Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ο ιδιοκτήτης

    Comment


      #17
      [QUOTE=sportbilly79;50352]Η γνώμη είναι να το αποφύγεις καλύτερα σε τράπεζα! Η μεσιτική εταιρεία στο ζήτησ αυτό ή ο ιδιοκτήτης απευθείας;[/QUOT ο ιδιοκτητης

      Comment


        #18
        Originally posted by ellimetaxa View Post
        ο ιδιοκτήτης
        κανονικά και νορμαλ έπρεπε να σου πει για τράπεζα τόσες τράπεζες υπάρχουν στη Γερμανία δεν μπορεί να μην έχει konto. Με τράπεζα έχεις αναμφισβήτητη επιβεβαίωση ότι του τα έβαλες. Στη UPS δεν ξέρω και παίρνω όρκο...εγώ στη θέση σου θα έστριβα για αλλού

        Comment


          #19
          Originally posted by ellimetaxa View Post
          Καλησπέρα παιδιά θέλω βοήθεια..έχω βρει ένα σπίτι το οποίο μου ζητάει να στείλω το ενοίκιο και την προκαταβολή μεσω της εταιρίας UPS γνωρίζει κανένας κατα πόσο είναι έμπειστη σαν εταιρία και τι γίνετε?
          Καλησπέρα,
          Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σου ζήτησε ο ιδιοκτήτης. Δεν νομίζω να σου είπε να βάλεις μετρητά σε ένα φάκελο και να τα στείλεις γιατί αυτό δεν θα το έκανε κανένας νοήμων άνθρωπος. H UPS είναι μια εταιρία μεταφορών με πολλές υπηρεσίες. Προφανώς σου ζήτησε να του στείλεις χρήματα με "cash order" σαν ταχυδρομική επιταγή. Σε αυτό δεν βλέπω κάτι το μεμπτo. Καλύτερη επιλογή βέβαια είναι η Western Union.

          Γνώμη μου είναι πάντως να μην στείλεις χρήματα με κανέναν τρόπο, ούτε σε τραπεζικό λογαριασμό καθώς δεν μπορείς να αποδείξεις απο εκεί και πέρα τίποτα και κατα πάσα πιθανότητα αν είναι απατεώνας τα χρήματα σου τα έχασες.

          Συμβουλη: Μην στέλνετε χρήματα σε κανέναν, να βλέπετε απο κοντά το σπίτι που θα νοικιάσετε και τα χρήματα χέρι με χέρι με το συμβόλαιο!
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #20
            Πρόνοια στη Γερμανία

            pistevo oti mporo na voithiso se themata epeksigisis gia ta voithimata pronias stin germania

            Comment


              #21
              savvasboxer καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!!
              Να αρχισω εγ πρωτος.Η γυναικα μου γεννηθηκε Γερμανια ,τον αλλον μηνα φευγει για δουλεια,εχουμε ενα κοριτσακι 4 μηνων.
              Ποιο βοηθημα προνοιας κατα την γνωμη σου θα μπορουσαμε να εκμεταλλευτουμε?
              Ευχαριστω

              Comment


                #22
                παμε παρεα?

                Συνηθως οταν προκειται να μεταναστευση μια οικογενεια πρωτα πηγαινει ο ενας και μετα ακολουθη η οικογενεια.Το να πηγαινει καποιος μονος σε μια ξενη χωρα χωρις να ξερεις πολυ καλα την γλωσσα ειναι απο μονο του ενα εξτρα αγχος.Το βλεπω και στον εαυτο μου και ας εχω και συγγενης στην γερμανια τοσα και τοσα διαβασαμε για συγγενης ή γνωστους και την βοηθεια που "προσφεραν".Λοιπον με το συγκεκριμενο ποστ θελω και εαν θελετε να ερχομαστε σε επαφη και εαν βολευη η πολη και η χρονικη στιγμη να πηγαινουμε παρεα και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον μεχρι να πατησουμε γερα στα ποδια μας.Ετσι και δωματιο θα μπορουμε να βρουμε πολυ πιο οικονομικα και θα υπαρχει και ενα στιριγμα στην πιο "δυσκολη" πιστευω στιγμη της ζωης.

                Comment


                  #23
                  Λεωνιδα,μπραβο σου!
                  Την βρισκω πολυ ωραια την ιδεα σου!Θελω και εγω να φυγω αμεσα και οντως οταν εισαι τελειως μονος(+ολα τα αλλα που ειπες)αγχωνεσε τρομερα!Δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομη στην πολη που θα παω.Κατι αναμεσα σε Munster ή Düsseldorf μαλλον..Ακουω καλα λογια,απο παιδια στο φορουμ που πηγαν εκει οποτε..μου μενει να καταληξω.Καμμια ιδεα;Εχει καποιος να μου προτεινει καποιο μερος;;

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by humanzee View Post
                    Λεωνιδα,μπραβο σου!
                    Την βρισκω πολυ ωραια την ιδεα σου!Θελω και εγω να φυγω αμεσα και οντως οταν εισαι τελειως μονος(+ολα τα αλλα που ειπες)αγχωνεσε τρομερα!Δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομη στην πολη που θα παω.Κατι αναμεσα σε Munster ή Düsseldorf μαλλον..Ακουω καλα λογια,απο παιδια στο φορουμ που πηγαν εκει οποτε..μου μενει να καταληξω.Καμμια ιδεα;Εχει καποιος να μου προτεινει καποιο μερος;;
                    ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;;;
                    ΒΡΗΚΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ;;

                    Comment


                      #25
                      Καλή ιδέα!!! Εγώ φεύγω για Stittgart στις 6 Σεπτεμβρίου θα είσαι εκεί κοντά??

                      Stuttgart :P

                      Comment


                        #26
                        εγω παιδια αυγουστο ανεβενω ντορτμουντ....

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by V_For_Vendeta View Post
                          ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;;;
                          ΒΡΗΚΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ;;
                          Βασικα,αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι ειδικα στο Düsseldorf εχει δουλειες τυπου εστιατορια κτλ.Κατι τετοιο ψαχνω και εγω.Ειναι κανενας για εκει;Εγω το κοβω για Αυγουστο.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by leonidas1973 View Post
                            εγω παιδια αυγουστο ανεβενω ντορτμουντ....
                            Λεωνιδα,εσυ γιατι επελεξες την Ντορτμουντ;Εχεις καποιον δικο σου εκει;

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by humanzee View Post
                              Λεωνιδα,εσυ γιατι επελεξες την Ντορτμουντ;Εχεις καποιον δικο σου εκει;
                              ναι εχω αλλα επειδη εχω παει με την γυναικα μου και μασ αρεσε σαν περιοχη την επιλεξαμε....

                              Comment


                                #30
                                Καλημερα.Η συζηγος βρισκεται ηδη στο Αμβουργο.Εχουμε μια κορη 3.5 ετων με ποσοστο αναπηριας 67%.Ξερεισ ποσο ειναι το επιδομα για την αναπηρια στην Γερμανια?

                                Comment

                                Working...
                                X