Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΔΗΓΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ειμαι ανεργος φιλε μου εναν χρονο και 2 μηνες εκλεισα τωρα δεν πρεπει να γινεται,θα το ρωτησω ομως

    Comment


      #17
      Ναι οκ το ξέρω αλλά αν υπάρχει εγγυητής που έχει εισόδημα, πόσο μάλλον να βάλει και κάτι υποθήκη που η αξία του θα είναι τουλάχιστον 2 πλάσια απο το δάνειο δεν βλέπω το λόγο η τράπεζα να μη το δωσει. Σε περίπτωση που δεν το πληρώνεις εσύ τα βάρη πάνε στον εγγυητή δηλαδή στον θείο σου. Στο λέω αυτό γιατί δεν μπορείς να είσαι ποτέ 100% σίγουρος ότι και όλα τα παραπάνω να γίνουν αρχικά ότι θα βρείς εργασία σε σύντομο διάστημα, τι μισθό θα σου δίνουν (είναι ανάλογα τι δρομολόγια κάνεις και τι όχημα οδηγάς) σε ποια πόλη θα είσαι (τα έξοδα έχουν τεράστια απόκλιση ανάλογα την πόλη στην Γερμανία) και γενικά αν θα μπορέις να ανταπεξέλθεις στο 500 που λές. Τώρα οι οικογενειακές σχέσεις είναι κάτι προσωπικό και τελείως διαφορετικό που το ξέρεις μόνο εσύ
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #18
        Originally posted by Akis_ View Post
        Ειμαι ανεργος φιλε μου εναν χρονο και 2 μηνες εκλεισα τωρα δεν πρεπει να γινεται,θα το ρωτησω ομως
        Ποιον θα ρωτήσεις όμως; Τον θείο σου ή την τράπεζα;

        Comment


          #19
          Συμφωνω θα το ρωτησω αυτο αν γινεται,αλλα πεζει και ενα αλλο προβλημα που ξεχασα να το αναφερω.Του ειπε αυτος ο γνωστος του στην τραπεζα (τηλεφωνικως μιλησαν δεν πηγαμε ακομα απο εκει) οτι αν βαλει υποθηκη (γενικα αν παρει δανειο με υποθηκη) πρεπει να πληρωσει εξτρα του δανειου 1200 Ευρω ειναι το κοστος αν βαλει υποθηκη.Ετσι του ειπε.Ετσι θα παει το ποσο γυρω στα 6200.Και επηδη ειναι συνταξιουχος του ειπε μηπως γινοταν να το κανουν να επερνε το δανειο χωρις υποθηκη.Να γλυτωναμε τα 1200 ευρω επιπλεον.

          Θα παμε αποκει να ρωτησουμε,ετσι και αλλιως το δανειο δεν θα το παρει τωρα,θα το παρει λιγο πρωτου φυγω για Γερμανια.Και τα εξοδα για την Ελλαδα (φροντηστηρια,ΠΕΙ,καρτες) κτλ,θα κοιταξει να το κανονισει να τα δινει λιγα λιγα καθε μηνα,κανα 100 στο φροντηστηριο για 6-7 μηνες σε ταχυρηθμα και κανα 100ρικο στον δασκαλο οδηγων εχει ενα γνωστο τελος παντων που μπορει να του τα δινει σιγα σιγα.

          Αλλα αυτα δεν τα γλυτωνω,οτι δωσει θα του τα στειλω μετα οταν με το καλο βρω δουλεια στην Γερμανια συν το υπολοιπο ποσο λιγο λιγο που θα παρει σε δανειο.

          Comment


            #20
            Τωρα στο ονομα μου να παρω δανειο με εγγυητη (χωρις υποθηκη ομως) το κοβω δυσκολο να το επιτρεψει η τραπεζα.Οπως και ναχει το θεμα ειναι να μην παει τσαμπα το ρισκο αυτο και δεν γινει τιποτα στο τελος.Αλλα απ την αλλη αν δεν προσπαθησεις και δεν το ρισκαρεις και αυτο,δεν θα μπορεσεις να μαθεις ποτε.

            Η επιφυλακτικοτητα πουχω σχετικα με το αν υπαρχουν η οχι δουλειες για επαγγελματιες οδηγους στην Γερμανια μετα απο 7 με 10 μηνες ειναι γιατι καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι σκανε μυτη εκατονταδες μεταναστες καθε χρονο εκει απο πολλες χωρες,ειδικα τωρα με την κριση κτλ και απο Ισπανια και απο Πορτογαλλια και αλλου.Ποσους ακομα θα αντεξει και η Γερμανια?

            Καταντησε η εργασιακη μας ζωη ενα Τζοκερ.Πλεον ειναι αν τυχει και εισαι τυχερος να βρεθει μια εργασια.Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα για ολον τον κοσμο που ψαχνει εργασια.

