Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Κριμσον Δεν ξερω αν εχεις περιγραψει κατι στο προηγουμενο θεμα περι νορβηγιας,διοτι ειμαι καινουριος εδω και διαβασα οτι εχουν σβηστει πολλα ποστς. Αν μπορεις να μας κανεις μια μικρη περιγραφη-περιληψη απο την προετοιμασία που εκανες μεχρι την εγκατασταση, τα σημεια που πρεπει να προσεξουμε, το ποσό που χρειαστηκες κτλ. θα βοηθουσε πολυ πιστευω.
    Στο ταξιδι που εκανα στο οσλο πηρα μια καλη γευση ομως ηταν μικρο το χρονικο διαστημα για να μπορεσω να μπω στη λογικη της καθημερινοτητας εκει. Τα παντα πανακριβα, ειδικα τα ξυδια και το φαγητο εξω(πρωτη φορα εφαγα ελαφι και το χρυσοπληρωσα), διπλασιες και τριπλασες τιμες απο εδω.Η συγκοινωνία αν και οργανωμενη και ετη φωτος μπροστα απο εδω περιμενα κατι παραπανω και ετσι δε με συγκινησε. Νυχτερινη ζωη εχει αλλα η μουσικη με χαλασε λιγο, και δε κλεινουν ολα στις 2μιση ουτε μπηκε κανενας μεσα να ανοιξει τα φωτα για να φυγουμε. Απο αξιοθεατα δεν ειδα και πολλα το κατρσο ακερσους,το παλατι, καποια μουσεια,οπερα, κατι μουσεια, μαλακια που δεν μπορεσα να επικοινωνησω με την κυρια κυριακη παπαδοπουλου στην ορθοδοξη εκκλησια του οσλο,εκεινη τη περιοδο νομιζω πως βρσκοταν στην ελλαδα. Ηθελα να παω και στο Μπεργκεν αλλα δεν ειχα λεφτα για διαμονη εκει. Η εμπειρια μου ειναι τουριστικη παροτι οσο ημουν εκει επικοινωνησα με εργοδοτες, με εστιατορια κτλ. δεν κατειχα την γλωσσα ομως. Στα ελληνικα εστιατορια(2-3 μη φανταστειτε θα βρειτε παραπανω, απλως δε θελω να εκθεσω κανεναν αναφεροντας ονοματα) που πηγα να φαω αρχικα, διαπιστωσα οτι ηταν τα ακριβοτερα εκει τουλαχιστον απ αυτα που εγω πηγα, μιλωντας με υπευθυνους και αφεντικα για δουλεια, ο ενας μου ειπε χαρακτηριστικα ''αν θες ελα κανε λαντζα 800 ευρω δινω''. Απογοητευτηκα πραγματικα με τους Ελληνες εκει γιατι πριν 2 μερες ειχα παει σε ενα ταυλανδεζικο εστιατοριο το οποιο ηταν διαμορφωμενο αναλογως(σκοταδι μεσα και προσομοιωση ζουγκλας) και οι υπευθυνοι μου ειπαν αν θελω να αρχισω με κανονικο μισθο(18 χιλαδες κορωνες και ασφαλιση και να μου παρεχουν και σπιτι του οποιου τα μισθωματα θα τα κραταγαν απο το μισθο μου. Η φαση ηταν τζοκερ δε μπορω να πω, ελα ομως που αρχιζαν τα μαθηματα στο ελλαδισταν και τους ειπα πως θα γυρισω σε 1μιση μηνα για να αρχισω. οκ μου ειπαν πηρα τηλ εδωσα τηλ ιμειλ και τα σχετικα εγραψα και μια αιτηση σαν βιογραφικο. Οταν επικοινωνησα απο Ελλαδα μαζι τους μεσω μειλ εφαγα πιστολιά. μαλλον θα ειχαν βρει ατομο, εκτος εαν πηρα λαθος μειλ.δε ξερω.
    Σε αλλον Ελληνα που πηγαμε να φαμε μου ηρθε να του τιναξω το εστιατοριο στον αερα. οχι τοσο για το χλια φαγητο οσο για την κομπλεξικη συμπεριφορα του. Υπηρχε και ενα αξιολογο εστιατοριο οπου εκει γινονται και διαφορες εκδηλωσεις του ελληνικου στοιχειου εκει. Αυτα...

