Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες για αυτοκινητο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by babis74 View Post
    Για τον νέο οδηγό το ξέρω πολύ καλά γιατί η συζυγός μου ήταν 2 χρόνια στην Γερμανία και αν και είχε δίπλωμα 8 χρόνια περίπου έκανε ασφάλιση σαν νέα οδηγός για αυτοκίνητο το οποίο αγόρασε από την Γερμανία.
    Η ασφάλιση είναι όντως τόσο όσο λέει ο φίλος sportbilly για ένα μικρού-μεσαίου κυβισμού αυτοκίνητο για μικτή ασφάλεια όμως.
    Δεν ξέρω που βρήκες ενοικιαζομενο αυτοκίνητο με 20 ευρώ την ημέρα αλλά έχω νοικιάσει πάνω απο 20 φορές αυτοκίνητο στην Γερμανία με τιμές:
    60-80 ευρω (1 ημέρα) για 2-3-4 ημέρες και ίσως 40-50 ευρώ (1 ημέρα)για μία εβδομάδα.
    Αν νοικιάσεις για ένα μήνα ίσως να πάρεις αυτήν την τιμή και πάλι δύσκολα.
    Τώρα αν έχεις βρει κάποια μικρή εταιρία (όχι τις γνωστές HERTZ, SIXT, BUDGET....)
    με χαμηλές τιμές μπράβο σου!
    Επειδή το έχω ψάξει πού καλά το θέμα της ενοικίασης αυτοκινήτου στη Γερμανια για 3 μέρες ΠΣΚ 60 ευρω με ΦΠΑ στην Sixt tou Muenster! Και ναι συμφέρει! Τον Αύγουστο που θα πάω Γερμανία για να βρώ σπίτι νοικιάζω αμαξι από το Duesseldorf flughafen για 7 μερες και πάλι πίσω με 174 Ευρώ! επομένως το να αγοράσω αμάξι έστω και μεταχειρισμένο δεν με συμφέρει τουλάχιστον στην αρχή. Άσε που δεν το χρειάζομαι και κάθε μέρα...

    Comment


      #17
      Originally posted by Dealer View Post
      Αν δεν θέλουμε να κάνουμε αυτή τη διαδικασία, τουλάχιστον προς το παρών, τι προβλέπεται για αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες;

      Πόσο καιρό θα μπορούν να είναι γερμανία, θα μπορούν να είναι ασφαλισμένα σε γερμανική εταιρία;

      Επίσης περίπου πόσο είναι τα ασφάλιστρα και πόση επιπλέον επιβάρυνση έχει αν είσαι "νέος" οδηγός (δυστυχώς είχα ασφάλεια σε άλλο όνομα);Πχ Ελλάδα ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο θέλει 200Ε το εξάμηνο (με τα πάντα εκτός απο μικτή)
      Εκτός απο ασφάλεια πληρώνεις κάτι άλλο για πάγια έξοδα όπως τα τέλη κυκλοφορίας στην Ελλάδα;
      Φίλε Dealer,
      Δυστυχώς ισχύει αυτό που γράψανε τα παιδιά για "νέο" οδηγό (χωρίς ασφαλιστικά χρόνια στην Ελλάδα) οι τιμές ξεκινάνε απο €1050 τον χρόνο μέχρι €1800 (Απο internet είναι πιο φθηνά νομίζω €150-€200). Στην Γερμανία η αασφάλεια πάει και ανάλογα με την μάρκα το μοντέλο και τον τύπο αμαξιού. Τα ασφαλίζουν με στατιστικά στοιχεία και πόσο συχνά γίνονται ατυχήματα με αυτά. π.χ ένα VW Golf επειδή είναι νεανικό, γκαζιάρικο κτλ ασφάλεια €1550 γιατί έχουν στα στοιχεία τους ότι έχουν γίνει πιο πολλά ατυχήματα με αυτό το μοντέλο παρά με μια Mercedes 2000 για την οποία μπορείς να πληρώνεις €1000. Για τα υπόλοιπα είναι ακριβώς ότι είπε ο φίλος τurms.
      Γνώμη μου πάντως δεν αξίζει να φέρεις αμάξι απο κάτω. Πούλα το όσο όσο και αγόρασε εδώ ένα, είναι πολύ φθηνά. Σκέψου και μετά ότι θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις γιατί ο επόμενος θα είναι πολύ καχίποπτος να αγοράσει ένα αμάξι που αρχικά ήταν σε μια χώρα σαν την Ελλάδα (για τα σέρβις κ.α). Η διαδικασία αγοράς είναι πάρα πολύ απλή.
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #18
        Ήταν να πάω σε σπίτι που δεν βολεύει πολύ η συγκοινωνία και ήταν σχεδόν απαραίτητο, τώρα υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο για να πάω σε άλλο σπίτι που δεν χρειάζεται τόσο (τουλάχιστον προς το παρών)

