Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

    Ανοίγω νέο θέμα μπας και "ξορκίσω το κακό" που έγινε στο πρώτο νήμα. Μπας και κάνουμε μια νέα αρχή χωρίς κόντρες και διαπλοκές. Και θα παρακαλούσα να κρατήσουμε ένα καλό επίπεδο. Δε ξέρω τι έγινε στο προηγούμενο κι ουτε θέλω να μαθω, ας τα ξεχάσουμε όλα κι ας κάνουμε μια νέα αρχή. Όλοι έναν κοινό σκοπό έχουμε, καλώς ή κακώς. Τη μετανάστευση. Αλλος Γερμανία, αλλος Σουηδία Αυστραλία κλπ. Όλοι τραβάζε διαφορα ζόρια, αλλιώς δε θα φτάναμε στο σημείο της μετανάστευσης. Δε ξυπνήσαμε μια μέρα και είπαμε "ωχ βαριεμαι βρε αδερφε, δε τραβάω μια μετανάστευση έτσι για αλλαγή;".

    Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν, κι όποιος θέλει ακολουθεί.
    Με λένε Αφροδίτη, και θέλω να πάω Νορβηγία για δουλειά. Α΄πό πέρσυ εξετάζω το θέμα του εξωτερικού. Βασικά είχα ξεκινήσει για Αγγλία μιας και γνωρίζω καλά τη γλώσσα. Αλλά έλα που είμαι δραστήριο άτομο και λατρεύω 2 αθλήματα, το windsurfing και το snowboard?Χωρίς αυτά δεν μπορώ, είναι τρόπος ζωής. Στέρησε τα μου και θα πεθάνω. Αγγλία χάλια βροχερό καιρο, τα γνωστά. Βουνα δεν έχει, για snowboard εννοώ, έχει όμως θαλασσα και λίμνες. Θάλασσα ε;;;Χμμμ, αυτό τον βουρκο ενας Έλληνας δε μπορεί να το θεωρήσει θάλασσα. Ασε που ειναι κρυο το νερό. Βουνά;;; Λοφους θα ελεγα. Οκ Ξεχνάμε Αγγλια, δε παμε Σκωτία;Χιόνι εχει σίγουρα. Το λέω σε έναν φίλο και μου λέει "Τρελάθηκες; Κάτι λόφους έχει, κι όσο για τα αγγλικά; Θα πρεπει να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα στα σκωτσέζικα. Δε θα καταλαβαίνεις γρι. Αν θες κατι τετοιο γιατι δεν πας Νορβηγία; Ιδιο κλίμα με Σκωτία, καλύτερα βουνά και οτι πρεπει για χιονοδρομίες. Και δε θα παθεις και καταθληψη." Και αρχίσαν οι ερωτήσεις. Δε θα παγώσω? Δε θα με φανε οι αρκουδες; Και η γλώσσα;
    Άρχισα να το ψάχνω στο ιντερνετ, διαβασα διαφορα blogs ανθρώπων που μεταναστευσαν Νορβηγία ακόμα κι απο Αυστραλια, ναι καλά ακούσατε, και λέω γιατί όχι; Η Νορβηγική φύση είναι απίθανη, οι άνθρωποι είναι δραστήριοι. Ολο και κάτι κάνουν (σκι ορειβασία ποδηλατο κλπ). Ότι ακριβως θέλω. Ο τρόπος ζωής που θέλω.
    Είδα ότι στον τομέα μου (οδοντίατρος είμαι) υπάρχει μια ζήτηση. Μικρή μεν αλλά υπάρχει. Πιο πολύ βεβαια ζητάνε στον δημόσιο τομέα αλλά που και που σκάνε και μερικές αγγελίες για ιδιωτικές κλινικές. Εμαθα κι οτι για να δουλεψω εκει επρεπε να πάρω την Norwegian authorisation του πτυχίου μου, οποτε συγγεντρωσα τα χαρτιά που χρειάζεται και τα έστειλα (μαζι και τα λεφτα που μου ζητήσανε). Η διαδικασία της αναγνωρισης ειναι 2-3 μηνες λένε. Εμενα χρειάστηκε 2.
    Εν το μεταξυ εγώ ολο και έστελνα βιογραφικά. Απο περσυ το Νοέμβριο μεχρι σημερα πρεπει να εχω στηλει ισα με 500, μπορεί και 1000. Οποτε βλέπω καινούρια αγγελια να σκαει στο nav.no στέλνω. Ακομα και στο finn.no κυκλοφορουν μερικές. Παντού. Δεν απαντανε όλοι. Αν κραταγα στατιστικά θα μπορούσα να κατηγοριοποιησω τις απαντησεις τους. Όσοι απαντάνε λενε:
    α)Η θέση έκλεισε απο αλλον υποψήφιο. καλη τυχη στη συνέχεια (Ναι, μου είναι και ευγενικοι.Χρυσωνουν το χάπι)
    β) Για να εργαστεις στη κλινική μας πρεπει να ξέρεις άπταιστα τη Νορβηγική γλώσσα (γραπτό και προφορικό λογο). Αυτή η απάντηση μου έχει δώσει στα νεύρα. Σε εναν του τα έψαλα κι όλας. Του τα ειπα χύμα. Τι άπταιστα και πρασινα αλογα μου λες; Για να μιλήσει καποιος μια ξενη γλώσσα απταιστα θέλει 1-3 χρόνια και να ζει στη χώρα που την ομιλούνε. Του ειπα κι αλλα οποτε ο τυπος μου είπε "Οκ εχεις δίκιο, μπορείς να κανεις την αιτηση όπως όλοι οι αλλοι και θα σου πουμε την απόφαση μας" Κοινως θα μου την απορρίπτανε, οπότε και δεν την έστειλα.
    Η διαδικασία αυτή είναι ακρως απογοητευτική. Ειδικά όταν δε σε απορριπτουν για έλλειψη προσόντων, αλλα για έλλειψη γλώσσας. Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Απ' την αλλη λογικό είναι να θέλουν τη γλώσσα μιας και πρεπει να συνεννοηθεις με ασθενεις και να τους εξηγήσει θεραπεια και όλα τα συναφή, αλλά οκ βρε παιδια, μη με απορρίπτεται έτσι θα τη μάθω τη ριμάδω-γλώσσα στείλτε με και στο σχολείο του δήμου να κάνω εντατικά μαθήματα. Κουτσα στραβα θα τη μάθω. Και οι νορβηγοι δοξα τω Θεώ αγγλικά ξέρουν. Μπορούν και με αγγλικά.