    Comment


      #32
      Οι περισσοτερες πηγες μου προερχονται απο το NRK.NO μιας και καιρό τωρα παρακολουθω καθημερινα τις ειδησεις απο εκει
      και θετω το ευλογο ερωτημα -
      Το nrk.no εινα σαιτ που σουλατσαρει μπαρουφολογια? αν ναι τοτε κ εγω μπαρουφες σας σουλατσαρω.

      Comment


        #33
        Βασικα δεν ηταν για σενα το μπαρουφολογια αλλα αλλο τα ειδησιογταφικα σαιτ και αλλο η πραγματικοτητα....ειναι δαν ενημερωνεται ενας εκτος ελλαδος απο το μεγκα....το μεγκα που λεει οτι θα βγει ο συριζα και δεν θα εχουμε ρυζι να φαμε...χαχαχα..
        Λοιπον φιλε μου antonio ενημερωθητε πως εχει η καυασταση πραγματικα απο ελληνες που ειναι ιδη εδω και θα δειτε ποσο κρατος βιτρινας ειναι η νορβηγια και ποσο διαφορετικα λειτουργουν οι υπηρεσιες του κρατους εναντι των νεων μετανστων!!
        Τελος να πω οτι...εφοσον πηγες νορβηγια πως και δεν εχεις εικονα πως και ποσο θες για καθε μηνα διαμονης εδω;
        Θελει καποιος γυρω στα 1500 ευρω τον μηνα γγια διαμονη και φαγητο ακρως συντηριτικα και σπιτι καμια τρυπα οχι κατι το ιδιαιτερο.
        Συνηθως σε hybel θα μεινεις με αλλους με κοινο μπανιο και κουζινα,εκτος αν βρεις με ελληνα μαζι καμια γκαρσονιερα.
        Υ.γ οι νορβηγοι κρυφουν καλα τα κακως κειμενα της χωρας τους στην υπολοιπη ευρωπη και δυστυχως να ανακαλυπτουμε οταν θα ερθουμε τετ α τετ μαζι τους!!
        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

        Comment


          #34
          Originally posted by crimson View Post
          Βασικα δεν ηταν για σενα το μπαρουφολογια αλλα αλλο τα ειδησιογταφικα σαιτ και αλλο η πραγματικοτητα....ειναι δαν ενημερωνεται ενας εκτος ελλαδος απο το μεγκα....το μεγκα που λεει οτι θα βγει ο συριζα και δεν θα εχουμε ρυζι να φαμε...χαχαχα..
          Λοιπον φιλε μου antonio ενημερωθητε πως εχει η καυασταση πραγματικα απο ελληνες που ειναι ιδη εδω και θα δειτε ποσο κρατος βιτρινας ειναι η νορβηγια και ποσο διαφορετικα λειτουργουν οι υπηρεσιες του κρατους εναντι των νεων μετανστων!!
          Τελος να πω οτι...εφοσον πηγες νορβηγια πως και δεν εχεις εικονα πως και ποσο θες για καθε μηνα διαμονης εδω;
          Θελει καποιος γυρω στα 1500 ευρω τον μηνα γγια διαμονη και φαγητο ακρως συντηριτικα και σπιτι καμια τρυπα οχι κατι το ιδιαιτερο.
          Συνηθως σε hybel θα μεινεις με αλλους με κοινο μπανιο και κουζινα,εκτος αν βρεις με ελληνα μαζι καμια γκαρσονιερα.
          Υ.γ οι νορβηγοι κρυφουν καλα τα κακως κειμενα της χωρας τους στην υπολοιπη ευρωπη και δυστυχως να ανακαλυπτουμε οταν θα ερθουμε τετ α τετ μαζι τους!!
          εχω παει και τα εχω διαπιστωσει,αν δεις προηγουμενο ποστ μου αναλυω κιολας και τα περι μισθων και εξοδων. αυτο που λες περι βιτρινας το ειδα οταν πηγα εκει και ισχυει, εχει αρνητικα και ξερει να τα κρυβει.το ειδησιογραφικο σαιτ ειναι απο τα πιο εγκυρα που γνωριζω γενικα, εχει πολλα σκελη, εχει εκμπομπες περι μεταναστευσης και προβληματων και πολλα αλλα αν το παρακολουθησεις.