        Πολλά λεφτά πάντως... αργότερα πόσο πέφτουν οι τιμές και κάθε πόσο;

        Υγ τα 1,050Ε που ξεκινάνε είναι για απλή ασφάλεια η για μικτή;Το ότι έχω βγάλει όλες τις κατηγορίες στο δίπλωμα παίζει ρόλο;
        Υπάρχει κάποιο εργαλείο που τα υπολογίζει να ρίξω μια ματιά;

        Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

        Comment


          #19
          Originally posted by Dealer View Post
          Υγ τα 1,050Ε που ξεκινάνε είναι για απλή ασφάλεια η για μικτή;Το ότι έχω βγάλει όλες τις κατηγορίες στο δίπλωμα παίζει ρόλο;
          Υπάρχει κάποιο εργαλείο που τα υπολογίζει να ρίξω μια ματιά;

          Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
          Για μικτή πάντα. Η μείωση γίνεται κάθε χρόνο. Ξεκινάς σαν νέος οδηγός με το 140% του ασφαλίστρου και μετά πέφτει 20-30%. Ρίξε μια ματιά εδώ

          KFZ Versicherung Vergleich - KFZ Versicherungsvergleich | CHECK24

          (Παίζει ρόλο και το κρατίδιο και η πόλη)
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #20
            Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους,για τις πληροφοριες!
            Μου ηρθαν ομως στο μυαλο και κατι ερωτησεις που μπορει να σας φανουν χαζες,αλλα δεν εχω ξαναταξιδεψει με το αυτοκινητο εκτος Ελλαδας και δεν ξερω..

            1)Επειδη θα παρω καποια πραγματα μαζι μου,στο τελωνειο θα εχω προβλημα;

            2)Αν δεν εχω πινακιδες GR(δεν εχω),θα υπαρξει προβλημα;

            3)Εχω ακουσει,οτι για να περασεις καποιες χωρες με το αυτοκινητο,πρεπει να πληρωσεις και να αγορασεις 1 καρτα(δεν θυμαμαι,πως μου την ειπαν).Αυτο ισχυει;Και εαν ναι,απο που την παιρνω και ποσο κοστιζει;
            Σας ζαλισα..

            Comment


              #21
              Originally posted by zwta View Post
              ...1)Επειδη θα παρω καποια πραγματα μαζι μου,στο τελωνειο θα εχω προβλημα;...
              Αν πας από Ιταλία ΔΕ θα έχεις πρόβλημα αφού θα ταξιδεύεις εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.
              Originally posted by zwta View Post
              ...2)Αν δεν εχω πινακιδες GR(δεν εχω),θα υπαρξει προβλημα;...
              Δε θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά είναι προτιμότερο να πας στη Διεύθυνση Μεταφορών της περιοχής σου να αλλάξεις πινακίδες. Το κόστος δεν είναι μεγάλο (νομίζω γύρω στα 30€) κι έτσι γλυτώνεις τους αρκετούς επιπλέον ελέγχους που πιθανόν να σου κάνουν λόγω "περίεργων" πινακίδων.
              Originally posted by zwta View Post
              ...3)Εχω ακουσει,οτι για να περασεις καποιες χωρες με το αυτοκινητο,πρεπει να πληρωσεις και να αγορασεις 1 καρτα(δεν θυμαμαι,πως μου την ειπαν).Αυτο ισχυει;Και εαν ναι,απο που την παιρνω και ποσο κοστιζει;...
              Ισχύει σε κάποιες χώρες (πχ Αυστρία). Είναι ένα αυτοκόλλητο το οποίο ονομάζεται Vignette (Βινιέτε) και το αγοράζεις από κάποιο από τα πρώτα βενζινάδικα που συναντάς περνώντας τα (υποτυπώδη) σύνορα.
              Το κόστος εξαρτάται από τη διάρκειά του και από τη χώρα χρήσης.
              Κάποιες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ:
              ADAC Shop | Online Shop des ADAC e.V. Vignetten

              Comment


                #22
                Originally posted by zwta View Post
                Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους,για τις πληροφοριες!
                Μου ηρθαν ομως στο μυαλο και κατι ερωτησεις που μπορει να σας φανουν χαζες,αλλα δεν εχω ξαναταξιδεψει με το αυτοκινητο εκτος Ελλαδας και δεν ξερω..