    Υπήρχαν φορές που ήθελα να τα παρατήσω. Τι διάολο θέλω να παω Νορβηγία; Κρυο σκοταδι κλπ Αρχιζαν να φαίνονται τα αρνητικά κι αρχισα να ειμαι απαισιόδοξη. Αλλά είμαι και πεισματάρα. Συνέχισα να στέλνω βιογραφικά. όχι, θα πάω ο κόσμος να χαλάσει.
    Ευτυχώς δεν ήταν ολες οι απαντήσεις αρνητικές. Υπάρχει φως στο τούνελ. Κι αυτο με κράτησε ωστε να συνεχίσω.

    1)Πρωτη θετική απαντηση από Μo i rana. Κάπου βορεια. Πολυ βόρεια. Με όλα τα αρνητικά της Νορβηγίας. Πολύ κρύο, καθόλου ήλιο. Νυχτωνει πιο γρήγορα σε σχεση με το νότο. Δεν ξέρω αν θα αντέξω τη ζωή εκει. Ειπαμε κρυο και χιόνι, αλλά όχι κι έτσι. Ο ανθρωπος βεβαια με περίμενε υπομονετικα μέχρι να βγει η αναγνώριση μου (κι ισως κι ακόμα να περιμένει) αλλά εγω το είχα σαν τη τελευταία λύση αν δε βρω τιποτα καλύτερο. ασε που δεν τον εμπιστευομαι και ως επαγγελματία. Στο τηλέφωνο αλλα μου είχε υποσχεθεί στην πρωτη συνομιλια μας και όταν ξαναεφτασε η κουβεντα στα μπικικίνια το ποσο ήταν άλλο. Κι οταν διαμαρτηρηθηκα, μου ειπε τοσα μπορω να δωσω δε μπορω να ρισκάρω χρεοκοπία. Μου φαινεται αναξιόπιστος ο τύπος και δεν τον εμπιστεύομαι. Και μου έσκασε και το μυστικο οτι δεν του αρεσει να δουλευει με Νορβηγους (Σουηδος ειναι) γιατι τους θεωρει τεμπελιδες και στη δουλεψει του έχει ξένους (Πολωνια, Σομαλια κλπ) Αυτο κι αν με υποψίασε αρνητικά.

    2) Δευτερη αγγελία που μου απαντησαν ήταν απο lærdal. Eνα χωριουδάκι. Ομολογω πως το ιατρειο ήταν πολύ συχρονο, ενταξεικαι η περιοχή όμορφη ήταν αν και χωριό. Ο τύπος αποδείχτηκε περιπτωσάρα. Εκει που ήμασταν έτοιμοι να συμφωνίσουμε (και ο μισθος πολυ καλος ηταν|) ξαφνικά τον τσιμπησε μυγα τσε τσε, δεν ξέρω, και μου είπε δε μπορω να σε προσλαβω γιατι δεν ξέρεις τη γλώσσα. Και μάλιστα το έκανε και χειρότερο το θέμα λέγοντας μου "You are my last choise". Αν τον είχα δίπλα μου θα τον βάραγα. Με κοροιδεύει;;;;; Απ' την αρχή ήξερε οτι δεν ξέρω τη γλώσσα, τι μου τσαμπουνας για μισθους, ποσοστα κλπ?Μεχρι και αμάξι φθηνο θα μου έβρισκε, πριν αποφασισει πως ημουν η τελευταία του επιλογή. Ηταν σα να μου επαιρνε τη μπουκια απο το στόμα. Απ' όλους ήταν ο μόνος που με εκνεύρισε περισσότερο.
    Βεβαια κάθε εμπόδιο για καλό λένε. Αργότερα έμαθα πως η περιοχή αυτη είναι πνιγμένη στην ομίχλη ακόμα και τα ελικόπτερα του νορβηγικοπυ ΕΚΑΒ δυσκολεύονται να πάρουν τους ασθενεις από εκει. Την καταθλιψη θα την είχα στο τσεπάκι. Ευτυχως γλιτωσα. Μαλάκας ξεμαλάκας ο τύπος, χάρη μου έκανε.

    Απο το Νοέμβριο είχε φτάσει καλοκαίρι κι ακόμη δουλεια δεν είχα βρει. Μονο τον τυπο απο τα βόρεια. η απογοήτευση βάραγε κόκκινο. Είπα να ριξω και λιγο νερό στο κρασί μου. Ας μη ψαχνω μονο για οδοντίατρος ας γίνω και βοηθός οδοντιατρου εστω για αρχη μεχρι να μαθω τη γλώσσα. Και μετα θα εχω κι άλλο ενα προσον στο ενεργητικό μου (αν και οι Νορβηγοι το μόνο προσον που ψαχνουν ειναι να ξερεις τη γλώσσα). Εστειλα και για βοηθος λοιπον. Μου απαντησε μια ορθοδοντικος. Μου είπε ότι ήταν προθυμη να με βοηθήσει. Η τυπισα ομως ήταν σωστη. Μου είπε "Κοιτα εγω ψαχνω κατι το μόνιμο και δε θελω αυτος που θα προσλαβω να μου φυγει στον ενα χρονο. Εσυ εισαι overqualified (πολυ μου άρεσε αυτη η λέξη) θα βαρεθεις εδω. Για πόσο θα αντεξεις να μου κολλάς σιδεράκια; Ορθοδοντική δεν επιτρέπεται να ασκήσεις." Είχε δικιο. Οπότε πάει και η διέξοδος της βοηθού...

