Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Χαιρομαι που το νημα αποκτα παλι ζωντανια. Και ναι θα θελα κι εγω να μαθαίναμε νεα απο τους εκει Ελληνες για το πως ειναι τα πραμματα εκει. Πως ειναι η ζωη πως τα βγαζουν πέρα κλπ. Οταν παω να ξερετε πως θα εχετε καθημερινη ανταποκριση μεχρι να με βαρεθειτε χαχαχα. Ολοι μας ειμαστε αγχωμένοι πριν κανουνμε το μεγάλο βήμα που θα αλλαξει τη ζωή μας ευελπιστω προς το καλυτερο.
    Πχ εγω εχτες αγχωθηκα για το τι ρουχα θα πρεπει να παρω μαζι. Αν αυτα που εχω θα με καλύψουν για τον χειμώνα εστω για τις πρωτες μερες. Σιγουρα πρεπει να αγορασω απο κει. εχουν πολυ καλα τεχνικά χειμερινα ρουχα. Και παπουτσια που να μη γλιστρανε στον παγο, μη βρεθουμε με γυψο στα ακρα δε λεει.
    Στο νημα της Σουηδιας τα παιδια αναφέρουν διαφορα τιπς για κινητη τηλεφωνια, φθηνα πακετα κλπ. Στη Νορβηγια τι να ισχυει; Επισης αναφερουν και μαγαζια με ελληνικα προιοντα. Κι αυτο θα τα καλο να το μαθουμε. Αληθεια τι μαγειρευουν οι Νορβηγοι; Τι θα τρωω; Φυσικα και θα μαγειρευω αλλα... το αγχος της νοικοκυρας. Για τα ρουχα εκπτωσεις έχουν; Και ποτε;

    Ωραιες οι πληροφοριες σας για το πως η Νορβηγια ειναι τοσο πλουσια χωρα. Καλο ειναι να το ξερουμε εστω και εγκυκλοπαιδικα (αν κι εγω σιγουρα μεχρι αυριο θα τα εχω ξεχασει). Αν και αυτο λιγους θα απασχολησει. Το θεμα ειναι οτι οντως η Νορβηγια ειναι μια ασφαλης χωρα. Ενας απο τους λόγους που την επέλεξα. Πρωτα απο ολα ειναι μακρια απο την Ευρωπαικη κριση. Εχει αναπτυξη και παραγωγή. Και φυσικα ειναι πολυ καλα οργανωμενη και οχυρωμενη. Οι ανθρωποι ξέρουν και ναι δεν τα τρωνε στα μπουζουκια. Αλλα μη πιασουμε τωρα τα της κρισης κλπ... αρκετα τα ακουμε καθε μερα.

    Comment


      #17
      ελληνικά εστιατόρια και μαγαζια υπάρχουν , όπως το PRINCE LUNCHBAR,Yamas Mat - Ekte gresk smak (όσλο),Oliventre (σταβάνγκερ), ακόμα και επιχειρήσεις hellas.no κτλ κτλ , βέβαια δεν πρέπει να ξεπερνάν τις 10-15 κάπου τόσες έχω ανακαλύψει συνολικά, τώρα δεν βρίσκω τα λινκ μαζεμένα, ψάξε facebook έχει υλικό ή twitter , αν και άμα μπεις στην ιστοσελιδα Norway.no έχει τα πάντα ...

      απλά θα ήθελα να επισημάνω ότι καμιά χώρα δεν είναι οχυρωμένη απέναντι σε κρίση...η κρίση δεν είναι ευρωπαική αλλά παγκόσμια , οι χρηματαγορές χτυπάνε όπου μυρίζουν χρήμα...οι εξαγωγές της Νορβηγίας έχουν πέσει κατακόρυφα μιας και εξαγαγουν κυρίως σε ευρώπη και αμερική...γενικά τίποτα δεν μπορεί να διασφαλίσει ότι γερμανια σουηδία, νορβηγία, ντουμπαι κτλ κτλ κτλ δεν θα βρεθούν τα επόμενα χρόνια σε κυκεώνες..

      για ρούχα κινητά κτλ κτλ δεν έχω ιδέα τι και που πρέπει να κοιτάμε για καλύτερα...σίγουρα θα μας ενημερώσει κάποιος από πάνω..

