Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΔΗΓΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Φυσικά προσπαθούμε τι να κάνουμε...το jobcenter δεν σου προσφέρει καμία απολύτως βοηθεια μόνο εάν εχεις ήδη δουλέψει 3μηνες.για αρχή σε παρατάνε έτσι να προσπαθείς μόνος σου γιά ολα.η γυναικα μου γνωρίζει γερμανικά και μιλάει πάντα εκείνη για μένα όσον αφορά τις δουλειές.εκεινη εχει απελπίστει τελείως.μακαρι να γίνει κατι γρήγορα.παντως η γλώσσα ειναι πολυ σημαντική.ξερω λίγα αγγλικά αλλα δεν τους φτάνει με τίποτα.ευχαριστω Kuli για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες.

    Comment


      #62
      για να δουλεψεις οδηγος σε φορτηγο ενα Γ + Ε (και χωρις Ε βρισκεις), το ADR, ΠΕΙ και καρτα ταχογραφου αρκουν
      τα γερμανικα θελει να εχεις ενα επιπεδο Β1 το λιγοτερο
      δηλαδη να μπορεις να συννενοηθεις οταν σε παρει η εταιρεια και σου πει>
      πηγαινε στην ταδεα δ/νση να παρεις δυο παλετες κλπ
      και να μπορεις εσυ να τους πεις > δεν γινεται, ειμαι στο οριο βαρους κλπ
      απλα πραγματα
      οχι τιποτα εξειδικευμενο
      στο ProbeTag που ειχα παει πρωτη μερα για δουλεια σαν οδηγος αυτος που μου εδειχνε ηταν ενα πορτογαλος που το επιπεδο του στα Γερμανικα με τιποτα δεν ηταν Β1
      ισως Α2...αλλα οχι Β1
      απλα ηξερε τα βασικα να λεει στο τηλεφωνο
      αυτο μετραει
      Δουλειες σαν οδηγος υπαρχουν παρα πολλες
      απλα θελει να στειλεις πολλα βιογραφικα, να το κυνηγησεις και υπομονη

      ΥΓ δεν ξερω αν ειπα κατι ποτε στο θεμα ΟΔΗΓΟΣ και καποιος το παρεξηγησε...εγω τα εγραψα ολα απο προσωπικη εμπειρια

      Comment


        #63
        Ανανέωση επαγγελματικού λεωφορείου - πρώτες βοήθειες (από Ελληνικό σε Γερμανικό)

        Καλησπέρα! Έψαξα για το θέμα που θέλω να ποστάρω, δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο...

        Είναι να ανανεώσω το επαγγελματικό και ταυτόχρονα να το κάνω Γερμανικό. Ένας φίλος που το έκανε αυτό μου είπε ότι θα χρειαστεί να παρακολουθήσω και σεμινάρια Πρώτων Βοηθειών. Η νομαρχία όμως μεταξύ των χαρτιών που μου είπε ότι χρειάζομαι (μετάφραση απο ADAC, γιατροί, κλπ...) δεν αναφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες... Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

        Comment


          #64
          Originally posted by Παναγιωτης Αδαμιδης View Post
          Καλημέρα σας!ειμαι καινούργιος σε αυτήν την ομάδα και μου φαίνεται πολυ χρισημο το forum αυτο.εχω έρθει στην Γερμανία εδω και 2 μήνες μαζί με την έγκυο γυναικα μου.εγω εχω βγάλει τα διπλώματα οδήγησης γ και δ με πει κ ψάχνω εργασία εδω.συμφωνω απόλυτα ότι πρέπει να γνωρίζεις την γλώσσα αρκετά.τα πράγματα εδω δεν ειναι τόσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουν.δεν εχουμε ούτε βοηθεια απο το κράτος ούτε κάν ασφάλεια υγείας δεν μπορούν να κάνουν εδω.γενικα αν έρθει κάποιος εδω να ειναι αρκετά προετοιμασμένος και όχι όπως εγω που με είχα γεμίσει με παραμύθια.πραγματι εχει τεράστια ζήτηση το επάγγελμα αυτο.δεν ξέρω φυσικά και αυτο ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει εκτός απο το δίπλωμα μαζί με πει κ τον ταχογράφο fahrerkarte και εννοείτε η γλώσσα, τι άλλο πρέπει να κατέχει ένας υποψήφιος?ρωταω διότι εδω κάθε μέρα σου βγάζουν όλο κ κατι καινούργιο χαρτί να εχεις.
          Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος γιατι και εγω εβγαλα προσφατα Γ Δ + Ε μαλιστα το Ε το εδωσα προχθες και τωρα περιμενω απλα να μου στειλουν σε κανα μηνα την καρτα ... Τον ψηφιακο ταχογραφο εαν εχεις βγαλει απο Ελλαδα (η απατη 150 ευρω οταν στην Γερμανια η στο πληρωνει ο εργοδοτης η εσυ μολις 37 ευρω!!! ) θα πρεπει να τον αντικαταστησεις στην Γερμανια δηλαδη να κανεις αιτηση στο TUV να βγαλεις Γερμανικη καρτα οδηγου !!! η Ελληνικη αποστελεται πισω στην Ελλαδα.Τωρα εφοσον εχεις ΠΕΙ δεν υπαρχει προβλημα στο διπλωμα σου. Εφοσον υπαρχει ο κωδικος *95 σε καθε κατηγορια σημαινει οτι εισαι κανονικα ετοιμος για οδηγηση.Τωρα αν Εκει στην Γερμανια θελει καποιο ειδικο σεμιναριο για λεωφορεια κτλ κτλ αυτο δεν το γνωριζω.Φανταζομαι οτι θα μπορεις σιγουρα να πιασεις δουλεια ομως σε τουριστικα λεωφορεια.Σε αστικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εχεις καρτα εφοσον δεν εχουν ψηφιακο ταχογραφο.Αν κανω λαθος καπου διορθωστε με
          Better Think twice instead once

