Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Spyros38, το κρυο κλπ δεν ειναι παραγοντας αρνητικος σε μεγαλο βαθμο?

    Comment


      Originally posted by Teris View Post
      Spyros38, το κρυο κλπ δεν ειναι παραγοντας αρνητικος σε μεγαλο βαθμο?
      Φυσικά και είναι ,εγώ προσωπικά έχω δουλεψει με -25 και αίσθηση λόγω αέρα (windchill ) -35 .Αυτό το γνωρίζεις ΠΡΙΝ να μεταναστευσεις.Το τι κανει ο καθένας για να επιβιώσει έχει να κάνει με το ποιον του και τι θελει στην ζωή του .Απο το να ζω όμως με φιλοδωρήματα απο τους συνταξιούχους γονείς μου στα 40 μου ,προτιμώ τους -25 .

      Comment


        εγώ φιλαράκο ψάχνω για ένα γραφείο εκεί στον καναδά να βρίσκει εργασία σε αλλοδαπούς ξέρω μέτρια αγγλικά καπιος εδώ είχε γράψει ένα σχόλιο για ένα γραφείο σοβαρό αλλά το έχασα με ενδιαφέρει για τορόντο αν ξέρεις κανένα γραφείο από κει και μπορείς να βοηθήσεις

        Comment


          Originally posted by Maik1988 View Post
          εγώ φιλαράκο ψάχνω για ένα γραφείο εκεί στον καναδά να βρίσκει εργασία σε αλλοδαπούς ξέρω μέτρια αγγλικά καπιος εδώ είχε γράψει ένα σχόλιο για ένα γραφείο σοβαρό αλλά το έχασα με ενδιαφέρει για τορόντο αν ξέρεις κανένα γραφείο από κει και μπορείς να βοηθήσεις
          Το Τορόντο απο εδώ είναι 2.5 ώρες με το αεροπλάνο ,οσο είναι η Ελλάδα απο την Γερμανία.Απο εκει και πέρα ,χωρις ΚΑΛΑ αγγλικά και εξειδίκευση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι Mc jobs .
          Ο Καναδος εργοδότης θα πρέπει πριν να προσλάβει foreign worker να κανει τα εξης

          Α. Να ψαξει μέσω γραφείων και αγγελιών να καλύψει την θέση με Καναδό πολίτη ή μόνιμο κάτοικο

          Β. Να πληρώσει 1500 δολ το κεφάλι για LMIA (Labor Market Impact Assessment )

          Γ. Να είναι υπόλογος για φορολογικό έλεγχο και έλεγχο απο το immigration.

          Σε όλα τα παραπάνω πρόσθεσε οτι θα προσλάβει κάποιον που ΔΕΝ τον έχει δει ποτέ στην ζωή του ,χωρίς να γνωρίζει την γλώσσα κλπ κλπ .

          Εσύ θα το έκανες εαν ήσουν εργοδότης ?

          Δώσε μόνος σου την απαντησή σου

          Comment


            ένας γνωστός από δω πήγε πρόσφατα καναδά με το διαβατήριο σαν τουρίστας και βρήκε εκεί δουλειά μπογιατζής και αυτός μέτρια αγγλικά ήξερε και πήρε εκεί προσωρινή άδεια παραμονής και του είπαν μετά από 2 χρόνια θα πάρεις permanent residence card μόνιμος κάτοικος όταν είσαι εκεί είναι καλύτερα το να περιμένεις από έξω κρατάει πολλή οι διαδικασία θέλει 8-9 μήνες ταλαιπωρία αυτό θέλω να κάνω και εγώ

            Comment


              Originally posted by Maik1988 View Post
              ένας γνωστός από δω πήγε πρόσφατα καναδά με το διαβατήριο σαν τουρίστας και βρήκε εκεί δουλειά μπογιατζής και αυτός μέτρια αγγλικά ήξερε και πήρε εκεί προσωρινή άδεια παραμονής και του είπαν μετά από 2 χρόνια θα πάρεις permanent residence card μόνιμος κάτοικος όταν είσαι εκεί είναι καλύτερα το να περιμένεις από έξω κρατάει πολλή οι διαδικασία θέλει 8-9 μήνες ταλαιπωρία αυτό θέλω να κάνω και εγώ
              Πριν να πω οτιδήποτε ,ο καθένας παιρνει τις αποφάσεις του και είναι υπόλογος για αυτές.Αν είναι λάθος τις πληρώνει ,αν είναι σωστές καρπώνεται τα ωφέλη τους.