      Comment


        #18
        το 3,2% ειναι δεικτης για τους ενταγμενους στο συστημα και οχι για τους νεοεισερχομενους μεταναστες οπου το ποσοστο "χτυπαει" τριψηφιο" αριθμο!!
        οι περισσοτεροι νεοι μεταναστες ερχονται και φευγουν διχως επιτυχια διοτι το εφοδιο επιτυχιας ειναι ενα....Νορβηγικα και μαλιστα σε επιπεδο συνεντευξης!!
        το καταστηματα διασκεδασης το σαβατο κλεινουν στις 2:30π.μ αυστηρως μιας και μπαινει μεσα ο vekter (σεκιουριτας)δεκα λεπτα πριν και αναβει τα φωτα...φυσικα μονο πινουν και κανουν την μια μαλακια πανω στην αλλη!!
        νοσοκομεια ειναι τζαμπα αν εισαι ασφαλισμενος αλλα τα πρωτα 150 ευρω περιπου καθε νεο ετος ειναι δικα σου και μετα πληρωνει ο ασφαλιστικος φορεας!!
        ενας νεος εργαζομενος παιρνει καθαρα γυρω στα 1500 ευρω αν του κανουν συμβολαιο μονιμοτητας ,ειδαλως θα ειναι vikar (αναπληρωτης) και θα παει για δουλεια οποτε τον καλουν...κατι σαν τα ελληνικα μεροκαματα!!
        επισης υπαρχουν παρα πολλες σχεσεις με 50% η 60% ποσοστο εργασιας επι του κατωτατου της νορβηγιας!!
        δεν ειναι απολυτο οτι η επαρχια ειναι καλυτερα (φθηνοτερη οντως) διοτι ως νεοεισερχομενος θελεις πολλες μετακινησεις σε διαφορες κρατικες υπηρεσιες και αυτο θα ειναι προβλημα και στο τελος ερχετε η μια η αλλη!!
        οσο για τον δημοσιο τομεα της νορβηγιας.....εχουνε χασει πολλοι ελληνες το επιδομα ανεργιας που παιρνουν στην ελλαδα χαρη στην "γρηγοραδα" του NAV...ο οποιος σε αφηνει μετεωρο κατα 45 μερες περιπου απο την ωρα που θα δωσεις το παρων και χωρις το d nummer που εκδιδει αυτος δεν μπορεις να κανεις τσεκαρισμα και για τον ΟΕΑΔ στην ελλαδα εισαι στο πουθενα και δεν σου βαζει το επιδομα ανεργιας.....υπαρχουν και αλλα πολλα βιωματα...η συνεχεια αργοτερα.....
        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

        Comment


          #19
          θα ηθελα να επισημάνω πως η κάθε περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική και ο καθένας έχει δικές του πληροφορίες και δικές του εμπειρίες πάνω στο θέμα. Για τον αν η Νορβηγία είναι χώρα οχυρωμένη και δεν την αγγίζει τπτ? δεν μπορούμε να το πουμε, μπορούμε όμως με σιγουριά να πούμε ότι και να έρθει μια τέτοια κρίση μπορεί άνετα να τη διαχειριστεί και να αντεπεξέλθει λόγω της οργάνωσης του ασφαλιστικού και γενικά της οικονομίας της. Πρόσφατα διάβασα άρθρο ότι δεν ήξεραν τι να κάνουν το φετινό πλεόνασμα και τελικά νομίζω το έκαναν δωρεές σε τριτοκοσμικά κράτη(γιατί δεν τα έδωσαν σε μας?), η άλλη επιλογή ήταν να χαρίσουν τους φόρους στο λαό(λες και είναι βγαλμένο από καποιο παραμύθι). Τώρα όσον αφορά τις εξαγωγές τις...εάν εχουν μειωθεί τότε από πού προέκυψε το φετινό πλεόνασμα μεγαλύτερο από το περσινό και προπέρσινο, δε θυμάμαι με ακρίβεια κατα πόσο τοις %. Δε νομίζω να είναι χαρακτηριστικά κρίσης αυτά. ίσως στο μέλλον και να υπάρξει μια κρίση μιας και υπάρχει ο κίνδυνος ανατίμησης της κορώνας λόγω των ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΩΝ και έτσι να μειωθούν οι εξαγωγές της, κανείς δε το γνωρίζει. Να προσθέσω επίσης ότι όσον αφορά το μέλλον, η Νορβηγία θα πάρει ένα μεγάλο κομμάτι από τα τεράστια κοιτάσματα της αρκτικής μιας και οι πάγοι λιώνουν και έτσι αυτό θα αποφέρει και άλλα τεράστια έσοδα στα ήδη υπάρχοντα. όλες οι προβλέψεις μιλάνε για περαιτέρω μείωση της ανεργίας και αναζήτηση εργατικού δυναμικού από εξωτερικό (πρόσφατα είδα ένα βίντεο ότι ζητάνε γύρω στους 5000 , αν θυμαμαι καλα, μηχανικούς υψηλής ειδίκευσης και ετοιμάζονται να πάρουν πορτογάλους). Μπορώ να αναφέρω και άλλα πολλά σχετικά με την οικονομία της νορβηγίας που δηλώνουν πόσο επιτυχημένη χώρα είναι αλλα θα βγω εκτός θέματος εαν δε το εχω κανει ηδη. Γενικά είναι μια χώρα μεγάλων κυβικών και απαιτεί και εσύ να έχεις τα ίδια κυβικά αν θέλεις να πας να μείνεις γιατί αλλιώς θα είσαι περαστικός. Ειδικά τώρα σε περίοδο ευρωπαικής και παγκόσμιας κρίσης οι Νορβηγοί έχουν πάμπολες επιλογές εργατικού δυναμικού, τα πτυχία της ελλαδας δεν συγκρίνονται με αυτά των μεταναστων σουηδών (οι οποίοι ξέρουν και τη γλώσσα) που πάνε εκεί. Οπως προαναφερθηκε η γλωσσα ειναι σημαντική για εμάς τους ανειδίκευτους(περιλαμβάνονται και αυτοί με ελληνικα πτυχία). Δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά για να πας θέλει πολύ δουλειά πριν πας. όσο για τους μισθούς θα αναφέρω το εξής παράδειγμα- πριν ένα χρόνο περίπου είχα επικοινωνία με αφρικάνα μετανάστρια εκεί η οποία δούλευε ως οικιακή βοηθός σε νορβηγικό σπίτι στο μπέργκεν, ο μισθός της? 13 κορώνες /ώρα ή αλλιώς 18 ευρώ/ώρα δηλαδή με 7ωρη πενθήμερη εργασία είχε μισθό 2700 ευρώ(οι κρατήσεις έχουν συμπεριληφθεί).