    3)Το μονο σίγουρο που είχα ήταν τον βορρά. Δεν τον θέλω δεν τον θελω αυτον έχω. Ο μονος που δεν τον ενοχλει το οτι δεν ξερω τη γλώσσα κι οτι θα τη μάθω στην πορεία. Ας παει και το παλιαμπελο ας του τηλεφωνησω. Μου είπε οτι φυσικα και με θελει αλλά για τον Οκτωμβριο γιατι θέλει να εκπαιδεύσει ένα Αιγυπτιο οδοντίατρο πρώταΟκ Οκτώμβριο λοιπον. Ας κανω διακοπές στην Ελλαδα και που ξέρεις τι αλλο μπορει να βρεθει μεχρι τότε....
    Τέλη Αυγούστου μου στελνει εμαιλ και μου λεει μπορείς να έρθεις συντομότερα; Και τωρα αν γίνεται; Παθαίνω ένα σοκ. Τι εγινε με τον Αιγυπτιο;;; Του ειπα δε μπορω άμεσα (λεφτά γιοκ, και μόλις είχε σκασει η εφορια και το χαρατσι. Σιγκοπη!) Ουτε για το αεροπλάνο δεν είχα... θα μου πεις ας δανειζόσουν.... και τώρα ερχόμαστε στο 4.

    4) Όλο το χρονο εγω ήμουν σε επικοινωνια με μια κλινικη στο Οσλο. Αυτος που την είχε ήταν αυτος που μου ειχε δωσει όλες τις πληροφοριες για το τι πρεπει να κανω με το authorisation. Και καθε μηνα εγω του εστελνα ενα εμαιλ και τον ρωταγα αν εχει καμια δουλεια. Καθε φορά μου ελεγε όχι αλλα ρωτα με τον αλλο μηνα. Εκει που διακοπευα που λέτε λαμβανω ενα εμαιλ του οτι σκεφτεται να ανοιξει μια νεα κλινικη στο οσλο κι οτι θα με ήθελε. Μου εστειλε και τους όρους του και μου ειπε να περιμενω νεοτερα του. Παλι στον παγο η Μο ι ρανα λοιπον μεχρι να μαθω νεοτερα. Αργοτερα μου ζητησε να δωσω ενα interview. Συμφωνησαμε επειδη δεν μου περισευαν τα λεφτα (χαρατσι, εφορια) να δωσω το ιντερβιου μεσω skype. Ευτυχως δεχτηκε. Δεινω τη συνεντευξη, ο τυπος το καταευχαρηστηθηκε (κι εγω μαζί του, επιτέλους καποιος που με εκρινε στις γνωσεις οδοντιατρικής κι οχι της γλώσσα) οποτε λαμβανω ενα εμαιλ που μου λεει οκ γινεσαι δεκτη στο νεο εγχειρημα της επιχειρησης μου αλλά....υπήρχε ένα αλλά. Εμ δεν θα υπήρχε; Ο τυπος εχει βρει μια ετοιμη κλινικη στο Οσλο 9 έδρων και θέλει να την αγοράσει. Και βρίσκεται στις διαπραγματεύσεις. Εχει παει Νοεμβριος κι ακομα να την αγοράσει. Αν δεν του την πουλήσει θα πρεπει να ψαξει κάτι άλλο να αγοράσει και αυτο σημαινει περισσοτερο χασιμο χρόνου. Αλλά δεν μπορώ να κάνω τιποτα, δεν ειναι στο χέρι μου. Μόνο να περιμένω.

    Αλλα συνεχίζω να ψάχνω. Και τώρα βρήκα μια αλλη αγγελία... εστειλα βιογραφικο (εχει γινει ρουτινα πια) περιμενω απάντηση. Αυτη η αναμονη ειναι σπασιμο νευρων παντως, αλλα δε μπορει στο τελος κατι καλο θα βγει απο αυτη την ιστορια.

    Η συμβουλή μου σε όλους; Η Νορβηγια θελει υπομονή και επιμονή.

    Κι εγω μου ευχομαι να μην περιμενω αλλο για πολύ.

    #2
    Αν μπορουσαν οι μοντς να βαζανε στον τιτλο το 2 οιυ ξεχασα να βαλω. Μετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2 ήθελα να γραψω. Ευχαριστω

    Comment


      #3
      Αφροδίτη

      Γιατί δεν στέλνεις βιογραφικά στη Σκωτία; Αγγλικά μιλάνε στις πόλεις. Σκωτσέζικα σε χωριά ίσως. Μην ξεχνάς ότι στις πόλεις δεν δουλεύουν αποκλειστικά σκωτσέζοι οπότε αυτό το "θα πρεπει να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα στα σκωτσέζικα" δεν υφίσταται. Η προφορά συνηθίζεται.