              Δεν προσπαθώ ούτε να σε αποθαρήνω ούτε να σε ενθαρύνω .Προσπαθώ να σου δώσω μια καλύτερη οπτική μέσα απο την δική μου εμπειρία και απο αυτά που γνωρίζω.Οι διαδικασίες που έχουν αλλάζουν πολύ μα πολύ γρήγορα.Δικό τους κράτος ,δικοί τους νόμοι .Κανένας δεν ζήτησε απο εσένα ή εμένα να είμαι εδώ ,εγώ το ζήτησα.Οπότε είναι όπως το λένε εδώ "their way or the highway ".

              Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τους υπόλοιπους ,θα σου πω την δική μου εμπειρία.Μέχρι να γίνω permanent resident έπεσε τρομερή εκμετάλευση απο τον προηγούμενο εργοδότη μου.Το δυστήχημα για μένα ήταν οτι παρόλο που ήμουν provincial nominee ,δηλαδή απο την πολιτεία της Μανιτόμπα ύποστηριζόμουνα για να γίνω μόνιμος κατοικος Καναδά σαν εξιδεικευμένο προσωπικό ,με πολύ καλα Αγγλικά ,άλλαξε ο κανονισμός τους και για να βγάλω καινούργια work permit ,επρεπε να κανω την αίτηση ηλεκτρονικά (μέχρι πρότινος πήγαινες στα σύνορα με την χαρτούρα και σου την βγάζανε ) και αυτό είχε χρόνο επεξεργασίας 128 μέρες. Αυτό είναι 4 μήνες !!! μαζί με όλα τα άλλα που σου ανέφερα ,ποιος εργοδότης θα περιμένει 128 μέρες ? Σήμερα κοίταξα πόσος είναι ο χρόνος για αίτηση απο καναδά ,είναι 10 εβδομάδες .Αν πραγματικά πιστευεις οτι σαν ανιδείκευτος με πολύ λίγα αγγλικά και με το παραπάνω κόστος θα υπάρξει εργοδότης που να περιμένει τόσο ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη είναι οτι παίζεις με πολυ μικρές πιθανότητες .

              Σε καποια στιγμή ζήτησα δουλειά κάπου ,και είχα συνεντευξή μαζί τους.Οταν τους ανέφερα οτι πρέπει να μου δωσουν ένα job offer εαν θέλουν να εργαστώ σε αυτούς ,μου απάντησαν οτι πρέπει να καλέσουν την αστυνομία γιατί αυτό που ζητούσα ήταν παράνομο κατα την γνώμη τους .Χρειάστηκε ιδιαίτερη προσπάθεια να τους πείσω οτι πραγματικά ήμουν μέσα στα νόμιμα πλαίσια.

              Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλα όσο τα φαντάζεσαι .Σε μια ξένη χώρα ,χωρίς την γνώση της γλώσσας και χωρίς το δικαίωμα να ζεις και να εργάζεσαι εκεί τα πράγματα μπορούν να γίνουν πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα.Και εδώ υπάρχει ανταγωνισμός και έχεις να ανταγωνιστείς τους ντόπιους που έχουν τις περγαμηνές τους απο εδώ ,σκεφτονται στην γλώσσα τους και την καταλαβαίνουν απόλυτα ,γνωρίζουν πως λειτουργεί το σύστημα και έχουν τις γνωριμίες τους εδώ .Σε όλα αυτά εσύ μειονεκτείς.Το μοναδικό πλεονέκτημα που ενδεχομένως να έχεις είναι η εξιδείκευση και η εμπειρία που μπορεί να έχεις.Και το attitude που ενδεχομένως να έχεις .

              Για να γίνεις μόνιμος κατοικος ( η καρτα είναι ταξιδιωτικό εγγραφο για να ξαναμπείς στον Καναδά αφου δεν έχεις Καναδέζικο διαβατήριο ),θα πρέπει να τηρεις καποιες προυποθέσεις.Θα πρέπει να μπορείς να κανεις αίτηση για permanent residency .Ναι ,η προυπηρεσία εδώ μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό ,αλλα δεν είναι το μόνο ,τα κριτήρια είναι και άλλα ,και απο ότι βλέπω κάθε χρόνο γίνεται και δυσκολότερο.