          Comment


            #20
            ονται και αυτοί με ελληνικα πτυχία). Δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά για να πας θέλει πολύ δουλειά πριν πας. όσο για τους μισθούς θα αναφέρω το εξής παράδειγμα- πριν ένα χρόνο περίπου είχα επικοινωνία με αφρικάνα μετανάστρια εκεί η οποία δούλευε(ένα μήνα είχε που άρχισε) ως οικιακή βοηθός σε νορβηγικό σπίτι στο μπέργκεν, ο μισθός της? 130 κορώνες /ώρα ή αλλιώς 18 ευρώ/ώρα δηλαδή με 7ωρη πενθήμερη εργασία είχε μισθό 2700 ευρώ(οι κρατήσεις έχουν συμπεριληφθεί). ''Οσα δε φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια'' καπως έτσι κ εμεις ψάχνουμε να βρούμε μειονεκτήματα και δε βρίσκουμε.

            Comment


              #21
              Σου ευχομαι να ερθεις νορβηγια και να βρεις ολα αυτα που σου μεταφερουν!
              Εγω στ μπεργκεν ειμαι και ολα αυτα δεν τα εχω ανακαλυψει ακομα!!
              Σε συμβουλευω να κρατησεις μικρο καλαθι....φιλικα
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                #22
                Αντώνη προφανώς δεν γίνεται κάποια σύγκριση Ελλάδας - Νορβηγίας ούτε κανείς λέει ότι η Νορβηγία δεν είναι ένα καλό κράτος για να μεταναστεύση κάποιος, προφανώς όλοι εκεί θέλουμε να πάμε..κάποιοι πήγαν ήδη...

                αλλά το να πει κανείς ότι η Νορβηγία είναι το τέλειο κράτος που το διέπει ο ουμανισμός και ότι οι πολυεθνικές του πράττουν μη καπιταλιστικά, δεν είναι αληθινό..
                π.χ. έχει πρωτογενές πλεόνασμα ναι, αλλά να λέμε ότι αυτό είναι τεράστιο και ότι το χάρισαν κιόλας...ας το ψάξει ο καθένας στους επίσημους φορείς και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα...μια χαρά πάντως δηλώνουν το χρέος τους...
                π.χ. το να λέμε ότι η στατόιλ πήρε βραβεία διαφάνειας όταν το 2011 δικάστηκαν στελεχη της για χρηματισμούς, διαθφορά + κάτι άλλα περιστατικά πιο παλιά στην μέση ανατολή...οκ και εγώ μακάρι να δουλέψω σε αυτήν την εταιρία και να γίνω υπάλληλος της μια μέρα... αλλά όχι να έχουμε ψευδαισθήσεις ότι πετρελαικές πολυεθνικές έχουν περιβαλλοντολογικές ευαισθησίες και πράττουν με διαφάνεια, όταν παίζονται συμφέροντα δισεκατομμυρίων..
                δεν θα δώσω παραπάνω έκταση σε πράγματα που γράφτηκαν ..


