Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας είμαι 20 χρονών φοιτητρια και θέλω τελειώνοντας τη Σχολή μου να φύγω για Καναδά. Δυστυχως Δεν έχω καποιο ν να μου κάνει πρόσκληση ουτε μέρος να μείνω. Τι πρέπει να κάνω; Έχω προφισενσι πάντως κάτι που ισως βοηθάει. Ευχαριστώ

    Comment


      Γεια σας, θα ηθελα βοήθεια σχετικα με 2 θεματάκια που αφορούν διαδικασίες για τα φορολογικα και το γάμο. Εγινα μόνιμος κατοικος Καναδά πριν 4 μηνες (permanent resident). Παντρευτηκα καναδό υπήκοο πριν 1,5 χρονο. Θα δηλώσω το γάμο μεσω του προξενειου σε μερικές μερες. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξής:

      1. Γνωρίζει καποιος τι χαρτί πρεπει να στειλω στην εφορια για να δηλωθω ως κατοικος εξωτερικου? Ο αντρας μου με συμπεριελαβε στην φορολογικη του δηλωση για το 2015 αλλα εγω δεν εχω εργαστεί στον Καναδα, ουτε έχω υποβάλει ποτέ δήλωση στον Καναδά.
      2. Υπάρχει καποια ποινή σε περιπτωση που καθυστερησεις να δηλωσεις το γάμο; Ειναι υποχρεωτικό να δηλωθεί φανταζομαι.

      Προσπάθησα να κανω έρευνα για ολα αυτά αλλα είναι τοσο δυσκολο να βρω απαντησεις ξεκαθαρες.
      Αν καποιος γνωριζει θα το εκτιμούσα πολύ!
      Ευχαριστώ, καλή συνέχεια!

      Comment


        Καλησπέρα και από μένα είμαι 22 χρονών και σκέφτομαι να πάω Καναδά.Εγω τελειώσει μηχανολόγος και ψυκτικός..Αυτές οι 2 δουλειές έχουν λεφτά εκεί ?
        Και για να πάω έχω 2 φίλες εκεί Τορόντο και Μόντρεαλ γίνετε να μου κάνουν αυτές αίτηση για να πάω ?

        Comment


          Originally posted by Nikos1995 View Post
          Καλησπέρα και από μένα είμαι 22 χρονών και σκέφτομαι να πάω Καναδά.Εγω τελειώσει μηχανολόγος και ψυκτικός..Αυτές οι 2 δουλειές έχουν λεφτά εκεί ?
          Και για να πάω έχω 2 φίλες εκεί Τορόντο και Μόντρεαλ γίνετε να μου κάνουν αυτές αίτηση για να πάω ?
          Δεν υπαρχει ειδικοτητα μηχανολογος ψυκτικος...Υπαρχει μηχανολογος μηχανικος του πολυτεχνειου...

          Εχεις προφανως τελειωσει καποια τεχνικη σχολη ή ΙΕΚ....θα πρεπει να αναγνωρισεις αυτοπυς τους τιτλους και αν δεις με τι ισοδυναμουν εκει....Μαλλον θα ειναι ισοδυναμα κολεγιου... Η ιεαρχια ειναι: κολεγιο < ΤΕΙ < πολυτενχειο

          Comment


            Nai auta ta exw teleiwsei apo texnikh sxolh..entaksei oti kai duleia na mu vgei tha thn kanw den tha mhnw mono stis duleies ths eidikothtes mu..
            Gia na paw ginete na mu kanun autes etoish gt akousa pws mono se sygeneis mporun?

            Comment


              Παρακαλουμε,μην γραφετε greeklish ,ειδικα οσοι ειστε Ελλαδα.Ειναι απ τους κανονες του patriotaki.net...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by Amalia.S View Post
                Γεια σας, θα ηθελα βοήθεια σχετικα με 2 θεματάκια που αφορούν διαδικασίες για τα φορολογικα και το γάμο. Εγινα μόνιμος κατοικος Καναδά πριν 4 μηνες (permanent resident). Παντρευτηκα καναδό υπήκοο πριν 1,5 χρονο. Θα δηλώσω το γάμο μεσω του προξενειου σε μερικές μερες. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξής:

                1. Γνωρίζει καποιος τι χαρτί πρεπει να στειλω στην εφορια για να δηλωθω ως κατοικος εξωτερικου? Ο αντρας μου με συμπεριελαβε στην φορολογικη του δηλωση για το 2015 αλλα εγω δεν εχω εργαστεί στον Καναδα, ουτε έχω υποβάλει ποτέ δήλωση στον Καναδά.
                2. Υπάρχει καποια ποινή σε περιπτωση που καθυστερησεις να δηλωσεις το γάμο; Ειναι υποχρεωτικό να δηλωθεί φανταζομαι.

