Σελίδα 57 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 747555657
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 561 έως 567 από 567
    Junior Member
    Περιοχή
    piraia

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ. Το ξέρω ότι η γλώσσα είναι το πρώτο που πρέπει να κάνω αυτή την στιγμή. Αυτό είναι που νοιώθω ότι με πηγαίνει πίσω όπως επίσης και το θέμα της ηλικίας. Και πάλι σας ευχαριστώ και ελπίζω να τα πούμε ξανά συντομα

Senior Member
    Περιοχή
    Hannover

Προεπιλογή

μην κομπλάρεις, η Γερμανία δεν είναι Ελλάδα, δεν υπάρχει θέμα με την ηλικία.

Και εγώ σπουδάζω στα 33 μου, και; Τι έγινε;

Member
    Περιοχή
    München
    Add nikcrf on Facebook

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apisteftos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην κομπλάρεις, η Γερμανία δεν είναι Ελλάδα, δεν υπάρχει θέμα με την ηλικία.

Και εγώ σπουδάζω στα 33 μου, και; Τι έγινε;
    Αυτο ναι όντως , στην Γερμανια είναι αλλιώς. Γνώρισα έναν Γερμανό που ξεκίνησε γιατρος κάπου στα 37 ή 38 του μου είχε πει, τώρα τα οικονομάει και μπράβο του. Δεν υπάρχουν τέτοια θέματα εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikcrf : 30-03-2017 στις 16:40

Junior Member
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Καλημέρα σας ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθησετε.. Σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου στην Γερμανία εγω είμαι 22 αγγλικά δεν ξέρω καλά η κοπέλα μου ξερει..Έχουμε έτοιμη δουλεια σε εστιατόριο από γνωστούς τις μας είπαν 1.000 ευρω ο καθένας μας και πληρωμένο σπίτι,διατροφή και ασφαλίσει..Εσείς τη λέτε συμφέρει να παω ? Οι περιοχές είναι Στουτγάρδη και Φρανκφούρτη σε ποια πιστεύετε είναι καλύτερα να πάμε ?

Senior Member Το avatar του χρήστη patrioten
    Περιοχή
    Stockholm

Προεπιλογή

"Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

Junior Member
    Περιοχή
    Βοιωτία

Προεπιλογή

Γεια σας. Θα παρακαλούσα κάποιον που γνωρίζει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες. Μου προσφέρουν δουλειά σε ερευνητικό κέντρο του Πανεπιστημίου της Κολωνίας, μερικής απασχόλησης (δηλ. διδακτορικό) με το 75% του μισθού. Η αμοιβή μου είπαν ότι είναι περίπου 2200 € μικτά. Ξέρετε πόσα περίπου θα μου μένουν καθαρά και αν αυτά θα μου φτάνουν για να επιβιώσω έστω και οικονομικά; Επίσης θα ήθελα να μάθω αν γενικά είναι εύκολο να βρω ένα σπίτι να ενοικιάσω στην Κολωνία ή υπάρχει πρόβλημα στέγασης στην συγκεκριμένη πόλη; Για ένα μικρό studio ενδιαφέρομαι. Αν μπορείτε να με πληροφορήσετε άμεσα γιατί πρέπει να απαντήσω σύντομα αν αποδέχομαι την θέση. Ευχαριστώ!!!

Member Το avatar του χρήστη Don Juan
    Περιοχή
    München

Προεπιλογή

α) Εδώ βαζεις τα στοιχεια σου και βλεπεις ποσο περιπου

http://www.brutto-netto-rechner.info/

Για ανυπαντρος/η χωρις παιδια ( Steuerklasse 1 ) βγαινει περιπου 1500 καθαρα

β) Για κατοικια βλεπεις εδώ αν υπαρχει κατι οικονομικο https://www.immobilienscout24.de/ ωστοσο θα σου προτεινα να τους ρωτησεις αν μπορεις να εχεις δωματιο στις φοιτητικές εστιες ( Studentenwerk ) σαν φοιτητής διδακτορικου.
    Για οικονομικη στεγαση εναλλακτικα ψαχνεις για WG ( Wohngemeinschaft ) δηλαδη διαμερισμα με πολλα δωματια , στο οποιο νοικιαζεις το ένα και εχεις κοινη κουζινα και μπανιο με τους αλλους.
    Άλλη εναλλακτικη να βρεις τα λεγομενα ξενοδοχεια Langzeitaufenthalt Apartment-Hotel η Service Apartments τα οποια τα νοικιαζεις με 700/800 ευρω, είναι μικρα διαμερισματα και εχουν τα παντα μεσα.
    Τριτη επιλογη να βρεις κανονικο διαμερισμα , ωστοσο επειδη τωρα ανεβαινεις και εισαι νεος , πολύ δυσκολα να σε εμπιστευτουν .

Σελίδα 57 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 747555657

Παρόμοια Θέματα

1. Προετοιμασία για μετανάστευση στην Γερμανία
    Από Stifler in forum Τρόπος ζωής και διάφορες απορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-2014, 19:14
  2. Μετανάστευση στη Γερμανία 2
    Από perstef in forum Μετανάστευση στη Γερμανία
    Απαντήσεις: 354
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-2012, 10:52
  3. Μετανάστευση στη Γερμανία ;
    Από thanasis in forum Μετανάστευση στη Γερμανία