          Comment


            #65
            Εφοσον εχεις Ελληνικο διπλωμα προς ανανεωση καλο θα ηταν να ρωτησεις και στην Landratsamt αλλα και σε καμια σχολη οδηγων στην Ελλαδα.Στην Ελλαδα ξερεις οτι ολα γινονται τυπικα.Ακομα και σε παλιους οδηγους που δεν ειχαν ΠΕΙ απλα γραφονται στην σχολη πληρωνουν 150 ευρω και παιρνουν το ΠΕΙ... χωρις να εχουν πατησει ποτε το ποδι τους. (Δεν μιλαω για τους νεους οδηγους οπου δινουν εξετασεις ΠΕΙ κανονικοτατα και χωρις να διαβασεις δεν το παιρνεις που να εχεις τον Τσιπρα ξαδερφο) Εφοσον ομως προκειται να το κανεις γερμανικο λογικα θα πρεπει να περασεις γιατρους κτλ κτλ ισως και να πληρωσεις παραβολα.Το θεμα ειναι οτι αν το κανεις στην Ελλαδα θα πρεπει να πληρωσεις κατω + την αναμονη μεχρι να εκδοθει το διπλωμα σου να δωσεις το παλιο και να παρεις το καινουργιο που λογικα ετσι γινεται.Καλυτερα ειναι κατα την γνωμη μου να αποκτησεις το γερμανικο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
            Better Think twice instead once

            Comment


              #66
              Γεια σας συνάδελφοι,
              Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το βιογραφικό. Σε ποια γλώσσα θα πρέπει να γραφτεί ;
              Θα μου πείτε : φυσικά στα Γερμανικά !! Αν όμως έχεις γράψει μέσα στο βιογραφικό σου, ότι δεν μιλάς καθόλου Γερμανικά, δεν παρουσιάζεις κάτι που δεν σε αντιπροσωπεύει ;
              Επίσης υπάρχει όντως τόσο μεγάλη ζήτηση ή έχουν μόνιμα τις αγγελίες για να τις βλέπουν αυτοί που ήδη δουλεύουν και να κάθονται φρόνιμα ;
              Κατά την γνώμη μου η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στην μέση… δεν μπορεί να θέλει επίπεδο Γερμανικών Β2 για οδηγό. Όταν τους πηγαίναμε τα φορτία από την Ελλάδα ή όταν φορτώναμε από αυτούς για Ελλάδα, η δουλειά γινόταν μια χαρά και με Αγγλικά και ήταν και μες το χαμόγελο….

              Comment


                #67
                Καλημέρα σας! Έχω πολύ καιρό να μπω στο site εδώ γιατί είχα πολύ δουλειά.βρηκα εργασία τελικά ως οδηγός.ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει.θελω να βγάλω κάποια στιγμή άδεια για να αγοράσω φορτηγό και να το δουλέψω μόνος μου.γνωριζει κανεις ποια είναι η διαδικασία και πως λέγεται η άδεια αυτή στα γερμανικά??

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Παναγιωτης Αδαμιδης View Post
                  Καλημέρα σας! Έχω πολύ καιρό να μπω στο site εδώ γιατί είχα πολύ δουλειά.βρηκα εργασία τελικά ως οδηγός.ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει.θελω να βγάλω κάποια στιγμή άδεια για να αγοράσω φορτηγό και να το δουλέψω μόνος μου.γνωριζει κανεις ποια είναι η διαδικασία και πως λέγεται η άδεια αυτή στα γερμανικά??
                  Informationen zum gewerblichen Güterkraftverkehr - Bescheinigung Güterkraftverkehr - Υπηρεσίες οδικών εμπορευματικών μεταφορών

                  BAG - Förderprogramme - Aus- und Weiterbildung

                  http://service-bw.de/zfinder-bw-web/...#informationen

                  http://www.bonn.de/rat_verwaltung_bu...x.html?lang=de

                  https://www.ihk-limburg.de/standortp...hrsunternehmer

                  https://www.landkreis-harburg.de/bue...ung-111-0.html

                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #69
                    Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την πληροφορία.

                    Comment

                    Working...
                    X