Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    overforty τα ειπες ολα με παθος και καλα εκανες και μαζι σου εκτος το θεμα της πατριδας.Δεν ειναι ορος υπο διαπραγματευση,πατριδα ειναι μια οπως η μανα,δεν τη βαζεις στο ιδιο καλαθι με οτιδηποτε αλλο οπως ηθη εθιμα κιαλλα βλαχοκυριλε που ξεμειναν στην Ελλαδα απο τον μεσαιωνα.Η πατριδα ειναι ιδεα άυλη,ειναι βιολογια,ειναι ιστορικη συνεχεια.Οσο και να το αρνειται καποιος δεν αλλαζει,θα ειναι εκει,σαν φλογα θα φωλιαζει στην καρδια.
    Αυτα,επειδη δεν μπορω να το ακουω αλλο.

    Comment


      #17
      Originally posted by Iraman View Post
      Η πατριδα ειναι ιδεα άυλη,ειναι βιολογια,ειναι ιστορικη συνεχεια.Οσο και να το αρνειται καποιος δεν αλλαζει,θα ειναι εκει,σαν φλογα θα φωλιαζει στην καρδια.
      Άξιος! !!

      Comment


        #18
        Originally posted by Iraman View Post
        overforty τα ειπες ολα με παθος και καλα εκανες και μαζι σου εκτος το θεμα της πατριδας.Δεν ειναι ορος υπο διαπραγματευση,πατριδα ειναι μια οπως η μανα,δεν τη βαζεις στο ιδιο καλαθι με οτιδηποτε αλλο οπως ηθη εθιμα κιαλλα βλαχοκυριλε που ξεμειναν στην Ελλαδα απο τον μεσαιωνα.Η πατριδα ειναι ιδεα άυλη,ειναι βιολογια,ειναι ιστορικη συνεχεια.Οσο και να το αρνειται καποιος δεν αλλαζει,θα ειναι εκει,σαν φλογα θα φωλιαζει στην καρδια.
        Αυτα,επειδη δεν μπορω να το ακουω αλλο.
        Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε φαντάσου εκείνους που προσπαθούν να σβήσουν την φλόγα επειδή τους καίει τους συγγενείς, τους φίλους ακόμη και τους εαυτούς τους. Αναρωτήθηκες πόσο δύσκολο μπορεί να είναι για αυτούς;

        Comment


          #19
          Ποια Πατριδα ?
          Για ρωτα ενα σωστο επιχειρηματια που το κρατος με το ετσι θελω δεν του επιστρεφει το ΦΠΑ του απο τις εξαγωγες εκατονταδων χιλιαδων €
          Ρωτα καποιον που πληρωνε 45 χρονια ασφαλεια και τωρα του κοβουνε την συνταξη χωρις να τον ρωτησουνε
          Ρωτα τους αρωστους που δεν τους δινουνε φαρμακα
          Και ποσα αλλα ακομα.
          Και πες μου τι θα απαντησεις στον παιδι σου που ρωταει γιατι δεν εχεις στο σπιτι φαγητο κ θερμανση
          Ξερω ειναι μεγαλη συζητηση για το ποιος φταιει, και μαλλον φταιμε ολοι μας.
          Αλλα αν υπηρχε Κρατος η Πατριδα η οπως στο διαολο το λενε, θα βρισκοτανε 10 δικαστες να τους μπουζουριασουνε και να δημευσουνε τις περιουσιες οσων φταινε.
          Αλλα δυστηχως ουτε αυτοι υπαρχουνε.
          Γιατι πολυ απλα και αυτοι ανηκουν οι περισσοτεροι στο συστημα.
          Πολυ σωστα μου ειπε ενας δικηγορος καποτε. Πρεπει να πετυχεις τον δικαστη στα κεφια του και νωρις το πρωι, γιατι αν εχει παει μεσημερι, θα βαριεται να κατσει να ακουσει με υπομονη ολη την υποθεση και να δικασει δικαια. Χεσε ψιλα και αγναντευε δηλαδη.
          Τι ψαχνεις να βρεις.....

          Comment


            #20
            Originally posted by overforty View Post
            Ποια Πατριδα ?.......................
            Συμφωνώ!!