      Μην ξεχνάς ότι η κατάθλιψη έρχεται είτε λόγω γεωγραφικών καιρικών συνθηκών, είτε ανεργίας οπότε:
      1) μπορείς να δοκιμάσεις σκωτία για αρχή (αφού θα την πάθεις που θα την πάθεις)
      2) είναι πιθανότερο (στη σκωτία) να αποκτήσεις εισόδημα λόγω γλώσσας και επαγγέλματος
      3) θα εχεις την οικονομική δυνατότητα να πετάξεις προς νορβηγία και να επαναξιολογήσεις κατά πόσο σε καλύπτει.
      4) Η απόσταση νορβηγία - σκωτία είναι κοντινότερη από νορβηγία - ελλάδα
      5) (Ίσως) πιο οργανωμένα (κάτι που φαίνεται πως το προτιμάς)


      Προσωπικά, θα σκεφτόμουν την περίπτωση το πείσμα να μην μου βγει απαραίτητα σε καλό. Επειδή το ρίσκο τώρα είναι μεγαλύτερο με τον παράγοντα απόσταση, οικονομική κατάσταση, ψυχολογία (τώρα δεν φαίνεται να έχεις πρόβλημα αλλά αν αποτύχει ή χαλαστείς με την νορβηγία και πρέπει να γυρίσεις, θα είναι ψυχοφθόρο), απότομη αλλαγή περιβάλλοντος.
      Επιστήμονας θεωρείσαι οπότε αυτά τα πράγματα φαντάζομαι να συνυπολογίζεις.

      Comment


        #4
        Καλή επιτυχία σε ότι και να γίνει!
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          @Agoriani σε ευχαριστώ.

          @Random: Καλά τα λες αλλά... αν καποιος για να κανει το μεγάλο βήμα έχει κάποιον δρόμο να διαβεί, εγώ με τη Νορβηγία έχω κάνει το 90% της απόστασης. Το να ξανακοιτάξω για Σωτία σημαίνει πως θα πρέπει να διαγράψω ότι προσπάθεια έχω κάνει μέχρι τώρα, κι οποια επένδυση έχω κάνει και να ξανα αρχίσω από την αρχή. Κι άλλος χρόνος, κι άλλα έξοδα, κι άλλες απογοητεύσεις. Και για ποιο λόγο να το κάνω; Ακόμα δεν απέτυχα στη Νορβηγία για να θέλω να κοιτάξω για αλλη χώρα, αλλη λύση.
          Μπορεί να είναι πείσμα, μπορεί και ένστικτο... ποιος ξέρει. Εχω την πεποίθηση πως όλα θα πανε καλά επαγκελματικα εκεί. Ξέρω πως θα είναι δύσκολα, αλλά στο χέρι μας ειναι να τα κανουμε ευκολα. Κανενας δρομος δε στρωνεται με ροδοπέταλα αλλωστε. Και σου ειπα, νομιζω πως η ζωη και ο τροπος ζωης στη Νορβηγια μου ταιριάζει.

          Comment


            #6
            Originally posted by afrodite View Post
            @Random: Καλά τα λες αλλά... αν καποιος για να κανει το μεγάλο βήμα έχει κάποιον δρόμο να διαβεί, εγώ με τη Νορβηγία έχω κάνει το 90% της απόστασης. Το να ξανακοιτάξω για Σωτία σημαίνει πως θα πρέπει να διαγράψω ότι προσπάθεια έχω κάνει μέχρι τώρα, κι οποια επένδυση έχω κάνει και να ξανα αρχίσω από την αρχή. Κι άλλος χρόνος, κι άλλα έξοδα, κι άλλες απογοητεύσεις. Και για ποιο λόγο να το κάνω; Ακόμα δεν απέτυχα στη Νορβηγία για να θέλω να κοιτάξω για αλλη χώρα, αλλη λύση.
            Μπορεί να είναι πείσμα, μπορεί και ένστικτο... ποιος ξέρει. Εχω την πεποίθηση πως όλα θα πανε καλά επαγκελματικα εκεί. Ξέρω πως θα είναι δύσκολα, αλλά στο χέρι μας ειναι να τα κανουμε ευκολα. Κανενας δρομος δε στρωνεται με ροδοπέταλα αλλωστε. Και σου ειπα, νομιζω πως η ζωη και ο τροπος ζωης στη Νορβηγια μου ταιριάζει.
            Τότε μαθαίνεις τη γλώσσα και προχωράς

            Comment


              #7
              Επιτελους ενας ανθρωπος που θεωρει οτι η ζωη δεν ειναι μονο δουλεια.

              Καλησπερα...χαρηκα αλλα και γελασα πολυ με την αφηγηση σου....ειμαι ενας ανθρωπος αν και με χρονια καταθλιψη ...γεματος ζωη και με τιποτα δεν θα τολμουσα να κανω βημα προς μεταναστευση αν δεν ειχα πληροφοριες για το κλιμα κ.λ.π. Πριν μερικες μερες τολμησα και ειπα πως ειναι ο καιρος αυστραλια και αρχισαν ......μα για δουλεια πας....σιγα τον καιρο ολα οκ....κ.λ.π. ο λογος μεταναστευσης μου ειναι να ζησω και οχι να πεθανω...χαχαχα...καποιοι το εχουν τελευταιο τι και πως η ζωη ο καιρος .....κακως για εμενα....πως μπορει να αποδοσει ενας ανθρωπος οταν δεν του παει ο χωρος.....δεν ειμαστε γερμανακια...ελληνες ειμαστε....
              Θα παρακαλουσα και τα υπολοιπα παιδια να γραφουν πληροφοριες και για την μετα 8ωρη εργασια τι συμβαινει....οσο για εσενα αφροδιτη μου ανεφερες πολλες φορες την λεξη καταθλιψη....τυχαια η οχι δεν ξερω....αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο...αλλα μπορει για εσενα να μην τρεχει μια......ευχομαι να σου κατσει και να περασεις σουπερ...φιλια.