          Comment


            #35
            Καλησπερα και απο εμενα και καλως σας βρηκα, χαιρομαι πολυ που υπαρχουν και αλλοι με το ιδιο οραμα να μεταναστευσουν στη Νορβηγια. Με λενε Παναγιωτη και το τελευταιο διαστημα κανω ερευνα περι Νορβηγιας.
            Προς το παρον βρισκομαι σε πολυ αρχικο σταδιο, εχω ξεκινησει τις διαδικασιες συλλογης χαρτιων απο τη σχολη μου για να τα στειλω στο SAFH για αναγνωριση ειδικοτητας. Σχετικα με τη γλωσσα εχω ξεκινησει απο μονος μου μαθηματα και ισως βρω και καθηγητη αν μου το επιτρεψουν τα οικονομικα μου.

            Διαβασα προσεχτικα τις προηγουμενες αναρτησεις και εχουν ενδιαφερον ολα οσα λεγονται, ιδιαιτερα απο ατομα που μετεγκατασταθηκαν προσφατα εκει.

            crimson σ ευχαριστουμε για την αμεση ανταποκριση.
            Αφροδίτη διαβαζοντας προηγουμενα ποσταρισματα σου νομιζω πως θα εισαι η επομενη που θα στελνεις τα νεα σου απο εκει

            ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια σε ολους μας και συγχαρητηρια για την αξιολογη προσπαθεια που γινεται εδω μεσα.

            Comment


              #36
              Καλησπερα Παναγιωτη, καλο κουραγιο και καλη επιτυχια.!!..βλεπω πως εισαι σε καλο δρομο και ειναι πολυ σημαντικο το οτι μπηκες στη διαδικασια να μαθεις στη γλωσσα. ποια μεθοδο και ποιες σελιδες χρησιμοποιειεις για να μαθεις τη γλωσσα?κ εγω μεσω ιντερνετ μαθαινω.
              Επαναλαμβανω πως αυτο που θα βοηθουσε εμας που ειμαστε καθ οδον προς Νορβηγια θα ηταν μια περιληψη απο την εμπειρια ανταποκριτων σχετικα με την προετοιμασια και τα πρωτα βηματα που εκαναν εκει. Ξερω πως πολλοι εχουν προβλημα να μιλησουν για προσωπικα δεδομενα και εμπειριες και ουτε ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν...απευθυνομαι σε οσους δεν εχουν τετοιο προβλημα και μπορουν να δωσουν απλοχερα τετοιες πολυτιμες πληροφοριες-οδηγιες.
              Θα μου πειτε δοκιμασε μονος σου να ερθεις για να εχεις ο ιδιος την εμπειρια και να τα μαθεις και να τα ΠΑΘΕΙΣ οπως καναμε εμεις που δε τα βρηκαμε ετοιμα... αλλα αυτη η λογικη ειναι εναντια της λογικης του φορουμ και της υπαρξης του.

