Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    SamV νασαι καλα μου ελυσες τα χερια εχω μερικες αποριες ταυτοτητα ελληνικη εγω και ο γιος μου ειμαστε υπηκοη πρεπει και εμεις να στειλουμε μαζι με της γυναικας μου.Η ταυτοτητες θα πρεπει να μεταφραστουν γιατι ειναι καινουργιες και τα γραφουν και στα αγγλικα.Το ποινικο μητροω δεν το επικυρωνει το υπουργειο εσωτερικον πρεπει να τρεχουμε δηλαδη για το Υπουργειο δικαιοσυνης.Και το ελληνικο διαβατηριο της γυναικας μου που τα γραφει και στα αγγλικα πρεπει να μεταφραστει.Στο λεω γιατι περυση την ελληνικη ταυτοτητα του γιου μου ειπαν να την επικυρωσω στο αστυνομικο τμημα και να τους την στειλω δεν χρειαζεται μεταφραση μου ειπαν που του εφτιαξα τα χαρτια για την υπηκοοτητα.Thanks

    Comment


      #17
      με βαση την λογικη εχεις δικιο για τα διαβατηρια και τις ταυτοτητες...
      αλλα κοιτα λιγο την ταυτοτητα σου... στα αγγλικα ειναι μονο το επιθετο και το ονομα σου και το ονομα του πατερα σου, τα υπολοιπα ειναι στα ελληνικα.... αρα?

      ακομα σκεψου και το αλλο... τα επικυρωνεις... δεν τα μεταφραζεις... που θα καταλαβει ο αλλος που δεν γνωριζει ελληνικα τι γραφει η επικυρωση? φαντασου εσυ ενα εγγραφο στα κινεζικα (με την προυποθεση οτι δεν ξερεις κινεζικα!!!) και πες μου ΠΟΥ βρiσκεται η επικυρωση και οτι οντως αυτο που ειναι γραμμενο στο εγγραφο ειναι επικυρωση!

      αρα, μην ρισκαρεις... θα χασεις χρονο με το να σου ζητανε εγγραφα και να τα στελνεις.... ασε και τον κινδυνο της απορριψης!

      οσον αφορα την υπηκοοτητα γιου σου αυτο εγινε ελλαδα, σωστα? ισως δεν εχουν τις ιδεες απαιτησεις...

      για το ποινικο μητρωο ναι, πρεπει να πας Υπ.Δικαιοσυνης
      αν πας στο μετφραστικο θα στα πουνε και εκει...

      ---------
      Να ξεκαθαρισουμε και κατι... οτι γραφω το γραφω συμφωνα με αυτα που αντιμετωπισα εγω και την προσωπικη μου εμπειρια... Αν σε καποιον ετυχαν ή τυχουν στο μελλον διαφορετικες καταστασεις αυτο δεν μπορω να το γνωριζω.
      τους νομους και τις διαδιακσιες δεν τους εγραψα εγω! εγω μιλαω συμφωνα με οσα εζησα.... απλα για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις!!!

      Comment


        #18
        Εχεις δικιο το παραδειγμα με τα κινεζικα ολα τα λεφτα.

        Comment


          #19
          Και κατι τελευταιο με το θεμα της πληρωμης θα τους πληρωσω δια μεσου ιντερνετ με μια prepaid visa που εχω και κανω ιντερνετικες αγορες.Στης οδηγιες γραφει Sponsor 75 δολλαρια και principal applicant 475 αυτα τα δυο ποσα μαζι τους στελνω στην αρχη.Πιο κατω εχει αλλο ενα ποσο Right of permanent residence fee 490 αυτο το στελνω μετα για και αυτο μαζι με τα πιο πανω ποσα.Γιατι λενε οτι σηστηνουν να τα στειλουμε τωρα για να γλυτοσουμε χρονο .Εσυ τη εκανες με αυτο το θεμα.