              Comment


                #8
                Σε ευχαριστω για το μήνυμα σου και σου ευχομαι κι εσενα ότι καλύτερο. Ναι δεν ειμαστε μηχανακια. Δουλευουμε για να ζησουμε κι οχι ζουμε για να δουλευουμε.
                Τωρα για την καταθλιψη, το αναφερω ως επιστήμονικο θέμα. Στις βόρειες χώρες είναι συνηθες φαινόμενο η κατάθλιψη του χειμώνα. Λεγεται και SAD Seasonal affective disorder - Wikipedia, the free encyclopedia. Διαβασε και θα δεις τι εννοώ. Αλλά ξεπερνιέται με βιταμήνες και με το να εισαι δραστήριος.
                Και φυσικά πρεπει να μαθαίνεις τα πάντα για τον τόπο που πας. κλιμα, κουλτουρα, τροπο ζωης κλπ...

                Comment


                  #9
                  Αφροδίτη καλησπέρα! βλέπω πως το θες πολύ να πας Νορβηγία όπως κ εγώ. Μάλλον είσαι από τους λίγους που έχουν καταλάβει αυτά που σου προσφέρει αυτή η χώρα με την καλύτερη πρόνοια και κοινωνικό κράτος στο κόσμο..γι αυτό και επιμένεις μάλλον. ως οδοντίατρος θα μπορούσες άνετα δουλειά στη Γερμανία αλλά σίγουρα δεν θα είχες τους μισθούς και την κάλυψη την Νορβηγίας.
                  1η συμβουλή από μένα είναι να μάθεις τη γλώσσα, δωρεάν μέσω ιντερνετ χωρίς να πληρώνεις τους δασκάλους, υπάρχουν διάφοροι τρόποι εκμάθησης εάν έχεις την επιμονή και την υπομονή τα οποία πιστεύω τα έχεις. όπως είπες κ εσύ η γλώσσα είναι πολύ σημαντικό εφόδιο ειδικότερα για τη Νορβηγία κ ας είναι τίγκα στους μετανάστες.
                  2η συμβουλή από μένα είναι να πας έστω και για βοηθός οδοντιάτρου(ας ειναι και βόρεια) συνδυάζοντάς την με ένα μεταπτυχιακό(τζάμπα είναι εκεί). θα είσαι ένα βήμα μπροστά σίγουρα και για τη γλώσσα και για την ένταξη στην κοινωνία της Νορβηγίας συν θα έχεις και προϋπηρεσία θα γνωρισεις κόσμο και αργότερα θα έχεις την ευχέρεια να διαλέξεις εσύ που θα δουλέψεις κατεβαίνοντας φυσικά νότια όσλο μπέργκεν στάβαγκερ κτλ και το τροντχαιμε κ ας είναι λιγο βόρεια καλά είναι.

                  Comment


                    #10
                    Πιστεύω μαθαίνοντας τη γλώσσα και δίνοντας το høyrere nivå η Νορβηγία θα είναι έτοιμη να σε υποδεχτεί κ ας μην είσαι ειδικευμένος πουθενά όπως στην περίπτωσή μου που απλά φέτος θα καταρτιστώ από δημόσιο ιεκ

                    Comment


                      #11
                      Τη γλώσσα τη μαθαίνω από πέρσι. Ελπίζω να εχω μαθει κάτι εως τώρα. Βεβαια δε ξερω αν ειμαι ετοιμη να δωσω εξετάσεις. Ειναι σε επίπεδο lower που σημαίνει εκθεση, listening γραμματική και προφορικό. Απο αυτά αν έχω κάτι είναι η γραμματική και ότι μπορώ και διαβάζω. Δηλαδη καταλαβαίνω τι διαβάζω... Αυτο ειναι το μειονέκτημα του να διαβαζεις μονος χωρίς δάσκαλο αλλά δε γίνεται αλλιώς. No money no honey. Δε πειράζει, ας είναι κι έτσι με όσα μπορώ. Αλλωστε αν ολα πανε καλά με το θέμα του Οσλο, ο εργοδότης μου θα μου πληρώσει τα μαθηματα γλώσσας. Οπότε ίσως προφτάσω τις εξετάσεις του καλοκαιριού εκει μπας και παρω το πρωτο πτυχίο. Τωρα εχω βρει μερικές Νορβηγικές ταινίες με ελληνικους υπότιτλους και προσπαθώ να ακούσω τα Νορβηγικά. Τα μιλανε γρηγορα οι ατιμοι....

                      Χαίρομαι που βρίσκω άτομα που θέλουν να πάνε Νορβηγία. Αντε δωστε παρουσίες ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλοι/ες. Μη ντρέπεστε.