                όσο αφορά την κρίση μην ξέχνάμε ότι οι χρηματαγορές δεν μάσησαν και τόλμησαν να επιτεθούν σε ένα κράτος (Αμερική) που παράγει πετρέλαιο, ελέγχει την παγκόσμια τράπεζα,έχει τεράστιο απόθεμα χρυσού, έχει δολάριο,παράγει πυρηνικά και που παράγει ΠΟΛΕΜΟΥΣ όποτε γουσταρει...άρα άμα γουστάρουν μπορούν να επιτεθούν οπουδήποτε και με επιτυχία να βγάλουν κέρδος...μην εθελοτυφλούμε ότι η Νορβηγία ή οποιαδήποτε άλλη χώρα στον κόσμο θα μείνει άθικτη άμα δεχτεί τέτοιο πόλεμο...(όσοι έχουν μνήμη θα θυμούνται ότι η άλλη υπερδύναμη η Ρωσία τσακίστηκε μια φορά,οκ επανήλθε μετά από κόπο)...

                πιστεύω ότι η Νορβηγία είναι ένα κατάλληλο κράτος ώστε να πάμε να δουλέψουμε, να ζήσουμε αξιοπρεπώς μια ζωή και άμα γεράσουμε γιατί όχι, να αφήσουμε τα κόκκαλα μας εκεί..όμως να λέμε και πράγματα ρεαλιστικά που στηρίζονται κάπου...όχι στο κάτι πήρε το αυτί μου και στο είδα ένα δημοσίευμα ...

                με αυτά και με αυτά εγώ δεν πρόκειται να ξαναγράψω στο τόπικ Μετανάστευση στην Νορβηγία,γιατί τον 1-2 τελευταίους μήνες έχω απογοητευτεί με πράγματα που γράφονται,
                αν εξαιρέσεις τον τόλη ή την βάσω που γράφαν απτές ρεαλιστικές εμπειρίες που αντιπροσώπευαν αλήθειες της καθημερινότητας,
                από εκεί και πέρα μπαίνει ο καθένας και γράφει χωρίς στοιχεία χωρίς έρευνα ότι θέλει..
                έτσι παραπληροφορούμε , δεν πληροφορούμε κανέναν...

                να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με οποιονδήποτε, ελπίζω με όλους ακόμα και αν υπήρξε αντιπαράθεση να βρεθούμε πάνω και να πιούμε ένα καφέ..στην θεσσαλονίκη επίσης έχουμε δημιουργήσει δομή και υπάρχει μια μικρή οργάνωση και ίσως να τα πούμε με κάποιους σε κάποια συνάντηση...
                εννοείται θα παρακολουθώ μιας και συνολικά το πατριωτάκι είναι μια όαση στην κόλαση της Ελλάδας.
                καλή δύναμη ...




                Υ.Γ. ένας καλός φίλος από Νορβηγία λέει ότι ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

                Comment


                  #23
                  Καλημέρα
                  Πάνω κάτω παιδια τα ίδια λέμε με μικρεσ διαφορεσ. οι πηγες μου είναι απο νορβηγους και πολλα πολλα σαιτς που διαβάζω κάθε μέρα. Ούτως η άλλως δε μας ενδιαφερουν και πολυ...αλλα είναι αυτα μας ενδιαφερουν. Φυσικά και κρατώ μικρο καλάθι γιατι ακομη και λεφτα μέσα στη κωλοτρυπιδα να έχουν δεν πρόκειται να μου τα χαρίσουν.ας μη μιλάμε άλλο για εταιρίες και μακροοικονομικά δεν ειμαστε εδω γιαυτο και ουτε πρόκειται να μας επηρεάσουν, ούτως η άλλως ο καθένας έχει την άποψη του βάση τα δεδομένα που έχει μπροστα του. Εσείς που είστε εκει κατι παραπάνω θα ξέρετε. Θα ήθελα ομως απο εσάς που βρίσκεστε εκει μια μικρή αφήγηση της προετοιμασίας σασ και τα πρώτα σας βήματα.πιστευω θα βοηθούσε πολυ. Και τα σχετικά με τη γλωσσα. Δλδ κατα πόσο ένας ανειδίκευτους μπορει να αποκατασταθει γνωρίζοντας μόνο τη γλωσσα σε επίπεδο συνέντευξης δηλαδή κατέχει πτυχίο που ζητάνε εργοδότες. Δε ζητάω να μου πεις με ακρίβεια αλλα σίγουρα θα έχεις μια ιδέα εφόσον μένεις εκει η έχεις κάποιες έγκυρες πηγες

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by sakistha View Post
                    Αντώνη προφανώς δεν γίνεται κάποια σύγκριση Ελλάδας - Νορβηγίας ούτε κανείς λέει ότι η Νορβηγία δεν είναι ένα καλό κράτος για να μεταναστεύση κάποιος, προφανώς όλοι εκεί θέλουμε να πάμε..κάποιοι πήγαν ήδη...