          Comment


            #20
            1040 CAD ειναι το συνολο και τα πληρωνεις μεσω ιντερνετ

            ναι τα πληρωνεις ολα απο την αρχη για να μην καθυστερεις

            και υπολογιζεις και 250 ευρω τις ιατρικες εξαιτασεις

            και 150 DHL οταν τους στειλεις στα τελειωματα το διαβατηριο σου

            συν την μεταφραστικη

            Comment


              #21
              Thanks SamV

              Comment


                #22
                Kαλημερα μου ειπαν οτι η μεταφραστικη στο υπουργειο εξωτερικων εχει κολλησει και δυσκολα να εξυπερετηθω ισχυει εχει παει καποιος προσφατα.

                Comment


                  #23
                  κοιτα, δεν ξέρω τι σου είπαν.... το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας ο ίδιος εκεί (Αρίωνος 10, Αθήνα - Μοναστηράκι) και να δεις τί γίνεται....

                  υπάρχουν εκεί δίπλα και ιδωτικά γραφεία που κάνουν μεταφράσεις (η πιστοποίηση δεν ξέρω πώς γίνεται αλλά θα το ρωτήσεις) που ίσως σε εξυπηρετήσουν για να μην χάνεις χρόνο....

                  φίλος που ετοιμάζει χαρτιά για Αυστραλία, πριν ένα μήνα εξυπηρετήθηκε μια χαρα πάντως από την μεταφραστικη του υπουργειου εξωτερικων

                  τι να πεις..... ελλάδαα!!!

                  Comment


                    #24
                    Ευχαριστω ειδα οτι εφτασες με το καλο στο βανκουβερ εχω αλλη ερωτηση για να τους πληρωσω online τη δεχονται μια visa prepaid που εχω για χρειαζεται πιστωτικη.

                    Comment


                      #25
                      ρε παιδια πηγα σημερα για μεταφραση τα χαρτια μου και δεν τα δεχτηκαν καποια οπως πχ. απολυτ. λυκειων , απο ΙΕΚ γιατι δεν ηθελαν απο ΚΕΠ αλλα απο τις ιδιες τισ σχολες-σχολεια
                      Συν οτι τις ταυτητες και τα διαβατηρια οχι απο κεπ αλλα απο εκει που εκδοθηκαν? μηπως δεν καταλαβα καλα γιατι δεν ειμαι και πολυ σοι τωρα

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Skasviks View Post
                        ρε παιδια πηγα σημερα για μεταφραση τα χαρτια μου και δεν τα δεχτηκαν καποια οπως πχ. απολυτ. λυκειων , απο ΙΕΚ γιατι δεν ηθελαν απο ΚΕΠ αλλα απο τις ιδιες τισ σχολες-σχολεια
                        Συν οτι τις ταυτητες και τα διαβατηρια οχι απο κεπ αλλα απο εκει που εκδοθηκαν? μηπως δεν καταλαβα καλα γιατι δεν ειμαι και πολυ σοι τωρα
                        Κοιτα προηγουμενη σελιδα πρωτο ποσταρισμα πανω πανω.........

                        Comment


                          #27
                          ok thanks αλλα με τα πτυχια απο σχολεια και ιεκ πχ τι κανεις?
                          συστατηκες επιστολες?

                          Comment


                            #28
                            Γεια σας παιδιά κι απο μένα.
                            Έχω κάνει όλη τη χαρτούρα ήδη και περιμένω (πολύ θα έλεγα) την ειδοποίηση για τις ιατρικές εξετάσεις. Οι φίλοι μας οι Ρωμαίοι έχουν πήξει στο εσπρέσσο και τη ντόλτσε βίτα μάλλον γιατί το περιμένω από το Μάρτη!

                            Πάνω από όλα, σε όσα παιδιά θέλουν να ξεκινήσουν, συνιστώ υπομονή! Εμείς με τη γυναίκα μου ξεκινήσαμε τον Γενάρη του 2011, κι ακόμα είμαστε εδώ.

                            Όσον αφορά τα χαρτιά και τις μεταφράσεις, μπορεί να τις κάνει και ένας δικηγόρος. Αυτοί έχουν την σφραγίδα του δικηγορικού συλλόγου, γράφουν και 2 λογάκια στο τέλος και ειναι κομπλέ.