                Προσπάθησα να κανω έρευνα για ολα αυτά αλλα είναι τοσο δυσκολο να βρω απαντησεις ξεκαθαρες.
                Αν καποιος γνωριζει θα το εκτιμούσα πολύ!
                Ευχαριστώ, καλή συνέχεια!
                Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει διότι ισχύει και για την δική μου περίπτωση που πρόσφατα απέκτησα το δικαίωμα του μόνιμου κατοίκου του Καναδά με πρόσκληση από τη γυναίκα μου και δεν έχω δηλώσει ακόμα το γάμο στην Ελλάδα. Επίσης τη γίνεται με τη δήλωση στη ΔΟΥ Εξωτερικού? Πως μπορώ να αλλάξω ΔΟΥ όσο είμαι ακόμα Ελλαδα? Δεν έχω κάποιο έγγραφο tax clearence από τον Καναδά μιας και δεν έχω πάει ακόμα (ούτε SIN δεν έχω δηλαδή αχαχα). Στο internet δεν κατάφερα να βρω πειστική απάντηση.

                Κάτι τελευταίο... από άτομα που έχουν μεταναστεύσει, είναι απαραίτητο να γίνει credential evaluation του πτυχίου μου σε κάποια από τις υπηρεσίες (π.χ. WES κλπ)? Έχω πτυχίο πληροφορικής από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και θα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου σε κάποιο πανεπιστήμιο του Καναδά. Δεν αναφέρεται σε κάποιο από τα requirements στα universities που κοιτάω (κύριως με ενδιαφέρει το University of Toronto) ότι το πτυχίο θα πρέπει να έχει γίνει evaluation. Είναι ακριβή διαδικασία και θα ήθελα να ξέρω αν όντως χρειάζεται.

                Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

                Comment


                  Γεια σας! Δεν γνωρίζω τι ισχύει για τη ΔΟΥ, είναι κάτι που με ενδιαφέρει κι εμένα. Όσον αφορά τη δήλωση του γάμου στο προξενείο, εγώ τους πήρα τηλέφωνο 10 μέρες μετά τον γάμο (μόλις παρέλαβα το πιστοποιητικό) και μου είπαν ότι πρέπει να δηλωθεί άμεσα, αλλιώς υπάρχει πρόστιμο (αν θυμάμαι καλά, της τάξης των $25). Βεβαίως, δεν τους φτάνει το πιστοποιητικό του γάμου (wedding certificate), θέλουν το wedding registration (μπορείς να κάνεις αίτηση online στο vital statistics), για το οποίο θέλεις τουλάχιστον άλλες 15 ημέρες. Αλλά δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν πως εγώ έπρεπε να δηλώσω τον γάμο πριν πάρω τα χαρτιά στα χέρια μου για να μην πληρώσω το πρόστιμο. Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη ποινή, πέραν του χρηματικού προστίμου.
                  Σχετικά με το credential evaluation, νομίζω ότι μόνο από τη σχολή που σε ενδιαφέρει μπορούν να σου δώσουν απάντηση για το αν απαιτείται ή όχι. Κατά τη γνώμη μου, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τη σχολή.
                  Ελπίζω να βοήθησα λίγο

                  Comment


                    Καλησπέρα σας...
                    Είμαι 35 χρονων, συζυγος καναδου υπηκοου γεννημενου στο Τοροντο αλλά εχει φύγει από τον Καναδά 2 χρονων (τωρα ειναι 47). Πριν 4 Χρόνια πήραν και τα 2 ανήλικα τέκνα την καναδικη υπηκοότητα. Δεν έχουμε βγάλει καναδικό διαβατήριο ακόμα...
                    Σκεφτόμουνα αν θα μπορούσα να παρω εγώ σαν σύζυγος και μητερα καναδων υπηκοοων την υπηκοοτητα????
                    Δεν σκεφτόμαστε να πάμε καναδα προς το παρόν αλλά σε περίπου 8 Χρόνια που ο μεγάλος γιος θα χρειαστεί σπουδες θα ήθελα την υπηκοοτητα ώστε να μπορώ να μένω εκεί και ίσως και να δουλευω...γίνεται παιδιά και αν ναι με ποιον τρόπο????Που να απευθυνθώ???

