Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    για να τελειωνουμε αυτο ειναι επισημο και επιβεβαιωμένο απο εμένα που εκανα αιτηση για επιδότηση των Γερμανικών μαθημάτων.
    Ισχύουν τα εξής :

    Αυτα ειναι απο το Migration μέσα πριν απο 1 εβδομάδα..τα μεταφράζω και τα παραδίδω..

    Τι είναι το σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης

    Το σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης αποτελείται από μαθήματα διδασκαλίας ξένης γλώσσας
    600 ωρών διδασκαλίας και από κύκλο μαθημάτων προσανατολισμού 60 ωρών διδασκαλίας. Τα
    μαθήματα διδασκαλίας ξένης γλώσσας χωρίζονται σε ενότητες ανά 100 ώρες διδασκαλίας. Οι
    πρώτες 300 ώρες διδασκαλίες χαρακτηρίζονται ως βασικός κύκλος μαθημάτων, ενώ οι επόμενες
    300 ώρες διδασκαλίας ως κύκλος μαθημάτων επιμόρφωσης.
    Στο μάθημα διδασκαλίας της γλώσσας διδάσκεται το λεξιλόγιο που χρειάζεστε για την ομιλία και
    τη γραφή στη καθημερινότητα και συμπεριλαμβάνει τις επαφές με υπηρεσίες, τις συζητήσεις με
    τους γείτονες και τους συναδέλφους, τη σύνταξη επιστολών και τη συμπλήρωση εντύπων.
    Το σεμινάριο προσανατολισμού θα σας ενημερώσει για τη ζωή στη γερμανική κοινωνία και θα σας
    διαβιβάσει γνώσεις σχετικά με την έννομη τάξη, τον πολιτισμό και την νέα ιστορία της χώρας.
    Επίσης υπάρχουν και ειδικοί κύκλοι μαθημάτων π.χ. για γυναίκες, γονείς, νέους όπως και για άτομα
    που δεν είναι σε θέση να διαβάσουν ή να γράψουν. Αυτοί οι κύκλοι μαθημάτων αποτελούνται από
    960 ώρες διδασκαλίας. Αν μαθαίνετε γρήγορα μπορείτε να επισκεφτείτε έναν εντατικό κύκλο
    μαθημάτων, ο οποίος αποτελείται από 430 ώρες διδασκαλίας.
    Ο υπεύθυνος του σεμιναρίου θα διαπιστώσει πριν την έναρξη των μαθημάτων με ένα τεστ, ποιος
    κύκλος μαθημάτων είναι για σας ο κατάλληλος και με ποιο τμήμα μαθημάτων θα αρχίσετε.


    Συμμετοχή στην τελική εξέταση

    Η τελική εξέταση αποτελείται από τεστ γλώσσας και από τεστ για το σεμινάριο προσανατολισμού.
    Εφόσον διεκπεραιώσετε επιτυχώς το τεστ γλώσσας και το τεστ του σεμιναρίου προσανατολισμού,
    θα ολοκληρώσετε τον κύκλο διδασκαλίας και θα λάβετε το "πιστοποιητικό του σεμιναρίου
    ενσωμάτωσης".
    Σε περίπτωση που δεν λάβετε επιτυχώς μέρος στις τελικές εξετάσεις, θα λάβετε μόνο ένα
    πιστοποιητικό με τα αποτελέσματα.

