Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Φινλανδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστώ jobo. Εσύ είσαι Φινλανδία τώρα?

    Comment


      #17
      Originally posted by Vavylona View Post
      Ευχαριστώ jobo. Εσύ είσαι Φινλανδία τώρα?
      Όχι.. δυστυχώς Βρέθηκα στη Jyvaskyla το 2007 για σπουδές. Έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων για την χώρα αλλά καταλαβαίνεις ότι το πρίσμα του φοιτητή είναι διαφορετικό από αυτό του εργαζόμενου.

      Νομίζω μια σημαντική συμβουλή που θα μπορούσα να δώσω είναι να μην υποτιμήσεις τη δυσκολία στην εκμάθηση της γλώσσας. Τα φινλανδικά είναι μια (πολύ?) δύσκολη γλώσσα και θέλουν σημαντική προσπάθεια για να τα μάθεις. Το ότι οι Φινλανδοί μιλάνε πολύ καλά Αγγλικά δεν βοηθάει στην διαδικασία εκμάθησης επίσης (σχεδόν αυτόματα θα γυρίσουν μια συζήτηση με κάποιον ξένο στα Αγγλικά).

      Comment


        #18
        ...ταξιδεύω στη Φινλανδία με το συζυγό μου από το 2003 και από την ''τουριστική''μου εμπειρία θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Δήμο. Για λόγους μάλλον αντικειμενικούς όπως η ηλικία (τελειώνουν τα πρώτα ...αντα), και η εργασιακή εμπειρία έως σήμερα (customer service) που εκει δεν θα μπορούσε να ''εξαργυρωθεί'' καθώς δεν γνωρίζουμε την γλώσσα, η αναζήτηση εργασίας εκεί φαντάζει μάλλον δύσκολη αν όχι αδύνατη. Σκεπτόμαστε ότι ίσως η λύση που έχουμε είναι με τις όποιες οικονομίες υπάρχουν να κάνουμε εκεί κάτι δικό μας. Πόσο δύσκολο θα ήταν κάτι τέτοιο?????

        Comment


          #19
          καλησπερα!ενδιαφερομαι και εγω για Φινλανδία και ήθελα να σε ρωτήσω σχετικα με αυτο το πρόγραμμα ''work in western Finland'' έχεισ καποιο βοηθητικό link???
          Originally posted by Vavylona View Post
          Θα ήθελα να ρωτήσω καθώς δεν έχω διαβάσει κάτι στο φορουμ και γενικά οι πληροφορίες στο ιντερνετ είναι περιορισμένες, αν έχει μεταναστεύσει κανένας στη Φινλανδία ή έχει κάποιον γνωστό του εκεί. Όπως βλέπω πάρα πολλοί Έλληνες προσανατολίζονται στην Σουηδία, ίσως γιατί υπάρχει ήδη μια ισχυρή ελληνική κοινότητα εκεί, όμως γιατί κανένας δεν το ψάχνει για Φινλανδία? Απ'όσα έχω ψάξει και διαβάσει η Φινλανδία δεν έχει τόσους μετανάστες όσους η Σουηδία, έχει γερασμένο πληθυσμό και ανάγκη από εργατικά χέρια, μάλιστα υπάρχει ένα πρόγραμμα το work in western Finland, χρηματοδοτημένο απ'την Ε.Ε. με το οποίο βοηθούνται οι μετανάστες που δεν ξέρουν τη γλώσσα να προσαρμοστούν ομαλά, να βρουν δουλειές και σπίτι και φυσικά να μάθουν τη γλώσσα. Έχω κάνει πάρα πολύ ψάξιμο το τελευταίο διάστημα όμως θα ήθελα την εμπειρία κάποιου που βρίσκεται εκεί, που έχει κάνει αυτό το βήμα (αν υπάρχει φυσικά).

          Comment


            #20
            Home - Workfinland.fi

            Comment


              #21
              Σ' ευχαριστώ!'Ηθελα να ρωτήσω επίσης τι ισχύει με την αναγνώριση των τίτλων σπουδών στην Φινλανδία??εαν γνωριζει καποιοσ φυσικά....