            Comment


              #21
              Γεια σε ολους....δυστυχως η ευτυχως εχω 2 πατριδες αλλα καμια δεν μου "σταθηκε" ειμαι Ιρακινος και εχω γεννηθει στην Ελλαδα και ειμαι 35 ετων με Ελληνιδα συζυγο και το παιδι μου γεννηθηκε προσφατα (50 ημερων) στην Ελλαδα και ειμαι ακομα μεταναστης για την Ελλαδα, για το Ιρακ δεν το συζηταμε... Πατριδα μου θα ειναι η χωρα η το κρατος που θα με δεχτει και θα με δει σαν ανθρωπο!!!!...Γερμανια σου ερχομαι!!!

              Comment


                #22
                Originally posted by irakinos View Post
                Γεια σε ολους....δυστυχως η ευτυχως εχω 2 πατριδες αλλα καμια δεν μου "σταθηκε" ειμαι Ιρακινος και εχω γεννηθει στην Ελλαδα και ειμαι 35 ετων με Ελληνιδα συζυγο και το παιδι μου γεννηθηκε προσφατα (50 ημερων) στην Ελλαδα και ειμαι ακομα μεταναστης για την Ελλαδα, για το Ιρακ δεν το συζηταμε... Πατριδα μου θα ειναι η χωρα η το κρατος που θα με δεχτει και θα με δει σαν ανθρωπο!!!!...Γερμανια σου ερχομαι!!!
                Σωστότατος!!!

                Comment


                  #23
                  Αγαπητοι συνομιλητες,μην μπερδευεται την πατριδα με το κρατος,ειναι τελειως διαφορετικα πραγματικα.Ιρακινε θασαι για παντα Ιρακινος,Ελληνα θασαι για παντα Ελληνας.Τωρα ΦΠΑ κτλ ειναι αναλωσιμοι οροι που σενα κρατος δικαιου λειτουργουν ευεργετικα βλ.Γερμανια και σενα κρατος αδικο λειτουργουν εγκληματικα βλ.Ελλαδα.Μη βγει κανεις και πει για το μνημονιο τωρα θα κουτουλαω στον τοιχο μια βδομαδα,νομιζω ειναι σαφες.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by irakinos View Post
                    Γεια σε ολους....δυστυχως η ευτυχως εχω 2 πατριδες αλλα καμια δεν μου "σταθηκε" ειμαι Ιρακινος και εχω γεννηθει στην Ελλαδα και ειμαι 35 ετων με Ελληνιδα συζυγο και το παιδι μου γεννηθηκε προσφατα (50 ημερων) στην Ελλαδα και ειμαι ακομα μεταναστης για την Ελλαδα, για το Ιρακ δεν το συζηταμε... Πατριδα μου θα ειναι η χωρα η το κρατος που θα με δεχτει και θα με δει σαν ανθρωπο!!!!...Γερμανια σου ερχομαι!!!
                    Σε καταλαβαινω...εγω εδω στην Ελλαδα ημουν παντα η Αυστραλεζα παρολο που οι γονεις μου ειναι Ελληνες (εγω γεννηθηκα κ εζησα τα πρωτα χρονια Αυστραλια)
                    Στην Αυστραλια ημουν Αυστραλεζα ΠΑΝΤΑ!! Και με θεωρουσαν δικη τους!

                    Εγω αν δεν εφυγα ακομη ειναι επειδη δεν εμασα τα λεφτα που χρειαζομαι αλλιως θα ημουν ηδη εκει!!!!
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Iraman View Post
                      μην μπερδευεται την πατριδα με το κρατος,ειναι τελειως διαφορετικα πραγματικα.


                      -Πατρίδα είναι, να αγαπάς και να λατρεύεις την χώρα σου και να μην ντρέπεσαι να το λες.
                      -Πατρίδα είναι, το δένδρο που μεγάλωσε στην αυλή σου, που το φύτεψες όταν ήσουν μικρός.
                      -Πατρίδα είναι, ο τάφος των προγόνων σου.
                      -Πατρίδα είναι, το μέρος όπου έπαιζες μικρός .
                      -Πατρίδα είναι, να μην ξεχνάς ποτέ, αυτούς που χάθηκαν για την σωτηρία της πατρίδος σου.

                      -Πατρίδα είναι, να ανατριχιάζεις και να δακρύζεις όταν ακούς τον εθνικό ύμνο.



                      Πατρίδα είναι πολλά, είναι λίγα, είναι ελάχιστα, είναι ένα, να αγαπάς και να λατρεύεις την πατρίδα σου, όπως αγαπάς και λατρεύεις τον εαυτό σου.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #26
                        Πιστευτε οτι στην νεα 'πατριδα' που θα επιλεξουμε ολοι να ζησουμε,θα μπορεσουμε να νιωσουμε ευτυχισμενοι?Ή δεν θα μας αφησει ποτε η νοσταλγια μας για την Ελλαδα?
                        Αυτο ειναι κατι που εμενα με κανει και φοβαμαι..