                1)Επειδη θα παρω καποια πραγματα μαζι μου,στο τελωνειο θα εχω προβλημα;

                2)Αν δεν εχω πινακιδες GR(δεν εχω),θα υπαρξει προβλημα;

                3)Εχω ακουσει,οτι για να περασεις καποιες χωρες με το αυτοκινητο,πρεπει να πληρωσεις και να αγορασεις 1 καρτα(δεν θυμαμαι,πως μου την ειπαν).Αυτο ισχυει;Και εαν ναι,απο που την παιρνω και ποσο κοστιζει;
                Σας ζαλισα..
                1) Εδώ θα βρείς πληροφορίες στο κεφάλαιο ΜΕΤΟΙΚΟΥΝΤΕΣ

                2) ΕΛΠΑ -----> Pinakides GR
                (Όσοι δεν έχουν αντικαταστήσει τις παλαιές τους πινακίδες με αυτές του «νέου τύπου» και πρόκειται να ταξιδεύσουν στο εξωτερικό με το αυτοκίνητό τους, μπορούν να προμηθευτούν το σήμα εθνικότητας GR από οποιοδήποτε γραφείο της ΕΛΠΑ, έναντι του ποσού του 1,00 €.)

                3) Βινιέτα λέγεται - στην διαδρομή για Γερμανία απο Ιταλία την πληρώνεις για να κυκλοφοείς Αυστρία c.a €7 για 10 μέρες. Απο Σκόπια, Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία, Γερμανία θές βινιέτα Σλοβενία €15 για 1 εβδομάδα + €7 Αυστρία. Την αγοράζεις απο το πρώτο βενζινάδικο μόλις μπείς στην χώρα.
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #23
                  εγω τα τελευταια 7-8 χρονια που ταξιδευω οδικως 2-3 φορες τον χρονο Ιταλια, Αυστρια κλπ ειχα κολησει διπλα απο τις πινακιδες ενα αυτοκολητακι με το σημα GR και δεν ειχα κανενα προβλημα....ισως δεν χρειαζεται καν να αλλαξεις πινακιδες. Ειδικα αν σκοπευεις να βγαλεις γερμανικες μετα απο λιγο

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by babis74 View Post
                    Για αυτοκίνητο με Ελληνικές πινακίδες δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για το 6μηνο αλλά και να ισχύει πουθενά δεν αποδεικνείετε εφόσον πουθενά (σύνορα κρατών) δεν μπαίνει σφραγίδα.
                    Για την ασφάλιση, μπορείς να μείνεις με την ασφάλεια που έχεις από την Ελλάδα και το μόνο που σου χρειάζεται είναι η πράσινη κάρτα.
                    Στην Γερμανία επειδή δεν υπάρχουν διόδια (μόνο στην Ελλάδα και διόδια και τέλη κυκλοφορίας) λογικά πληρώνεις κάποια τέλη κυκλοφορίας τα οποία δεν ξέρω πόσο είναι ακριβώς, αλλά δεν είναι υπερβολικά.
                    ετσι μου φαινεται. Μπορεις ως εξι μηνες να το κρατησεις.
                    Διοδια δεν υπαρχουν. Μονο 94 ευρω τον χρονο εφορια


                    Πανω απο εξι μηνες καλυτερα να το αποφυγετε. Αν δεν δηλωσεις το αμαξι μετα το περας εξαμηνου θεωρεισαι φοροφυγας.
                    Θα μου πεις πως θα σε βρουν...ο διαολος εχει πολλα ποδαρια...μια φωτογραφια μια καμερα να σε βγαλει επειδη περασες το οριο, την πατησες.