              Comment


                #22
                εγω δεν γνωριζω κατι.μακαρι να ηξερα...καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by RENAKI View Post
                  Σ' ευχαριστώ!'Ηθελα να ρωτήσω επίσης τι ισχύει με την αναγνώριση των τίτλων σπουδών στην Φινλανδία??εαν γνωριζει καποιοσ φυσικά....
                  Σε αυτη τη σελιδα εχει οτι χρειαζεσαι πιστευω.
                  Αναγραφει:
                  Kαθε επαγγελμα στα Αγγλικα---> Την ονομασια του στα Φινλανδικα----> και τον φορεα που πρεπει να απευθυνθεις για να αναγνωρισεις τον αντιστοιχο επαγγελματικο σου τιτλο...
                  Αν κ πριν φυγεις πρεπει να μεταφρασεις απο εδω οτι πτυχιο εχεις για να εισαι σιγουρη.Αν θελεις κατι πιο συγκεκριμενο ρωτα με...
                  Εχω κανει τετοια ευρευνα για τη συγκεκριμενη χωρα απο περυσι που το ψαχνω που σχεδον νιωθω λες κ εχω παει εκει ηδη...

                  The Finnish National Board of Education - Regulated professions in Finland

                  Comment


                    #24
                    Κάποια σελίδα με αγγελιΕς παίζει;

                    Comment


                      #25
                      ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ...
                      Νοσηλευτικό Προσωπικό - Φινλανδία | Skywalker.gr

                      Comment


                        #26
                        Καλησπέρα σε όλους όσους ενδιαφέρονται για μετανάστευση στη Φινλανδία.

                        Προσωπικά έχω κλείσει δύο χρόνια εδώ στο Ελσίνκι. Ελπίζω όσοι έγραφαν από πέρυσι να είναι με το καλό ήδη εδώ.

                        Αρχικά να δώσω παραπομπές σε ιστοσελίδες με πληροφορίες:
                        Greeks in Finland (Ελληνικά)
                        Expat-Finland (Αγγλικά) και το Finland Forum (Αγγλικά)
                        Expat Blog Finland (Αγγλικά)

                        Θα ήθελα να κάνω μια γενική εισαγωγή. Δεν πιστεύω πως όσοι θέλουν ή είναι ήδη μετανάστες ξεχνάνε το γεγονός οτι η ξενιτιά είναι άσχημο πράγμα, που λέει και η γιαγιά μου. Βέβαια, ως Έλληνες την γνωρίζουμε καλά. Μην περιμένει λοιπόν κανείς μια "γη της επαγγελίας", είτε στη Φινλανδία είτε αλλού, γιατί απλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Έχω ζήσει σε τρεις ξένες χώρες για καιρό και έχω εμπειρία, αλλά ακόμη και εγώ δυσκολεύτηκα να βρω το δρόμο μου στη Φινλανδία. Σημαντικό είναι να έχεις αισιοδοξία, επιμονή και να είσαι "ανοιχτός". Το τελευταίο περιλαμβάνει την σημασία του να αποδεχθείς και να σεβαστείς την νέα κουλτούρα στην οποία θέλεις να ενταχθείς και να κατανοήσεις ότι ο όρος κουλτούρα σημαίνει "ο τρόπος μας", δηλαδή τα καθημερινά ήθη και έθιμα.

                        Στο δια ταύτα...

                        Για να πάρετε μια αρχική ιδέα για θέσεις εργασίας προτίνω τις ακόλουθες ιστοσελίδες.

                        α) υπουργείο εργασίας

                        Εδώ θα βρούμε μια σειρά από πληροφορίες για την εργασία στη χώρα στα αγγλικά καθώς και σχετικούς συνδέσμους για θέματα εργασίας. Ειδικότερα στην ιστοσελίδα (εδώ) υπάρχει και κατάλογος με θέσεις εργασίας όπως στο δικό μας ΟΑΕΔ, μόνο που είναι στα φιλανδικά. για να τον χειριστείτε χρησιμοποιήστε Google Translator.

                        β) Oikotie.fi (αγγλικά-φινλανδικά)

                        Είναι μεγα-ιστοσελίδα αγγελιών από σπίτια μέχρι θέσεις εργασίας. Το ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχει και κατάλογος αγγελιών ατόμων που θέλουν να συγκατοικήσουν με άλλους και διαφημίζουν τους εαυτούς τους.