                      Comment


                        #12
                        Το θέμα με τη Νορβηγία είναι ότι οι περισσότεροι την βλέπουν σαν ένα μαύρο βαρετό σκοτάδι με ανθρώπους ψυχρούς, πολικές αρκούδες και μεγάλη παγωνιά. Καταρχάς ας δώσουμε μερικές πληροφορίες σχετικά με τη χώρα αυτή, εκτός από αυτές του wikipedia φυσικά. Τι να πρωτοπώ για τη Νορβηγία. Μια χώρα 5 εκατομμυρίων κατοίκων με αρκετούς μετανάστες από κάθε μέρος του κόσμου, οι οποίοι μάλιστα χρόνο με το χρόνο αυξάνονται αλλά η ανεργία εκεί συνεχίζει να πέφτει (3,2% νομίζω και οι προβλέψεις λένε θα πέσει κ άλλο). Οι πόλεις (εκτός από 5-6) είναι σχετικά μικρές και αραιοκατοικημένες σε σχέση με τις ευρωπαϊκές. όλοι λένε πως η Νορβηγία είναι πλούσια λόγω των πετρελαίων που κατέχει όμως δεν είναι έτσι. Η Νορβηγία αδερφοί μου πουλά τεχνογνωσία εξόρυξης πετρελαίου(ναι πουλάει ή θα πουλήσει και σε μας και θα την ακριβοπληρώσουμε με μεγάλα ποσοστά από τα κέρδη αφού ξέρουν να το κάνουν καλύτερα από όλους), αυτή είναι η βαριά της βιομηχανία , από εκεί βγαίνουν τα τρισεκατομμύρια και όχι από τα τεράστια αποθέματα πετρελαίου που έχει.Τα έσοδα από κάθε σταγόνα πετρέλαιο που πουλάνε πηγαίνει κατευθείαν στο ασφαλιστικό της ταμείο και δεν το ακουμπά κανείς. Το δημόσιο της Νορβηγίας (όλες οι δημόσιες εταιρίες που είναι πιο πολλές από τις ιδιωτικές εκεί νομίζω) δουλεύει ρολόι, ξεπερνά κατά πολύ τον ιδιωτικό τομέα. Σαν άνθρωποι οι Νορβηγοί είναι υπερβολικά ευγενικοί έως σπαστικοί (εκτός από τα Σαββατοκύριακα που είναι όλοι πίτα) και απαιτούν να είσαι κ εσύ το ίδιο διακριτικός. Οι Νορβηγίδες? ..... . ακατάλληλες όμως για ανατολίτες , πολύ φεμινισμός ρε παιδί μου. εκμεταλλευσου το σαββατοκυριακο γιατι τις καθημερινές ούτε που θα σε κοιτάξουν. Απ' ότι καταλάβατε εκεί οι καθημερινές είναι λίγο βαρετές εκτός αν ξέρεις εσύ να γεμίζεις το πρόγραμμά σου με διάφορες ασχολίες μιας και τις καθημερινές ακόμη έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο. Τα Σαββατοκύριακα οι Σκανδιναβοί ξενυχτάνε μέχρι το πρωί και πίνουν μέχρι να σκάσει το συκώτι τους. Αυτή η καραμέλα του ότι γενικά στις ευρωπαικές βόρεις χώρες μία η ώρα κλείνουν όλα έχει καταντήσει γελοία, φυσικά ρε ντατσουνόβλαχε και τις καθημερινές τα περισσότερα θα κλείνουν τις 1 γιατί να κάτσουν κ άλλο, αφού τα πρωινά τις καθημερινές εκεί δουλέυουν και θέλουν να αποδώσουν όχι να τα ξύνουν παίζοντας πασιέντζα και πίνοντας καφέ κουτσομπολεύντας το καινούριο στρινγκ της μαρίας η να φέρνουν βόλτα με το 4χ4 αγροτικό αγορασμένο από τις επιδοτησεις που αντί για τρακτέρ και καλαμπόκι έγιναν λουλούδια στα παρακμιακά σκυλάδικα της επαρχίας. Ούτε αυτό τ ''σαν την Ελλάδα δεν υπάρχει'' δε θέλω να το ξανακούσω είναι τελείως υποκειμενικό, έχουμε τον ήλιο και τα νησιά μας έχουμε πακέτο και τα χάλια μας. Η κάθε χώρα έχει να σου προσφέρει κάτι διαφορετικό.Αν θέλεις να διασκεδάσεις στη Νορβηγία σίγουρα θα διασκεδάσεις και θα έχει πολλές επιλογές ειδικότερα εαν βρίσκεσαι σε μεγάλη πόλη.όσον αφορά τους ανθρώπους όπως είπα είναι ιδιαίτερα φιλικοί και καθόλου ψυχροί και ξενέρωτοι. Η Νορβηγία είναι πολύ ακριβή και έχει εξίσου υψηλούς μισθούς οποιαδήποτε δουλειά και αν κάνεις.επομένως πάλι το ισοζύγιο είναι θετικό. τα νοίκια φυσικά πανάκριβα.Ειδικότερα για όσους σκοπεύουν να μεταναστεύσουν θα ήταν προτιμότερο να διαλέξουν επαρχία για να γλιτώσουν κάποια πάγια έξοδα. Όσο πιο βόρεια πας τόσο πιο μικρή είναι η μέρα μέχρι που ο ήλιος σε ξεχνάει για αρκετό καιρό. Τώρα τα γνωστά, η παιδεία είναι τζάμπα, τα νοσοκομεία κτλ τζάμπα και πολλά άλλα τζάμπα, νιώθεις ασφαλισμένος από παντού(αυτά εφόσον έχει ενσωματωθεί κανονικά και νόμιμα και εργάζεσαι). Για παράδειγμα ένας ανειδίκευτος εργαζόμενος στη Νορβηγία έχει μισθό μετά κρατήσεων(εκεί οι κρατήσεις γίνονται πριν καν αγγίξεις τον μισθό σου) γύρω στις 18.000 κορώνες (γύρω στα 2.500 ευρώ δηλαδή), αν μένεις λίγο πιο έξω από το όσλο με 2 συγκατοίκους χρειάζεσαι περίπου 3.600 κορώνες μηνιαίως (500 ευρώ περίπου) στα οποία περιλαμβάνονται ρεύμα νερό θέρμανση ιντερνετ κτλ., έξοδα για φαγητό 4.000 κορώνες (550 ευρώ περίπου), εκεί θα μάθεις να μαγειρεύεις και να τρως α λα νορβηγικά αλλιώς δε σε παίρνει να τρως έξω είναι πανάκριβα, 400 κορώνες νομίζω η κάρτα για τα μεταφορικά, 3.000 κορώνες για λοιπά έξοδα σαββατοκύριακου και μερικά πάγια όπως κινητό κτλ., 3.000 κορώνες για ψώνια ρούχα κτλ. αυτά. επομένως έχουμε 18.000-14.000 = 4.000, αποταμιεύεις περίπου 550 ευρώ μηνιαίως ως ανειδίκευτος εργαζόμενος και με αξιοπρεπή τρόπο διαβίωσης. για εκεί φυσικά αυτά είναι ψίχουλα. να επισημάνω ότι όποιος σκοπεύει να πάει στη νορβηγία και νομίζει ότι θα γίνει πλούσιος και θα γυρίσει ως κλασσικός μπαστουνόβλαχος στη ελλάδα με μια πορσε και γεμάτες τσέπες για να πουλάει μούρη είναι γελασμένος. 1) δεν θα το καταφέρει διότι και ακριβοπληρωμένος να είναι οι κρατήσεις από το κράτος θα υπερδιπλασιάζονται, 2) αν ακολουθήσει γκλαμουριάρικο τρόπο ζωής θα χρεοκοπήσει, 3) με τα χρόνια η νοοτροπία του θα αλλάξει και θα πάψει να είναι κομπλεξικός, θα το πιάσει σιγά σιγά το νόημα. Φυσικά τα λεφτά είναι γλυκά και όλοι τα ονειρευόμαστε αλλά η Νορβηγία δεν προσφέρει λεφτα, προσφέρει απλόχερα ΑΣΦΑΛΕΙΑ. αυτά για σήμερα, ίσως να ποστάρω πάλι έχω να γράψω πολλά