              Comment


                #37
                Δεν ήξερα ότι το να γράφω εδώ μέσα τελικά είναι τόσο σημαντικό ….Αν αυτό βοηθάει όμως ανθρώπους, τότε θα συνεχίσω να το κάνω… και θα προσπαθήσω όσο μπορώ να αγνοήσω τις διάφορες ...«σειρήνες».
                Στο θέμα μας τώρα… θα το λέω όσες φορές χρειαστεί… γλώσσα, γλώσσα ,γλώσσα…
                Πάρτε και μια αγγελία για καθαρισμό όπου ζητάνε καλή γνώση της γλώσσας

                και δεν μιλάμε για μόνιμη εργασία, αλλά μόνο για τον μήνα Δεκέμβρη. Σας το δίνω για να καταλάβετε τι παίζει.
                Συμβουλή μου? Όσοι έρθετε με μια βασική γνώση Νορβηγικών δεν θα μπορέσετε σύντομα να βρείτε δουλειά. Βέβαια είναι και ο παράγοντας τύχη τον οποίο και δεν πρέπει να παραβλέπουμε, έτσι? Δεν ξέρουμε τι ζαριά θα παίξει για τον καθένα η ζωή.
                Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι έχει μαζευτεί πολύς κόσμος και από άλλες χώρες λόγο κρίσης και ο ανταγωνισμός έχει αυξηθεί. Πέρυσι ίσως να ήταν πιο εύκολο να βρεις δουλειά μόνο με αγγλικά.
                Η προετοιμασία που έκανα εγώ πριν έρθω ήταν να φτιάξω βαλίτσα και να βγάλω διαβατήριο . Τίποτα δηλαδή. Οι λόγοι βέβαια που το έκανα αυτό ήταν προσωπικοί και οι πιο «παλιοί» εδώ μέσα ξέρουν γιατί το έκανα με αυτόν τον τρόπο.
                Δουλειά δεν έχω βρει ακόμα. Και για να είμαι ειλικρινείς δεν αφιερώνω πλέον τόσο χρόνο όσο παλιότερα στην εύρεση εργασίας. Γιατί? Γιατί διαβάζω μανιωδώς… τόσο πολύ έχω πεισμώσει.
                Κάποια λίνκ για γλώσσα:
                Norwegian on the Web Introduction - NTNU
                Livemocha
                Learn Norwegian Online | Norwegian - The Tutorial
                På vei nettoppgaver - Velkommen til På vei!
                NorwegianLanguage.info
                Την πραγματική εξάσκηση της όμως θα την κάνετε εδώ. Μιλώντας μαζί τους. Αποκτείστε όμως πρώτα ένα καλό θεωρητικό υπόβαθρο και κάντε πρακτική με ότι ακουστικό πέσει στα χέρια σας.
                Για τα ρούχα τώρα (αυτό αφορά πιο πολύ τις κοπέλες) : ξεχάστε τη μόδα της Ελλάδας, ξεχάστε τα φορεματάκια και τα ψιλοτάκουνα . Το στυλ ντυσίματος εδώ είναι αθλητικό-πρακτικό-να μην παγώσω. Όλα αυτά μαζί. Από μέσα φοράνε φανελάκια από 100% μαλλί. Και αυτό γιατί αν βραχείς εξακολουθείς να κρατιέσαι ζεστός. Αν βρείτε κάτω πάρτε μερικά γιατί εδώ είναι ακριβούτσικα. Εγώ τα πήρα γύρω στα 30 ευρώ το ένα αλλά οι Νορβηγοί τα παίρνουν από πιο νωρίς που είναι φτηνότερα. Δεν το ήξερα όμως κι έτσι την πάτησα. Από πάνω μπορείτε να φοράτε τα πουλόβερ σας αν και οι περισσότεροι κάνουν τον εξής συνδυασμό: μάλλινο φανελάκι από μέσα, φλις από πάνω και μπουφάν φτιαγμένο για το κλίμα της Νορβηγίας (αντιανεμικό & αδιάβροχο) . Τα υποδήματα είναι γαλότσες και φλάτ μποτάκια με γουνίτσα από μέσα ή και χωρίς για αυτούς που τους ενοχλεί. Επίσης τα σ/κ που πάνε βόλτα θα τους δεις να φοράνε αδιάβροχο παντελόνι και μπουφάν και έξω από την πόρτα. Γενικότερα φοράνε ότι να ‘ναι αρκεί να τους ζεσταίνει και να μην βραχούν.
                Θα κάνω ένα σχόλιο που ίσως να μην πρέπει αλλά δεν κρατιέμαι. Στην περιοχή που είμαι μένουν τουλάχιστον 100 Έλληνες που ζουν και εργάζονται. Κανένας δεν μπαίνει στη διαδικασία να μπει εδώ μέσα και να πει το οτιδήποτε. Και το ξέρουν το φόρουμ… μάλλον συμβαίνει αυτό που είπε ενας φίλος παραπάνω: «δοκιμασε μονος σου να ερθεις για να εχεις ο ιδιος την εμπειρια και να τα μαθεις και να τα ΠΑΘΕΙΣ οπως καναμε εμεις που δε τα βρηκαμε ετοιμα...»
                Αυτό είναι τουλάχιστον απάνθρωπο.
                Αν δεν απάντησα σε κάτι, μπορείτε να μου αναφέρετε ξανά…
                ΠΡΟΣΟΧΗ: για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις, τα όσα λέω είναι καθαρά από την εμπειρία που έχω για όσο διάστημα βρίσκομαι εδώ, περίπου 3 και μισό μήνες. Κάποιος άλλος ίσως να έχει άλλη εμπειρία… αλλά αν βρεθεί αυτός ο άλλος, εμένα να μου τρυπήσετε τη μύτη (εξαιρείτε ο Τόλης..)…
                Χαιρετώ…