                        γ) άλλοι σύνδεσμοι εδώ (κάνετε και αναζήτηση στο google για "Avoimet työpaikat"

                        avoimet työpaikat - Avointyopaikka.fi (φινλανδικά)
                        Monster Browse Jobs – Find jobs tailored to your job search preferences. (αγγλικά)
                        ty (φινλανδικά)

                        δ) υπάρχει η λύση του προσωρινού εργάτη, όπου δουλεύεις σε εταιρεία (recruitment agency) και είσαι ενοικιαζόμενος υπάλληλος σε μια άλλη εταιρεία, μπορεί και για μια ώρα.

                        ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

                        - Άδεια παραμονής (πληροφορίες εδώ)
                        Ανεξάρτητα από το γεγονός ότι είναι και αυτοί στην ΕΕ, ελέγχονται όλοι οι μετανάστες και οι εντος Σένγκεν, αν πληρούν τους όρους για της είσοδο στη χώρα. Μπορείς να επισκεφτείς την χώρα ή και να εργαστείς εδώ μέχρι τρείς μήνες, παραπάνω χρειάζεσαι να δηλώσεις την μόνιμη κατοικία σου εδώ. Για να το δεχτούν πρέπει να έχεις μόνιμη εργασία ή μόνιμη εκπαίδευση.

                        Αυτό κάνει την εύρεση της πρώτης εργασίας δύσκολη γιατί οι περισσότεροι εργοδότες βάζουν σαν όρο το να είσαι μόνιμος κάτοικος και να έχεις φινλανδικό αριθμό ταυτότητας και ΑΜΚΑ. Βέβαια αν ψάχνεις για την πρώτη σου δουλειά εδώ σαν μετανάστης και είσαι σίγουρος ότι καλύπτεις τα προσόντα, πρέπει να επιμένεις γιατί είναι άδικη διάκριση. Με το που θα βρεις δουλειά πας με το συμβόλαιο σου και παίρνεις ΑΜΚΑ.


                        - Γλώσσα

                        Ακριβώς όπως και οι Έλληνες στην Ελλάδα, έτσι και οι Φινλανδοί αγαπάνε τη γλώσσα τους και προτιμάνε να επικοινωνούνε στα φινλανδικά. Όλοι τους βέβαια καταλαβαίνουν σουηδικά και οι περισσότεροι (ακόμα και οι ηλικιωμένοι) αγγλικά. Αν η εταιρεία ή ο οργανισμός έχει περισσότερους Φινλανδούς υπαλλήλους η γλώσσα στη δουλειά είναι τα φινλανδικά. Αν είναι χώρος με πολλούς εκπατρισμένους, συνηθίζονται τα αγγλικά. Αν είναι πολυεθνικός όμιλος πάλι συνήθως χρησιμοποιούν και αγγλικά και φινλανδικά.

                        Υπάρχει πρόγραμμα του κράτους (φινλανδικός ΟΑΕΔ) για εκμάθηση της γλώσσας, εντατικά για 1 έτος, στο οποίο μπαίνεις σαν άνεργος και παίρνεις επίδομα ανεργίας και επίδομα διαβίωσης. Αν έχεις δουλέψει πάνω από έτος, το επίδομα σου είναι από το ταμείο σου και είναι ανάλογο του μισθού που είχες πριν την ανεργία. Προσωπικά εγώ το έκανα και σε δύο μήνες μιλούσα τα βασικά. πολλοί βρίσκουν τα φινλανδικά πολύ δύσκολα, όμως είναι γενικά δυσκολότερο να μάθει κάποιος ξένος ελληνικά.

                        - Μισθοί

                        Κατώτερος μισθός είναι περίπου τα 10,5 ευρώ/ώρα.

                        - Κόστος ζωής

                        Η Φινλανδία έχει δυνατή οικονομία γιατί είναι και καταναλωτική κοινωνία. Οι τιμές των προϊόντων είναι λίγο ψηλότερες από το μέσο όρο στην ΕΕ και ίδιες αν όχι φθηνότερες από την Ελλάδα, όμως βρίσκεις πάντα τις οικονομικές λύσεις. Γενικά τα φρέσκα τρόφιμα είναι ακριβά (λόγω κλίματος).