              Ολα αυτά δεν απευθύνονται προσωπικά σε σένα μόνο .Είναι η δική μου επειρία που με έχει κάνει να έχω αποψη και πραγμάτικά θέλω να την μοιραστώ για να γλιτώσω απο κάποια ταλαιπωρία καποιους ανθρώπους .Εδώ δυστυχώς (και ευτυχώς ) δεν παίζουν .Εχουν τους κανόνες τους και τους εφαρμόζουν .Προσωπική μου πρόταση .Μαθε καλύτερα την γλώσσα (το ίντερνετ είναι φίλος σου σε αυτό) .Μελέτησε πως είναι το σύστημά τους και βρες ποιά τρύπα σε βολευει καλύτερα .Εδώ ο γνωστός του γνωστού ΔΕΝ παίζει .

              Παντα πολύ φιλικά

              PS Για του λόγου το αληθες

              Comment


                Pos boro na vro dhulia sto kanada an kseri kapios na mu apandisi efk

                Comment


                  ενταξει με τις δυσκολιες μας τις ειπες, καμια ευκολια να μας πεις απο τις εμπειριες σου δεν υπαρχει κ. Spyros38 ?

                  Comment


                    Originally posted by Teris View Post
                    ενταξει με τις δυσκολιες μας τις ειπες, καμια ευκολια να μας πεις απο τις εμπειριες σου δεν υπαρχει κ. Spyros38 ?
                    Νομίζω οτι το έχω κάνει ήδη .Εξαρτάται απο το πως θέλεις να ερμηνέυσεις τα λεγόμενά μου .Αν έρθεις εδώ χωρίς αδεια εργασίας ,χωρίς εξειδίκευση και χωρίς Αγγλικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα εως και αδύνατα.Εγώ είχα και τις δεξιότητες και την γλώσσα ,μου έλειπε το δικαίωμα εργασίας.Μόλις το απεκτησα ,μέσα σε 1 μήνα βρήκα δουλειά ακριβώς σε αυτό που εψαχνα και αρκετά εως πολύ καλοπληρωμένη .

                    Τα θετικά είναι οτι απο την πρώτη στιγμή με αντιμετωπίσανε σαν ντόπιο.Ειδικά μόλις πήρα μια καναδέζικη πιστοποίηση στο αντικείμενό μου ,δεν ενιωσα καμια διάκριση ,το αντίθετο.

                    Εχω ένα φιλικό ζευγάρι εδώ ,με το που ήρθαν σαν permanent residents ,έχοντας κανει απο την Ελλάδα την προεργασία τους για αναγνώριση των σπουδων τους ,μέσα σε 1 μήνα βρήκανε και οι 2 δουλειές με συνδιασμένο εισόδημα πανω απο 130.000 δολ το χρόνο.Προσφορά και ζήτηση.Αν έχεις τα προσόντα είναι ευκολα αν οχι αδύνατα .Τόσο απλο.

                    Comment


                      H αδεια εργασιας ειναι για μενα το πιο δυσκολο πραγμα, τα αλλα νομιζω βρισκονται στην πορεια.
                      Εαν βρω προσφορα εργασιας στον Καναδα απο εργοδοτη εκει, μπορω να βγαλω ευκολα αδεια εργασιας ? ξερει κανεις?

                      Comment


                        Originally posted by Teris View Post
                        H αδεια εργασιας ειναι για μενα το πιο δυσκολο πραγμα, τα αλλα νομιζω βρισκονται στην πορεια.
                        Εαν βρω προσφορα εργασιας στον Καναδα απο εργοδοτη εκει, μπορω να βγαλω ευκολα αδεια εργασιας ? ξερει κανεις?
                        Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει εργοδότης διατεθειμένος να σε προσλάβει σαν temporary worker και να μπει στην διαδικασία ,μπορείς να μείνεις στην χώρα σαν worker για 4 χρόνια το μεγιστο.Η άδεια εργασίας που εκδίδετε έχει διάρκεια 1 έτος και μπορεί να ανανεωθεί.Την αδεια εργασιας (work permit ) ΔΕΝ την βγαζεις εσυ ,αλλα στην ουσια ο εργοδοτης σου .

