Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Λεωνιδα μπας και πας επειδη πηρε το πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο;;;
    χχαχα
    (λιγο χιουμορ δεν βλαπτει)

    Comment


      #32
      Originally posted by turms View Post
      Λεωνιδα μπας και πας επειδη πηρε το πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο;;;
      χχαχα
      (λιγο χιουμορ δεν βλαπτει)
      Ένας απο τους πολλούς λόγους είναι κι αυτός! Nur BVB! Εγώ πηγαίνω Μuenster Αύγουστο...

      Comment


        #33
        Originally posted by turms View Post
        Λεωνιδα μπας και πας επειδη πηρε το πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο;;;
        χχαχα
        (λιγο χιουμορ δεν βλαπτει)
        σαν αρειανος τι αλλο θα ημουν λοιπον παω γιατι ειναι μια υπεροχη πολη....

        Comment


          #34
          Originally posted by sportbilly79 View Post
          Ένας απο τους πολλούς λόγους είναι κι αυτός! Nur BVB! Εγώ πηγαίνω Μuenster Αύγουστο...
          το Muenster το επισκευθικα το 1993 σπουδαζε εκει ο ξαδερφος μου απλα υπεροχο εκει ισως ειδα και τα περισοτερα ποδηλατα στην ζωη μου μια και ειναι φοιτιτικη πολη κατα κυριο λογο μεχρι και ο δημαρχος με ποδηλατο κυκλοφορουσε.....

          Comment


            #35
            Originally posted by leonidas1973 View Post
            το Muenster το επισκευθικα το 1993 σπουδαζε εκει ο ξαδερφος μου απλα υπεροχο εκει ισως ειδα και τα περισοτερα ποδηλατα στην ζωη μου μια και ειναι φοιτιτικη πολη κατα κυριο λογο μεχρι και ο δημαρχος με ποδηλατο κυκλοφορουσε.....

            Το Μuenster είναι όνειρο ζωής μου καθώς πηγαίνω από το 2007 εκεί! Η ομορφότερη πόλη χωρίς υπερβολή η οποία έχει διακριθεί το 2006 από την Unesco ως στις καλύτερες πόλεις παγκοσμίως για να ζείς! Και ναι είναι η πολη των ποδηλάτων με 280.000 κατοίκους, 50.000 φοιτητές και ένα από τα καλύτερα γερμανικά πανεπιστήμια!

            Comment


              #36
              Μετανάστευση στη Γερμανία 4

              Καλησπέρα σε όλους.
              Εγώ έχω βρει ήδη δουλεία μέσο ενός γνωστού
              Έρχομαι στην Γερμανία 1/8.
              θα σας παρακαλούσα οποίος γνωρίζει να με βοηθήσει γιατί θέλω να φέρω σε έναν μήνα και την οικογένεια μου .
              γυναίκα και 2 παιδιά 6+1,5 ετών.
              Τι πρέπει να προσέξω για την ενοικίαση σπιτιού. (για έναν μήνα θα μείνω στον γνωστό μου)
              Είναι τόσο δύσκολα να βρω σπίτι ?
              Τι πρέπει να προσέξω στα χαρτιά που θα φτιάξω για την ενοικίαση ?

              Θα δουλεύω στο Ettlingen λίγο έξω από την Karlsruhe.
              Πώς υπολογίζω το κόστος της κάρτας για την μετακίνηση μου.

              Comment


                #37
                Arbeitsagentur in Berlin

                Παιδιά εδώ κ ένα μήνα περίπου είμαι στο Βερολίνο και λίγο πολύ τα καταφέρνω καλά.
                Έχω ένα θέμα κ υα ήθελα να μου δώσουν τα φώτα τους οι παλαιότεροι.
                Πηγαίνοντας να γραφτώ στον γερμανικό ΟΑΕΔ στο Bezirk όπου μένω, με πληροφόρησαν ότι πρέπει να περάσουν πρώτα 3 μήνες από την άφιξή μου για να έχω το δικαίωμα αυτό ως αλλοδαπός. Ξέρετε κάτι για αυτό? Ισχύει κάτι τέτοιο?
                Με ανυπομονησία περιμένω να ακούσω την γνώμη σας!!

                Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

                Comment


                  #38
                  Γεια σου φιλε.Σχετικα με το κοστος της καρτας (μηνιαιας φανταζομαι) μετακινησης στην Γερμανια ολα ειναι ανα ζωνη.Οι περιοχες χωριζονται ανα ζωνες και αναλογα ειναι και το κοστος.οσες περισσοτερες ζωνες τοσο δηλαδη και πιο ακριβα.Θα μπορουσα να σε βοηθησω αν μας εγραφες που μενεις ακριβως μεχρι το ettlingen αλλα δεν ειναι και κατι δυσκολο να το κανεις μονος σου.
                  πανε στο KVV - Karlsruher Verkehrsverbund - Bahn und Bus: KVV.de ειναι τα τοπικα μεσα μεταφορας της καρλσρουης και στο KVV - Karlsruher Verkehrsverbund - Bahn und Bus: Liniennetz Schiene ειναι ο χαρτης με τις ζωνες ολης της περιοχης....
                  μετα πρεπει να πας να δεις στο λινκ εδω KVV - Karlsruher Verkehrsverbund - Bahn und Bus: Monatskarten (monatskarten) ειναι οι μηνιαιες καρτες ... και αναλογα δηλαδη απο το μερος που μενεις μεχρι το μερος της δουλειας να δεις ποσες ζωνες ειναι και το αναλογο κοστος.. αν δυσκολευτεις με κατι στην σελιδα γραψε μας που μενεις και θα σου πουμε ποσο θα σου κοστισει η καρτα . Για το σπιτι που ρωτησες δεν γνωριζω να σου πω αλλα πιστευω σιγουρα θα απαντησει καποιος που ξερει !!!
                  Καλη τυχη και δυναμη.
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by civicoulas15 View Post
                    Καλημερα.Η συζηγος βρισκεται ηδη στο Αμβουργο.Εχουμε μια κορη 3.5 ετων με ποσοστο αναπηριας 67%.Ξερεισ ποσο ειναι το επιδομα για την αναπηρια στην Γερμανια?
                    Kinder mit Behinderung - Geld und Hilfe bekommen | NetMoms.de

                    Εδω θα βρειτε σχεδον τα παντα.η σελιδα ειναι μονο στα γερμανικα χρειαζεται χρονο να την διαβασεις αναλυτικα .Το μονο σιγουρο ειναι οτι το παιδι θα ξαναπερασει γιατρους εκει ετσι και αλλιως.
                    Better Think twice instead once

                    Comment


                      #40
                      ευχαριστω.πολυτιμη βοηθεια

                      Comment


                        #41
                        Το επίδομα για το κάθε ένα παιδί είναι 180 ευρώ μηνιαίως περίπου (θα πρέπει να έχει προηγηθεί η εγγραφή του στον Δήμο).
                        Άσχετα αν δεν έχει εγγραφεί από την αρχή, μετράει από το πότε κάνατε την εγγραφή στον Δήμο εσείς και απλά θα τα πάρετε μεζεμένα εάν καθυστερήσατε με την εγγραφή του!

                        Comment


                          #42
                          Σε κάποια/ες δημοσιεύσεις υπήρχαν μαζεμένες όλες οι πληροφορίες σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε για να διεκπεραιώσουμε τη γραφειοκρατική διαδικασία σχετικά με τη μετανάστευση.
                          (Δηλωνόμαστε στο δημαρχείο με τα εξής έγγραφα, παίρνουμε το frei-τάδε έγγραφο το οποίο ίσως μας ζητήσει ο εργοδότης κλπ κλπ).
                          Το έχω διαβάσει κάποιες φορές παλαιότερα, αλλά τώρα που το χρειάζομαι για να μαζέψω τη "χαρτούρα" δεν το βρίσκω πουθενά όση αναζήτηση κι αν έκανα.
                          Μήπως θυμάται κάποιος σε ποιό ποστ ήταν γραμμένα όλα αυτά;

                          Comment


                            #43
                            αν εχεις ηδη δουλεια, τοτε θα δυσκολευτεις σιγουρα πολυ λιγοτερο

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by fotios View Post
                              Σε κάποια/ες δημοσιεύσεις υπήρχαν μαζεμένες όλες οι πληροφορίες σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε για να διεκπεραιώσουμε τη γραφειοκρατική διαδικασία σχετικά με τη μετανάστευση.
                              (Δηλωνόμαστε στο δημαρχείο με τα εξής έγγραφα, παίρνουμε το frei-τάδε έγγραφο το οποίο ίσως μας ζητήσει ο εργοδότης κλπ κλπ).
                              Το έχω διαβάσει κάποιες φορές παλαιότερα, αλλά τώρα που το χρειάζομαι για να μαζέψω τη "χαρτούρα" δεν το βρίσκω πουθενά όση αναζήτηση κι αν έκανα.
                              Μήπως θυμάται κάποιος σε ποιό ποστ ήταν γραμμένα όλα αυτά;
                              Νομίζω ότι αναφέρεται από τον milu εδώ

                              Comment


                                #45
                                kalispera eimai edo kai 2 evdomades sto berolino me tin oikogeneia mou doyleia exoume vrei to provlima mas einai na vroume kapoion na mas dilosei kai tous 3 emena ton antra mou kai to moro mas oti menoume san filoxenoumenoi se autous(eikonika)mono gia tin alligografia. na meinoume exoume apla stous 8eious mas pou menoume einai sto job center kai den epitrepei o nomos na mas dilosoun apo tin stigmi pou den eimaste 1ou va8mou siggeneias. Sas parakalo an mporei kapoios na me voi8isei i esto na mou kanei mia eikoniki iponoikiasei tou spitiou tou as epikoinonisei mazi mou euxaristo

                                Comment

                                Working...
                                X