                        Αυτό που είναι πολύ ακριβό είναι το ενοίκιο και αυτό γιατί, ειδικά στην πρωτεύουσα, δεν υπάρχουν αρκετά σπίτια για να καλύψουν τη ζήτηση. Η διαδικασία εύρεσης σπιτιού για να νοικιάζεις παίρνει μέρες, ειδικά αν ψάχνεις για κάτι οικονομικό. Ακριβές είναι και οι υπηρεσίες και η μετακίνηση.

                        Comment


                          #27
                          Καλημέρα kentavros κ καλώς ήρθες στην παρέα
                          Πολύ καλές οι πληροφορίες σου για όσους ενδιαφέρονται για την Φιλανδία.

                          Σου εύχομαι να είσαι καλά κ πάντα με υγεία...!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #28
                            Καλησπέρα παιδιά γνωρίζει κανεις κατι για την πόλη Kainuunetu ? Οποιαδήποτε πληροφορεια με ενδιαφέρει.

                            Comment


                              #29
                              kalispera/kalimera se ola ta patriotakia...
                              Ean kai exo erthei pleon ston Canada i deyteri mou epilogi itan i Filnandia dioti vrethika prin liga xronia ekei pera san spoudastis (programma Erasmus) kai pragmatika entiposiastika apo aytin tin xora kai tin exo stin kardia mou.. Ean kai emeina mono ligo kairo (2 peripou mines) kai malista ianouario fevrouario, mesa sta krya kai sta xionia mporo na po oti einai pragmatika mia panemorfi xora..I zoi ontos einai arketa akrivei kai eidika oi metakiniseis px min tolmisete na parete taxi tha sas gdinsoun kyriolektika einai panakrivo.
                              Oloi aneksartitou ilikias gnorizoun aptaista agglika pragma pou mou ekane tromeri entiposi akoma kai atoma arketa megalis ilikias (akoma thimamai ena odigo astikou pano apo 60 pou ton rotisa kati sta agglika kai o typos milouse kalitera apo anthropou pou vlepo edo na einai metanastes pano apo 10 xronia edo ston canada) kryo exei arketo mporo na po oso gia tis lathos plirofories peri 6mine mera 6 mines nixta ayto isxyei mono sta poli voreia tis xoras kai oxi toso sto Helsinki opou einai PERIPOU opos o xeimonas stin ellada pou skotinniazei noris.
                              Oi anthropoi einai eygenestatoi kai tha se voithisoun ammesos oti kai na xreiasteis.
                              Apo mia mikri empeiria pou exo stis douleies epeidi ousiastika ekana kati san praktiki se ena ergostasio (HIAB me geranous) oi sinthikes ergasias pragmatika kamia sxesi me ta ellinika dedomena.. Enas eksidikeymenos ergatis se ekeino to ergostasio epairne 20 euro tin ora kai atoma pou douleyan se grafeia analoga vevaia me tin thesei eftanan oi misthoi mexri kai 50 euro tin ora pragma adianoito gia tin ellada..
                              To super market ontos fthinotero mporo na po oso gia to fagito pou anaferthike se estiatoria einai akrivo alla yparxoun panta kai oi fthines lyseis analoga ta gousta.
                              Genika i finlandia einai mia xora isixi kai idanikoi gia oikogeneies.
                              Prosoxi sto alkool oi anthropoi einai apisteytoi stin katanalosi alkool pinoun san treloi. i glossa ontos einai ligaki dyskoli alla oxi akatorthoto na mathei kaneis finlandika (akoma thimamai merikes lekseis opos to sina olet kaunis pou ematha gia na to po se mia kopela pou gnorisa eixa gnorisei) kai kati teleytaio gia ta spitia. einai ontos ligaki akriva alla epeidi ton perissotero kairo emeina sto Salo kai oxi sto Helsinki mporo na po oti epeidi einai mia mikri poli ta enoikia einai safos poli fthinotera gia paradeigma spiti 100 tetragonikon sto Helsinki peripou 1500 euro kai sto Salo kato apo 750 me to fisiko aero gia thermansi zesto nero kai skoupidia mesa stin timi.
                              Opoios exei kapoia aporeia pou thimamai kai mporo na voithiso eimai stin diathesi sas

                              Comment


                                #30
                                για τις πληροφορίες.....Μπορείς να μου πεις αν γνωρίζεις τι γίνετε με την φορολογία εκει? Η οποίος άλλος γνωρίζει? Ευχαριστω εκ των προτέρων.

                                Comment

                                Working...
                                X