                            Για τις σχολές, θελουν ακριβές αντίγραφο από τη σχολή ναι. Δε μπορούν θεωρητικά να επικυρώσουν αυτοί.
                            Πάντως και τις επικυρώσεις μπορεί να τις κάνει δικηγόρος παιδια.

                            Εμεις αυτο καναμε. Βγαλαμε τα παντα φωτοτυπιες, μιλησαμε με δικηγορο, καναμε τις μεταφρασεις, τις τσεκαρε κι αυτος μην εχουμ γραψει καμια αρλουμπα και σφραγισε τις μεταφρασεις.
                            Την πρωτη φορα, τις φωτοτυπιες τις επικυρωσαμε εκει που επρεπε (δε θυμαμαι ομως το διαβατηριο να το πηγα στην αστυνομια). Τη δευτερη φορα (επειδη εμεις πηγαμε μεσω Quebec, και καναμε 2 αιτησεις) στην δευτερη αιτηση, που θελαν λιγοτερα, τις εκανε ο δικηγορος ολα.

                            Comment


                              #29
                              Συστατικες επιστολες αν εννοεις απο εργοδοτη, ζητησα εγω. Ουσιαστικα πρεπει να λεει το τι εκανες εκει που ησουν και ποσο χρονο ησουν.
                              Συστατικες επιστολες απο πανεπιστημια δε χρειαζονται.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by kcharito View Post
                                Γεια σας παιδιά κι απο μένα.
                                Έχω κάνει όλη τη χαρτούρα ήδη και περιμένω (πολύ θα έλεγα) την ειδοποίηση για τις ιατρικές εξετάσεις. Οι φίλοι μας οι Ρωμαίοι έχουν πήξει στο εσπρέσσο και τη ντόλτσε βίτα μάλλον γιατί το περιμένω από το Μάρτη!

                                Πάνω από όλα, σε όσα παιδιά θέλουν να ξεκινήσουν, συνιστώ υπομονή! Εμείς με τη γυναίκα μου ξεκινήσαμε τον Γενάρη του 2011, κι ακόμα είμαστε εδώ.

                                Όσον αφορά τα χαρτιά και τις μεταφράσεις, μπορεί να τις κάνει και ένας δικηγόρος. Αυτοί έχουν την σφραγίδα του δικηγορικού συλλόγου, γράφουν και 2 λογάκια στο τέλος και ειναι κομπλέ.

                                Για τις σχολές, θελουν ακριβές αντίγραφο από τη σχολή ναι. Δε μπορούν θεωρητικά να επικυρώσουν αυτοί.
                                Πάντως και τις επικυρώσεις μπορεί να τις κάνει δικηγόρος παιδια.

                                Εμεις αυτο καναμε. Βγαλαμε τα παντα φωτοτυπιες, μιλησαμε με δικηγορο, καναμε τις μεταφρασεις, τις τσεκαρε κι αυτος μην εχουμ γραψει καμια αρλουμπα και σφραγισε τις μεταφρασεις.
                                Την πρωτη φορα, τις φωτοτυπιες τις επικυρωσαμε εκει που επρεπε (δε θυμαμαι ομως το διαβατηριο να το πηγα στην αστυνομια). Τη δευτερη φορα (επειδη εμεις πηγαμε μεσω Quebec, και καναμε 2 αιτησεις) στην δευτερη αιτηση, που θελαν λιγοτερα, τις εκανε ο δικηγορος ολα.
                                .Και εγω θελω να φτιαξω τα χαρτια για την γυναικα μου και ειμαι στο ψαξιμο δεν εχω ξεκινησει και εγω δια μεσω Guebec θα παω.Εχω κατεβασει της αιτησεις εμεις στην αρχη δεν της στελνουμε ολες ετσι μονο της ΙΜΜ 1344 και ΙΜΜ 5540 .Αν με εγγκρινουν για sponsor μετα συμπληρωνω αλλες για το Guebec.

                                Comment

                                Working...
                                X