Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερώτηση σχετικά με δήλωση κατοικίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερώτηση σχετικά με δήλωση κατοικίας

    Xereto ta patriotakia,
    mia pliroforia xriazome. Prokimenou na kano etisi gia Kindergeld, ena apo ta dikeologitika pou mou zitane ine to: Mietvertrag. Otan ipa ston ipalilo oti meno os Gast sto spiti ke den exo Mietvertrag, mou ipe na valo ton idioktiti na mou kani mia dilosi oti ine enimeros oti meno mazi tou. I erotisi mou ine: Pos kanei kaneis tetia dilosi? Ama tous pos kante mou mia dilosi tou nomou 105, 8a me katalavoun arage?
    Efxaristo gia tin opia apantisi.

    #2
    Καλησπέρα. Να σου κάνω μια ερωτηση πρωτα, όταν εφτασες Nuernberg πήγες στο Δημαρχειο της πόλης να κανεις αίτηση και δήλωση ότι είσαι κάτοικος της και να δηλώσεις διεύθυνση? Εγώ φερειπείν όταν πήγα Heidelberg πήγα με το συγκατοικο μου στο Δημαρχείο της περιοχής που έμενα και δήλωσα πως μενω στην ταδε διεθυνση με τον συγκατοικο μου στου οποιου το ονομα ήταν και το συμβολαιο του σπιτιου. Μου εξέδωσαν ένα εγγραφο το Anmeldung/ Anmeldebestätigung, δηλαδη μια βεβαίωση εγγραφης για δηλωση κατοικίας.
    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

    Comment


      #3
      Καλησπέρα.
      Όταν έκανα Anmeldung στο Δημαρχείο, απλά με ρωτήσαν διεύθυνση κατοικίας και τίποτε άλλο, αφού βέβαια τους είπα ότι φιλοξενούμαι χωρίς συμβόλαιο.

      Comment


        #4
        Επικοινωνησα πριν λιγο με μια ιδιοκτητρια για να νοικιασω ενα δωματιο οταν θα ανεβω ντισελντορφ. Την ρωτησα αν μπορω να το δηλωσω στο δημαρχειο ωστε να ειμαι νομιμος. Μου ειπε οχι γιατι ειναι (ηταν εγραψε) ξενοδοχειο και δεν θα εχω letter box για να επικοινωνουν μαζι μου. Τι ειναι παλι αυτο? Ισχυει κατι τετοιο? Νομιζα οτι μπορεις να δηλωσεις διευθυνση ξενοδοχειου . Αν δεν μπορεις ...την κατσαμε

        Comment


          #5
          Originally posted by orpheus View Post
          Νομιζα οτι μπορεις να δηλωσεις διευθυνση ξενοδοχειου . Αν δεν μπορεις ...την κατσαμε
          Apo pou to nomizes auto? Des edo ti grafei Landeshauptstadt D

          Voraussetzungen: Bezug einer meldefähigen Wohnung im Stadtgebiet Düsseldorf
          Tha dilotheis otan tha exeis spiti allios den exei kai noima na dilotheis.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #6
            Μαλιστα ... το θεμα ειναι οτι θα μεταφερω ταμειο ανεργιας στη Γερμανια. Πως θα γινει αν δεν μπορω να δηλωθω πανω? Και επισης , με το που δηλωνεσαι δεν εχεις προσβαση σε δουλειες του αντιστοιχου ΟΑΕΔ ?

            Comment

            Working...
            X