                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

                    Comment


                      Originally posted by rina View Post
                      Καλησπέρα σας...
                      Είμαι 35 χρονων, συζυγος καναδου υπηκοου γεννημενου στο Τοροντο αλλά εχει φύγει από τον Καναδά 2 χρονων (τωρα ειναι 47). Πριν 4 Χρόνια πήραν και τα 2 ανήλικα τέκνα την καναδικη υπηκοότητα. Δεν έχουμε βγάλει καναδικό διαβατήριο ακόμα...
                      Σκεφτόμουνα αν θα μπορούσα να παρω εγώ σαν σύζυγος και μητερα καναδων υπηκοοων την υπηκοοτητα????
                      Δεν σκεφτόμαστε να πάμε καναδα προς το παρόν αλλά σε περίπου 8 Χρόνια που ο μεγάλος γιος θα χρειαστεί σπουδες θα ήθελα την υπηκοοτητα ώστε να μπορώ να μένω εκεί και ίσως και να δουλευω...γίνεται παιδιά και αν ναι με ποιον τρόπο????Που να απευθυνθώ???

                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
                      Καλησπέρα Ρίτα,

                      Έχοντας ψάξει το θέμα ισχύει το εξής:
                      Do I become a Canadian citizen when I marry a Canadian?

                      No. Marrying a Canadian citizen doesn’t give you citizenship.

                      If you want to become a Canadian citizen, you must follow the same steps as everyone else. There isn’t a special process for spouses of Canadian citizens.

                      You must meet several requirements to apply for citizenship. This includes being physically present in Canada as a permanent resident for at least:

                      1,460 days during the six years right before the date you applied
                      183 days during each of four calendar years that are fully or partially within the six years right before the date you applied

                      Your Canadian spouse can sponsor you to become a permanent resident if you:

                      don’t live in Canada or
                      aren’t a permanent resident

                      You may apply for citizenship if you:

                      are a permanent resident
                      have lived in Canada long enough
                      meet the other requirements

                      There are different rules to determine if children of Canadians born outside Canada have Canadian citizenship.

                      Τα παιδιά παίρνουν την υπηκόοτητα λόγο πατέρα. Επίσης σε 8 χρόνια μπορεί να αλλάξουν οι νόμοι κλπ. οπότε θα πρέπει να το δεις εκείνη την στιγμή. Σίγουρα το να επισκεφθείς τα παιδιά θα είναι εύκολη υπόθεση (υπάρχει κάτι που λέγεται super visa) αλλά για δουλειά θα χρειαστείς work permit ανάλογα με την ειδικότητα ή πρόσκληση από εργοδότη ή να σε κάνουν sponsor τα παιδιά η ο σύζηγος τότε.

                      Comment


                        Καλησπέρα! Με λένε Θοδωρή και είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στην κλασική φιλολογία ενώ σπουδάζω στο ΠΜΣ "Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Επίσης, είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων και εγγεγραμμένο στο μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να εργαστώ στο αντικείμενο σπουδών μου λόγω κρίσης αλλά εργάστηκα ως αρθρογράφος σε τοπική εφημερίδα και υπάλληλος γραφείου. Επειδή η κατάσταση στην Ελλάδα χειροτερεύει σκέφτομαι να μεταναστεύσω στον Καναδά. Γνωρίζω ότι η χώρα δεν έχει ενιαίο εκπαιδευτικό σύστημα και εκπαιδευτική πολιτική (γι 'αυτό και δεν υπάρχει ομοσπονδιακό υπουργείο παιδείας) ενώ όλες οι πολιτείες του Καναδά δίνουν προτεραιότητα στην εργασία και εκπαίδευση των ιθαγενών (τα ονομαζόμενα "Πρώτα Έθνη") με στόχο την καταπολέμηση του αναλφαβητισμού και την πρόωρη αποχώρηση από την εκπαίδευση με την προσφορά εκπαιδευτικών προγραμμάτων αλφαβητισμού, αριθμητικής και πολιτισμού. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

                        1. Υπάρχουν θέσεις εργασίας για αποφοίτους των ανθρωπιστικών επιστημών;