    Δήλωση συμμετοχής στο σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης

    Εφόσον έχετε δικαίωμα ή είστε υποχρεωμένος για τη συμμετοχή στο σεμινάριο κοινωνικής
    ενσωμάτωσης, θα λάβετε, μαζί με τη γραπτή βεβαίωση (βεβαίωση έγκρισης) από την υπηρεσία
    αλλοδαπών ή από την αρμόδια υπηρεσία επιδόματος ανεργίας ΙΙ και έναν κατάλογο με τα ονόματα
    των φορέων του σεμιναρίου που θα πραγματοποιήσουν τα σεμινάρια στην περιοχή σας.
    Παρακαλούμε δηλώσετε τη συμμετοχή σας το συντομότερο δυνατό σε κάποιο φορέα σεμιναρίου
    και υποβάλετε του τη βεβαίωση έγκρισης σας. Αν στη βεβαίωση έγκρισης αναφέρεται κάτω από τη
    πρόταση "Το δικαίωμα ή/και η υποχρέωση συμμετοχής ισχύει ως…." μια ημερομηνία, τότε
    μπορείτε ή/και οφείλετε να δηλώσετε συμμετοχή σε κάποιο φορέα σεμιναρίου το αργότερο μέχρι
    την αναφερόμενη ημερομηνία.
    Ο φορέας του σεμιναρίου θα σας ενημερώσει για την προβλεπόμενη έναρξη του σεμιναρίου. Η
    έναρξη σεμιναρίου δεν πρέπει να είναι παραπάνω από τρεις μήνες μετά την δήλωσή σας. Αν στο
    διάστημα αυτό δεν λάβει χώρα το σεμινάριο, ο φορέας του σεμιναρίου θα πρέπει να σας
    ενημερώσει σχετικά. Στην περίπτωση αυτή μπορείτε να αποφασίσετε ο ίδιος αν θα περιμένετε ή αν
    θα δηλωθείτε σε έναν άλλον φορέα σεμιναρίου. Στην περίπτωση αυτή ο φορέας του σεμιναρίου θα
    πρέπει να σας επιστρέψει την βεβαίωση συμμετοχής σας.
    Συμμετοχή σε σεμινάριο σύμφωνα με τους κανονισμούς
    Για να επιτύχετε τον στόχο του σεμιναρίου κοινωνικής ενσωμάτωσης, θα πρέπει να συμμετάσχετε
    στο σεμινάριο σύμφωνα με τους κανονισμούς. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να παρακολουθείτε
    συστηματικά το μάθημα και να συμμετάσχετε και στις τελικές εξετάσεις. Η συμμετοχή σύμφωνα
    με τους κανονισμούς είναι πολύ σημαντική για εσάς και για να λάβετε τα οδοιπορικά ή σε
    περίπτωση που αργότερα θελήσετε να επαναλάβετε διδακτικές ώρες του γλωσσικού σεμιναρίου. Ο
    φορέας του σεμιναρίου μπορεί να σας επιβεβαιώσει γραπτά τη συμμετοχή σας σύμφωνα με τους
    κανονισμούς, αν επιθυμείτε κάτι τέτοιο.

    Έξοδα για το σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης

    Για τη συμμετοχή στο σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης, θα πρέπει να συμμετέχετε στις δαπάνες
    με μια καταβολή στον φορέα του σεμιναρίου ύψους 1,20 Ευρώ για κάθε ώρα διδασκαλίας. Η
    καταβολή θα πρέπει να πραγματοποιηθεί πριν την έναρξη του σεμιναρίου για κάθε ενότητα των
    100 ωρών διδασκαλίας και για το κύκλο μαθημάτων προσανατολισμού. Αν δεν λάβετε μέρος σε
    κάποια μαθήματα δεν σας επιστρέφονται τα έξοδα αυτά. Σε περίπτωση που δεν έχετε δικό σας
    εισόδημα, τα έξοδα θα πρέπει να καταβληθούν από το άτομο που είναι υπεύθυνο για τη διατροφή
    σας.
    Η Ομοσπονδιακή Αρχή μπορεί να σας απαλλάξει από τα έξοδα αν δυσκολεύεστε να τα πληρώσετε
    λόγω του χαμηλού εισοδήματός σας. Για την απαλλαγή από μια συμμετοχή στα έξοδα, θα πρέπει
    να υποβληθεί μια γραπτή αίτηση στο περιφερειακό κέντρο της αρμόδιας ανώτατης ομοσπονδιακής
    αρχής (βλέπε κατάλογο διευθύνσεων). Μαζί με την αίτηση, θα πρέπει να επισυνάψετε και
    αποδεικτικό της ανάγκης σας για οικονομική βοήθεια (αντίγραφο της αντίστοιχης βεβαίωσης, π.χ.
    πιστοποιητικό επιδόματος ανεργίας ΙΙ, κοινωνικής πρόνοιας, επιδόματος στέγασης, επιδόματος
    σπουδών, επιδόματος τέκνων, παροχών με βάση το νόμο για τους αιτούντες άσυλο, απαλλαγής από
    τα τέλη παιδικών σταθμών, απαλλαγής από τα τέλη Ομοσπονδιακής Ραδιοτηλεόρασης, εισιτήριο
    δωρεάν μετακίνησης στα τοπικά μέσα μεταφοράς κ.λπ.). Παρακαλούμε να υποβάλλετε την αίτηση
    κατά προτίμηση πριν από την έναρξη της συμμετοχής σας στο σεμινάριο.
    Σε περίπτωση που λαμβάνετε επίδομα ανεργίας ΙΙ και η αρμόδια υπηρεσία συμμετοχής σε
    σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης σας υποχρέωσε για συμμετοχή, απαλλάσσεστε αυτόματα από
    την καταβολή εξόδων. Σε αυτήν την περίπτωση δε χρειάζεται να υποβάλετε αίτηση στο
    περιφερειακό κέντρο της Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας.