            Comment


              #21
              Originally posted by Akis_ View Post
              Η επιφυλακτικοτητα πουχω σχετικα με το αν υπαρχουν η οχι δουλειες για επαγγελματιες οδηγους στην Γερμανια μετα απο 7 με 10 μηνες ειναι γιατι καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι σκανε μυτη εκατονταδες μεταναστες καθε χρονο εκει απο πολλες χωρες,ειδικα τωρα με την κριση κτλ και απο Ισπανια και απο Πορτογαλλια και αλλου.Ποσους ακομα θα αντεξει και η Γερμανια?
              Που να δείς του χρόνου που θα μπορούν να έρθουν ελέυθερα για εργασία Βούλγαροι και Ρουμάνοι οι οποίοι παίρνουν στην χώρα τους αυτά που θα δίνουν σε λίγο στην ελλάδα 250-300 ευρώ!
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #22
                Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί να μην πάρεις τηλέφωνο μόνος σου σε μερικές τράπεζες να ρωτήσεις τι χρειάζεται για ένα τόσο μικρό δάνειο.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by random View Post
                  Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί να μην πάρεις τηλέφωνο μόνος σου σε μερικές τράπεζες να ρωτήσεις τι χρειάζεται για ένα τόσο μικρό δάνειο.
                  Απλά είναι άνεργος και δεν θα του δώσει καμιά τράπεζα δάνειο χωρίς εγγύηση! Στην περίπτωση αυτή η τράπεζα ούτε €1 δεν δίνει
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by kosofos View Post
                    Απλά είναι άνεργος και δεν θα του δώσει καμιά τράπεζα δάνειο χωρίς εγγύηση! Στην περίπτωση αυτή η τράπεζα ούτε €1 δεν δίνει
                    Δεν είπα "χωρίς εγγύηση". Έγραψα να πάρει τηλέφωνο μόνος του.

                    Comment


                      #25
                      ρε παιδια γνωριζεται τι ακριβως παιζει με το spesen στη μισθοδοσια; δουλευω σαν οδηγος αλλα δεν γνωριζω αν αυτο το ποσο το δικαιουμαι. αν γνωριζει καποιος ας ενημερωσει. να σημειωσω οτι δεν κανω διανυκτερευσεις, βαρια βαρια κανα 10ωρο η 11ωρο.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by aneltzo View Post
                        ρε παιδια γνωριζεται τι ακριβως παιζει με το spesen στη μισθοδοσια; δουλευω σαν οδηγος αλλα δεν γνωριζω αν αυτο το ποσο το δικαιουμαι. αν γνωριζει καποιος ας ενημερωσει. να σημειωσω οτι δεν κανω διανυκτερευσεις, βαρια βαρια κανα 10ωρο η 11ωρο.


                        spesen με την λεξη αυτη λενε καποια χρηματα που ειναι ημερησια εξοδα οπως φαγητο και δεν ξερω τι αλλο, δεν ξερω εαν σε δουλεια που εισαι 10-11 ωρες δικαιολογουν τετοιο ''επιδομα''.........νομιζω οτι αφορα αυτους που ειναι ολη την ημερα στον δρομο για δρομολογιο και ΜΑΛΛΟΝ δεν σε αφορα, αλλα εσυ κανε μια ερωτηση, δεν χανεις τιποτε

                        Comment


                          #27
                          εγω στο χαρτι που περνω καθε μηνα γραφει spesen 240,00, βαλε τωρα επι 12 μηνες ειναι 2880, αυτα δεν τα περνω απλα αναγραφονται. παω λοιπον να κανω τη φορολογικη δηλωση σε γερμανο λογιστη και μου λεει πως τα spesen τα 2880 δηλαδη θα συμπεριληφθουν στο καθαρο ποσο που εχω λαβει και θα φορολογηθω για αυτα. αυτο το κανει ο εργοδοτης απο οτι μου ειπε ο λογιστης για να γλυτωσει φορολογια και διαφορα αλλα, στην ουσια εχει ενα κερδος ο εργοδοτης 50 ευρω μηνιαιως. λεφτα που δεν εχω λαβει και θα φορολογηθω δηλαδη...

                          Comment


                            #28
                            παιδια σαν οδηγος φορτηγου με ελαχιστα γερμανικα υπαρχει παριπτωση να βρω δουλεια wuppertal?

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by bill la View Post
                              παιδια σαν οδηγος φορτηγου με ελαχιστα γερμανικα υπαρχει παριπτωση να βρω δουλεια wuppertal?
                              δουλεια για οδηγους υπαρχει αρκετη! και οσοι δεν μιλουν καλα γερμανικα συνηθως αν δεν θες να κανεις ταξιδια εξω κανουν βραδυνα, που ειναι στανταρ δρομολογια και δεν εχεις να κανεις με τηλεφωνα, δηλ να συννενοεισαι στο τηλ.

                              Comment


                                #30
                                γεια χαρα Γιαννης ειμαι 44χρονων εχω δίπλωμα Γ+E ' κατηγορίας προσφατα πηρα και το Π.Ε.Ι. και την ψηφιακη καρτα ταχογραφου αλλα δεν ξερω Γερμανικα μονο Αγγλικα
                                αν γνωριζει καποιος μονο αγγλικα υπαρχει περιπτωση να βρει δουλεια στη Γερμανια ? επισης υπαρχει καποιο σαιτ με αγγελιες για οδηγους να στειλω βιογραφικο ?
                                η να το ψαξω μεσω μεσαζοντων γραφεια εργασιας ..

                                Comment

                                Working...
                                X