                        Οπως έχω ήδη πει σε παλαιότερο ποστ ,για να σου βγάλει ο εργοδότης work permit,πρέπει να κανει καποια πράγματα ,να πληρώσει και να δείξει οτι δεν μπορεί να καλύψει την θέση με διαφορετικό τρόπο.Αν τα κανει αυτά ,το να βγάλεις αδεια εργασίας είναι κατι καθαρά τυπικό.Εχω δε την αίσθηση οτι είναι και αρκετά πιο γρήγορο εαν είσαι στην Ελλάδα απο το να είσαι στον Καναδά .

                        Ειναι διαφορετικο το εαν εισαι Provincial nominee ή οχι ,καθώς τα κριτήρια είναι διαφορετικά. Δεν μπορείς να εργαστείς σε αλλον εργοδότη ,ούτε και να σπουδάσεις ,εκτός και εαν αυτό γίνεται μέσω του εργοδότη .Εαν το επαγγελμα που κανεις ανήκει στα επαγγελματα που ζηταει ο Καναδάς ,πιθανότατα μπορείς να συμετασχεις σε καποιο απο τα προγράμματα που τρέχουν για να γίνεις permanent resident .Αυτό είναι το Express Entry ,το οποίο μαζεύεις ποντους (Αγγλικα ,ηλικία ,σπουδές ,εργασιακή εμπειρία κλπ ) και εαν αυτοί είναι αρκετοί σου κανουν invitation to apply .Σε θεωρητικό επίπεδο σε 6 μήνες έχεις τη βίζα με αυτό το πρόγραμμα .Εναλλακτικά ,μπορείς να ζητήσεις να γίνεις nominee απο την πολιτεία που είσαι εαν έχεις επάγγελμα που ζητάν (κάθε province εχει το δικό του με δικά του κριτήρια για να γίνεις νnominee ).

                        ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ (πρέπει να δεις και τι γίνεται μόνος σου ) για να έρθεις στον Καναδά πρέπει να έχεις κανονισμένη δουλεια και φυσικά για να βρείς δουλειά πρέπει να είσαι εδω .Αυτό οδηγεί σε έναν φαυλο κύκλο όπως καταλαβαίνεις.Η μόνη πολιτεία που μπορείς να το παρακαμψεις αυτό, είναι η Μανιτόμπα .Μπορείς λοιπον να κανεις μια exploratory visit ,αφου φυσικά αυτό γίνει μεσω της πολιτείας ή μέσω της Ελληνικής κοινότητας εδω (για να ερθεις πρεπει να υπαρχει connection to Manitoba το οποίο μπορεί να είναι καποιος συγγενής εδώ ,φίλος διατεθειμενος να σε σπονσοράρει , ή η Ελληνική κοινότητα εν προκειμένω ) και εν συνεχεία να γίνεις provincial nominee ,όπότε μπορείς να κανεις αίτηση στην ομοσπονδιακή κυβερνηση για μόνιμη κατοικία .

                        Κάθε province έχει το δικό του πρόγραμμα με τα δικά του κριτήρια .Οταν είναι να γίνεις nominee ,υπογράφεις ένα εγγραφο το οποίο τιτλοφορείται "intention to reside " .Με μια λέξη ,δεσμέυεσαι για την πρόθεσή σου να μείνεις στην πολιτεία που σου κανει σπονσορσιπ .Φυσικά υπογράφεις για την πρόθεσή σου εκείνη την στιγμή , αυτό δεν είναι απόλυτα δεσμευτικό ,όμως αυτό είναι μια άλλη ιστορία .

                        Προσωπική μου άποψη .Κανε την ερευνά σου που πιστευεις οτι μπορείς να ταιριάξεις και μετα κινήσου αναλογα.Ελπίζω να βοήθησα .

                        Comment


                          Originally posted by spyros38 View Post
                          Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει εργοδότης διατεθειμένος να σε προσλάβει σαν temporary worker και να μπει στην διαδικασία ,μπορείς να μείνεις στην χώρα σαν worker για 4 χρόνια το μεγιστο.Η άδεια εργασίας που εκδίδετε έχει διάρκεια 1 έτος και μπορεί να ανανεωθεί.Την αδεια εργασιας (work permit ) ΔΕΝ την βγαζεις εσυ ,αλλα στην ουσια ο εργοδοτης σου .