                    αλλά το να πει κανείς ότι η Νορβηγία είναι το τέλειο κράτος που το διέπει ο ουμανισμός και ότι οι πολυεθνικές του πράττουν μη καπιταλιστικά, δεν είναι αληθινό..
                    π.χ. έχει πρωτογενές πλεόνασμα ναι, αλλά να λέμε ότι αυτό είναι τεράστιο και ότι το χάρισαν κιόλας...ας το ψάξει ο καθένας στους επίσημους φορείς και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα...μια χαρά πάντως δηλώνουν το χρέος τους...
                    π.χ. το να λέμε ότι η στατόιλ πήρε βραβεία διαφάνειας όταν το 2011 δικάστηκαν στελεχη της για χρηματισμούς, διαθφορά + κάτι άλλα περιστατικά πιο παλιά στην μέση ανατολή...οκ και εγώ μακάρι να δουλέψω σε αυτήν την εταιρία και να γίνω υπάλληλος της μια μέρα... αλλά όχι να έχουμε ψευδαισθήσεις ότι πετρελαικές πολυεθνικές έχουν περιβαλλοντολογικές ευαισθησίες και πράττουν με διαφάνεια, όταν παίζονται συμφέροντα δισεκατομμυρίων..
                    δεν θα δώσω παραπάνω έκταση σε πράγματα που γράφτηκαν ..


                    όσο αφορά την κρίση μην ξέχνάμε ότι οι χρηματαγορές δεν μάσησαν και τόλμησαν να επιτεθούν σε ένα κράτος (Αμερική) που παράγει πετρέλαιο, ελέγχει την παγκόσμια τράπεζα,έχει τεράστιο απόθεμα χρυσού, έχει δολάριο,παράγει πυρηνικά και που παράγει ΠΟΛΕΜΟΥΣ όποτε γουσταρει...άρα άμα γουστάρουν μπορούν να επιτεθούν οπουδήποτε και με επιτυχία να βγάλουν κέρδος...μην εθελοτυφλούμε ότι η Νορβηγία ή οποιαδήποτε άλλη χώρα στον κόσμο θα μείνει άθικτη άμα δεχτεί τέτοιο πόλεμο...(όσοι έχουν μνήμη θα θυμούνται ότι η άλλη υπερδύναμη η Ρωσία τσακίστηκε μια φορά,οκ επανήλθε μετά από κόπο)...

                    πιστεύω ότι η Νορβηγία είναι ένα κατάλληλο κράτος ώστε να πάμε να δουλέψουμε, να ζήσουμε αξιοπρεπώς μια ζωή και άμα γεράσουμε γιατί όχι, να αφήσουμε τα κόκκαλα μας εκεί..όμως να λέμε και πράγματα ρεαλιστικά που στηρίζονται κάπου...όχι στο κάτι πήρε το αυτί μου και στο είδα ένα δημοσίευμα ...

                    με αυτά και με αυτά εγώ δεν πρόκειται να ξαναγράψω στο τόπικ Μετανάστευση στην Νορβηγία,γιατί τον 1-2 τελευταίους μήνες έχω απογοητευτεί με πράγματα που γράφονται,
                    αν εξαιρέσεις τον τόλη ή την βάσω που γράφαν απτές ρεαλιστικές εμπειρίες που αντιπροσώπευαν αλήθειες της καθημερινότητας,
                    από εκεί και πέρα μπαίνει ο καθένας και γράφει χωρίς στοιχεία χωρίς έρευνα ότι θέλει..
                    έτσι παραπληροφορούμε , δεν πληροφορούμε κανέναν...

                    να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με οποιονδήποτε, ελπίζω με όλους ακόμα και αν υπήρξε αντιπαράθεση να βρεθούμε πάνω και να πιούμε ένα καφέ..στην θεσσαλονίκη επίσης έχουμε δημιουργήσει δομή και υπάρχει μια μικρή οργάνωση και ίσως να τα πούμε με κάποιους σε κάποια συνάντηση...
                    εννοείται θα παρακολουθώ μιας και συνολικά το πατριωτάκι είναι μια όαση στην κόλαση της Ελλάδας.
                    καλή δύναμη ...