                Comment


                  #38
                  vasoulita thanks!

                  Comment


                    #39

                    Comment


                      #40
                      Καλησπερα και παλι! Γεια σου ρε Βασω χρυσοστομη πεστα. τι σκατα λαος ειμαστε?
                      Να αναφερω μερικα βιβλια που θα βοηθησουν οσους το παλευουν με τη γλωσσα εαν δε τα εχουν ανακαλυψει ακομη. Για αρχαριους υπαρχει το Pimsleur Norwegian το οποιο ειναι ακουστικο υλικο και απευθυνεται σε οσους ξερουν αγγλικα. Γενικα για οσους δε ξερουν αγγλικα τα πραγματα γινονται πολυ δυσκολα.Το Colloquial Norwegian απο scribd. Το Pa vei επισης, μπορειται να βρειτε ολο το βιβλιο μεσω scribd se pdf, και να κανετε εξασκηση στην επισημη σελιδα του η οποια περιεχει και ακουστικες ασκησεις. Για πιο προχωρημενο επιπεδο ειναι το HER PA BERGET,που επισης βρισκεται στο scribd σε μορφη pdf ολο το βιβλιο, εξασκση επισης στην επισημη σελιδα του. Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω ακουστικο υλικο απο το på vei και το her på berget, δηλαδη ολα αυτα που περιεχονται στo tekstbok?
                      Το θεμα στα νορβηγικα ειναι οτι αλλα διαβαζεις και αλλα ακους, επομενως το ακουστικο κομματι ειναι πολυ σημαντικο. Μπορει να εχεις προχωρησει πολυ σε γραμματικη και λεξιλογιο, και μενεις μαλακας οταν τα ακους και δε καταλαβαινεις τπτ. Γενικα ακουστικο υλικο ειναι λιγο δυσκολο να βρει κανεις. αν γνωριζει κατι κανεις ας μας το αναφερει.
                      επισης για οσους μαθαινουν η μεταφραση γκουκλ( κ ας μην ειναι και η πιο εγκυρη) θα βοηθησει πολυ....να την εχουν υπόψιν τους.

                      Comment


                        #41
                        σε κεντρικά τορρεντάδικα υπάρχουν τα πάντα από βιβλία και cd.