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by vaso31 View Post
                          Πιστευτε οτι στην νεα 'πατριδα' που θα επιλεξουμε ολοι να ζησουμε,θα μπορεσουμε να νιωσουμε ευτυχισμενοι?Ή δεν θα μας αφησει ποτε η νοσταλγια μας για την Ελλαδα?
                          Αυτο ειναι κατι που εμενα με κανει και φοβαμαι..
                          Απλα αναγκαζεσαι να επιλεξεις αναμεσα στην επιβιωση και το να φτιαξεις ενα μελλον για σενα και τα παιδια σου και αναμεσα στο να στερηθεις το μερος, τη χωρα απου μεγαλωσες για αρκετα μεγαλο διαστημα η και για παντα. Εγω προσωπικα επιλεγω την επιβιωση. Αν και μια αλλη λυση ειναι να παμε ολοι πισω στα χωρια μας και να καλλιεργησουμε για να φαμε..αλλα αυτο ειναι μεγαλη συζητηση..
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #28
                            Μα σιγουρα,η επιβιωση,η ποιοτητα ζωης το μελλον των παιδιων ειναι καποιοι απο τους λογους που σε οδηγουν να φυγεις.Απλα αναρωτιεμαι μπορεις να γινεις ευτυχισμενος εξω?Ή η νοσταλγια δεν θα σε αφησει?

                            Comment


                              #29
                              Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, όπου γης και πατρις. Αν είναι στο μέλλον να πεινάσουν τα παιδιά μου, να αδυνατώ να τους προσφέρω, να βλέπουν τους γονείς τους δυστυχισμένους, να κλέβει η ίδια μου η χώρα εμένα και τους συμπολίτες μου, να προάγει τον παραλογισμό, την διάκριση, την εκμετάλλευση και την αλαζονεία, τότε να τη βράσω τη πατριδολαγνεία. Προβλήματα υπάρχουν παντού αλλά θα προτιμήσω αυτά που με ενοχλούν λιγότερο και δεν φθείρουν την ηθική και την αξιοπρεπεια μου.

                              Αυτή είναι η άποψη μου έχοντας ξεπεράσει την υπαρξιακή αγωνία. Και όχι, δεν το βρίσκω απαραίτητο όσοι με διαβάζουν να ενστερνιστούν τις δικές μου πεποιθήσεις, ούτε επιδιώκω να προσβάλω τα ιδανικά τους. Αυτό που λέω είναι ότι η υπερβολή ενός, εις βάρους κάποιων άλλων αναγκών δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα σε μια μερίδα ανθρώπων.

                              Originally posted by vaso31 View Post
                              Μα σιγουρα,η επιβιωση,η ποιοτητα ζωης το μελλον των παιδιων ειναι καποιοι απο τους λογους που σε οδηγουν να φυγεις.Απλα αναρωτιεμαι μπορεις να γινεις ευτυχισμενος εξω?Ή η νοσταλγια δεν θα σε αφησει?
                              Η νοσταλγία είναι ένα συναίσθημα που μπορεί να συνδεθεί με οποιεσδήποτε αναμνήσεις του παρελθόντος, δεν είναι αποκλειστικότητα της τοποθεσίας. Κατά αυτόν τον τρόπο, ναι γίνεται να συνυπάρξει ευτυχία σε ένα διαφορετικό περιβάλλον (είτε γερμανία, είτε κίνα). Το προηγούμενο σου ερώτημα αν μπορούμε όλοι να ζήσουμε σε ένα άλλο κράτος, δεν μπορώ να το απαντήσω με σαφήνεια (είναι πέραν των δυνατοτήτων μου). Είναι θετικό ο άνθρωπος να δει πως λειτουργούν άλλα κράτη (ξανά είτε γερμανία, είτε κίνα) και πως είναι η ζωή πέρα των συνόρων για να αναπτύξει μια πιο ολοκληρωμένη αντίληψη.

                              Comment


                                #30
                                {Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, όπου γης και πατρις.}

                                αυτο ηταν το μοττο του συγχωρεμενου μου του παππου !!Θυμαμαι ελεγε εδω στην Αυστραλια οταν ηρθε με το 1ο κυμα μεταναστευσης ..."και να πεθανω...μη τυχον με πατε πισω στην ψωροκωσταινα να με θαψεται!"

                                Σαν την Αυστραλια πουθενα!!
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X