                    Υ.Γ. ένας καλός φίλος από Νορβηγία λέει ότι ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
                    Τα όσα γράφω επαναλαμβάνω προέρχονται απο μεγάλη έρευνα,απο μια μικρη διαμονη εκει και μετα απο συζήτηση με νορβηγους εργοδότες. Μπορω να στείλω λινκς με στοιχεία. Δεν έχω καμία διάθεση για παραπληροφόρηση. Μπήκα κ εγώ όπως κ εσυ να πάρω και να δωσω πληροφορίες. Δεν ειμαστε οικονομολογοι. Τώρα αν πιστεύεις πως δεν πρέπει να ξαναποσταρεις επειδή γράφονται παραμύθια εδω μέσα είναι δικό σου θεμα . Ειμαστε εδω για να κανουμε συζήτηση και να διαφωνησουμε αυτα απο μένα. Και να θυμάσαι για τη χώρα του ποιος μπορει να σε ενημερώσει καλυτερα; Ένας ντόπιος η ένας μετανάστης; Είναι σαν να ρωτάς τους πακιστανους που ζουν εδω για τα μακροοικονομικά της Ελλάδας. Αυτοι μπορούν να σου πουν για τις δυσκολίες της καθημερινότητας οχι απο που προέρχεται η οικονομική κριση. Έτσι και ο έλληνας στη Νορβηγία

                    Comment


                      #25
                      δεν θέλω να υπάρξουν παρεξηγησεις Αντώνη ,
                      δεν είναι μόνο όσα είπες εσύ, υπήρχαν πληθώρα σχολίων πριν από τα δικά σου,μια γκάμα αυτών έχουν σβηστει, δεν ξέρω πόσο καιρό παρακολουθεις το φόρουμ,
                      απλά όταν διαβασα να λες για διαφάνεια σε πετρελαική , για νουμερα τρισεκατομμυρίων και για 5000 μηχανικούς, χωρίς να υπάρχει κάποιο επίσημο, ξαναλέω επίσημο στοιχείο πουθενά που να τεκμηριώνει μια τέτοια άποψη κατάλαβα ότι δεν μπορώ να το παρακολουθήσω, αφορά εμένα με άλλα λόγια πιο πολύ, από ότι αφορά οποιονδήποτε άλλον, στα λέω για να μην παρεξηγούμαστε..
                      για οικονομία μίλησα όχι πάνω στα λόγια μια ανταπόκρισης , αλλά στο πλαίσιο του η χώρα έχει πλεονάσματα που τα χαρίζει ...αν είναι δυνατόν ποτέ αυτό να γίνει , για κράτος μιλάμε όχι για φιλανθρωπικό οργανισμό ..
                      και Νορβηγός να έλεγε τα παραπάνω χωρίς ένα να υπάρχει επίσημο στοιχείο πουθενά , θα σταματούσα να παρακολουθάω, δεν είναι θέμα προσώπου, είναι θέμα πληροφορίας και το πως μεταφέρεται , το πως διαχειρίζεται ακόμα και αν υπήρχει μια βάση σε αυτήν...,ελπίζω να καταλαβαίνεις όταν μιλάμε για διαχείρηση και μεταφορά πληροφορίας..
                      ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή και από κοντά

                      Comment


                        #26
                        O "ανεδικευτος",δεν ξερω πως εχει στο μυαλο σου αυτη την λεξη...π.χ ο ο οδηγος βαρεων οχηματων δεν ειναι ανεδικευτος φιλε antonio, εχει την ιδια τυχη ακριβως να βρει εργασια,μαλλον περισοτερο θα ελεγα(η συγκεκριμενη εργασια) με τον ειδικευμενο αρκει να ξερουν και οι δυο νορβηγικα!!
                        στην νορβηγια αυτο το "ελληνικο" με πτυχια δεν μετραει και τοσο εκτος απο τις πετρελαικες εταιρειες που θελουν μηχανικους κυριως και τα επαγγελματα υγειας αλλα και σε αυτα υπαρχουν εμποδια στην αρχη!!
                        οταν λοιπον φιλε antonio θα ερθεις με το καλο ,εγω ειμαι στο μπεργκεν θα χαρω να σε συναντησω, θα διαπυστωσεις οτι οι πληροφοριες των σαιτ ειναι μεν ακρως γαργαλιστικες και παρα πολλες φορες υπερβολικες!!
                        οταν λοιπον φυγεις απο τα θεωρητικα και μπεις στα πρακτικα θα δεις οτι θα χανεις την δουλεια και την θεση εργασιας που διεκδικεις απο καποιον αποφοιτο λυκειου μονο και μονο επειδη ξερει νορβηγικα πολυ καλυτερα απο εσενα, που δεν αμφισβητει κανενας οτι μπορει να εχεις αρκετα καλα και γερα πτυχια!!