                        RESSURSER I NORSK OPPLÆRING / ΙΣΤΟΤΟΠΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΩΝ ΝΟΡΒΗΓΙΚΩΝ
                        av Kiriaki Papadopoulou Samuelsen
                        NETTKURS I NORSK / ΓΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΝΟΡΒΗΓΙΚΩΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ:
                        Learn Norwegian - Norwegian Language Courses | CampusOnline.no
                        Interaktivt og nettbasert program. Passer både for nybegynnere og viderekommende. Betalingsprogram / Διαδραστικό πρόγραμμα στο διαδίκτυο. Ταιριάζει και για αρχάριους και για προχωρημένους. Με πληρωμή.

                        GRATIS RESSURSER / ΔΩΡΕΑΝ ΠΟΡΟΙ

                        RESSURSER FOR DEM SOM VIL LÆRE NORSK / ΙΣΤΟΤΟΠΟΙ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΝΟΡΒΗΓΙΚΩΝ
                        Gratis fagnettsteder - Norsk som andrespråk | Cappelen Damm undervisning
                        Omfattende ressurser til bruk i norsk opplæring / Iστότοπος που περιέχει πολλούς πόρους για την εκμάθηση νορβηγικών καθώς και γνώσεις για τη νορβηγική κοινωνία.

                        Norwegian on the Web Introduction - NTNU
                        Enkelt nettkurs for nybegynnere / Απλή σειρά μαθημάτων για αρχαρίους από νορβηγικό πανεπιστήμιο.

                        ORDBØKER / ΛΕΞΙΚΑ

                        GLOSBE
                        Λεξικό και μεταφραστική μνήμη για δεκάδες γλώσσες, με πάνω από 1 δισεκατομμύριο μεταφρασμένες προτάσεις!
                        Περιλαμβάνεται νορβηγοελληνικό και ελληνονορβηγικό.
                        Online dictionary

                        Online English to Norwegian to English Dictionary
                        Engelsk-norsk ordbok / αγγλο-νορβηγικό λεξικό


                        Bokmålsordboka og Nynorskordboka / Λεξικό των δύο νορβηγικών γλωσσών.

                        LEXIN — Hovedside
                        Billedordbok: bokmål – engelsk / εικονογραφημένο λεξικό: νορβηγικό (bokmål) - αγγλικό

                        Bildetema
                        Billedtemasider: norsk, engelsk, gresk. Man hører også uttale av ordene / Θεματικές εικονογραφημένες σελίδες στα νορβηγικά, αγγλικά, ελληνικά για την εκμάθηση καθημερινών λέξεων. Ακούγεται και η προφορά των λέξεων

                        GRAMMATIKK / ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ
                        Grammatikk
                        Norsk nettskole: Ressurssider i grammatikk med tester - Νορβηγικό διαδικτυακό σχολείο / Πόροι γραμματικής με τεστ

                        Institutt for lingvistiske og nordiske studier - Norsk grammatikk for internasjonale studenter
                        Norsk grammatikk for internasjonale studenter / Νορβηγική γραμματική για ξένους σπουδαστές

                        NorwegianLanguage.info
                        Norsk grammatikk med forklaring på engelsk / Νορβηγική γραμματική με εξήγηση στα αγγλικά

                        Grammar Review
                        Norsk grammatikk med forklaring på engelsk / Νορβηγική γραμματική με εξήγηση στα αγγλικά

                        norsk grammatikk - info
                        Avansert interaktiv grammatikk for elever på videregående skole / Διαδραστική γραμματική για προχωρημένους μαθητές λυκειακού επιπέδου

                        OM NORGE GENERELT / ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ
                        NorwegianLanguage.info
                        Meget omfattende side med informasjon om Norge og norsk språk, kultur og samfunn / Περιεκτική σελίδα με πληροφορίες για τη Νορβηγία και τη νορβηγική γλώσσα, κουλτούρα και κοινωνία

                        Norway.no
                        Inngangen til det offentlige Norge / Επίσημος ιστότοπος για την επαφή με τις δημόσιες αρχές της Νορβηγίας

                        OVERSETTELSESPROGRAM / ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
                        MyMemory - Machine translation meets human translation
                        MyMemory is the world's largest Translation Memory. MyMemory is 100% free.
                        It has been created collecting TMs from the European Union, United Nations and aligning the best domain specific multilingual websites.