    Επιστροφή της οικονομικής συμμετοχής

    Αν μετά τις 08/12/2007 λάβατε με επιτυχία μέρος στις τελικές εξετάσεις, η Ομοσπονδιακή
    Υπηρεσία μπορεί να σας επιστρέψει το 50% της συνολικής συμμετοχής σας. Αυτό όμως ισχύει
    μόνο αν το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί ανάμεσα στην έκδοση έγκρισης συμμετοχής και τις
    τελικές εξετάσεις δεν υπερβαίνει τα δύο έτη. Για την επιστροφή θα πρέπει να καταθέσετε αίτηση
    στο αρμόδιο περιφερειακό κέντρο της Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας.

    Οδοιπορικά

    Σε περίπτωση που η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία εγκρίνει απαλλαγή σας από τα έξοδα συμμετοχής,
    θα σας καταβληθεί κατά κανόνα το αντίστοιχο ποσό για τα οδοιπορικά σας έξοδα. Ωστόσο,
    προϋπόθεση αποτελεί πάντα η απόσταση του τόπου πραγματοποίησης του σεμιναρίου από τον τόπο
    κατοικίας σας να είναι μεγαλύτερη από 3 χιλιόμετρα. Κατά κανόνα λαμβάνετε οδοιπορικά μόνο
    για τον πλησιέστερο φορέα σεμιναρίου. Απευθυνθείτε στον φορέα του σεμιναρίου για να μάθετε αν
    πρέπει να καταθέσετε αίτηση για τα οδοιπορικά στο αρμόδιο περιφερειακό κέντρο της
    Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας.
    Κατά κανόνα τα οδοιπορικά καταβάλλονται μόνο αν η συμμετοχή στο σεμινάριο γίνεται σύμφωνα
    με τους κανονισμούς.


    Επανάληψη του επιμορφωτικού γλωσσικού σεμιναρίου

    Αν δεν περάσετε με επιτυχία το γλωσσικό τεστ για επαρκή γνώση των Γερμανικών, μπορείτε να
    επαναλάβετε μία φορά μέχρι και 300 διδακτικές ώρες των μαθημάτων γλώσσας και να
    συμμετάσχετε ξανά δωρεάν στο γλωσσικό τεστ. Αυτό ισχύει με την προϋπόθεση ότι συμμετείχατε
    τακτικά στα μαθήματα.
    Η συμμετοχή στο γλωσσικό τεστ δεν είναι υποχρεωτική, αν λαμβάνετε μέρος σε σεμινάριο
    αλφαβητισμού.
    Για συμμετοχή στις επαναληπτικές ώρες θα πρέπει να καταθέσετε αίτηση στο αρμόδιο
    περιφερειακό κέντρο της Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας.

