Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κόστος ζωής!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κόστος ζωής!!

    Καλησπέρα σε όλους!!
    Όσοι μπαίνουν στη διαδικασία της μετανάστευσης φαντάζομαι πως έχουν πάνω κάτω τον ίδιο τρόπο σκέψης.Εκεί που θα πάω τι μισθό θα παίρνω και ποιό είναι το κόστος ζωής?Μήπως οι μισθοί είναι μεγάλοι για τα δικά μας δεδομένα αλλά το κόστος ζωής τόσο υψηλό που δε θα έχει διαφορά?Όσον αφορά καθαρά το οικονομικό κομμάτι γιατί για την ποιότητα ζωής τα έχουμε ξαναπεί.
    Ψάχνοντας στο internet και διαβάζοντας ξανά όλα τα ποστ από την αρχή (να είναι καλά όλα τα παιδιά για τις πληροφορίες που δίνουν) βρήκα πολλά links που έχουν να κάνουν με αυτό ακριβώς:το κόστος ζωής.
    Θεωρώ πως θα είναι πολύ χρήσιμο (και για όσους είναι ήδη εκεί αλλά και για όσους ακόμα ψάχνονται) να είναι όλα κάπου μαζεμένα.

    Γράφω λοιπόν όσα έχουν πέσει στην αντίληψη μου:

    Σούπερ μάρκετ:

    Willys
    Nettos hemsida
    LIDL
    Mat, recept & smarta tj
    V?lkommen till ICA MAXI - Vi ska g?ra varje dag lite enklare
    Coop

    Αν έχω καταλάβει καλά υπάρχουν και κάποια τοπικά σουπερμάρκετ όπως και εδώ αλλά δεν ξέρω αν συμφέρουν.

    Καταστήματα με έπιπλα:

    m
    Mbler - Mbler dr kvaliteten r hgre n priserna - ILVA.se
    Välkommen till furniture farm! Vi har möbler som du bara hittar här!

    "Välkommen till frapp.se - din destination för inspirerande heminredning och de senaste trenderna inom design. På vår startsida finner du ett brett utbud av stilfulla möbler, dekorativa detaljer och praktiska lösningar för att skapa ditt drömhem. Utforska vårt sortiment av högkvalitativa produkter som är noggrant utvalda för att passa alla smaker och stilar. Oavsett om



    Διάφορα καταστήματα (κάποια από αυτά με προιόντα από δεύτερο χέρι):


    Hos Jula hittar du produkter för hemmet, trädgården och fritiden till låga priser.

    Sveriges största cirkulära marknad. Köp & sälj begagnat & second hand, enkelt & hållbart. Mode, Inredning, Elektronik, Motor, Samlarobjekt & mer | Tradera.


    Sök 69748 nya och begagnade bilar på Bilweb över hela Sverige. Vårt mål är att hitta din nästa bil, husvagn/husbil, motorcyklel och ATV.


    Φαρμακεία (αχρείαστα να είναι):

    Din hälsa är allt för oss. Vi är här när du är sjuk & när du vill vara frisk. Handla egenvård & hämta ut recept i butik eller online på nätet med snabb & fri frakt.

    FRI FRAKT från 199 kr & fri retur ✓ Stort sortiment - Köp online eller från ett Apotek Hjärtat nära dig! Beställ receptbelagda & receptfria läkemedel smidigt

    Alltid online. Och nu med över 500 butiker. Välkommen till Kronans Apotek!

    Alltid online. Och nu med över 500 butiker. Välkommen till Kronans Apotek!


    Κινητή τηλεφωνία:

    Comviq är mobiloperatören som pressar priserna. Vi erbjuder billiga alternativ för mobiltelefoni och bredband. Jämför våra erbjudanden.

    Obegränsade mobilabonnemang, mobiler, mobilt bredband, bredband via fiber, tv & streaming hos oss på Tele2. Bredband och tv från Com Hem finns också här.



    Αυτά
    Πιστεύω πως έτσι μαζεμένα μπορούν να δώσουν μια εικόνα.
    Όποιος εντοπίζει κάτι ας το μοιραστεί (εφ'όσον το θέλει) και μαζί μας

    Αγγελική

    #2
    Yπάρχουν και σάιτ ανταλλαγής, όπως το

    iLoveGratis.se - Alla prylar bortsk?nkes. Du kan ocks? sk?nka bort gratis!

    όπου κόσμος χαρίζει αυτά που δε χρειάζεται.
    "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

    Comment


      #3
      κατοικια στη Σουηδια

      Μπορει να μας πει καποιος που εχει παρει σπιτι στη Σουηδια τι πληρωνει σε φορους, δημοτικα τελη, ασφαλεια κτλ?

      Comment


        #4
        κι εγώ έχω την απορία για το πόσα είναι περίπου τα έξοδα στη Σουηδία..
        Για παράδειγμα στην Ελλάδα με το αγόρι μου που ξοδεύουμε περίπου 600+ € με ενοικιο/σουπερ μαρκετ/ρευμα/κλπ
        Αλλά γενικα δε βγαινουμε ουτε κανουμε πολλα εξοδα, οτι πιο οικονομικό.
        Στη Σουηδία θα μας βγαίνει φθηνότερα άραγε ή το ίδιο?
        Αν και δεν ειναι ο λόγος που θα θέλαμε να μεταναστευσουμε απλα ειναι μια απ'τις χιλιαδες απορίες μου.

