Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία στην Σκωτία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία στην Σκωτία

    Γεια και χαρά σας,

    Το επάγγελμά μου είναι χρυσοχόος και φυσικά και δικαιολογημένα (εξαιτίας της κρίσης) το επάγγελμα αυτό βρίσκεται σε κώμα. Μέχρι να βγει από το κώμα, σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια να βρω το ίδιο αντικείμενο εργασίας σε άλλη πόλη της Ευρώπης. Στο μέρος που θα ήθελα να πάω είναι η Σκωτία (πρώτον για την γλώσσα και δεύτερον γιατί οι κάτοικοι έχουν κάποιες διαφορές στην συμπεριφορά με τους κατοίκους π.χ. του Λονδίνου). Χρειάζομαι λοιπόν την βοήθειά σας πάνω σε κάποια θέματα:

    α)Υπάρχει Ελληνική κοινότητα στην Σκωτία, με την οποία μπορώ να επικοινωνήσω;
    β)Πάνω στο συγκεκριμένο επάγγελμα (χρυσοχοία), θα μπορέσω να βρω εύκολα δουλεία (καταλαβαίνω ότι δύσκολα μπορεί να απαντηθεί αυτή η ερώτηση);
    γ)Ένα χρηματικό ποσό, προκειμένου να έχω μαζί μου για τα έξοδα των μηνών, ποιο/πόσο θα πρέπει να είναι; (οικογένεια δεν έχω)
    δ)Υπάρχει μέλος στο forum, το οποίο μπορεί να μου πει σε ποιά μέρη της Σκωτίας << ευδοκιμεί >> το επάγγελμα του χρυσοχόου;
    ε) Οποιασδήποτε άλλη πληροφορία-συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

    Ευχαριστώ πολύ

    #2
    Καλησπερα σε ολους σας στο φορουμ.Ειμαι η Βασιλικη 32 χρονων απο Θεσσαλονικη και για τους γνωστους λογους ψαχνω και εγω να φυγω στο εξωτερικο.Ειμαι σε πολυ δυσμενη κατασταση, τρεχουν παγιοι λογαριασμοι που αδυνατω να πληρωσω, χωρια που εδω και 8 μηνες ψαχνω και δε βρισκω τιποτα.Γι αυτον τον λογο θελω εναν ανθρωπο ανεξαρτητου φυλου δε με απασχολει να εχω στο ταξιδι για μεγαλυτερη ασφαλεια και αν πανε ολα καλα, ειμαι ανοιχτη και στο ενδεχομενο συγκατοικησης με μοιρασμενα εξοδα.Κοιταω και εγω για Σκωτια, εδιμβουργο.Το email μου ειναι vasiliki2006l@yahoo.gr ή μπορειτε να με κανεte add στο facebook με ονομα προφιλ Blues Heart να τα πουμε και απο κει.Η εικονα του προφιλ μου ειναι ενας εγκεφαλος που γραφει use it με μαυρο φοντο.Ευχαριστω ολους,που με ακουσατε και ελπιζω να βρεθει κατι συντομα.

    Comment


      #3
      συγνώμη αλλά για τι είδους δουλειά ψάχνεις, τι γνώσεις έχεις και με ποια λογική διάλεξες το Εδιμβούργο. Το ρωτάω γιατί το Εδιμβούργο είναι τέλειο για μένα που έχω ζήσει εκεί πχ αλλά εσύ πως το διάλεξες? Εκτός αν έχεις πάει οπότε ξέρεις...!!!
      Αν θες να ρωτήσεις οτιδήποτε πάντως, ευχαρίστως. Περιοχές, ενοίκια, διαδικασίες κτλ κτλ.
      Paradise Lost

      Comment


        #4
        Originally posted by banskoboy View Post
        συγνώμη αλλά για τι είδους δουλειά ψάχνεις, τι γνώσεις έχεις και με ποια λογική διάλεξες το Εδιμβούργο. Το ρωτάω γιατί το Εδιμβούργο είναι τέλειο για μένα που έχω ζήσει εκεί πχ αλλά εσύ πως το διάλεξες? Εκτός αν έχεις πάει οπότε ξέρεις...!!!
        Αν θες να ρωτήσεις οτιδήποτε πάντως, ευχαρίστως. Περιοχές, ενοίκια, διαδικασίες κτλ κτλ.


        Μια γνωστη μου με απολυτηριο λυκειου πηγε ενδιμβουργο για σπουδες και δουλευει σε ενα γκουρμε εστιατοριο, μου ειπε

        οτι γενικα μπορεις να τακτοποιηθεις σε θεματα δουλειας.Υπαρχουν ευκαιριες και οτι το κοστος διαβιωσης ειναι σε νορμαλ

        πλαισια.Εδω στη Θεσσαλονικη εχω εξαντλησει καθε πιθανοτητα παντως.Δεν υπαρχουν θεσεις να καλυφτουν και η

        αναγκη μου ειναι αμμεση.Εχω κανει διαφορες δουλειες.Εχω δουλεψει σαν baby sitter, σαν υπευθυνη και πωλητρια σε

        μεγαλα και μικρα καταστηματα με ρουχα,σε μπουγατσοπωλεια, αρτοζαχαροπλαστεια κλπ.Ειμαι εργατικη γενικα και

        προσαρμοζομαι σχετικα γρηγορα σε μια δουλεια, αρκει να πληρωνομαι για να μπορω να ζησω.Εντωμεταξυ υπαρχει

        απιστευτη υπερβολη και μεγαλη διαφορα αποψεων για την καθε χωρα και πραγματικα ειμαι

        προβληματισμενη.Σπουδασα μουσικη για καποια χρονια και αν μπορουσα να τακτοποιηθω με δουλεια και να

        σπουδαζω παραλληλα θα ηταν το τελειο.Το θεμα μου ειναι οτι δε θελω να κανω το ταξιδι μονη, ψαχνω συγκατοικο ειτε

        αντρα ειτε γυναικα για να μοιραζομαστε τα εξοδα και για να γινει πιο γρηγορη η προσαρμογη μας εκει που θα

        παμε.Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και οποιαδηποτε πληροφορια εφοσον εχεις παει θα μου ειναι πολυ

        χρησιμη.(6972244070)για οποιοδηποτε ενδεχομενο

        Comment


          #5
          Χρήσιμο Link.

          Greeks in Edinburgh.

          Greeks in Edinburgh, Edinburgh. Gefällt 5.076 Mal · 1 Personen sprechen darüber. We want to connect the Greeks who are in Edinburgh for work, studies or vacation. We also provide as much help and...

          Comment

          Working...
          X