                        τωρα πολυ λογος για τις πετρελαικες παιδια.....σας ενημερωνω οτι εχει ολη η ευρωπη εδω και ψαχνει μια θεση στις πετρελαικες κυριως τον τελευταιο καιρο ιταλοι και ισπανοι και η προσφορα πλεον ειναι μεγαλη ως προς εργατικο δυναμικο!!
                        ο μυθος λεει ειναι οτι οι νορβηγοι δεν κανουν διακρισεις..χαχαχαχαχαχααχα....θα το εμπεδωσετε αμεσα αυτο δεν θελω να πω περισοτερα!!
                        καλο ειναι να ξεφυγετε απο τις πληροφοριες των σαιτ ειναι γεματες μπαροφολογια και καπως ετσι πληροφορηθηκα και εγω και προσγειωθηκα αποτομα οταν πατησα το ποδι μου στην χωρα αυτη....
                        το εχω πει και στο παρελθον εδω μεσα αλλα διαγραφτηκε....ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ....κανενας δεν θα σου δωσει εργασια αν δεν εισαι στην ελλαδα ,αν δεν εχεις νορβηγικη διευθυνση και νορβηγικο αριθμο τηλεφωνου....
                        οι νορβηγοι ειναι οι πιο "αργοι" ανθρωποι που εχω γνωρισει μεχρι τωρα...οι διαδικασιες τους ειναι αργες και χρονοβορες (οχι γραφειοκρατια) και οσοι ειναι ιδη εδω καταλαβαινουν απολυτα τι θελω να πω!!
                        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by crimson View Post
                          O "ανεδικευτος",δεν ξερω πως εχει στο μυαλο σου αυτη την λεξη...π.χ ο ο οδηγος βαρεων οχηματων δεν ειναι ανεδικευτος φιλε antonio, εχει την ιδια τυχη ακριβως να βρει εργασια,μαλλον περισοτερο θα ελεγα(η συγκεκριμενη εργασια) με τον ειδικευμενο αρκει να ξερουν και οι δυο νορβηγικα!!
                          στην νορβηγια αυτο το "ελληνικο" με πτυχια δεν μετραει και τοσο εκτος απο τις πετρελαικες εταιρειες που θελουν μηχανικους κυριως και τα επαγγελματα υγειας αλλα και σε αυτα υπαρχουν εμποδια στην αρχη!!
                          οταν λοιπον φιλε antonio θα ερθεις με το καλο ,εγω ειμαι στο μπεργκεν θα χαρω να σε συναντησω, θα διαπυστωσεις οτι οι πληροφοριες των σαιτ ειναι μεν ακρως γαργαλιστικες και παρα πολλες φορες υπερβολικες!!
                          οταν λοιπον φυγεις απο τα θεωρητικα και μπεις στα πρακτικα θα δεις οτι θα χανεις την δουλεια και την θεση εργασιας που διεκδικεις απο καποιον αποφοιτο λυκειου μονο και μονο επειδη ξερει νορβηγικα πολυ καλυτερα απο εσενα, που δεν αμφισβητει κανενας οτι μπορει να εχεις αρκετα καλα και γερα πτυχια!!

                          τωρα πολυ λογος για τις πετρελαικες παιδια.....σας ενημερωνω οτι εχει ολη η ευρωπη εδω και ψαχνει μια θεση στις πετρελαικες κυριως τον τελευταιο καιρο ιταλοι και ισπανοι και η προσφορα πλεον ειναι μεγαλη ως προς εργατικο δυναμικο!!
                          ο μυθος λεει ειναι οτι οι νορβηγοι δεν κανουν διακρισεις..χαχαχαχαχαχααχα....θα το εμπεδωσετε αμεσα αυτο δεν θελω να πω περισοτερα!!
                          καλο ειναι να ξεφυγετε απο τις πληροφοριες των σαιτ ειναι γεματες μπαροφολογια και καπως ετσι πληροφορηθηκα και εγω και προσγειωθηκα αποτομα οταν πατησα το ποδι μου στην χωρα αυτη....
                          το εχω πει και στο παρελθον εδω μεσα αλλα διαγραφτηκε....ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ....κανενας δεν θα σου δωσει εργασια αν δεν εισαι στην ελλαδα ,αν δεν εχεις νορβηγικη διευθυνση και νορβηγικο αριθμο τηλεφωνου....
                          οι νορβηγοι ειναι οι πιο "αργοι" ανθρωποι που εχω γνωρισει μεχρι τωρα...οι διαδικασιες τους ειναι αργες και χρονοβορες (οχι γραφειοκρατια) και οσοι ειναι ιδη εδω καταλαβαινουν απολυτα τι θελω να πω!!
                          ..................