        Comment


          #5
          [QUOTE=freeaway;69177]κι εγώ έχω την απορία για το πόσα είναι περίπου τα έξοδα στη Σουηδία..
          Για παράδειγμα στην Ελλάδα με το αγόρι μου που ξοδεύουμε περίπου 600+ € με ενοικιο/σουπερ μαρκετ/ρευμα/κλπ
          Αλλά γενικα δε βγαινουμε ουτε κανουμε πολλα εξοδα, οτι πιο οικονομικό.
          Στη Σουηδία θα μας βγαίνει φθηνότερα άραγε ή το ίδιο?
          Αν και δεν ειναι ο λόγος που θα θέλαμε να μεταναστευσουμε απλα ειναι μια απ'τις χιλιαδες απορίες μου.[/QUO

          Να ειστε προετοιμασμενοι για περισσοτερα εξοδα. το φαγητο ειναι αρκετα πιο ακριβο απο Ελλαδα, οπως επισης ειναι και πολυ πιο ακριβο το αλκοολ.

          Comment


            #6
            Καλημέρα σε όλους,
            Μπορεί κάποιος να μας πει πόσο είναι κατά μέσο όρο το κόστος για τις παρακάτω υπηρεσίες στη Σουηδία (περιοχή Στοκχόλμης). 4 άτομα, σπίτι περίπου 90-100τμ.

            * Σταθερό Τηλέφωνο + Internet
            * Κινητό Τηλέφωνο
            * Ρεύμα (περίπου 1500KWh)
            * Νερό
            * Θέρμανση
            * Φυσικό αέριο
            * Δημοτικά τέλη/φόροι

            Προσπαθώ να δω αν μία προσφορά που έχω για εργασία στη Στοκχόλμη δίνει μισθό που μας συντηρεί όλους ή όχι.

            Ευχαριστώ.

            Comment


              #7
              Originally posted by petos View Post
              Καλημέρα σε όλους,
              Μπορεί κάποιος να μας πει πόσο είναι κατά μέσο όρο το κόστος για τις παρακάτω υπηρεσίες στη Σουηδία (περιοχή Στοκχόλμης). 4 άτομα, σπίτι περίπου 90-100τμ.

              * Σταθερό Τηλέφωνο + Internet
              * Κινητό Τηλέφωνο
              * Ρεύμα (περίπου 1500KWh)
              * Νερό
              * Θέρμανση
              * Φυσικό αέριο
              * Δημοτικά τέλη/φόροι

              Προσπαθώ να δω αν μία προσφορά που έχω για εργασία στη Στοκχόλμη δίνει μισθό που μας συντηρεί όλους ή όχι.

              Ευχαριστώ.
              Πάρε μια γεύση--->
              * Σπίτι ενοίκιο= (90-100 τ.μ ? δύσκολο να βρεις σπίτι γενικότερα) = Hyr bostad i Stockholm

              *Σταθερό Τηλέφωνο + Internet=(μπορεί να περιλαμβάνονται στο ενοίκιο)https://www.comhem.se/telefoni

              * Κινητό Τηλέφωνο = Abonnemang-Telefoni-Privat-Telia.se

              * Ρεύμα (περίπου 1500KWh) = Vattenfall

              * Νερό = Συνήθως περιλαμβάνονται στο ενοίκιο.

              * Θέρμανση = Συνήθως περιλαμβάνονται στο ενοίκιο.

              * Φυσικό αέριο = Όχι.(Όχι πολλά σπίτια με φυσικό αέριο)

              * Δημοτικά τέλη/φόροι = Συνήθως περιλαμβάνονται στο ενοίκιο.
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                [QUOTE=markot;69250]
                Originally posted by freeaway View Post

                Να ειστε προετοιμασμενοι για περισσοτερα εξοδα. το φαγητο ειναι αρκετα πιο ακριβο απο Ελλαδα, οπως επισης ειναι και πολυ πιο ακριβο το αλκοολ.
                Αν σας αρέσει να καταναλώνετε αλκοόλ, στη Σουηδία υπάρχει ποτοαπαγόρευση.
                Από το 1955, δημιουργήθηκε η κρατική αλυσίδα για την αγορά αλκοόλ των καταστημάτων Systembolaget ψωνίζεις αλκοόλ και καταγράφεσαι επίσης απαγορεύεται να πίνεις αλκοόλ δημόσια !

                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #9
                  Χαίρεται έκανα μια μικρή έρευνα για το κόστος ζωής στην Σουηδία, απ ότι φαίνεται είναι τραγικά τα πράγματα σε σχέση με το ενοίκιο.

                  Βέβαια αυτό θα εξαρτάται από πόλη σε πόλη, αλλά φαντάζομαι δεν είναι εύκολη και η ανεύρεση κατοικίας γεμάτο γραφειοκρατία και γραφεία ρεαλ εστατε.

                  Cost of Living in Sweden. Prices in Sweden. Updated Jul 2016

                  Comment


                    #10
                    σε προαστιο του μαλμε ειχα βρει με 300 ευρω.

                    Comment

                    Working...
                    X