει καθόλου αλλά θα το ψάξω να δω τι μπορεί να γίνει! Πάντως γενικά πιστεύω πως κάτι θα υπάρχει που ακόμα δεν το έχω βρει. Σίγουρα κάπου θα βρω κάτι. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!
            Δεν κάνει τίποτα! Είχε γίνει προσφορά από καθηγητή στον άντρα μου, 15 ευρώ μέσω skype, μιας όμως και υπήρχε η δυνατότητα των vhs, τα προτιμήσαμε. Ξεκίνησε χτες με 1 ευρώ, τελικά, κι όχι 1,20!

            Comment


              #21
              Originally posted by aspateo View Post
              Δεν κάνει τίποτα! Είχε γίνει προσφορά από καθηγητή στον άντρα μου, 15 ευρώ μέσω skype, μιας όμως και υπήρχε η δυνατότητα των vhs, τα προτιμήσαμε. Ξεκίνησε χτες με 1 ευρώ, τελικά, κι όχι 1,20!
              Σε εμένα δεν ισχύει το 1 ευρώ την ώρα δυστυχώς, καθώς είμαι ελεύθερη και δεν έχω και παιδιά. Δίνεις λιγότερα χρήματα κάτω από κάποιες προυποθέσεις. Το μόνο που μπορούν να μου κάνουν είναι αν μου κατεβάσουν το ετήσιο ποσό στα μισά αλλά στο συγκεκριμμένο που πάω δυστυχώς είναι αρκετά ανοργάνωτοι!!

              Comment


                #22
                Originally posted by raniakap View Post
                Σε εμένα δεν ισχύει το 1 ευρώ την ώρα δυστυχώς, καθώς είμαι ελεύθερη και δεν έχω και παιδιά. Δίνεις λιγότερα χρήματα κάτω από κάποιες προυποθέσεις. Το μόνο που μπορούν να μου κάνουν είναι αν μου κατεβάσουν το ετήσιο ποσό στα μισά αλλά στο συγκεκριμμένο που πάω δυστυχώς είναι αρκετά ανοργάνωτοι!!
                Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η οικογενειακή κατάσταση, δεδομένου ότι εγώ και το παιδί είμαστε ακόμα Ελλάδα. Άρα, δεν έλαβαν αυτό υπόψη. Μάλλον το ότι έχει Minijob, έπεξε πιο σημαντικό ρόλο...
                Το καλό με το skype είναι ότι έχεις την δυνατότητα να το κάνεις από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου, δεν είναι ανάγκη να είναι στην περιοχή σου. Δεν ξέρεις κάποιον από Ελλάδα; Τα παιδιά που μας διαβάζουν ίσως ξέρουν κάποιον να συστήσουν...

                Comment


                  #23
                  Originally posted by aspateo View Post
                  Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η οικογενειακή κατάσταση, δεδομένου ότι εγώ και το παιδί είμαστε ακόμα Ελλάδα. Άρα, δεν έλαβαν αυτό υπόψη. Μάλλον το ότι έχει Minijob, έπεξε πιο σημαντικό ρόλο...
                  Το καλό με το skype είναι ότι έχεις την δυνατότητα να το κάνεις από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου, δεν είναι ανάγκη να είναι στην περιοχή σου. Δεν ξέρεις κάποιον από Ελλάδα; Τα παιδιά που μας διαβάζουν ίσως ξέρουν κάποιον να συστήσουν...
                  Μα και εγώ Minijob έχω αλλά πληρώνω 180 ευρώ σχεδόν κάθε μήνα, δηλαδή το κάθε επίπεδο, στο χρόνο θα μου βγουν 1080 ευρώ γιατί πρέπει να το κάνω αυτό μέχρι τον Απρίλιο και συν 180 ευρώ που είναι έξοδα για βιβλία κτλ κτλ. Δεν έχει σημασία που είσαστε Ελλάδα. Από τη στιγμή που είναι παντρεμένος με οικογένεια αυτό φαίνεται στα χαρτιά και μετράει. Μακάρι κάποιος να βρισκόταν να το κάνει αυτό αλλά δύσκολα!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by raniakap View Post
                    Μα και εγώ Minijob έχω αλλά πληρώνω 180 ευρώ σχεδόν κάθε μήνα, δηλαδή το κάθε επίπεδο, στο χρόνο θα μου βγουν 1080 ευρώ γιατί πρέπει να το κάνω αυτό μέχρι τον Απρίλιο και συν 180 ευρώ που είναι έξοδα για βιβλία κτλ κτλ. Δεν έχει σημασία που είσαστε Ελλάδα. Από τη στιγμή που είναι παντρεμένος με οικογένεια αυτό φαίνεται στα χαρτιά και μετράει. Μακάρι κάποιος να βρισκόταν να το κάνει αυτό αλλά δύσκολα!
                    Αυτό το mail (τμήμα του), μου το έστειλε μια κυρία από το αντίστοιχο vhs Νυρεμβέργης "If your husband can’t wait that long, (τα μαθήματα σε αυτό το Kurs ξεκινούσαν τον Σεπτέμβρη), we can help, but not promise, to find a private teacher for him. In this case we only act as intermediary, the concrete conditions have to be agreed on by student and teacher. The price for a teaching lesson will be about 20 €. ". Μήπως τους ρώταγες στο σχολείο σου αν ξέρουν κάποιον ιδιώτη καθηγητή; Και στην άλλη κοινότητα που απευθυνθήκαμε, στο Roth, πάλι είχαν κάποιον να συστήσουν. Δεν μπορεί να μην ξέρει κάποιος κάποιον;