                        2. Υπάρχουν θέσεις εργασίας για κάποιον που θέλει να εργαστεί ως εκπαιδευτής ενηλίκων, σχεδιαστής ή/και συντονιστής προγραμμάτων συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, ερευνητής και να απασχοληθεί με την δια βίου μάθηση εν γένει;

                        Φυσικά, θα ήθελα να εργαστώ και εκτός εκπαίδευσης, σε κάτι συναφές με τα προσόντα μου όπως υπάλληλος γραφείου, κειμενογράφος, γραμματέας κ.α. αρκεί να υπάρχουν θέσεις εργασίας και να με προσλάβουν.

                        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

                        Θοδωρής

                        Comment


                          καλησπέρα σας ψάχνομαι για Καναδά, έχω τελείωση ιεκ δημόσιο, και έχω ενα γνωστό εκεί βασικά θέλω να πάω για σπουδές αν οχι τότε για δουλειά, θέλω να ρωτήσω σχολή πρέπει να δηλώσω οπωσδήποτε στην αίτηση η μπορώ να διαλέξω μετά όταν πάω εκει? άμα δεν με δεχτούν για σπουδές μπορώ να κάνω αίτηση για δουλειά και όταν πάω να μπω σε σχολή ?

                          Comment


                            Καλημέρα σας θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να να ενοιμερωσει αν έχει αλλάζει καθόλου ο νόμος που να μπορείς να μετακομίσεις στο Καναδά , έχω την αδερφή μου εκεί κ θα ήθελα και εγώ να παω να μείνω αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα μπορέσω να παω κ τι χαρτιά χρειάζονται παω κάθε χρόνο εδώ κ 10 χρόνια κ τώρα θα ήθελα να μείνω μόνιμα εκεί , σας ευχαριστώ κ περιμένω απαντήσει σας

                            Comment


                              Originally posted by Nikos72 View Post
                              Καλημέρα σας θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να να ενοιμερωσει αν έχει αλλάζει καθόλου ο νόμος που να μπορείς να μετακομίσεις στο Καναδά , έχω την αδερφή μου εκεί κ θα ήθελα και εγώ να παω να μείνω αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα μπορέσω να παω κ τι χαρτιά χρειάζονται παω κάθε χρόνο εδώ κ 10 χρόνια κ τώρα θα ήθελα να μείνω μόνιμα εκεί , σας ευχαριστώ κ περιμένω απαντήσει σας
                              Καλησπέρα,

                              Comment


                                Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να σας κανω κάποιες ερωτήσεις για να διαφωτιστώ. Είμαι 27 χρόνων τελειόφοιτος του τμήματος Γεωλογίας. Πρόσφατα επισκέφτηκα έναν θείο μου στο Βανκούβερ και είδα πως είναι η ζωή εκεί. Από χρόνια σκεφτόμουν το ενδεχόμενο της μετεγκατάστασης στο εξωτερικό λόγω της κατάστασης που επικρατεί στη χώρα μας και μετα το ταξίδι μου έχω αρχίσει και το ψάχνω παραπανω αλλά συνεχώς πέφτω σε διάφορα αντιφατικά site. Ξέρω οτι η διαδικασία της μετανάστευσης δεν ειναι εύκολη υπόθεση και δε σκέφτομαι το ενδεχόμενο της παράνομης παραμονής ή εργασίας. Θέλω να βρω μια λύση νόμιμη για να μην έχω προβλήματα. Δυστυχώς η συγγένεια με τον θείο που προανέφερα δεν είναι πρώτου βαθμού οποτε δε μπορεί να μου κανει πρόσκληση ετσι σκεφτόμαι αν μπορώ να «χρησιμοποιήσω» την κατάσταση της υγείας του ( τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίζει κινητικά προβλήματα και δέχεται την βοήθεια της πρόνοιας ) ως μοχλό κίνησης για να παω στο σπίτι του ως φοιλοξενουμενος αρχικά και με κάποιο τρόπο να μονιμοποιησω την παραμονή μου στο Βανκουβερ πέρα των 90 ημερών που ειναι η τουριστική βίζα και να παρω άδεια εργασίας. Γνωρίζει κάποιος αν αυτο ειναι εφικτό;
                                Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο θα περιμένω τις απαντήσεις σας.
                                Ευχαριστω πολυ

                                Comment

                                Working...
                                X