                    Ετσι την πατησαν καποιοι πολωνοι οταν πηγα να βγαλω εγω τις πινακιδες.
                    Και πληρωσαν ολη την διαδικασια + προστιμο που καθυστερησαν + προστιμο της τροχαιας + επιπλεον προσαυξηση στο προστιμο επειδη ηταν απληρωτο + τα 94 ευρω φορο + προστιμο για φοροδιαφυγη.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by turms View Post
                      ετσι μου φαινεται. Μπορεις ως εξι μηνες να το κρατησεις.
                      Διοδια δεν υπαρχουν. Μονο 94 ευρω τον χρονο εφορια


                      Πανω απο εξι μηνες καλυτερα να το αποφυγετε. Αν δεν δηλωσεις το αμαξι μετα το περας εξαμηνου θεωρεισαι φοροφυγας.
                      Θα μου πεις πως θα σε βρουν...ο διαολος εχει πολλα ποδαρια...μια φωτογραφια μια καμερα να σε βγαλει επειδη περασες το οριο, την πατησες.

                      Ετσι την πατησαν καποιοι πολωνοι οταν πηγα να βγαλω εγω τις πινακιδες.
                      Και πληρωσαν ολη την διαδικασια + προστιμο που καθυστερησαν + προστιμο της τροχαιας + επιπλεον προσαυξηση στο προστιμο επειδη ηταν απληρωτο + τα 94 ευρω φορο + προστιμο για φοροδιαφυγη.


                      Το εξάμημο ισχύει και καλό είναι να μην το ριψοκινδυνέψει κάποιος. Μπορεί να μην υπάρχουν σφραγίδες τελωνείων, αλλα μπορεί η Αστυνομία σε έναν έλεγχο κάποια στιγμή να σου ζητήσει τα αποκόμματα εισιτηρίων για το καράβι για Ιταλία και εκεί φαίνονται ημερομηνίες. Ή όπως λέει ο φίλος Turms με το παράδειγμα με τους Πολωνούς. Όσον αφορά το ταξίδι για Γερμανία με το παλιο δρομολόγιο από την πάλαι ποτέ Γιουγκοσλαβία δεν θα το συνιστουσα διότι το έκανε ο πατέρας μου πρόσφατα με το αμάξι του και τον ταλαιπώρησαν αφάνταστα ιδίως οι Σέρβοι και οι Κροάτες. Συνεχώς τον σταματούσαν στο δρόμο για έλεγχο ότι και καλά έτρεχε για να του κόψουν πρόστιμο. Επίσης το βράδυ το τελωνείο των Κροατών είναι κλειστό με όλες τις συνέπειες...

                      Comment


                        #26
                        απο πρωην γιουγκοσλαβια δεν το εχω κανει ποτε εγω...και δεν το πολυσκεφτομαι
                        εχω ακουσει διαφορα και δεν εχω ορεξη για μπερδεματα
                        ισως αν ξερεις να μιλας σερβοκροατικα να ειναι αλλιως
                        αλλα τωρα...αντε βγαλε ακρη...η συμβουλη που ακουσα για το ταξιδι μεσω πρωην Γ-σλαβιας ειναι να εχεις πολλα 10ευρα να μοιραζεις στην τροχαια οταν σε σταματει...
                        απο Ιταλια ειναι πιο ωραια και πιο ξεκουραστα.
                        πινεις και κανα εσπρεσσο στον δρομο...απλα βαριεσαι λιγο στο καραβι αλλα τελος παντων.

                        αποψη μου και μενα, μην το ρισκαρετε. αν πιαστε 5-6 μηνες παντε να αλλατε πινακιδες.
                        Στην γερμανια το κρατος λειτουργει...ισως αργα καποιες φορες αλλα λειτουργει.
                        Και δεν δεχονται αυτα τα "ελα ρε φιλε...τωρα ενταξει...σβησε το προστιμο κλπ "
                        Εμενα μια φορα που πηγαινα απο Αυστρια μοναχο με ενοικιασμενο, σταματησα σε παρκινγκ χωρις τουαλετες γιατι δεν κρατιομουνα ... 3 λεπτα εκανα....ελα ομως που ειχε καμερα...και σε 20 μερες μου ηρθε στο σπιτι στην ελλαδα προστιμο 15 ευρω επειδη κατουρησα σε δημοσιο χωρο.
                        Χωρια κατι προστιμα για ταχυτητα (20 και 30 ευρω οχι πολλα λεφτα) που μου ερχοταν που και που...
                        απο τοτε....