    Υποδείξεις στην περίπτωση υποχρέωσης συμμετοχής

    Αν η υπηρεσία αλλοδαπών ή η αρμόδια υπηρεσία για το επίδομα ανεργίας ΙΙ σας υποχρέωσε για
    μια συμμετοχή σε σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης, θα πρέπει όσο το γρηγορότερο δυνατό να
    δηλωθείτε σε έναν φορέα σεμιναρίου κοινωνικής ενσωμάτωσης και να λάβετε τακτικά μέρος σε
    αυτό.
    Σε περίπτωση που δεν το κάνετε αυτό, θα φέρει μεταξύ άλλων τις εξής επιπτώσεις:
    • Μπορεί να επηρεαστεί η απόφαση για την ανανέωση της άδειας παραμονής σας.
    • Αν λαμβάνετε παροχές κοινωνικής πρόνοιας, οι παροχές αυτές μπορεί να μειωθούν.
    • Μπορεί η υπηρεσία αλλοδαπών να σας επιβάλει την συνολική καταβολή της συμμετοχής
    εξόδων ύψους 1,20 Ευρώ για κάθε μάθημα διδασκαλίας.
    • Μπορεί να σας επιβληθεί η καταβολή χρηματικής ποινής.
    Ο φορέας του σεμιναρίου θα πρέπει να ενημερώσει την υπηρεσία αλλοδαπών ή την αρμόδια
    υπηρεσία επιδόματος ανεργίας ΙΙ για τη μη τακτική συμμετοχή σας στο σεμινάριο.


    Παρακαλούμε λάβετε υπόψη σας ότι κατά τη διάρκεια της συμμετοχής σας σε κάποιο σεμινάριο
    κοινωνικής ενσωμάτωσης δεν είστε νομικά ασφαλισμένος έναντι ατυχημάτων.



    Αυτά για τα μαθήματα οποιος ενδιαφέρεται για την επιδότηση απο το κράτος να πληρώνει 1.20ευρώ απο όσα διαβάσατε.
    Υπάρχει όμως μια περίπτωση ακόμα. Αυτά ειναι σε περίπτωση που δέν είστε χαμήλόμισθος η άνεργος(άνεργος που να δικαιούτε να πάρει την μείωση όμως δλδ να έχει δουλέψει λίγο γερμανία κτλπ κτλπ κτλπ .)

    Θα δώσω ενα παράδειγμα για το πώς βγαίνει η μειωμένη συμμετοχή στα μαθήματα και πώς παίζουν οι Γερμανοί με τα επιδόματα .
    Ας πουμε εγώ παιρνω 850 ευρώ και πληρώνω το σπίτι μου 400 κάλτ . Η Γερμανική κυβέρνηση έχει ορίσει οτι για να επιβιώσει ενας άνθρωπος στην γερμανία χρειάζεται περίπου 355 ευρώ( η 325 δεν θυμάμαι ) για 1 άγαμο άτομο χωρίς παιδί . Εάν κάνεις αιτηση για κοινωνικό
    επιδομα(όχι μαθημάτων) τότε υπολογίζουν ώς εξής :
    έχεις εισόδημα 850 ευρώ
    πληρώνεις για το σπίτι 400 ευρώ
    υπολογίζουν οδοιπορικά του μήνα βενζινες για την δουλεια κτλπ αυτα δεν ξέρω πως τα υπολογίζουν ακριβώς περίπου 100-150 ευρώ. για το παράδειγμα θα βαλουμε 100 ευρώ .
    Για να ζήσεις σύμφωνα με αυτούς χρειάζεσαι 355 ευρώ
    Άρα εχουμε 400+355+100 =855 ευρώ τον μήνα τα έξοδα σου τα βασικά .
    Αφού εσυ παιρνεις 850 ευρώ - 855 έξοδα εισαι -5 ευρώ μέσα . ΑΡΑ δεν μπορείς να πληρώσεις τα μαθήματα . Εκεί υπαρχει μια περίπτωση η υπηρεσία Η να σου επιδοτήσει ολα τα μαθηματα με μηδεν κόστος η να σου παίρνει μονο 1 ευρώ . Αυτό αλλάζει βέβαια ανάλογα με την περίπτωση αλλα ειναι ενας προχειρος τροπος να δείτε πως το υπολογίζουν αυτοι . Οι περιπτώσεις ειναι πολλές και διάφορες και ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΠΑΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΔΏ. ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. Ο καθένας ειναι διαφορετική περίπτωση .
    Εγώ ας πουμε μου βγάλαν αυτα τα ποσά τα παραπάνω.Εχω λιγο μεγαλυτερο εισόδημα αλλα...επειδή εγώ δουλευω στην Γερμανία δικαιουμε το κοινωνικό επίδομα οποτε μπορω να τα υπολογίσω δεν θα μου το αρνηθούν . Οποιος δεν εχει δουλεψει στην Γερμανία ενα χρονικό διάστημα η δεν δουλευει εκείνη την στιγμή που θα το αιτηθεί(και ενώ δεν εχει το απαιτούμενο διάστημα εργαστεί) ΔΥΣΤΗΧΏΣ θα του το απορίψουν και ας εχει και 30 παιδιά. και πάλι βέβαια υπάρχουν προυποθέσεις. Σε κάθε αιτημα υπαρχουν προυποθέσεις.
    Αυτά προς το παρών δεν θυμαμαι κατι αλλο παρακαλώ οσοι μου στέλνετε μηνύματα δεν ειμαι ARBEIT AGENTUR να σας βρισκω δουλειά. Μην μου το ζητατε αυτό γιατι αισθάνομαι και άσχημα . Και γώ παλέυω εδω πέρα.

    ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ..ΟΠΟΙΟΣ ΑΙΤΗΘΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ , ΟΧΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ 1.20 ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΝΟΙΚΙΟΥ Η ΤΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΤΛΠ . ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ - ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΆ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΠΟΙΑΝΔΉΠΟΤΕ ΚΙΝΗΣΗ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΝΕΤΕ.
    ΕΑΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑΤΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ .( ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΒΕΒΑΙΑ )
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

    Comment


      #32
      Ευχαριστούμε για της πληροφορίες. ;)
      Το να έχουν πρόσβαση στον λογαριασμό σου έχει τα καλά και τα κακά.
      Μετά από ερωτήσεις που έκανα αριστερά δεξιά ( και άλλα έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος) σε έλληνες στην περιοχή που είμαι τώρα γνωρίζω ότι για να πάρει κάποιος το επίδομα πρέπει να είναι χαμιλομισθος δλδ να παίρνει κάτω από 1200€ για να δικαιουσε το επίδομα για το ενοίκιο. Τα 350€ όπως λες είναι για άγαμο χωρίς παιδί. Στην περίπτωση που είναι κάποιος παντρεμένος τα νούμερα αυτά διπλασιάζονται;

      Comment


        #33
        οχι δεν παει αναλογικα...δεν διπλασιαζονται..θα τα βρω καπου και θα στα πώ...
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          #34
          na rwtisw kai egw kati!!!! elegxoyn kai peri Elladas??dld mpainoun se ellinikous trapezikous logariasmous,se eforia k.t.l?? giati an einai na mpoun kai ekei ,tote tha prepei na doun kai ti xrwstame kai pou xrwstame!!! gt mporei na exw ena spiti stin Ellada alla tha gnwrizoun oti to xrwstaw??

          Comment


            #35
            οχι σε Ελληνικους λογαριασμους δεν μπαινουν λογικα..και μαλλον και με σιγουρια μπορω να το πω...εγω ας πουμε εχω 5 λογαριασμούς σε τράπεζες στην Ελλαδα..δεν μπορει να το ξερουν αυτο..στις Γερμανικες ομως...και αν χρωστάς Ελλάδα δεν τους ενδιαφερει
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              #36
              Νομίζω όμως ότι τους ενδιαφέρει αν έχεις κάποιο εισόδημα στην ελλάδα, αν και αν ειχαμε εισοδηματα εκει δεν φευγαμε :P

              Comment


                #37
                και που μαθαινεις γλωσσα εστω με 1,20 την ωρα και τι προυποθεσεις χρειαζονται?

