Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by stavris View Post
    Konna Δεν είσαι μόνη σου, είμαστε πολλοί. Εμένα με ζέι η μάνα μου απο την σύνταξη της και χρωστάω και φόρο ακινήτου την ΔΟΥ. Λες να μην μου περνά απο το μυαλό οτι μπορεί να μου κάνουν κατάσχεση του σπιτιού μου; Δεν πήρα δάνειο, δουλέυω απο 21 χρονών και είχα στα τριάντα δύο μου και σπίτι και χρήματα και αυτοκίνητο και μηχανή,όλα και πάλι πολλά ήταν. Σιγα σιγά με το κλέψιμο που μας έκαναν εδώ και έξι χρόνια δεν θα μείνει τιποτα. Ηταν προσχεδισμένη φούσκα όλη η κατάσταση απο το μπάσιμο μας στο νόμισμα του ευρώ. Διάβασα αυτά που έγραψε ο turms περι βολεμένων και τα λοιπά. Απορίφθηκε απο μελλοντικά σχόλια αλλά να λές για βολεμένους αόριστα και να ανεβάζεις το ηθικό των άλλων με στρατιωτικού τύπου παραγγέλματα δεν είναι συνετό. Γι αυτό λοιπόν υπάρχουν κάποιοι εδω που πραγματικά μπορούν να βοηθήσουν ως ένα βαθμό. Δεν μπορω να έχω παράπονο απο κάποιον βολεμένο στην γερμανία να μη με βολέυει κι εμένα και να μην έχω παράπονο απο κάποιον συγγενή μου ''βολεμένο'' εδω στην ελλάδα που δεν με βολέυει καπου εδω και να μην τρέχω στα ''ξένα''

    Διάβασα αυτά που έγραψε ο turms περι βολεμένων και τα λοιπά. Απορίφθηκε απο μελλοντικά σχόλια αλλά να λές για βολεμένους αόριστα και να ανεβάζεις το ηθικό των άλλων με στρατιωτικού τύπου παραγγέλματα δεν είναι συνετό.

    EEE???? τι ειπα εγω ρε παιδια για βολεμενους?? με μπερδεψατε με αλλον.

    Comment


      #92
      Διοτι στις χωρες που θελω να παω (Αυστραλια, Καναδας,Νορβηγια,Δανια,Ολλανδια) δεν εχω καποιον γνωστο...!!!

      Comment


        #93
        Διοτι στις χωρες που να παω (Αυστραλια, Καναδας, Νορβηγια, Δανια) δεν εχω καποιον γνωστο....!!!

        Comment


          #94
          Αυτό θα το αποφασίσεις μόνο σου.εγω πάντως ίδια περίπτωση με την δική σου γυρίζω πίσω.ισως εσύ σταθείς τυχερός

          Comment


            #95
            Originally posted by lenovo2015 View Post
            Αυτό θα το αποφασίσεις μόνο σου.εγω πάντως ίδια περίπτωση με την δική σου γυρίζω πίσω.ισως εσύ σταθείς τυχερός
            Τι γυρίζεις πίσω βρε. Έφυγες και ποτέ;

            Comment


              #96
              Δεν ξερω την γλωσσα ...και απο οτι βλεπω ειναι ο βασικοτερος λογος για ολους

              Comment


                #97
                Θα συμφωνησω με τον φιλο Yani Stafilas,ο βασικοτερος φοβος ολων ειναι η γνωση της γλωσσας....Και το κακο ειναι οταν δουλευεις Ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις τον χρονο αλλα και το καθαρο μυαλο να μαθεις γρηγορα Γερμανικα.

                Comment


                  #98
                  Δεν είναι και λίγο το να μην ξέρεις γλώσσα. Ήρθα γερμανία με A1 επίπεδο. Μετά από 2 Χρονια εδώ και έχοντας τελειώσει το B1 ακόμα υπάρχει πρόβλημα. Όσοι μένουν γερμανία ξέρουν το πρόβλημα τις προφοράς, δεν τα μιλάνε καθαρά . Άσε που για να βρω αλλου σπίτι που θέλω να μετακομίσω για να κάνω πιο εύκολη την ζωή μου ...ψάχνω τώρα έναν χρόνο και ακόμα δύσκολο το βλέπω . Γενικά όπου και να πας θα συναντήσεις δυσκολίες που δεν θα το περιμένεις

                  Όσον αφορά την γερμανική γλώσσα, δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσει κάποιος γερμανικά όπως τα λέει ο γερμανός , ακόμα και αν έχεις εδώ γεννηθεί. Αυτό γίνετε μονο σε περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς είναι γερμανός/ιδα. . Δεν είναι καθόλου υπερβολικά αυτά που λέω. Στην δουλειά έχω Έλληνες γεννημένοι εδώ,τους ρωτάω δύσκολες λέξεις μεν και κάπου τις μισές δεν τις ξέρουνε, αν τις ακούσουνε θα τις θυμηθούνε όμως. Αλλα τι να το κάνω, εδώ δεν μιλάνε αυτοί σαν γερμανοί, εγώ θα μιλήσω?