                        LYDLÆRE / UTTALE – ΦΩΝΗΤΙΚΗ / ΠΡΟΦΟΡΑ
                        no2uttale
                        Lydmateriale til 2 undervisningsopplegg i norsk lydlære og uttale: Hørte jeg riktig? og Flyt og rytme./
                        Ηχητικό υλικό που συνοδεύει 2 βιβλία διδασκαλίας φωνητικής και προφοράς νορβηγικών:
                        Hørte jeg riktig? (Το άκουσα σωστά;) και Flyt og rytme (Ροή και ρυθμός)

                        HØR PÅ NORSK / ΑΚΟΥΣΤΕ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ

                        200 000 i bot for tyvfiske | N
                        Ukas lydklipp: P4 Radio og St. Olaf College
                        Hør et lite nyhetsinnslag, svar på spørsmål, fyll inn hulltekst eller les transkripsjonen.
                        Ηχητικό κομμάτι της εβδομάδας: Ακούστε μια σύντομη είδηση, απαντήστε σε ερωτήσεις, συμπληρώστε τις λέξεις που λείπουν στο κείμενο ή διαβάστε το κείμενο της συζήτησης

                        Radio - NRK
                        NRK: Noen norske radiostasjoner. Μερικοί νορβηγικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί

                        Forside - Klar Tale
                        Klar tale: Ukeavis på lett norsk. Med podcast/mp3 (> "Hør Klar Tale")
                        Ευκολοδιάβαστη εβδομαδιαία εφημερίδα. Με podcast/mp3 (> "Ακούστε το Klar Tale")

                        AVISER / ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ
                        Forside - Klar Tale
                        Lettlest ukeavis / ευκολοδιάβαστη εβδομαδιαία εφημερίδα

                        LANGUAGE EXCHANGE /ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΓΛΩΣΣΩΝ
                        Learn Norwegian Online - Write or Speak in Norwegian Language Exchange
                        Learn to Speak Norwegian. Language Exchange via Email, Text Chat and Voice Chat.

                        της κ. ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
                        (Από τους λίγους ανθρώπους που βοηθάνε αληθινά και πραγματικά)

                        Comment


                          #42
                          είναι δυνατόν να εκτυπώσεις ή να κατεβάσεις τα βιβλία από το scribd ;
                          χωρίς να πληρώσεις ...

                          Comment


                            #43
                            Σακη ευχαριστω για το υλικο. Εχω διαβασει για καποιες συγκεντρωσεις που κανετε κατα καιρους με θεμα Νορβηγια. Θα ηθελα να με κρατας ενημερο. Συγκεντρωνεστε και απλα συζητατε η υπαρχει και καποιο υλικο??

                            Comment


                              #44
                              ειτε τα κατεβαζεις ειτε δουλευεις ον λαιν... οπως βολευει τον καθενα. εμενα με εχουν βολεψει διοτι μπαινω και απο το αιφονι την ωρα ου μαθηματος και τα εξασκω.
                              Οτι αναφερω ειναι δωρεαν φυσικα.

                              Comment


                                #45
                                δεν νομίζω να μπορείς να κατεβάσεις τζάμπα από το scribd, θα το δω δεν ξέρω καλά..

                                σου έχω στείλει πμ για τα υπόλοιπα που ρωτάς

                                το παραπάνω υλικό δεν είναι δικό μου αλλά της κ.ΚΥΡΙΑΚΗΣ, δεν τα βρήκα εγώ , έτοιμα τα βρήκα και εγω

                                Comment

                                Working...
                                X