                        Comment


                          #13
                          φίλε antonio69 , καλώς ήρθες στην παρέα μας, χαίρομαι που η παρέα αυτή μεγαλώνει .

                          επίσης χαίρομαι που είσαι αισιόδοξος είναι κάτι που βοηθάει όλους.


                          θα ήθελα να γράψω κάποια πράγματα τα οποία έχουν ξαναγραφτεί βέβαια από δι'αφορα παιδιά στο Μετανάστευση στην Νορβηγία 1.
                          παρεμπιπτόντως η κίνηση της Αφροδίτης να ξεκινήσει το Μετανάστευση στην Νορβηγία 2 είναι σωστή κατά την γνώμη μου..

                          θα μεταφέρω κάποια πράγματα και εδώ μιας και πρέπει να έχουμε αισιοδοξία αλλά και να κοιτάμε τα πράγματα ρεαλιστικά.

                          η ανεργία των Νορβηγών κατά μέσο όρο είναι όντως 3,2% περίπου, αλλά σε αυτήν δεν προσμετρούνται οι μετανάστες, για τους μετανάστες υπάρχουν άλλοι δείκτες , μπορεί όποιος θέλει να μπει στην στατιστική υπηρεσία να δει ακριβώς τι παίζει ανα περιοχή. δεν θα μείνω περαιτέρω σε αυτό μιας και το έχουμε αναλύσει διεξοδικά και με λινκ στο Μετανάστευση στην Νορβηγία 1. σε καμιά περίπτωση βέβαια δεν μιλάμε για πολύ υψηλά ποσοστά όπως στην Ελλάδα (25%), πάει ανάλογα και την περιοχή ή την προέλευση του μετανάστη.

                          Η Νορβηγία ή μάλλον η μερικώς ιδιωτικοποιημένη επιχείρηση πετρελαίου , φυσικού αερίου,η στατοιλ έχει όντως αναπτύξει μια πρωτοπόρα τεχνολογία μεταφοράς φυσικού αερίου ,αλλά και τεχνολογιών υδρογόνου, σε καμιά περίπτωση δεν βγάζει πολύ χρήμα πουλώντας αυτήν την τεχνογνωσία. αυτό το λέμε με την έννοια ότι οι εταιρίες που μπορούν να αγοράσουν η να κάνουν εξόρυξη μετά συμφωνίας με μια κυβέρνηση εκμετάλλευσης φυσικών πόρων είναι μετρημένες στα δάκτυλα. Αντώνη δεν ξέρω τις πηγές σου, το πως το γράφεις αυτό,δηλαδη πουλάει τεχνογνωσία στην αράμκο ή στις θυγατρικές της ή που πουλάει και βγάζει τρισεκατομμύρια;;;;;
                          εγώ με μια σχετική έρευνα δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο με αυτό που ισχυρίζεσαι, άμα έχεις κάποια λινκ να διαβάσω θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, μιας και θα δούμε και πιο αναλυτικά την μακροοικονομία της Νορβηγίας, κάτι που πρέπει να επισημαίνουμε ως προς την χώρα μετανάστευσης που οδεύουμε. μην την βρει καμια κρίση στο μέλλον, γιατί άμα δεις τους δείκτες των 3 οίκων αξιολόγησης όσο αφορά το αξιόχρεο και την δυναμική μη πληρωμής ομολόγων στην επόμενη 10ετία...
                          μάλλον είναι ψηλά , δεν είναι βεβαια και Ελλάδα που βρίσκεται στην 3η θέση .
                          μιας και αναφερθήκαμε στην στατοιλ να πούμε επίσης ότι κάποιες από τις εγκαταστάσεις της είναι επί της ουσίας μέσα σε κατοικημένες περιοχές και ότι αυτό σημαίνει...μια γεύση μπορείτε να πάρετε στον Εξάντα.