                Comment


                  #38
                  οταν ειχαμε ερθει γερμανια μεναμε κοντα στο μοναχο, εκανα τα χαρτια μου για το σχολειο και θα με ειδοποιουσαν εν τωμεταξυ φυγαμε απο εκεικαι ηρθαμε εδω που μενουμε τωρα γυρω στα 200χιλ. μακρυα εδω πριν τρεις εβδομαδες πηγα και γραφτηκα στο σχολειο εδω για να ξεκινησω απο σεπτεμβρη, και μου ηρθε η απαντηση αρνητικη δεν ξερω γιατι, υποψιαζομαι οτι θα ειναι λογω του πρωτου σχολειου αλλα δεν ξερω και που να παρω τηλ η τι να πω... τελος παντων μαλλον θα πρεπει να συνεχιζω να διαβαζω μονη μου...απο την αλλη μου ειπαν καποιοι που πηγαινουν εκει στο σχολειο οτι δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενοι λογω του οτι υπαρχουν πολλα ατομα στην ταξη και δεν προλαβαινουν να μιλησουν ολοι... δεν θελω να πληρωσω ιδιωτικο μου ειπαν γυρω στα 15 ευρω η ωρα, δεν μου περισευουν αλλα δεν ξερω και πως αλλιως θα μπορεσω να αποκτησω τριξιμο με την γλωσσα...

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Blacktulip View Post
                    οταν ειχαμε ερθει γερμανια μεναμε κοντα στο μοναχο, εκανα τα χαρτια μου για το σχολειο και θα με ειδοποιουσαν εν τωμεταξυ φυγαμε απο εκεικαι ηρθαμε εδω που μενουμε τωρα γυρω στα 200χιλ. μακρυα εδω πριν τρεις εβδομαδες πηγα και γραφτηκα στο σχολειο εδω για να ξεκινησω απο σεπτεμβρη, και μου ηρθε η απαντηση αρνητικη δεν ξερω γιατι, υποψιαζομαι οτι θα ειναι λογω του πρωτου σχολειου αλλα δεν ξερω και που να παρω τηλ η τι να πω... τελος παντων μαλλον θα πρεπει να συνεχιζω να διαβαζω μονη μου...απο την αλλη μου ειπαν καποιοι που πηγαινουν εκει στο σχολειο οτι δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενοι λογω του οτι υπαρχουν πολλα ατομα στην ταξη και δεν προλαβαινουν να μιλησουν ολοι... δεν θελω να πληρωσω ιδιωτικο μου ειπαν γυρω στα 15 ευρω η ωρα, δεν μου περισευουν αλλα δεν ξερω και πως αλλιως θα μπορεσω να αποκτησω τριξιμο με την γλωσσα...
                    Στην περιοχή που μένεις υπάρχει μόνο ένα σχολείο;
                    Ο άντρας μου είχε πάει στο δημαρχείο (μιλάω για Στουτγάρδη), του έδωσαν μια λίστα με σχολεία, οδηγίες στα Ελληνικά, μια αίτηση για την έκπτωση στο 1,20 για να την στείλουμε στο ΒΑΜF, βέβαια τον ενημέρωσαν οτι για εμάς που ανήκουμε στην ΕΕ (έχει αναφερθεί και στο patriotaki), θα με δεχθούν μόνο αν υπάρχουν κενές θέσεις. Πήραμε πρώτα τηλ. στην AWO που προσέχουν και τα παιδιά κάτω των 3 ετών. Μας ήρθε η θετική απάντηση της αίτηση και πάλι με τις οδηγίες στα Ελληνικά και η λίστα με τα σχολεία, ώστε να επιλέξω. Και σε εμάς είμασταν γύρω στα 17 άτομα, αλλά πάντα κάποιες απουσίαζαν και κατα μέσο όρο συνήθως είμασταν 14, τώρα θα έρθουν και άλλες και θα είμαστε 20.
                    Σο εύχομαι στην περιοχή που μένεις να υπάρχουν παραπάνω σχολεία. Θα μπορούσες να ρωτήσεις στο γραφείο του πολίτη ή στο δημαρχείο στο γραφείο των αλλοδαπών για να σε παραπέμψουνε.