                  Comment


                    #99
                    Ειναι το πρωτο ποστ μου αυτα που θελω να πω ειναι τα εξης:σημερα που γραφω η κατασταση στην Ελλαδα εχει εντελως ξεφυγει εχω αρχισει να σκεφτομαι τη μεταναστευση εδω και καιρο οι λογοι που με κρατανε ειναι τα παιδια και η γυναικα μου γιατι ειναι ολοι διστακτικοι τα παιδια θα πανε τωρα πρωτη γυμνασιου και φοβουνται την αλλαγη περιβαλλοντος ενας ακομη λογος ειναι η γλωσσα και ενας τελευταιος λογος ειναι οτι πριν 6 μηνες εκανα τη μ@@@@@ και πηρα μια καφετερια εδω σε ενα ορεινο χωριο της χαλκιδικης και εδω εβαλα τις τελευταιες μου οικονομιες και ηδη εχω δει οτι τα χρηματα που εχω δωσει στο δημοσιο γενικα ειναι πολλαπλασια απ αυτα που εμειναν για μενα και πιθανοτατα να ειμαι και λιγο μεσα.Αυτο που θελω να σας πω πατριωτες σ εσας που εχετε φυγει γλυτωσατε σ εσας που σκεφτεστε να φυγετε ζυγιστε καλα τις καταστασεις και παρτε το αποφαση να φυγετε προς Θεου δεν ενθαρυνω κανεναν εσεις ξερετε ο καθενας τα δικα του εσεις που ειστε εξω και σκεφτεσται να γυρισετε δειξτε λιγη υπομονη και επιμονη και ισως τα καταφερετε και οσο για μενα που σημερα που σας γραφω επαθα 3 κρισεις πανικου απο το αγχος και τωρα προσπαθω να ηρεμησω παιρνωντας χαπια και διαβαζοντας ,γραφοντας στο φορουμ αλλα και τους υπολοιπους συμπατριωτες μας πραγματικα το λεω Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ εχω χασει καθε ελπιδα αδερφια μου Ελληνες.Συγνωμη αν σας κουρασα σας μελαγχολησα η ο,τι αλλο αισθανθηκατε

                    Comment


                      Mhtso μια χαρα τα λες μη νιωθεις ασχημα ισα ισα που μας δινεις δυναμη, απλα ζυγισε τα καλα και κανε οτι νομιζεις καλυτερο

                      Comment


                        Originally posted by nikcrf View Post
                        Δεν είναι και λίγο το να μην ξέρεις γλώσσα. Ήρθα γερμανία με A1 επίπεδο. Μετά από 2 Χρονια εδώ και έχοντας τελειώσει το B1 ακόμα υπάρχει πρόβλημα. Όσοι μένουν γερμανία ξέρουν το πρόβλημα τις προφοράς, δεν τα μιλάνε καθαρά . Άσε που για να βρω αλλου σπίτι που θέλω να μετακομίσω για να κάνω πιο εύκολη την ζωή μου ...ψάχνω τώρα έναν χρόνο και ακόμα δύσκολο το βλέπω . Γενικά όπου και να πας θα συναντήσεις δυσκολίες που δεν θα το περιμένεις

                        Όσον αφορά την γερμανική γλώσσα, δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσει κάποιος γερμανικά όπως τα λέει ο γερμανός , ακόμα και αν έχεις εδώ γεννηθεί. Αυτό γίνετε μονο σε περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς είναι γερμανός/ιδα. . Δεν είναι καθόλου υπερβολικά αυτά που λέω. Στην δουλειά έχω Έλληνες γεννημένοι εδώ,τους ρωτάω δύσκολες λέξεις μεν και κάπου τις μισές δεν τις ξέρουνε, αν τις ακούσουνε θα τις θυμηθούνε όμως. Αλλα τι να το κάνω, εδώ δεν μιλάνε αυτοί σαν γερμανοί, εγώ θα μιλήσω?
                        είμαι σε επίπεδο C1, πηγαίνω φροντιστήριο κάθε εβδομάδα, καταρχήν μένεις Μόναχο, ε πως να συνεννοηθείς μαζί τους; Ούτε οι Γερμανοί τα ξέρουν όλα και κάνουν πολλά λάθη, δύσκολα έβαζα και εγώ σε Γερμανούς και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν ή δεν ήξεραν καθόλου γραμματική, μόνο αυτοί που έχουν σπουδάσει ξέρουν καλύτερα. Νομίζω και στα Ελληνικά κάνουμε τεράστια ορθογραφικά και λεκτικά σφάλματα, Παντού σε όλο τον πλανήτη κανείς δεν μιλά την μητρική τέλεια.

                        Comment


                          Originally posted by Teris View Post
                          Mhtso μια χαρα τα λες μη νιωθεις ασχημα ισα ισα που μας δινεις δυναμη, απλα ζυγισε τα καλα και κανε οτι νομιζεις καλυτερο
                          Και μονο που διαβασες και εγραψες μια κουβεντα για μενα να σαι παντα καλα ρε TERI και καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις

                          Comment


                            Επισης Μιτσοσ1975, και μην απογητευεσαι παντα υπαρχει δυνατοτητα για αλλαγη πορειας, στην τελικη ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε!

                            Comment


                              Καλησπέρα σας!
                              Έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία απάντηση στο poll και ελπίζω εν τέλει να βρήκατε το δρόμο σας, αλλά θα γραψω κι εγώ κάτι μιας και αυτή τη φορά όλοι ζούμε κάτι διαφορετικό!
                              Καταρχάς δήλωσα 1) ότι δε φεύγω για Γερμανία καθώς δεν ξέρω τη γλώσσα και 2) έβαλα ''αλλος λόγος'' ο οποίος ακούει στο όνομα
                              (μα τι άλλο;) Covid-19...νομίζω θα συμφωνήσει κανείς ότι η μετάβαση σε ξένη χώρα εν μέσω κορονοιού είναι ρώσικη ρουλέτα, παρόλο που πήρα το ρίσκο μου ήδη μια φορά καθώς δεν μένω Ελλάδα αλλά Αγγλία και ναι ήρθα εν μέσω αυτής της κατάστασης και σχεδόν το μετάνιωσα.

                              Comment

                              Working...
                              X