Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ψυχολογική υποστήριξη που με βοήθησε στην αρχη...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ψυχολογική υποστήριξη που με βοήθησε στην αρχη...

    Καλημέρα σε όλους,

    Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και καιρό αλλά πάντα δίσταζα να γραφτώ και να σηκώσω ένα μήνυμα. Είμαι και εγώ από αυτούς που με την έναρξη της κρίσης έφυγα από την Ελλάδα για την μικρή Ολλανδία. Η αρχή ήταν δύσκολη, πολύ δύσκολη κυρίως λόγο καιρού και εργασιακού περιβάλλοντος και πέρασα μια ψιλοκατάθλιψη. Μη γνωρίζοντας την τοπική γλώσσα, ψάχνοντας για υποστήριξη και επειδή δεν υπήρχε δυνατότητα να τα αφήσω όλα και να γυρίσω πίσω βρήκα μια ομάδα Ελλήνων που παρέχουν υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης μέσω διαδικτύου και πραγματικά με βοήθησαν πολύ και με στήριξαν να παραμείνω εδώ. Η ομάδα είναι στο www.psyxology.gr

    Επειδή διαβάζω αρκετές αναρτήσεις με προβλήματα προσαρμογής και ψυχολογικά θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά και ίσως σας βοηθήσει όπως βοήθησε εμένα... Βέβαια και ο χρόνος παραμονής και η επιμονή παίζει σημαντικό ρόλο οπότε τώρα όλα καλά!

    Νίκος

    #2
    Λυπαμαι που περασες δυσκολα στην Ολλανδια.Η δικια μου εμπειρια ηταν ακρβως το αντιθετο.Ενιωσα απο την πρωτη μερα οτι μπορω να μεινω εκει για παντα.Δυσκολια με την γλωσσα δεν υπηρξε (ολοι μιλανε Αγγλικα, ακομη κ οι γιαγιαδες 70 χρονων κ οι καθαριστριες) οποτε ηταν σαν να ειμουνα σε αγγλοφωνη χωρα.Ελπιζω ολα να σου εστρωσαν τωρα!

    Comment


      #3
      Έχεις δίκιο φίλε μου, κάπως έτσι είναι τα πράγματα άλλα όπως λέει και ο σοφός λαός, κάθε αρχή και δύσκολη.. Θες ο καιρός, θες η αλλαγή περιβάλλοντος, στην αρχή ήτα δύσκολα και γιαυτό είχα ανάγκη από ψυχολογική στήριξη. Τώρα πολύ καλύτερα...

      Comment


        #4
        Στην αρχη ειναι τα ευκολα,οχι τα δυσκολα.
        Στην αρχη ειναι καινουργιος τοπος,καινουργιοι ανθρωποι,καινουργιες συνηθειες....εισαι και λιγο σαν τουριστας.
        Τα δυσκολα ειναι μετα,οταν συνηθισεις,η καινουργια πολη και ο καινουργιος τροπος ζωης δεν σου κανει πλεον εντυπωση και τοτε,μονο τοτε (μετα απο κανα δυο χρονια),αρχιζουν οι συγκρισεις με Ελλαδα.
        Πως ζουσα,πως ζω τωρα.Πως ειμουνα,και πως ειμαι τωρα (πολιτης δευτερης κατηγοριας).

        Comment


          #5
          Εγώ πάντως ούτε στιγμή δεν αισθάνθηκα πολίτης δεύτερης κατηγορίας στην χώρα που ζώ !
          Και σε λίγο συμπληρώνω 2 χρόνια !

          Η αρχή είναι δύσκολη μέχρι να τακτοποιηθείς με το θέμα δουλειάς και σπιτιού , μέχρι να μάθεις την γλώσσα και τον καινούργιο τρόπο ζωής. Μετά όλα είναι ήρεμα όμορφα και οργανωμένα !!

          Βλέπεις πόσα πολλά έχασες ζώντας πίσω στην ελλάδα. Μάλλον στην ελλάδα βλέπουν τους πολίτες , σαν πολίτες δεύτερης μην σου πώ και τρίτης κατηγορίας... Βλέπεις πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει κράτος πρόνοιας , παιδεία κλπ κλπ...