                    Comment


                      #40
                      Καλησπερα σας κ συγχαρητηρια για την καλη δουλεια! Να ρωτησω κ γω με την σειρα μου κατι,λοιπον τον αλλο μηνα ερχεται κ μενα η σειρα μου να δοκιμασω την τυχη μου στη γερμανια κ διαβαζοντας το site πολλες απο τις αποριες μου εχουν ηδη λυθει. Στο θεμα λοιπον ειμαι φοιτητης σε ενα τει εδω στην θεσσαλονικη κ ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να παρω καποια βεβαιωση απο τη σχολη μου εδω (αν μου φανει χρησιμη δλδ εκει μια κ δεν εχω σκοπο να συνεχισω τη σχολη)απλα για λογους δικαιωματωνφοιτητη κτλ

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by metanasths View Post
                        Καλησπερα σας κ συγχαρητηρια για την καλη δουλεια! Να ρωτησω κ γω με την σειρα μου κατι,λοιπον τον αλλο μηνα ερχεται κ μενα η σειρα μου να δοκιμασω την τυχη μου στη γερμανια κ διαβαζοντας το site πολλες απο τις αποριες μου εχουν ηδη λυθει. Στο θεμα λοιπον ειμαι φοιτητης σε ενα τει εδω στην θεσσαλονικη κ ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να παρω καποια βεβαιωση απο τη σχολη μου εδω (αν μου φανει χρησιμη δλδ εκει μια κ δεν εχω σκοπο να συνεχισω τη σχολη)απλα για λογους δικαιωματωνφοιτητη κτλ
                        Δεν νομίζω να χρειαστεί, τα φοιτητικά δικαιώματα διατηρούνται νομίζω μόνο στην χώρα όπου βρίσκεται και η σχολή σου. Θα έπρεπε να έκανες καμιά εγγραφή σε γερμανικό κρατικό πανεπιστήμιο ή επαγγελματική σχολή για να απολαμβάνεις και εκεί ανάλογα δικαιώματα με εδώ στην Ελλάδα. Εμένα πάντως ας πούμε στην Γερμανία όσες φορές πηγαίνω δεν μου κάνουν ξέρω γω καμιά εκπτωση σε δημόσιες συγκοινωνίες για παράδειγμα (είμαι φοιτητής σε ελληνικό ΑΕΙ).

                        Comment


                          #42
                          για να μην ανοιγω αλλο θεμα, με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι περασα τις εξετασεις για το TestDaf και με πολυ καλυτερη βαθμολογια απο οτι πιστευα

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by turms View Post
                            για να μην ανοιγω αλλο θεμα, με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι περασα τις εξετασεις για το TestDaf και με πολυ καλυτερη βαθμολογια απο οτι πιστευα
                            Συγχαρητηρια
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by turms View Post
                              για να μην ανοιγω αλλο θεμα, με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι περασα τις εξετασεις για το TestDaf και με πολυ καλυτερη βαθμολογια απο οτι πιστευα

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by turms View Post
                                για να μην ανοιγω αλλο θεμα, με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι περασα τις εξετασεις για το TestDaf και με πολυ καλυτερη βαθμολογια απο οτι πιστευα
                                Μραβο σου,θερμα συγχαρητηρια !!!

                                Εμενα με τρωει το αγχος, σε 3 εβδομαδες ειναι η σειρα μου....και ειμαι η μονη στο φροντιστηριο (C1) που θα το δωσει -ολοι ειναι ''εκνευριστικα'' χαλαροι -
                                αυτο δεν με βοηθα και πολυ!
                                Χρειαζομαι βαθμο 4 για καθε μερος, για την εισοδο μου στο Pädagogische Hochschule Ludwingsburg !!
                                Εσυ για που; Καμια συμβουλη,πληροφορια,εντυπωσεις ;

                                Comment

                                Working...
                                X