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by antonio69 View Post
                            Τα όσα γράφω επαναλαμβάνω προέρχονται απο μεγάλη έρευνα,απο μια μικρη διαμονη εκει και μετα απο συζήτηση με νορβηγους εργοδότες. Μπορω να στείλω λινκς με στοιχεία. Δεν έχω καμία διάθεση για παραπληροφόρηση. Μπήκα κ εγώ όπως κ εσυ να πάρω και να δωσω πληροφορίες. Δεν ειμαστε οικονομολογοι. Τώρα αν πιστεύεις πως δεν πρέπει να ξαναποσταρεις επειδή γράφονται παραμύθια εδω μέσα είναι δικό σου θεμα . Ειμαστε εδω για να κανουμε συζήτηση και να διαφωνησουμε αυτα απο μένα. Και να θυμάσαι για τη χώρα του ποιος μπορει να σε ενημερώσει καλυτερα; Ένας ντόπιος η ένας μετανάστης; Είναι σαν να ρωτάς τους πακιστανους που ζουν εδω για τα μακροοικονομικά της Ελλάδας. Αυτοι μπορούν να σου πουν για τις δυσκολίες της καθημερινότητας οχι απο που προέρχεται η οικονομική κριση. Έτσι και ο έλληνας στη Νορβηγία
                            εφοσον εχεις τοσες γνωριμιες φιλε antonio εδω στην νορβηγια γιατι δεν ερχεσαι να διεκδικισεις το αυριο,παρα μονο καθεσαι στην ελλαδα και αναπτυσεις θεωρειες και πληροφοριες απο "καλα" σαιτ??
                            οπως μας τα λες εισαι πολυ δικτυωμενος και εμεις ολοι οι αλλοι κατα εσενα.... απλα "πακιστανοι"
                            Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by crimson View Post
                              εφοσον εχεις τοσες γνωριμιες φιλε antonio εδω στην νορβηγια γιατι δεν ερχεσαι να διεκδικισεις το αυριο,παρα μονο καθεσαι στην ελλαδα και αναπτυσεις θεωρειες και πληροφοριες απο "καλα" σαιτ??
                              οπως μας τα λες εισαι πολυ δικτυωμενος και εμεις ολοι οι αλλοι κατα εσενα.... απλα "πακιστανοι"
                              Κριμσον οι πληροφορίες σου ειναι οι ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ για εμας που θελουμε να μεταναστευσουμε εκει λογω ότι ξερεις απο πρωτο χερι τις δυσκολιες, αν και περιπτωση με περιπτωση διαφερουν πολυ συμφωνα με τα δεδομενα και τη στηριξη που εχει ο καθενας, αλλα σε θεματα μακροοικονομιας της χωρας και των πετρελαικων θελει μεγαλη ερευνα και επαφες με άτομα που εχουν να κανουν με αυτες και στη τελικη δε μας αφορα, απλως ανοιξα το θεμα κατ αυτον τον τροπο και παρεξηγηθηκα. Δεν ειναι υπερβολες τα οσα λεω ισχυουν μπορω να στειλω λινκς και να σας πααραπέμπψω να μιλήσετε με μηχανικους που δουλευουν σε μεγαλες εταιριες και τα ξερουν απο πρωτο χερι. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ τα οποια ομως ΔΕ μας αφορουν, ας μη κολλαμε σε αυτα και σε οτι μπορει να πει ο καθενας εδω, δεν ειναι λογος αυτος να απορριπτεις ενα φορουμ, σιγουρα υπαρχουν αξιολογα ατομα εδω.Οτι πληροφορια δωσετε ειναι πολυτιμη Το μεταναστευτικο κομματι της νορβηγιας ειναι αλλο θεμα και αυτο μας αφορα αμεσα. Οσο για μενα εχω ταξιδεψει ως το οσλο, και λογω της ακριβειας και της ασχημης καταστασης των οικονομικων μου δεν μπορουσα να μεινω για πολυ κ ας ημουν φιλοξενουμενος. Δουλεια χωρις νορβηγικα και ανειδικευτος γιοκ, ουτε σαν καθαριστης τουαλετων. Επομενως οσες επαφες και να εχεις δε μπορεις να στηριχτεις σε κανεναν αν δεν εχεις τουλαχιστον ενα απο τα δυο. Μαθαινω εντατικα τη γλωσσα για να παρω το hoyrere nivå και να παρω και την πιστοποιηση απο το ιεκ. τοτε ισως κατι μπορω να κανω. Θ α χαρω πολυ να συναντησω Ελληνες στη Νορβηγια, το Μπεργκεν ειναι προορισμος μου αν κατσει δλδ γιατι δεν εχω την ευχερεια αυτη ακομη. Οταν ερθω σιγουρα θα πιουμε εναν καφε και θα τα πουμε. Πόσο καιρό έχεις στο Μπεργκεν?

                              Comment


                                #30
                                Οχι πολυ τρεις μηνες ειμαι εδω και απο δουλιτσα τιποτα το σοβαρο....απο εδω και απο και μαυρα!!!!
                                Ναι παιδια και εδω υπαρχει μαυρη εργασια!!!
                                Σωστο αυτο περι οικονομιας και τα βαθεια της ,διοτι δεν μας αφορα προς το παρων....καλη τυχη σε ολους!!
                                Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                                Comment

                                Working...
                                X