Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζω στη Νορβηγία τα τελευταία 5,5 χρόνια, έχω μικρο παιδί, τώρα είναι 11 χρονών, και μεσα σε αυτά τα χρόνια έχω δει δύο σχετικά περιστατικά. Το ένα ήταν ένας συμμαθητής του γιου μου (απο το Ιραν ή Ιρακ) οποίος παραπονιόταν συνέχεια στο σχολείο ότι τον δερνουν στο σπίτι και μετά απο μία σειρα συζητήσεων και αλλων διαδικασιών τον στειλανε σε μία άλλη οικογένεια (νομίζω ότι τώρα τον έχουν στείλει πίσω στη δική του) ύστερα απο μια διαδικασία με σχολή γονέων και ψυχολόγων για τους γονείς και μία άλλη περίπτωση με μονογενεική οικογένεια απο το Νεπάλ όπου η μάνα και η μία κόρη (συν. 4 παιδια) είχαν καταθλιψη επιβεβαιωμένη ιατρικά και το μικρό παιδάκι που ήταν τότε νομίζω 4 ετών το δώσανε σε μία οικογένεια με τη προοπτική εφόσον η κατασταση της υγείας της μητέρας αλλάξει να δωθεί πίσω. Απ ότι μου είπανε περιμένουν σύντομα την επιστροφή του στην οικογένεια του. Κάτι άλλο δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου. Κι εμείς εδω ηρθαμε για καλυτερο μέλλον για τα παιδια μας. Εχω κι ένα γιό 20 χρονών τώρα.

    Comment


      Καλησπέρα παιδιά!Έχω κάνει αίτηση απόσπασης στο εξωτερικό και περιμένω ,ελπίζω για μια θετική εξέλιξη.Οι χώρες που επέλεξα είναι : Νορβηγία, Καναδάς και Αυστραλία.Έχω δύο κόρες.15 ΕΤΩΝ και 7,5 ετών. Θα ήθελα να μάθω πώς είναι τα πράγματα εκεί΄,όσον αφορά εκπαίδευση και υγειά.

      Comment


        Originally posted by Matinaaa View Post
        Καλησπέρα παιδιά!Έχω κάνει αίτηση απόσπασης στο εξωτερικό και περιμένω ,ελπίζω για μια θετική εξέλιξη.Οι χώρες που επέλεξα είναι : Νορβηγία, Καναδάς και Αυστραλία.Έχω δύο κόρες.15 ΕΤΩΝ και 7,5 ετών. Θα ήθελα να μάθω πώς είναι τα πράγματα εκεί΄,όσον αφορά εκπαίδευση και υγειά.
        Matinaa είσαι δημόσιος υπάλληλος? Εκπαιδευτικός? Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος (όχι εκπαιδευτικός) και θέλω να φύγω με απόσπαση Νορβηγία και δεν μπορώ να βρω τρόπο.

        Comment


          Καλησπερα σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην Νορβηγια μπορει καποιος που ξερει να μου πει τι περιορισμοι υπαρχουν σχετικα με τον κορωνοιο;;;
          Ευχαριστω

          Comment

          Working...
          X