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by aspateo View Post
                      Αυτό το mail (τμήμα του), μου το έστειλε μια κυρία από το αντίστοιχο vhs Νυρεμβέργης "If your husband can’t wait that long, (τα μαθήματα σε αυτό το Kurs ξεκινούσαν τον Σεπτέμβρη), we can help, but not promise, to find a private teacher for him. In this case we only act as intermediary, the concrete conditions have to be agreed on by student and teacher. The price for a teaching lesson will be about 20 €. ". Μήπως τους ρώταγες στο σχολείο σου αν ξέρουν κάποιον ιδιώτη καθηγητή; Και στην άλλη κοινότητα που απευθυνθήκαμε, στο Roth, πάλι είχαν κάποιον να συστήσουν. Δεν μπορεί να μην ξέρει κάποιος κάποιον;
                      Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι συζητάτε. Φυσικά όλοι μπορουν να κάνουν αίτηση στον Bundesamt για το 1 ευρω την ώρα ανεξατήτως δουλειάς και οικογ. κατάστασης. Την βοήθεια αυτή μάλλον την δίνουν σε όλους! Μάλιστα άκουσα (θα διερευνήσω και θα πληροφορήσω μιας και δεν προκειται να το κάνει κανένα ''πατριωτάκι'' ) οτί ένα μέρος χρήματων 300 ευρω επιστρεφεται αν έχεις επιτυχία στις εξετάσεις του Bundesamt.
                      Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Θοδωρής View Post
                        (θα διερευνήσω και θα πληροφορήσω μιας και δεν προκειται να το κάνει κανένα ''πατριωτάκι'' ) του Bundesamt.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Θοδωρής View Post
                          Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι συζητάτε. Φυσικά όλοι μπορουν να κάνουν αίτηση στον Bundesamt για το 1 ευρω την ώρα ανεξατήτως δουλειάς και οικογ. κατάστασης. Την βοήθεια αυτή μάλλον την δίνουν σε όλους! Μάλιστα άκουσα (θα διερευνήσω και θα πληροφορήσω μιας και δεν προκειται να το κάνει κανένα ''πατριωτάκι'' ) οτί ένα μέρος χρήματων 300 ευρω επιστρεφεται αν έχεις επιτυχία στις εξετάσεις του Bundesamt.
                          Η raniakap θέλει να μάθει γερμανικά χωρίς να πληρώνει 180 ευρώ τον μήνα. Της είπα για τα vhs που πληρώνεις μόνο 1 ευρώ, αλλά λέει ότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις. Επίσης της σύστησα να ψάξει τα μαθήματα μέσω skype. Αυτή είναι η συζήτηση... με λίγα λόγια...

                          Comment


                            #28

                            μιλού μίλησα για επιστροφή χρημάτων απο τα δίδακτρα σε περιπτωση επιτυχίας.
                            Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                            Comment


                              #29
                              Εγω ήρθα βερολινο πριν απο 5 μηνες και πηγαινω στην Deutsch lernen, Deutschkurs Wien, Berlin, M για να μαθω την γλώσσα!
                              Κοστίζει 205 ευρώ αλλα το καλο ειναι ότι ειμαστε λίγα ατομα σε καθε γκρουπ.
                              Νομίζω πως κάνουν καλη δουλειά.

                              Comment


                                #30
                                Παντως μου φαίνονται υπερβολικά παιδιά na ζητάνε και τα 20 ευρώ την ώρα για ιδιαίτερα και τα 15 μέσω skype, πολύ γνώστη μου καθηγήτρια παίρνει 12 και το ανώτερο που άκουσα είναι 15 αυτοπρωσοπος όχι skype.

                                Comment

                                Working...
                                X