                          Οπως έχω ήδη πει σε παλαιότερο ποστ ,για να σου βγάλει ο εργοδότης work permit,πρέπει να κανει καποια πράγματα ,να πληρώσει και να δείξει οτι δεν μπορεί να καλύψει την θέση με διαφορετικό τρόπο.Αν τα κανει αυτά ,το να βγάλεις αδεια εργασίας είναι κατι καθαρά τυπικό.Εχω δε την αίσθηση οτι είναι και αρκετά πιο γρήγορο εαν είσαι στην Ελλάδα απο το να είσαι στον Καναδά .

                          Ειναι διαφορετικο το εαν εισαι Provincial nominee ή οχι ,καθώς τα κριτήρια είναι διαφορετικά. Δεν μπορείς να εργαστείς σε αλλον εργοδότη ,ούτε και να σπουδάσεις ,εκτός και εαν αυτό γίνεται μέσω του εργοδότη .Εαν το επαγγελμα που κανεις ανήκει στα επαγγελματα που ζηταει ο Καναδάς ,πιθανότατα μπορείς να συμετασχεις σε καποιο απο τα προγράμματα που τρέχουν για να γίνεις permanent resident .Αυτό είναι το Express Entry ,το οποίο μαζεύεις ποντους (Αγγλικα ,ηλικία ,σπουδές ,εργασιακή εμπειρία κλπ ) και εαν αυτοί είναι αρκετοί σου κανουν invitation to apply .Σε θεωρητικό επίπεδο σε 6 μήνες έχεις τη βίζα με αυτό το πρόγραμμα .Εναλλακτικά ,μπορείς να ζητήσεις να γίνεις nominee απο την πολιτεία που είσαι εαν έχεις επάγγελμα που ζητάν (κάθε province εχει το δικό του με δικά του κριτήρια για να γίνεις νnominee ).

                          ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ (πρέπει να δεις και τι γίνεται μόνος σου ) για να έρθεις στον Καναδά πρέπει να έχεις κανονισμένη δουλεια και φυσικά για να βρείς δουλειά πρέπει να είσαι εδω .Αυτό οδηγεί σε έναν φαυλο κύκλο όπως καταλαβαίνεις.Η μόνη πολιτεία που μπορείς να το παρακαμψεις αυτό, είναι η Μανιτόμπα .Μπορείς λοιπον να κανεις μια exploratory visit ,αφου φυσικά αυτό γίνει μεσω της πολιτείας ή μέσω της Ελληνικής κοινότητας εδω (για να ερθεις πρεπει να υπαρχει connection to Manitoba το οποίο μπορεί να είναι καποιος συγγενής εδώ ,φίλος διατεθειμενος να σε σπονσοράρει , ή η Ελληνική κοινότητα εν προκειμένω ) και εν συνεχεία να γίνεις provincial nominee ,όπότε μπορείς να κανεις αίτηση στην ομοσπονδιακή κυβερνηση για μόνιμη κατοικία .

                          Κάθε province έχει το δικό του πρόγραμμα με τα δικά του κριτήρια .Οταν είναι να γίνεις nominee ,υπογράφεις ένα εγγραφο το οποίο τιτλοφορείται "intention to reside " .Με μια λέξη ,δεσμέυεσαι για την πρόθεσή σου να μείνεις στην πολιτεία που σου κανει σπονσορσιπ .Φυσικά υπογράφεις για την πρόθεσή σου εκείνη την στιγμή , αυτό δεν είναι απόλυτα δεσμευτικό ,όμως αυτό είναι μια άλλη ιστορία .

                          Προσωπική μου άποψη .Κανε την ερευνά σου που πιστευεις οτι μπορείς να ταιριάξεις και μετα κινήσου αναλογα.Ελπίζω να βοήθησα .
                          Βοηθησες αρκετα , σ ευχαριστω

                          Comment


                            Prosfora ergasias

                            Framing Construction Company
                            Job Position: rough Carpenter

                            Zhtountai atoma gia ergasia se oikodomiki eteria. ( Framing)
                            Perioxi Toronto

                            Opios endiaferetai gia ergasia se euxaristo perivalon mporei na epikinwnhsei mazi mou.

                            Euxaristw

                            Comment


                              Kalispera,endiaferomai k 8a i8ela perissoteres plirofories,sas exw steilei kai minima

                              Comment

                              Working...
                              X