                          αυτό που γράφεις ότι το κέρδος του πετρελαίου μπαίνει άθικτο στο ασφαλιστικό ταμείο και δεν το ακουμπά κανείς, δεν ισχύει, ένα μικρό μέρος ναι , αλλά οι επενδύσεις που γίνονται με αυτό το κέρδος των πετρελαίων είναι τεράστιες. επίσης είναι και το κέρδος που στην ουσία συντηρεί τον δημόσιο τομέα.

                          η βασική εκπαίδευση , ας το πούμε αλλιώς, μέχρι το λύκειο η εκπαίδευση είναι δημόσια και δεν απαιτούνται χρήματα , τα μαστερ όπως σε όλη την ευρώπη ως επί των πλείστον πληρώνονται...διδακτορικά όχι, σε πρόγραμματα έρευνας υπάρχουν και καλοί μισθοί!

                          στην υγεία τα πρώτα πέριπου 180 ευρώ σε έξοδα το χρόνο τα πληρώνει κάποιος , από εκεί και πέρα αφού είναι ασφαλισμένος δεν πληρώνει τίποτα.

                          επίσης στην Νορβηγία είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη η ελαστική εργασία, συμβόλαια δηλαδη με 80% , 60% κτλ κτλ εργασία.


                          δεν ξέρω άμα είναι γόνιμο να μεταφέρω εδώ όλες τις πληροφορίες περιληπτικά και όλα τα λίνκ... το λέω για να μην ψάχνεται ο αναγνώστης με τις ώρες..

                          Comment


                            #14
                            καλημέρα φιλε σακη, τα όσα γνωρίζω για τη νορβηγία προέρχονται από συζητήσεις με νορβηγούς και από νορβηγικές σελίδες. βέβαια ας μην την μυθοποιούμε έχεις δίκιο, κάποια γενικά πράγματα ανέφερα τα οποία ούτως ή άλλως δεν νοιάζουν και τόσο πολύ έναν μετανάστη που ζητάει απλά μια εργασία και έναν αξιοπρεπή τρόπο ζωής. όσον αφορά τα κέρδη από την τεχνογνωσία στον συγκεκριμένο τομέα είχα διαβάσει αρκετά νορβηγικά άρθρα που το επιβεβαιώνουν, μπορεί τα κέρδη της να μην είναι σε τέτοιο βαθμό όπως ανέφερα σίγουρα όμως συντηρεί ένα μεγάλο μέρος της. αν μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα μερικά λινκς θα το εκτιμούσα πολύ, κάτι θα ξέρεις. όσο για την ανεργία και τους μετανάστες συμφωνώ, όμως εάν τα επίσημα στοιχεία της νορβηγίας για ανεργία είναι στο 3,1% με καθοδική τάση, και τα ανεπίσημα μαζί με τους μετανάστες είναι στο 5-6 %, φαντάσου τι γίνεται στις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες τοτε. Ως εκ τούτου μιας και αναφέραμε τη στατοιλ, πρόσφατα ανακηρύχθηκε η εταιρία με την μεγαλύτερη διαφάνεια παγκοσμίως. επομένως όπως και να το κάνουμε οι νορβηγοί είναι πρωταθλητές στη διαχείριση κεφαλαίων και τη διαφάνεια. όπως και να έχει δε μας ενδιαφέρουν και πολύ αυτά περί εταιριών και της μακροοικονομίας της χώρας και ούτε θα μπω στη διαδικασία να ψάξω περαιτέρω για τα κέρδη της και από που προέρχονται. Αυτό που μας νοιάζει είναι να παρέχει αυτά που ζητάμε. Καλούς μισθούς, Κοινωνική ζωή, Ασφάλεια, και να μένει και κάτι για σπατάλη φυσικά, τα υπόλοιπα είναι για τους οικονομολόγους. Ενας λόγος που λυπάμαι είναι ότι δεν βρήκαμε κανέναν ανταποκριτή από Νορβηγία, να μας τα πει εκ πείρας,πως είναι να είσαι μετανάστης εκεί όχι περαστικός, φέρνοντάς μας το παράδειγμα το δικό του χωρίς κολλήματα. Δυστυχώς όποτε έχω ρωτήσει κάποιον απ αυτούς συνήθως δεν απαντάει καθόλου, και στη καλύτερη σου πετάει ένα λινκ που το έχεις διαβάσει 50 φορές πριν. δε θέλουμε γενικές πληροφορίες, θέλουμε να διαβάσουμε εμπειρίες, τις δυσκολίες που πέρασε κτλ.

                            Comment


                              #15
                              και να φανταστείτε ότι έχουμε περισσότερα πετρέλαια απο αυτούς και λιγότερους μνηστήρες,
                              το ότι διαχειρίζονται τα πετρέλαια εκεί (κ ας έχουν τριγύρω Δανούς, Άγγλους, Σουηδούς, Ρώσους κ.α. που τα λυγουρεύονται και πιέζουν κατά καιρούς) τους έμαθε κάτι,
                              Οι Νορβηγοί "ακτινογραφούν" το βυθό σε Ιόνιο και Κρήτη
                              εμείς με διπλάσιο πληθυσμό, με περισσότερα κοιτάσματα(είναι δεδομένο πλέον δεν κρύβεται), με λιγότερους και πιο αδύναμους μνηστήρες (Τούρκοι), με περισσότερα πιθανά δυνατά έσοδα για να υπάρξει επένδυση (τουρισμός, γεωργία κτλ), δεν είμαστε ικανοί ούτε μια έρευνα να κάνουμε και για να μας κάνουν άλλοι πρέπει να πάρουμε άδεια. Ε εντάξει είμαστε πρωταθλητές στη λαμογιά, στα ρουσφέτια, στη διαφθορά, έχει γίνει τρόπος ζωής πλέον.
                              ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ

                              Comment

                              Working...
                              X