          Οσο για την πατρίδα μπορείς να πηγαίνεις ταξιδάκια για διακοπές !!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6
            Κοιταξε,αν εχεις ψαρεψει γκομενο σε νησι,ας πουμε Σουηδο και πας στην Σουηδια με τον γκομενο και μιλαει ολο αυτος οπου ρωτας για χαρτια-δουλεια κλπ,δεν αισθανεσαι πολιτης β κατηγοριας,αλλα αν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο εκει που πας,και δεν μιλας καλα την τοπικη γλωσσα,σε βλεπουν σαν παρακατιανο.

            Comment


              #7
              Εχεις απόλυτο δίκιο takkkis!Ειδικά εδώ στην Ολλανδία αν και όλοι μιλάνε Αγγλικά σε μερικές υπηρεσίες παίρνεις τηλέφωνο, μιλάς στα Αγγλικά ο συνομιλητής σου ξέρει άλλα σου λέει ότι απαγορεύεται να συνεννοηθεί μαζί σου στα Αγγλικά. Και τον ρωτάς πως να προχωρήσεις και σου απαντάει να βρεις κάποιον που να ξέρει! Να αρπάς οποιοδήποτε συνάδελφο να κανονίσει τα οικονομικά σου είναι λίγο άκομψο αλλά αν δεν έχεις κανέναν άλλο τι κάνεις;

              Comment


                #8
                αν μετα μετα απο 2 χρονια δεν εχει καποιος μαθει να μιλαει την επισημη γλωσσα της χωρας που τον φιλοξενει, μηπως ο ιδιος επιλεγει την κατηγορια πολιτη στην οποια θελει να ανοικει?

                Comment


                  #9
                  συμφωνω με τον samV,κ ολα ειναι θεμα διαθεσης.αν εσυ νιωθεις ετσι τοτε κι οι αλλοι σε αντιμετωπιζουν ετσι.γτ στην Ελλαδα δεν σας εχουν αντιμετωπισει σαν πολιτες β κατηγοριας?στο τελος στο εξωτερικο οτι κ να πιστευει ο αλλος υπηρεσιακος δεν θα σε προσβαλει κι αν τολμησει να το κανει εχει κυρωσεις...εδω που ζητουν λαδωμα στην ψυχρα τι ειναι?καλητεροι?ολα ειναι θεμα το πως αντιμετωπιζει ο καθενας την ζωη του.οταν φευγεις η που θα τα δεις ολα "ουαου" στην αρχη ή που θα λες "Ελλαδαρα" .κανενα απο τα 2 δεν ειανι σωστο.ειναι απλα θεμα επιλογων κ προτεραιοτητων.ετσι κι αλιλιως δεν κανουν ολοι για ολα...

                  Comment


                    #10
                    Γνωμη μου ειναι πως ψυχολογικη υποστηριξη χρειαζομαι περισσοτερο τωρα που ειμαι στην Ελλαδα,με ολα τα γνωστα προβληματα της ανεργιας.Ενα εργαλειο που σιγουρα βοηθα ειναι το φορουμ με τοση πληροφορηση που απλοχερα μοιραζει και ολους τους φιλους που το στηριζουν.
                    Η αναζητηση απο μονη της δημιουργει μια συγχυση στην ηδη φορτισμενη διαθεση που κουβαλαει ο καθενας μας και φυσικα αυτο διαφερει αναλογα με το μεγεθος του διληματος που αντιμετωπιζουμε κατα περιπτωση.
                    Προσωπικα νοιωθω οτι εχω χασει την συγκεντωση μου να ειμαι μεθοδικος και να αντιμετωπισω το θεμα της μεταναστευσης με συστηματικη και οργανωμενη ερευνα - και αυτο μετα απο 2 χρονια που το ψαχνω με πολλα βιογραφικα και αποτυχημενη παρ'ολιγο μεταναστευση στη Νορβηγια.
                    Πεφτω σε πολλες παλιες αλλα και νεες πληροφοριες,
                    αλλα με την επιδεινωση και των οικονομικων μου δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος που γιγαντωνει ολο και περισσοτερο.
                    Ειμαι σιγουρος πως εαν ημουν μακρια απο την Ελλαδα με μια φυσιολογικη δουλεια - δεν λεω οτι θα πιασω την καλη - θα ενοιωθα αμεσως 100 κιλα ελαφρυτερος και το μονο που θα με απασχολουσε θα ηταν να το χαρω οσο πιο πολυ μπορω και να περναω καλα με την οικογενεια μου !!!
                    http://www.surfingreece.piczo.com/
                    http://bboardingreece.wordpress.com/author/bodyboardingreece/

                    Comment

                    Working...
                    X