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by turms View Post
                          απο πρωην γιουγκοσλαβια δεν το εχω κανει ποτε εγω...και δεν το πολυσκεφτομαι
                          εχω ακουσει διαφορα και δεν εχω ορεξη για μπερδεματα
                          ισως αν ξερεις να μιλας σερβοκροατικα να ειναι αλλιως
                          αλλα τωρα...αντε βγαλε ακρη...η συμβουλη που ακουσα για το ταξιδι μεσω πρωην Γ-σλαβιας ειναι να εχεις πολλα 10ευρα να μοιραζεις στην τροχαια οταν σε σταματει...
                          απο Ιταλια ειναι πιο ωραια και πιο ξεκουραστα.
                          πινεις και κανα εσπρεσσο στον δρομο...απλα βαριεσαι λιγο στο καραβι αλλα τελος παντων.

                          αποψη μου και μενα, μην το ρισκαρετε. αν πιαστε 5-6 μηνες παντε να αλλατε πινακιδες.
                          Στην γερμανια το κρατος λειτουργει...ισως αργα καποιες φορες αλλα λειτουργει.
                          Και δεν δεχονται αυτα τα "ελα ρε φιλε...τωρα ενταξει...σβησε το προστιμο κλπ "
                          Εμενα μια φορα που πηγαινα απο Αυστρια μοναχο με ενοικιασμενο, σταματησα σε παρκινγκ χωρις τουαλετες γιατι δεν κρατιομουνα ... 3 λεπτα εκανα....ελα ομως που ειχε καμερα...και σε 20 μερες μου ηρθε στο σπιτι στην ελλαδα προστιμο 15 ευρω επειδη κατουρησα σε δημοσιο χωρο.
                          Χωρια κατι προστιμα για ταχυτητα (20 και 30 ευρω οχι πολλα λεφτα) που μου ερχοταν που και που...
                          απο τοτε....
                          Φίλε Turms όπως τα λές είναι για την πρώην Γιουγκοσλαβία. Αυτο μου έλεγε και ο πατέρας μου ότι χρειάζεται να δίνεις συνεχώς 10 ευρα σε ελέγχου της τροχαίας μαζί με τα απαραίτητα ουίσκια και τσιγάρα αμερικάνικα! Οι άνθρωποι έχουν ακόμα μείνει στα κουσούρια του σοσιαλισμού...
                          Αυτό που είπες για το κατούρημα μου φαίνεται απίστευτο δεν μου έχει τύχει! Αλλα πρόστιμο έχω φάει ξαφνικά από κάμερα(κατάλαβα τη φωτογραφία) όταν οδηγούσα επειδή πήγαινα 10χλμ πάνω από το όριο! και μου ήρθε μια μέρα σπίτι...

                          Comment


                            #28
                            εχει τυχει και σε μενα, και σε φιλο για τον ιδιο λογο..
                            καλα αυτα απο την καμερα...4-5 μου εχουν στειλει σπιτι...ολα Γερμανια-Αυστρια.
                            Μαλιστα στην Αυστρια μου λεγανε στο εγγραφο οτι το προστιμο ειναι 30 Ευρω.
                            Αν δεν θελω ή διαφωνω να τα πληρωσω, μπορω ελεγε να παω για εθελοντικη εργασια στον δημο τους για 48 ωρες ή να κατσω φυλακη 24 ωρες...χαχαχαχαχαχα

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by turms View Post
                              εχει τυχει και σε μενα, και σε φιλο για τον ιδιο λογο..
                              καλα αυτα απο την καμερα...4-5 μου εχουν στειλει σπιτι...ολα Γερμανια-Αυστρια.
                              Μαλιστα στην Αυστρια μου λεγανε στο εγγραφο οτι το προστιμο ειναι 30 Ευρω.
                              Αν δεν θελω ή διαφωνω να τα πληρωσω, μπορω ελεγε να παω για εθελοντικη εργασια στον δημο τους για 48 ωρες ή να κατσω φυλακη 24 ωρες...χαχαχαχαχαχα

                              Εθελοντική εργασία στο Δήμο για 48 ώρες ή 24 ώρες φυλακή; Αυτά τα ψιλά γράμματα δεν τα είχα διαβάσει! Καλά που το πλήρωσα! χαχαχαχα

                              Comment


                                #30
                                συγνωμη παιδια αλλα εψαξα και δεν μπορεσα να το βρω οι κατηγοριες διπλωματος η ελληνικες ειναι ιδιες στην γερμανια?

                                Comment

                                Working...
                                X